Bilje
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju
Jesen je najbolje vrijeme za sadnju voćaka, ukrasnog bilja, grmovnica, ruža i živica. Za uspjeh treba odabrati dobre sadnice i pravilno obaviti sadnju.
Razvoj sadnice je u velikoj mjeri ovisan o kvaliteti tla u kojem raste: samo u dobro pripremljenoj zemlji, bogatoj humusom i hranjivima, uzgojit ćemo zdravu biljku sa zdravim korijenom.
Pravilna sadnja i poboljšanje kvalitete tla
Voćke ili ukrasne biljke, posađene u prikladno vrijeme i na pravilan način, razvijaju dobar korijenski sustav, te se pravilno razvijaju u fazi rasta. U jesen biljke miruju zbog čega je šok prilikom presađivanja mali.

Potrebna je dovoljno velika jama za sadnju koju možete iskopati mjesec dana prije sadnje. Teško, zbijeno i glinasto tlo pomiješajte s Plantella vrtnom zemljom.
Za brzo i snažno ukorjenjivanje na dno jame stavite novo 100 % organsko gnojivo Plantella Organik za sadnice. Ono je dugodjelujuće, sadržava i puno fosfora i kalija koji se postupno oslobađaju upravo u fazi rasta biljke. Visok sadržaj organske tvari, huminskih i fulvinskih kiselina ubrzava stvaranje humusa u tlu. Primjeren je za ekološku proizvodnju i zdrav razvoj biljaka.

Gnojivo pomiješate sa zemljom za zasipanje sadnice. Gnojivo ne smije dodirivati korijen biljke jer mu može naštetiti. Gnojenjem i rahljenjem zemlje poboljšavate vodno-zračni režim u zemlji.

Sadnicu po potrebi posadite u zaštitnu mrežu protiv voluharica. Zemlju nakon sadnje oko biljke dobro zagazite da ne dođe do zračnih džepova. Posađene biljke zaštitite granama smreke, čime zadržavate toplinu oko korijena kasno u jesen.
Dobro je znati: Za sadnicu stabla u posudi jama za sadnju neka bude široka 3 lonca i duboka 1,5 visine lonca. Za sadnice golog korijena jama treba biti široka barem 50 cm i duboka oko 40 cm.Bobičasto voće treba oko 50 cm široku jamu za sadnju s rahlom zemljom. Budući da ima plitku korijensku grudu, dovoljna je dubina od 40 cm. Maline, kupine i bobičasto voće treba oslonac koji osiguramo prilikom sadnje da kasnije u sezoni ne oštetimo korijensku grudu. |
Sadnja ukrasnog bilja i živica
Za pravilan razvoj korijenskog sustava ukrasne biljke također treba gnojiti organskim gnojivom Plantella Organik za sadnice.
- Prilikom sadnje ruža pazite da mjesto cijepljenja bude ispod zemlje.
- Za živicu iskopajte jarak širine 30 cm i dubine oko 20 cm. U jarak stavite zemlju kojoj ste dodali gnojivo prema uputama, a nakon toga biljke dobro učvrstite.

U JESEN NE SMIJETE PROPUSTITI I REDOVITE ORGANSKE GNOJIDBE Organsko gnojivo ne treba samo novim biljkama u vrtu, nego je jesen i pogodna za redovitu organsku gnojidbu voćnjaka, povrtnjaka, maslinika i vinove loze. Biljke pretežiti dio hranjiva crpe iz tla. Tih tvari u tlu ipak nema u neograničenim količinama pa ih moramo dodavati u obliku gnojiva.![]() Zašto je gnojidba u jesen nužna? – organska gnojidba u jesen utječe na bolji urod u sljedećoj godini – organska gnojidba utječe na kvalitetnije i postepeno usvajanje hranjiva kroz sljedećih 6-8 mjeseci (masline, voćke, vinova loza, povrtnjak…) – briketi gnojiva se primjenjuju rasipanjem po tlu, za učinak gnojidbe nije potrebno ukopavanje u zemlju – ako obrađujete tlo zemlje, pelete plitko ukopajte |
Vrtlarite s nama. Besplatni stručni savjeti za vrt: ( 092 194 1694 i 01 621 39 66 ili na NapraviVrt.hr
bacc. ing.agr. Milica Sekulić, savjetnik Unichem Agro
Stručne savjete za jesensku sadnju donosimo vam u suradnji s Plantellom.

Bilje
Šest sobnih biljaka za pročišćavanje zraka
Saznajte koje vam biljke mogu pomoći da postignete zdravije okruženje u domu za sebe i svoju obitelj!

Prijetnje našem zdravlju ne dolaze samo izvana. Velik je broj alergena, štetnih plinova i zračenja koji se razvijaju i šire unutar doma. U sprječavanju njihova razvoja ponekad nam ne mogu pomoći ni najbolja sredstva. Spas nude sobne biljke koje će vam pomoći u čišćenju. Ne samo da su praktičnije od usisavača, nego još i vašem domu daju posebni ugođaj te vam pružaju ugodniji san.
1. Kaučukovo drvo

Osim što daje dramatičan akcent u sobi, kaučukovo drvo miče iz zraka toksine, te je inače dobro u borbi protiv tropskih bolesti i parazita. Istraživanja su pokazala sposobnost ove biljke da uklanja formaldehide iz zraka, koji se inače često nalaze u sredstvima za čišćenje i ponekad u namještaju. Preporuka je često brisati listove biljke sa vlažnim papirnatim ručnicima kako bi pore ostale otvorene za optimalno pročišćavanje zraka.
2. Paprat

Paprat je odlična za uklanjanje uobičajenih onečišćujućih tvari u zraku – kao što su formaldehid, ksilen i toluen – za koje se smatra da uzorkuju glavobolje, poteškoće u disanju i rast kancerogenih stanica. Također, ove biljke su dobre za borbu protiv zimske suhoće zraka u domovima, tako što podižu razinu vlažnosti.
3. Areca palma

Američka svemirska agencija NASA je 1989. godine objavila da je Areca palma najsnažniji pročišćivać zraka među biljkama, osobito zbog svoje osobine uklanjanja formaldehida iz unutrašnjosti naših domova.
4. Mirni ljiljan

Ne samo da je predivan, mirni ljiljan se zna zvati “elektranom” za pročišćavanje zraka. Istraživanja NASA-e pokazuju da ljiljan može filtrirati benzen, formaldehid, tri-kloroetilen (TCE), ksilen, toluen i amonijak iz zraka. Ovi toksini mogu uzrokovati glavobolju, respiratorne probleme i povećani rizik obolijevanja od raka. Ovaj ljiljan čak može ukloniti plijesan u zraku koji pojačava simptome alergija i astme. Također se preporuča postavljanje ljiljana u kupaonicu kako bi se smanjilo nakupljanje plijesni.
5. Svekrvin jezik

Takozvani, svekrvin jezik je biljka koja uklanja širok spektar zagađivača iz zraka, uključujući benzen, formaldehid, tri-kloroetilen (TCE), ksilen, i toluen. Ova biljka nije teška za održavanje, a poznato je da se kuhanjem njenih listova dobiva lijek koji pomaže kod boli i iritacija kada se nanese direktno na kožu. Važno je znati da se ova biljka nikako ne smije jesti zbog svojih otrovnih svojstava!
6. Filodendron

Filodendroni su iznimno laki za održavanje, čiste zrak od formaldehida i ksilena, toksina koje nalazimo u ljepilima i koži.
Bilje
Egzotika u domu – bromelija
Saznajte kako ju njegovati i na što sve pripaziti kako bi što duže krasila vaš dom.

Neobična građa cvijeta i intenzivna crvena boja pricvjetnih listova, bromeliju čine jednom od najpopularnijih egzotičnih biljaka. Prirodno su joj stanište tropska i suptropska područja Sjeverne i Južne Amerike te savane i polupustinje od Teksasa pa sve do Patagonije. Danas razlikujemo preko 2000 vrsta ovog cvijeta od kojih većina pripada epifitima (vrstama koje rastu na drugim biljkama) dok ostatak čine terestričke vrste.

Kao sobne biljke najčešće se uzgajaju na kori drveta, mahovini ili plutu. Većina vrsta ima oblik rozete. Sredina rozete najčešće je ljevkastog oblika u koji biljka sprema vodu i hranjive tvari, koje se zatim odvode po cijeloj biljci.
Baš kao i kod božićne zvijezde, glavni ukras bromelije nisu cvjetovi već pricvjetni listovi – brakteje. Do pojave cvata potrebno je i nekoliko godina, a nakon cvatnje biljka propada, ostavljajući nekoliko mladica za sobom.

Bromelije vole indirektno svjetlo, stoga ih je preporučljivo smjestiti na južnu stranu kuće. Ne podnose bakar, stoga izbjegavajte uporabu bakrenih kantica za zalijevanje, kao i svaki drugi doticaj biljke s tim metalom. Koristite gnojivo s manjim postotkom bakra.

Supstrat biljke mora biti ravnomjerno vlažan, ali ga umjereno zalijevajte i ne dopustite da korijen biljke stoji u vodi. Korijenov sistem će adekvatno apsorbirati vodu, no ukoliko bromelija ima ljevkasto spremište za pohranu hranjivih tvari, vodu je preporučljivo uliti u spremnik. Možete koristiti vodu iz slavine, no još bolje ih je zalijevati kišnicom. Učestalo je izmjenjujte kako cvijet ne bi istruno. Bromelije u pravilu podnose široki raspon temperature, iako im najbolje odgovara temperatura zraka od 13 do 29 ºC.