Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Travnjaci – sada je vrijeme za ove radove!

Lijepi travnjaci zahtijevaju njegu. Nakon zime potrebno je ih je prozračiti i prihraniti. Plantella ima specijalizirana gnojiva za travnjake.

Proljeće je u punom zamahu i priroda se oko nas počela zeleniti. Tako vjerojatno i vaši travnjaci. Iako se čini da im ne treba održavanje, travnjak će vam puno bolje izgledati ako napravite ove stvari.

grabljanje-travnjaka-plantella-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

Za početak cijeli travnjak treba pregrabljati kako biste s njega odstranili nečistoće, uvelu travu i lišće, te oslobodili prostor za novi rast trave. Nakon tog vrijeme je za gnojidbu.

Milica Sekulić, stručni savjetnik u Unichem Agro-u savjetuje da se za osnovnu gnojidbu koristi Plantella Organik. Gnojivo se raspe po cijeloj površini i onda ostavi kiši da se to gnojivo aplicira u tlo.  Ako je sušno vrijeme, površinu koja je pognojena treba navlažiti kako bi se gnojivo otopilo.

prihrana-travnjaka-plantella-365-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

Ovaj je travnjak u dobroj formi pa ga treba samo dohraniti. Za to su smišljena nova najsuvremenija membranska gnojiva Plantella Formule 365. S tehnološko dovršenom membranom obložena su hranjiva koja se oslobađaju postepeno prema vlazi i temperaturi najmanje 6 mjeseci. Baš zato se travnjak njime prihranjuje samo jednom godišnje, a to je jednostavnije, ekološki prihvatljivije i manja je potrošnja. Za 100 kvadrata travnjaka treba vam 3 kg gnojiva Plantella formula 365 za trave.

sredstvo-protiv-mahovine-plantella-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

Ako se na dijelovima travnjaka pojavila mahovina, nju treba ukloniti. Za taj najveći problem travnjaka Plantella ima posebno učinkovita sredstva. Plantella specijalno sredstvo protiv mahovine sadrži 3 u 1: kremeni pijesak koji prozračuje zemlju, željezo eliminira mahovinu koja nam smeta, i hranjiva – dušik, fosfor i kalij koja omogućavaju brz rast i lijepu zelenu boju travnjaka.

nadosijavanje-travnjaka-plantella-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

Milica Sekulić naglašava da takvu površinu treba nadosijati. Treba naglasiti da se sjeme bira prema položaju travnjaka. Za sjenovite travnjake preporučuje se Plantella Univerzal sjeme koje se može aplicirati na svim površinama. Plantella ima i sjeme Contessa – ono je zaštićeno, obloženo sjeme koje puno drugačije klija. Ptice ga manje vole, manje ga odnose mravi zbog čega je učinak brži.

plantella-formula-365-gnojivo-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

A kad ste već u poslu, osim travnjaka, dobro bi bilo prihraniti i ostale biljke u vrtu. Preporučuje se da to napravite specijalnim Plantella formula 365 gnojivima, jer svaka biljka ima svoje potrebe za fosforom, dušikom, kalijem ili kalcijem. Tako postoji Plantella formula 365 za ukrasno cvijeće i živice.

Posebna formula 265 postoji i za kiseloljubive biljke poput četinjača, rododendrona i hortenzija. Posebna formula prilagođena i kraljici vrta – ruži. Plantella formula 365 su pametna membranska gnojiva kojima gnojite samo jednom u godini i garantirano je osigurana uravnotežena prihrana biljaka za cijelo vrijeme rasta.

Stručne savjete za održavanje travnjaka omogućila vam je Plantella.

Više savjeta vezanih za planiranje i održavanje vrta potražite na našem YouTube kanalu!

 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

Begonije u vrtu ili tegli – evo kako o njima brinuti i potaknuti njihov rast

Begonije ne zahtijevaju puno brige, ali neka pravila se moraju slijediti

Ove ljetnice će dugo krasiti vaš vrt, a čak ih možete posaditi i u kući jer jako vole toplinu. Raste kao povijeni grm pa se stoga često sadi u viseće košare ili visoke tegle niz koje se onda spuštaju vitke grane s uskim listovima i mnoštvom cvjetova, odlično će izgledati i u povišenim gredicama. Vole kiselije tlo i sjenu, a zanimljivo je da korijen ove biljke može biti otrovan za neke životinje.

Pravilna njega begonija

Postoje određena pravila koja biste trebali slijediti ako želite da begonija svojim cvatom cijelo ljeto krasi vaš vrt.

1. Begonija ne voli direktno sunce pa ju je najbolje zasaditi u sjeni.

2. Potrebno je redovno zalijevanje zemlje.

3. Dobro uspijeva na organskom tlu koje je propusno.

Svjetlost

Ako ih sadite vani, onda im omogućite rast u sjeni, ali malo sunčevih zraka im neće škoditi. AKo ih sadite u kući, najbolje će napredovati na indirektnom suncu. Previše svjetlosti može oštetiti osjetljive peteljke biljke, a i boje cvijeta neće biti tako jarke.

Zemlja

Begonije vole porozno i bogato tlo koje je kiselo. Zemlja na bazi treseta, puna organskih tvari je najbolji odabir za begoniju. Dobra drenaža tla je neophodna.

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

Zalijevanje

Begonije je potrebno zalijevati jednom tjedno, a to učinite kada je površina zemlje (oko 1 cm) suha. Važno ih je umjereno zalijevati jer u suprotnom možete oštetiti korijen.

Temperatura i vlaga

Begonije će u unutarnjim prostorima rasti najbolje ako je temperatura uvijek oko 15 stupnjeva. Trajnocvjetna begonija u vrtu bi trebala dobro podnositi hladnije temperature tijekom noći, ali će mirovati kada dani i noći postanu hladniji.

Kako je u pitanju tropska biljka, ona voli vlagu, ali pazite da bude ispod 50 posto. Ako raste u kući u kojoj je zrak suh, do nje stavite posudu s vodom ili koristite ovlaživač zraka.

Ovih će 10 biljaka uspijevati na balkonu – neke vole sjenu, a neke sunce

Gnojivo

Potrebe za gnojivom se mogu razlikovati, pa će tako begonije rizomatoznih korijena koje se sade u zatvorenim prostorima biti zadovoljne s otopinom od vode i gnojiva koja se dodaje vlažnom tlu u proljeće. Tako će se i potaknuti cvat biljke.

Gomoljaste begonije vole malo više dodataka pa dodajte organsko gnojivo otprilike dva puta mjesečno tijekom ljeta.

Sadnja u tegle i presađivanje begonija

Begonije jako dobro rastu u teglama i u vrtu, a posuda od terakote s dobrom drenažom je odličan odabir. Kako ova biljka raste i širi se, pametno je presaditi ju u veće posude kako bi imala prostora.

Mirisi cvjetajućih grmova

Postupak je jednostavan: nježno izvadite korijenje i stavite u novu posudu te dodajte malo vode.

Česte bolesti begonije

Općenito govoreći, begonija nema puno neprijatelja u vidu nametnika, može doći do truljenja korijena ako se pretjerano zalijeva. Nametnici koji mogu prijetiti begoniji su često kukci, puževi i paukove grinje.

Kako brinuti i pelargonijama saznajte ovdje

Nastavite čitati

Vrt / Eksterijer

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

Važno je znati što smijete a što ne kompostirati

Ako pripremate sami kompost za svoj vrt, onda radite najbolju stvar – smanjujete količine otpada i stvarate zdravo tlo. Ali ako želite početi, morate dobro znati što se kompostira a što ne. Dodate li krive sastojke, kompost može privlačiti insekte. Iako su neke stvari poznate kao dobra opcija za kompostiranje, postoje i neke neočekivane koje nikada ne smijete koristiti u tu svrhu.

Iznenađujuće stvari od kojih možete raditi kompost

1. Čep od vina

Čepovi koji se rade od prirodnih materijala doprinose strukturi i prozračnosti komposta, a kako je ipak potrebno malo više vremena da se razgrade, najbolje ih je usitniti prije upotrebe. Ne koristite sintetičke čepove.

2. Filter za kavu i kava

Vrtlari već sigurno znaju da se zrna kave mogu kompostirati, ali nekima će biti iznenađenje da mogu koristiti i filtere za kavu.

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

3. Kosa i životinjska dlaka

Drugi put kad očistiti četku za kosu, nemojte kosu bacati jer je možete dodati u kantu za kompost. Isto se odnosi i na životinjsku dlaku, pa ako imate ljubimca od danas ga četkajte s još većim entuzijazmom.

4. Iskorištene maramice

Maramice ili kuhinjski papir mogu poslužiti ako se na njima ne nalaze kemikalije ili masnoće. One će se lako i brzo razgraditi.

5. Stari začini i biljke

Ne bacajte stare začine i sobne biljke jer ih možete dodati kompostu. Lako su razgradivi a dodaju zemlji nutrijente.

6. Prirodni materijali

Pamuk ili vuna će dodati dušik kompostu što je odlično za njegovu strukturu, samo pazite da su u pitanju 100 posto prirodni materijali.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

7. Kvasac

Ako vam ostalo kvasca kada ste pekli kolač, možete ga posuti po kompostu, a on će ubrzati razgradnju i pružiti mikroorganizme koji će pomoći da se sve organske tvari brže razgrade.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice