Povežimo se

Gradnja

Godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivi razvoj

Tri udruge okupljene u kampanju Obnovimo Hrvatsku, po prvi puta su dodijelile prestižnu Godišnju nagradu.

gradnja kuca dom2 dizalice

Tri udruge okupljene u kampanju Obnovimo Hrvatsku, po prvi puta su dodijelile prestižnu Godišnju nagradu za zelenu gradnju i održivi razvoj. Riječ je o udrugama Hrvatski savjet za zelenu gradnju (HSZG), Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava (HUPFAS) i Hrvatska udruga energetskih certifikatora (HUEC).

Godišnja nagrada za zelenu gradnju i održivi razvoj ustanovljena je s glavnim ciljem podizanja ugleda struke u široj i stručnoj javnosti, promicanja izvrsnosti na području zelene gradnje i održivog razvoja, stalnog unapređenja načela dobroga poslovanja i cirkularnog gospodarstva, a sve u cilju očuvanja okoliša i održivog razvoja društva u Republici Hrvatskoj – u svojem su obraćanju istaknuli predsjednici triju udruga. Na samoj dodjeli se okupilo oko 200 ljudi i to  predstavnika industrije, akademske zajednice, ali i samih institucija vezanih uz zelenu gradnju i održivi razvoj.

Od pristiglih preko 20 prijava, povjerenstvo od 11 stručnjaka iz područja zelene gradnje i održivog razvoja izabralo je pobjednike u pet kategorija.

sudionici-zelena-gradnja-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Tako je u počasnoj kategoriji, onoj za Osobu godine nagradu dobio Dubravko Ponoš, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao osoba koja se najviše istaknula u promicanju zelene gradnje i održivog gospodarstva. Od kada je preuzeo čelnu poziciju, FZOEU je proširio je djelokrug rada pa je tako osim institucije koja osigurava financiranje niza strateških ciljeva koje Hrvatska ima, Fond postao tehnička pomoć za prijavitelje na EU financiranje. Suradnja s Fondom omogućila je uspješnu pripremu projekata i osigurala čak 95% prolaznost projektnih prijedloga. Od višestambenih zgrada pa sve do vrtića, škola, domova zdravlja i ostalih javnih zgrada, diljem zemlje je trenutno aktualno više od 900 projekata obnove, koji se financiraju iz Europskih fondova, a koje uspješno prate i zajedno s korisnicima realiziraju stručne službe Fonda. Ponošu je nagradu je predao Željko Pecak, predsjednik HUPFAS-a.

Stambeno poslovna zgrada Bužanova-Štrigina u Zagrebu – Blok Bužanova, projekt tvrtke VMD Model d.o.o., dobitnica je nagrade u kategoriji Građevina godine – Novogradnja. Blok Bužanova ističe se posebnim tehnološkim i arhitektonskim rješenjima kojima se ostvaruje visoka kvaliteta življenja. Kako bi stvorili maksimalno ozelenjen okoliš, sva parkirališna mjesta smještena su u podzemne etaže. Vođeni brigom za okoliš, razrađen je sustav prikupljanja kišnice sa svih terasa i otvorenih površina koja se čuva u posebnom spremniku i koristi za navodnjavanje okoliša. Dodatno, ističu se i posebnim sustavom sa spremnicima za otpad skrivenim ispod zemlje, zatim KNX smart home sustavom te je generalno osigurana niska  potrošnja energije te je postignut visoki energetski standard. Nagradu je preuzeo g. Neven Mikec, direktor VMD Model d.o.o. od Goge Tropčić Zekan, predsjednice HUEC-a.

Dobitnici nagrada-zelena-gradnja-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

U kategoriji Građevina godine – Rekonstrukcija, nagrada je dodijeljena tvrtki ESCO ENERGY d.o.o., za projekt energetske obnove Opće bolnice Šibensko kninske županije. Opća bolnica Šibensko kninske županije je projekt koji ima veliki utjecaj na zajednicu. Za vrijeme trajanja radova, bolnica je radila cijelo vrijeme te je nakon obnove uočeno značajno povećanje ugode u prostoru te su prepolovljene emisije stakleničkih plinova u atmosferu i potrošnja energije. Obnova je trajala od veljače do kraja kolovoza 2018 godine. U projektu je sudjelovalo 27 hrvatskih tvrtki, odnosno oko 250 ljudi. Ovakav projekt znatno doprinosi podizanju svijesti o savjesnom korištenju energije, a kako se radi o velikom projektu, ima utjecaja i na druge lokalne zajednice te služi kao poticaj da i one pokušaju primijeniti slične metode. U sklopu energetske obnove, zamijenjen je veći dio magistralnog cjevovoda potrošnje tople vode i recirkulacije čime su se postigle uštede na potrošnji energenata za pripremu vode, a što je posljedično poboljšalo i kakvoću vode. Na potpuno inovativan i moderan način, projektirana je i kotlovnica. Nagradu je preuzeo g. Danijel Benčić, Predsjednik Uprave ESCO ENERGY d.o.o. a predala ju Snježana Turalija, članica uprave Svjetskog saveza za zelenu gradnju.

U kategoriji  Institucija / Organizacija godine, nagrada je dodijeljena Osječko-baranjskoj županiji koja se istaknula kao pozitivan primjer institucije koja je svjesna nužnosti zelene gradnje i održivog dugoročnog razvojnog gospodarstva te da je samo odgovornim i održivim razvojem i upravljanjem prirodnim i drugim resursima županije moguće postići zacrtane razvojne ciljeve. Najveća ilustracija posvećenosti OBŽ dosezanju maksimalnog stupnja energetske efikasnosti u svim sferama je i natječaj  za bespovratna sredstva „Energetska obnova zgrada i korištenja obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora“ gdje OBŽ ima 23 projekta u provedbi od srpnja 2018. godine do srpnja/kolovoza 2020. godine ukupne vrijednosti 92.819.196,44 HRK. Nagradu je preuzeo sam župan g. Ivan Anušić a predao ju Zdravko Vukić, pomoćnik ministra graditeljstva.

U kategoriji – Projekt godine, nagrada je pripala projektu: „Razvoj profesionalnih kompetencija za zelenu gradnju- CPD4GB“ čiji je koordinator Hrvatski inženjerski savez. Nov pristup učenju očituje se u interdisciplinarnome, neformalnome obrazovanju na razini Sveučilišta i time se podiže svijest studenata o tome da kroz odabir obrazovnih sadržaja stvaraju kompetencije za svoj novi posao i upravljaju svojom karijerom te da na taj način odgovaraju na potrebe suvremenoga tržišta rada. Novi sadržaji obrazovanja građevinu promatraju tijekom njezina cijeloga životnog vijeka, vodeći računa o održivome razvoju – na temelju tehničkih kriterija održivost se postiže poštovanjem i uključivanjem ekoloških, društvenih i ekonomskih aspekata gradnje. Cilj je projekta povezivanje organizacija civilnog društva s fakultetima Sveučilišta u Zagrebu kako bi se razvio interdisciplinarni, neformalni obrazovni program namijenjen studentima diplomskih studija i obrazovao naraštaj mladih stručnjaka s profesionalnim kompetencijama potrebnima za rad u području zelene gradnje. U sklopu projekta studenti će kreirati energetski učinkovite, ekonomski isplative i za okoliš i čovjeka zdrave životne prostore. Nagradu je preuzela gđa Mihaela Zamolo, voditeljica projekta, a predala ju Irena Križ Šelendić iz Ministarstva graditeljstva.

Potpisici-povelje-zelena-gradnja-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

U svrhu poticanja međusuradnje, a sa ciljem dekarbonizacije zgrada do 2050. godine, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja u rujnu ove godine, iniciralo je Povelju o suradnji u cilju dekarbonizacije zgrada do 2050. godine, kao važan dokument koji će povezati sve grane društva.

Poveljom o međusobnoj suradnji uspostavlja se Stalni dijalog partnera u RH  kroz sudjelovanje na zajedničkim radionicama i skupovima, koje će organizirati Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja.

Do sada, Povelju su, sa Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, potpisali predstavnici partnera:  Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, Klaster nZEB;  te Grad Jastrebarsko, Grad Sveti Ivan Zelina, Energetski institut Hrvoje Požar, Grad Karlovac, HUEC, Klimaproing d.o.o., Grad Rijeka, Baumit d.o.o., Rockwool Adriatic d.o.o., REA Sjever, VITA PROJEKT d.o.o, VELUX Hrvatska d.o.o. i Colliers Advisory d.o.o.

 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Renovacija stare kleti ili kuće – donosimo tri savršena primjera takve obnove

Renovacijom doprinosite kulturi mjesta ali i okolišu

Stare kuće i kleti idealno su mjesto za odmor u prirodi i tišini, a podsjetnik su na neka stara vremena i tradiciju. Ipak, godine i vremenske prilike utječu na izgled svake građevine, pa će i vaša stara kuća zahtijevati obnovu.

U vremenu velike urbanizacije i modernizacije, privlačna je pomisao o bijegu u prirodu i renovaciji starih objekata. Renovacija neće samo vama osigurati mjesto gdje ćete uživati u miru, već svoj doprinos tako dajete i kulturi mjesta ali i okolišu. Ako vam je potrebno malo inspiracije, donosimo nekoliko savršenih primjera obnove starih kuća.

Obnova stare kuće u Moslavini

Na području Moslavine i danas se mogu pronaći primjeri tradicionalnih moslavačkih kuća. Sagrađene su od hrasta lužnjaka, a izgledom neodoljivo podsjećaju na nekadašnja vremena.
Te stare kuće su rađene od hrastovih planki te armaturne mreže zbog čega su bile dosta stabilne.

Moslavačka kuća

Ova je kuća preseljenja za obnove ali je sačuvana autentičnost stare gradnje, a uređenjem se postigao savršen spoj tradicionalnog i suvremenog.

Stari namještaj je prepušten u ruke vrhunskim restauratorima, što je bila odlična odluka jer su neki komadi stari i preko 100 godina.

Nekada kupaonice nisu bile važan dio kuće, ali su se vlasnici pobrinuli da ona bude opremljena modernom i vrhunskom opremom. Spoj starog i modernog ovu je kući učinio idealnim mjestom za bijeg u prirodu i pravi odmor. U njoj se danas nalazi perilica za suđe, bojler, grijanje na plin. Peć za grijanje je autentična, ali se ipak radije koriste radijatori na plin.

Obnovljena stara zagorska klet

Stara drvena kuća iz 1950. godine, danas je potpuno renovirana. Nekad je u ovoj drvenoj kleti pod bio od zemlje, a vlasnici su iskoristiti sve što se moglo od stare drvene građe za proces renovacije.

Stara zagorska klet u novom ruhu

Temelji su ipak novi, kao i vanjski zidovi koje su činile hrastove stijene, vraćene na svoje mjesto. Grede su se spajale drvenim klinovima, a vlasnici su ipak za obnovu koristili nešto moderniju metodu te ih spajali dugim vijcima.

Vlasnici su se odlučili na odličan potez pa su ugradili podno grijanje na struju s obnovljivim izvorima energije koji vlasnici koriste. Za opuštanje u prirodnom okruženju će se pobrinuti vanjska hidromasažna kada.

Spoj tradicije i modernog proteže se kroz cijelu klet. Svi korišteni materijali su prirodni i autohtoni, a nije se propustilo niti korištenje starih materijala poput već postojećeg drveta, kamena i stare cigle.

Kuhinja je ukrašena detaljima i važnim sitnicama, a stara vrata kućice su pretvorena u panoramski prozor i sjenilo za njega.

Stara šivaća mašina iskoristila se kao postolje za umivaonik, što je kupaonici dalo poseban šarm.

Podno grijanje je stavljeno kao najbolja opcija za jedan ovako mali prostor.

Obnova stare kuće u zagorju

Kućica je sagrađena 1913. godine, a vlasnici su odlučili zadržati neke stare predmete koji će dočarati starinski štih.

Vitalna stogodišnjakinja – stara zagorska kuća dobila je novo ruho

U renovaciju kupaonice se najviše uložilo, retro stil je tako bio savršen spoj starih i novih vremena. Detalji u ovoj prostoriji, kao što su šarene pločice, čine je iznimno ugodnim mjestom.

Detalji daju poseban ugođaj: Seljački pod i lamperija na zidovima daju poseban štih interijeru u kojem su izložene starine emotivne vrijednosti.

Zavjese pridodaju toplini prostora, a stari tanjuri koji su kroz godine ostali bez svog para stoje na ručno izrađenim policama. Od pokućstva zatečenog u kući, obitelj je zadržala vitrinu u dnevnoj sobi i blagovaonski stol sa stolcima koji se morao restaurirati.

Autohtoni kreveti u spavaćoj sobi nisu zadržani zbog komfora, ali novi su rađeni upravo s tim starinskim karakterom, dok atmosferi pridonose obiteljske fotografije.

Za potpuno opuštanje i bijeg od vreve grada, obitelj je napravila malu spa zonu okruženu duhom prošlosti.

Nastavite čitati

Gradnja

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Projektiranje građevina danas mora biti vođeno nZEB smjernicama koje su propisali Europski parlament i Vijeće Europske unije. 

Zahtjevi koji se stavljaju pred nas kao projektante i arhitekte da zgrade budu energetski što učinkovitije, a tome naravno doprinosi ovojnica zgrade, to jest svi elementi moraju biti u skladu sa današnjim propisima i zakonskom regulativom koja ih definira, objasnio je Vedran Vulelija, dipl. ing. arh. 

Laminirani PVC profili

Nekad se kroz vanjsku stolariju događao najveći gubitak toplinske energije, zbog čega su postavljeni novi standardi koji osiguravaju veću energetsku učinkovitost. Istovremeno se traži i visoka razina estetike jer stolarija izravno utječe na arhitektonsko oblikovanje građevine. Laminirani PVC profili ističu se kao dugoročno rješenje koje zadovoljava oba kriterija. 

Laminirani PVC profili to su profili prevučeni sa specijalnim zaštitnim folijama u različitim bojama i dezenima. Folije za laminaciju su folije koje su prvenstveno kemijski otporne, otporne su na djelovanje UV zraka, lako se čiste, lako se održavaju i dodatno daju dodatna svojstva otpornosti na temperaturu.  Po zahtjevu kupaca, profili, odnosno površine profila mogu biti laminirane u različitim bojama i dizajnima laminacijskih folija, rekao je Miro Meštrović, voditelj operacija u Deceunincku. 

Deuceuninckova tvornica za laminaciju u Donjoj Bistri kapacitirana je za proizvodnju 7 milijuna prodajnih metara, što ju čini najvećim pogonom za laminaciju u ovom dijelu Europe. Trenutno proizvode oko 5,5 milijuna metara laminiranih profila, a sam proces definiran je strogo kontroliranim uvjetima s dva osnovna parametra – temperaturom i vlagom. 

Proces laminacije započinje sa profilima koji moraju biti temperaturno prilagođeni, odnosno minimalna temperatura mora biti 18 stupnjeva, nakon čega se u procesu laminacije stavlja primera koji priprema površinu za samo nanošenje ljepila i spajanje folije odnosno nanošenje folije, spajanje folije sa profilom, pojasnio je Meštrović. 

Zelena obnova doma: Ako vam je prioritet održiva gradnja, slijedite ove savjete

Ova tehnologija omogućuje stvaranje estetski privlačnog izgleda koji se može prilagoditi dizajnu ili stilu bilo koje zgrade. 

Dizajn profila

Dizajn tih PVC profila je izgledom bliži aluminijskom profilu, to znači da nema previše zaobljenih rubova nego su većinom pravilne linije, oštri rubovi i mogu ustvari, nama je estetski prihvatljivija takav izgled. Za stanove Remetinec izabrali smo Deceuninckove profile prvenstveno zbog dizajna jer su najsličniji aluminijskim profilima uz ista ili bolja čak termička svojstva koja se traže, rekao je Vulelija. 

Elegantni crni laminirani PVC profili postaviti će se na zgradu koju karakteriziraju velike staklene površine uz visoku energetsku učinkovitost. 

Minimalistički stil uređenje interijera

Stanovi Remetinec je jedan projekt višestambene zgrade sa 30 stanova koja se gradi, ustvari započela je gradnja trenutno na području Remetinca i imamo stanove od 50 do 100 kvadrata, dodao je Vulelija. 

Laminirani PVC profili otporni su na vlagu, koroziju, truljenje i druga oštećenja koja su vrlo česta kod vanjske stolarije, a njihova termalna svojstva osiguravaju minimalni gubitak toplinske energije kroz prozore i vrata. Upravo zbog odlične kombinacije estetike, funkcionalnosti, energetske učinkovitosti i trajnosti, laminirani profili popularan su izbor za vanjsku stolariju. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice