Bez kategorije
LED rasvjeta za buduće naraštaje
U pravilu, LED žarulje koriste 90% manje električne energije od standardnih žarulja. Imaju besprijekoran spektar svjetlosti, a životni vijek im je preko 10 godina. LED rasvjeta pruža najučinkovitiji način za uštedu energije i očuvanje prirodnih resursa.

Ako bismo sadašnju rasvjetu promijenili u LED rasvjetu, ne bismo trebali izgrađivati nove elektrane. Štoviše, eliminirali bi potrebu i za nizom postojećih elektrana!
Da li LED žarulje sadrže živu?
LED žarulje ne sadrže živu. Upravo suprotno, one se mogu reciklirati jer ne sadrže opasne tvari.
Usporedba LED žarulje s CFL žaruljom?
Istraživanja pokazuju kako LED žarulje koriste 50% manje energije nego CFL žarulja te ne trebaju prigušnicu; nema čekanja na punu osvijetljenost, nema rasipanja energije. Možemo zaključiti da LED žarulja koristi i preko 70% manje energije te u mnogim slučajevima traje 10 puta duže nego CFL žarulja. LED žarulja je izdržljivija na trenja, vibracije, udarce i oscilacije napona. Također pruža izvrsnu kvalitetu svjetla, gašenje i paljenje joj ne šteti, a uz to je ekološki prijatelj naše planete. Sve ovo odnosi se na unutarnju i na vanjsku LED rasvjetu.
Da li LED žarulje proizvode više topline od CFL žarulja ili žarulja sa žarnom niti?
Upravo suprotno! LED žarulje emitiraju mnogo manje topline nego CFL žarulje i žarulje sa žarnom niti. U mnogim slučajevima, možete zaista osjetiti razliku temperature ako ste u blizini svjetlosti. LED žarulje će uvijek raditi na nižoj temperaturi nego CFL ili žarulje sa žarnom niti. Uz to, LED rasvjeta će u vrućim danima kada se koriste klima uređaji, smanjiti račune za električnu energiju.
Zašto je LED rasvjeta skuplja?
LED žarulje koriste stvarne pločice za rad i izrađene su od elektroničkih komponenti. U osnovi, ovakav tip žarulja mogu se smatrati elektroničkim uređajem. Ova tehnologija je napravljena da traje dugo, da daje dobro svjetlo, da smanji troškove i dugoročno štedi proračun. Također, ne zagađuje zrak i zemlju, pa je iz tog razloga nazivaju i “zelena energija”.
Da li se Led rasvjeta može koristiti svugdje i je li sigurna?
Da, LED rasvjeta je zdravije svjetlo te je u potpunosti sigurna. Ne proizvodi nikakva ultraljubičasta zračenja koja inače uzrokuju blijeđenje tkanine, umjetnina, sagova i druge osjetljive robe. LED rasvjeta isto tako nema strobo efekat ni treptaje. Američke studije su pokazale da uz korištenje LED rasvjete smanjujemo depresiju i glavobolje, dok vlastiti rad poboljšavamo za čak 30%. Zamjenjuje svu rasvjetu koju koristimo u prostorima za stanovanje, u komercijalnim i industrijskim pogonima. Također, koriste ju i trgovine, galerije, knjižnice, skladišta, autoceste, gradska rasvjeta, vrtići, škole, bolnice.. U svim područjima primjene, poboljšanja su u svakom pogledu osjetna.
Koliko dugo LED svjetlo može raditi?
Zapamtite, trajnost LED rasvjeta može biti 100 tisuća sati. Što znači ne samo velike uštede u struji, nego i velike uštede u održavanju i zamjeni žarulja.
Dakle, LED svjetla traju oko 100 000 sati; žarulja sa žarnom niti oko 1000 sati, a CLF ili Fluorescentne cijevi 6000 do 8000 sati.
Sigurnost/toplina
LED pretvara energiju u svjetlost, a ne u toplinu kao što je to slučaj kod klasične rasvjete. Kao rezultat toga, proizvede se i do 90% manje topline od svjetiljke sa žarnom niti. LED žarulja je topla na dodir te značajno smanjuje rizik od požara ili opeklina.
LED proizvodi u prosjeku oko 3,5 BTU/h, za razliku od 90 BTU/h za žarulju sa žarnom niti. Manje topline znači niže troškove klimatizacije i smanjenje uništene robe.
Što je LED dioda
Dioda je nelinearni poluvodički elektronički element s dva priključka koji posjeduje ispravljačka svojstva. Poluvodičke diode se izvode se temelju pn-spoja ili na temelju spoja metal–poluvodič. Diode se mogu razvrstati po materijalu na kojemu su rađene (silicij, germanij, galijev arsenid, silicijev karbid) i po tipu (ispravljačke, svijetleće, foto-diode, Zener-diode, Schottky-diode, tunel-diode itd.).
Za razliku od drugih rasvjetnih tehnologija, LED rasvjeta kao tehnologija ima svijetlu budućnost. No, dok budućnost stigne, živimo u svijetu Divljeg zapada gdje postoji tek nekoliko pravila, nekoliko standarda i malo kvalitetnih projekata za provedbu unutar industrije. U industriji LED rasvjete pojavili su se mnogi proizvođači sa ciljem brze zarade, a nauštrb kvalitete. Rijetki su posvećeni unapređivanju LED rasvjete za budućnost, a mnogi je samo pokušavaju unovčiti.
Odabir prave LED rasvjete je kao kupnja automobila koji dolazi u svim oblicima i veličinama te treba zadovoljiti različite funkcije u različitim uvjetima. Kao i automobil, LED rasvjeta je kompleksan sustav s brojnim opcijama i značajkama koje su u funkciji da vrše različite aplikacije.
Prednosti u dizajniranju prostora:
· Prikladno za primjenu u novim aplikacijama
· Široki spektar boja
Tehničke prednosti:
· Otporan na udarce i vibracije
· Funkcija pri vrlo niskim i vrlo visokim temperaturama
· Nizak napon
· Precizno usmjeravanje svjetla
· Prebacivanja i pulsni rad moguć (nema vremena kašnjenja, jer je poluvodič)
Ekološke prednosti:
· Smanjeno korištenje resursa
· Smanjena potrošnja energije
· Ne sadrži živu / nema UV zračenja, prijatelj je okoliša
· Solarne aplikacije su moguće
Zašto je dobro imati Led rasvjetu?
★ Niska potrošnja energije
★ Ekologija
★ Dugi životni vijek
★ Robusnost (bez vlakna)
★ Raznolikost boja i dimenzija
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login