Povežimo se

Bilje

Organizacija biljaka na malom balkonu i u velikom vrtu

Imati prekrasan balkon, terasu ili vrt u vrijeme kada su nam oni najsigurniji vanjski prostor za boravak – želja je mnogih. No, organizacija biljaka ne može biti ista na malom balkonu i u velikom vrtu ili na vrtnoj terasi. U suradnji s Iris MBM Vrtnim centrom vam donosimo savjete kako ih urediti.

Voditeljica Odjela sobnog bilja u Iris MBM Vrtnom centru, mag. ing. agr. Sandra Bedran, za male balkone preporučuje princip vertikalnih zidova. To bi značilo da se prostor za pohranu biljaka napravi na zidovima. U kućnoj radinosti mogu se napraviti police od paleta na koje se postavljaju biljke. Ili se mogu kupiti gotove metalne police koje već imaju kukice.

Organizacija biljaka se može napraviti i uz pomoć ukrasnih posuda koje se mogu zakačiti za ogradu balkona ili objesiti.

Kod postavljanja biljaka na balkon trebalo bi voditi računa na koju stranu svijeta je okrenut. Ako se biljke nalaze na jugu, više je sunca i trebalo bi ih više zalijevati. Ako je balkon okrenut prema istoku, trebat će staviti biljke koje podnose sjenu i polusjenu. Aromatično i začinsko bilje odlično će se uklopiti na svim balkonima.

Organizacija biljaka u teglama

Da bi biljke ostale uvijek svježe, prije kupovine razmislite o odabiru odgovarajućih teglica. One su različitih dezena i veličina, a materijali od kojih su napravljene odredit će s kojom količinom vode treba zalijevati biljke koje se u njima nalaze. Na tržištu su dostupne plastične, metalne i terakotne. Kod terakotnih treba biti posebno oprezan, jer terakota upija vodu pa bi biljke trebalo češće zalijevati.

Organizacija biljaka na vrtnoj terasi i u vrtu

Ako imate vrt i vrtnu terasu, nju će zasigurno uljepšati rascvjetala pelargonija i ukrasna plava kadulja čiji su cvatovi slični lavandinim. Osim sadnje u vrtu, i u teglama ih se može jednako lijepo organizirati – na upečatljivom komadu starog namještaja ili vrtnoj dekoraciji po izboru.

Vrtne terase nude puno više mogućnosti za kombiniranje. Organizacija biljaka u rustikalnim sanducima ili kašetama, pletenim košarama i drvenim posudama uz odgovarajući vrtni set ili garnituru pomoći će vam kreirati atmosferu kakvu želite.

Rasvjeta kao završni detalj

No za ugodan ambijent na svojoj vrtnoj terasi ili u vrtu, ne zaboravite na rasvjetu. Dok se danju pune, različite vrste solarnih svjetiljki osvijetlit će i vaše vrtne stazice te omogućiti vam boravak na vašim terasama i u vrtovima do kasno u noć.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

Jednostavne i predivne… Uzgojite ivančice u vrtu ili na balkonu

Ovo omiljeno cvijeće brzo raste i cvijeta i lako se prilagođava raznim uvjetima.

Iako ivančice (poznate i kao margarite) ne zahtijevaju puno njege, a ponekad će odlično uspijevati i bez naše pomoći. Ipak prava količina vode i pravilno izlaganje suncu, sigurno će osigurati da u njima uživate cijelo ljeto. Ivančice su dio obitelji Asteraceae koja se sastoji od preko 20.000 vrsti.

Kako brinuti o ivančicama?

Članovi porodice ivančica ne zahtijevaju puno brige, potrebno ih je ipak zasaditi ili držati na sunčanom mjestu barem 6 sati u danu, ako želite da ona cvjeta najbolje što može.

Kakva im je zemlja potrebna?

Ova biljka ne voli puno vode, pa joj omogućite drenažu tla kako bi se korijenje moglo sušiti između navodnjavanja.

Kako često zalijevati?

Ako im dajete previše vode, to ćete brzo primijetiti na listovima koji će postati žuti. Stručnjaci savjetuju deci do dva vode tjedno, a nju je potrebno staviti na dno posude u kojoj se nalazi ivančica. Govorimo o sezoni rasta, a tijekom zime će biti sasvim dovoljno ako im date vode svaka dva tjedna.

Ivančice znaju kako vam pokazati što im treba, ako im nešto ne odgovara one će izgledati umorno”, navela je Linda Langelo, specijalistica hortikulture na sveučilištu Colorado State.

Je li potrebno dodavati gnojivo zemlji?

Langelo savjetuje nježni fertilizer dodati ivančicama jednom mjesečno, a možete koristiti i malč od organskih materijala koji će dodati nutrijente zemlji dok se razgrađuju.

Ovo su najbolje biljke za spavaću sobu – čiste zrak i pobjeđuju nesanicu

Kako zasaditi ivančice?

Mnoge vrste ivančica jako brzo rastu, a mogu se zasaditi kao sjeme u proljeće, a svoju će ljepotu otkriti na kraju ljeta. Ivančice možete kupiti i u većini vrtnih centara kroz cijelu sezonu.

“Ako želite biljku pripremiti za zimu, dodajte malč koji će pomoći održavati temperaturu i zaštiti korijen od smrzavanja”, savjetovala je Heather Sherwood, stručnjakinja za hortikulturu u Botaničkom vrtu grada Chicaga.

Treba li ih se podrezivati?

Na taj ćemo način potaknuti cvjetanje, ali nikada to ne bi trebalo raditi pretjerano. Otpornije vrste možete podšišati i ostaviti u vrtu tijekom zime sve do proljeća. Na isti način možete kontrolirati njihov rast jer je ovo cvijet koji jako brzo raste.

Posađene ivančice možete razdijeliti i rasporediti to balkonu i vrtu ili pokloniti prijatelju. “Ako vidite pupoljke na cvijetu, pričekajte da završi faza cvjetanja, što je najčešće tijekom srpnja”; navodi Sherwood te savjetuje ta to činite jer ćete im tako omogućiti da izgledaju zdravije, a i dati im prostora da se nesmetano šire.

Ovo je najbolje začinsko bilje za uzgoj u domu

Kada je ivančice potrebno presađivati?

Ako ih uzgajate u teglama za cvijeće, premjestite ih u veću posudu kada primijetite da korijenje izlazi kroz rupe na dnu posude, ali Sherwood ističe da je vidljivost korijena ustvari znak da ste to već trebali napraviti.

Stručnjakinja upozorava da se cvijeće ne premješta u preveliku posudu odmah, za početak neka ona bude u promjeru veća za nekoliko centimetara. Stvar je u tome da one vole male prostore, a vi biste ih trebali presaditi već danas ako ste ih tijekom zime čuvali u zatvorenom prostoru i planirate ih uskoro vratiti na balkon.

Koji su uobičajeni problemi s uzgojem i održavanjem ivančica?

Ako ih se uzgaja u odgovarajućim okolnostima, neće zadavati probleme (iako bi zečevi i neki insekti mogli uživati u njima kao u finoj poslastici). Previše vlage može uzorkovati razvoj gljivica na listu.

Pepelnica isto može preuzeti biljku: “Visoka vlaga i vrućina, uz loš protok zraka, mogu biti uzroci razvoja pepelnice.”, navodi Sherwood te dodaje da se bolesti mogu liječiti fungicidima i odgovarajućim otopinama.

Nastavite čitati

Bilje

Ako želite privući ptice u vaš vrt zasadite ove predivne biljke

Čak i mali vrt može ovog proljeća i ljeta biti dom pticama…

Svi ćemo se složiti da su ptice najdraži gosti u našem vrtu, a osim uživanja u njihovoj ljepoti i pjevu, one će ukloniti nametnike i širiti sjeme. Nažalost, diljem svijeta sve je manje ptica ali je dobra vijest da ih možemo lako privuče u naš vrt.

Možete im ostavljati hranu ili im osloboditi mjesto za gnijezdo, a možda je najbolja stvar posaditi cvijeće zbog kojeg će vrlo rado same dolazi. Osim što će privući njih, sigurno će i uljepšati okućnicu.

Koje biljke odabrati?

Ako želite privući ptice u svoj vrt, važno je odabrati biljke koje će u njemu dobro rasti, ali je pametno izbjegavati invazivne sorte koje mogu preuzeti cijeli vrt. Stručnjaci kažu kako je važno odabrati one koje inače rastu u vašem podneblju, koje insektima nude nutrijente, nektar a i sjemenje koje će ptice rado raznositi.

Ako su sadnice iz kvalitetnog sjemena, biljke će sigurno brže rasti

Najbolja je opcija ne koristiti nikakve pesticide prilikom uzgoja. Važno je odabrati biljke koje će pticama pružiti sve potrebno: plodove, nektar, bobice, sjemenje ili voće. Ovo je korisno kako bi se osigurala hrana raznim životinjama, a ako nude puno energije, ptice će se uvijek vračati.

Privući će insekte: Insekti su važan izvor hrane za ptice.

Omogućite im materijal za gnijezdo: lišće, grančice i ostali dijelovi biljke mogu pomoći pticama da lakše naprave gnijezdo u vašem vrtu.

Osigurava im sklonište: Ptice se moraju negdje sakriti kada je loše vrijeme, ali i kako bi se sakrile od predatora.

Ako im priuštite sve potrebno, ptice vaš vrt neće napuštati ni tijekom zime. Evo što možete zasaditi u vrtu kako biste privukli u njega ptice;

1. Kozja krv

Ova biljka brzo raste i pticama nudi nektar, cvjetove u ljeto i crvene bobice u zimu. Upravo su te bobice omiljen izvor nutrijenata za ptice. Ova biljka nudi i materijal za izradu gnijezda, pa s njom ne možete pogriješiti.

2. Suncokret

Predivne sjemenke suncokreta koje i mi volimo jesti, odličan su izvor energije za ptice, a biljka se lako održava. Poznato je da žuta boja cvijeta privlači insekte, a upravo su oni važan izvor hrane pticama. Na listi su biljaka koje privlače i pčele.

3. Bazga

Znamo kako je ukusan sok od bazge, ali njen miris će učiniti svaki vrt posebnim. Ona brzo raste i može narasti puno u visinu stoga joj je potrebno osigurati dovoljno prostora. Cvijet bazge privlači ptice u proljeće jer znaju da se tamo nalaze insekti.

Ovo su najbolje biljke za spavaću sobu – čiste zrak i pobjeđuju nesanicu

4. Peterolisna lozica

Iako joj je dom Amerika, i kod nas se često koristi kako bi ukrasila vrt. Potrebno joj je puno prostora pa je nemojte saditi blizu drveća. Pticama pruža savršeno utočište radi gustog granja i listova. Krajem ljeta će narasti male crne bobice koje će ptice radi jesti.

5. Merala

Pripada porodici ruža, neke će rasti kao drvo, a neke kao grm. prekrasno, delikatno cvijeće će privući brojne insekte pa i ptice.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice