Bilje
Savršena božićna pšenica u nekoliko koraka
Tradicionalno se sije na blagdan Svete Lucije, a taj običan krije vrlo važnu simboliku.

Bliži nam se blagdan Svete Lucije, a na taj dan 13. prosinca tradicionalno se sije božićna pšenica. Taj običaj ima simboličko značenje. Ona je simbol plodnosti, novog života i njegove obnove. Usred zime daje zelenilo i nadu. Evo kako je pravilno posijati da bi do Božića lijepo narasla.

Sijanje pšenice
- U posudu dubine do 5 cm naslažite prethodno navlaženu vatu. Potom po njoj posložite zrna pšenice. Ako nemate vatu, drugi način je da u posudu stavite nekoliko kamenčića za drenažu, potom malo zemlje i po njoj posipate zrna pšenice.
- Posudu u narednim danima držite blizu izvora topline i svjetlosti te joj osigurajte dovoljno vlažnosti.
- Na Badnju večer iznikla se pšenica ukrašava vrpcom hrvatske trobojnice. Svrha vrpce je da pšenica bude uvezana u cjelinu, da se ne naginje u stranu, a također da ukrasno djeluje.
- Nakon što smo je ukrasili vrpcom i odrezali vrhove da budu jednake visine, pšenica se stavlja na blagdanski stol i tamo ostaje do Sveta Tri kralja ili Bogojavljenja.
- Nakon Božića, pšenicu ne treba previše zalijevati kako ne bi požutjela niti držati u prostoriji gdje je visoka temperatura.
Narodno vjerovanja kaže da što je pšenica gušća i zelenija, to će biti plodnija sljedeća godina. Nekada se nakon božićnih blagdana pšenicu davalo pticama da se taj sveti dio Božića ne bi uništio.
Bilje
Egzotika u domu – bromelija
Saznajte kako ju njegovati i na što sve pripaziti kako bi što duže krasila vaš dom.

Neobična građa cvijeta i intenzivna crvena boja pricvjetnih listova, bromeliju čine jednom od najpopularnijih egzotičnih biljaka. Prirodno su joj stanište tropska i suptropska područja Sjeverne i Južne Amerike te savane i polupustinje od Teksasa pa sve do Patagonije. Danas razlikujemo preko 2000 vrsta ovog cvijeta od kojih većina pripada epifitima (vrstama koje rastu na drugim biljkama) dok ostatak čine terestričke vrste.

Kao sobne biljke najčešće se uzgajaju na kori drveta, mahovini ili plutu. Većina vrsta ima oblik rozete. Sredina rozete najčešće je ljevkastog oblika u koji biljka sprema vodu i hranjive tvari, koje se zatim odvode po cijeloj biljci.
Baš kao i kod božićne zvijezde, glavni ukras bromelije nisu cvjetovi već pricvjetni listovi – brakteje. Do pojave cvata potrebno je i nekoliko godina, a nakon cvatnje biljka propada, ostavljajući nekoliko mladica za sobom.

Bromelije vole indirektno svjetlo, stoga ih je preporučljivo smjestiti na južnu stranu kuće. Ne podnose bakar, stoga izbjegavajte uporabu bakrenih kantica za zalijevanje, kao i svaki drugi doticaj biljke s tim metalom. Koristite gnojivo s manjim postotkom bakra.

Supstrat biljke mora biti ravnomjerno vlažan, ali ga umjereno zalijevajte i ne dopustite da korijen biljke stoji u vodi. Korijenov sistem će adekvatno apsorbirati vodu, no ukoliko bromelija ima ljevkasto spremište za pohranu hranjivih tvari, vodu je preporučljivo uliti u spremnik. Možete koristiti vodu iz slavine, no još bolje ih je zalijevati kišnicom. Učestalo je izmjenjujte kako cvijet ne bi istruno. Bromelije u pravilu podnose široki raspon temperature, iako im najbolje odgovara temperatura zraka od 13 do 29 ºC.
Bilje
Kako spriječiti truljenje sobnog bilja zimi?
Kupili ste prekrasnu sobnu biljku, no nakon nekog vremena listovi su uvenuli, a cvjetni pupoljci otpali i vaš biljni ukras možete baciti. Iako svaka vrsta ima svoje posebnosti, donosimo nekoliko općih savjeta vezanih uz njegu bilja koji bi vaše biljke zimi mogli spasiti od propadanja.

Iako specifične bolesti i štetočine ponekad mogu izazvati ovakve probleme, najčešći uzrok ugibanja sobnog bilja su nepovoljni životni uvjeti. Izdvojili smo 6 fatalnih čimbenika koji su iskusnim znalcima već dobro poznati, ali ih se uvijek dobro podsjetiti.
1. Pretjerano zalijevanje
Voda je esencijalna za život svih živih bića pa tako i biljaka, no zimi zalijevajte umjereno. Pretjeranim zalijevanjem lišće će klonuti što će neki vlasnici protumačiti kao manjak vode i dodatno zaliti biljku.
Bitno je i razlikovati uzrok truljenja bilja nastalog suhim zrakom od pretjeranog zalijevanja. Obje radnje za posljedicu će imati odumiranje listova, no prevelike količine vode izazvat će žućenje listova, dok suhi zrak rezultira smežuranim i smeđim listovima, pa čak i opadanjem cvjetnih pupova.
Najbolji način kako provjeriti ima li biljka dovoljno vode je svaka 3 do 4 dana kažiprst do drugog članka uroniti u supstrat. Ako je supstrat vlažan biljku nije potrebno zaliti, no ako na toj dubini nema vlage, zalijte ju bez obzira na vlagu zraka u prostoriji.
2. Suhi, vrući zrak
Moderni sustavi grijanja zrak čine suhim, što ne odgovara većini sobnog bilja. Što su listovi tanji to je i njihova potreba za vlagom zraka veća, dok su debeli, kožnati listovi relativno otporni na suhi zrak. Većina biljaka preferira vlagu zraka od oko 60%, dok tijekom sezone grijanja vlaga prosječno iznosi samo 20%. Prskanje biljaka odstajalom vodom najpoznatija je metoda, no vrlo su učinkoviti i ovlaživači zraka koji stvaraju povoljnu mikroklimu.
3. Hladne noći
Negativni efekti pada temperature po noći posebno će doći do izražaja ukoliko bilje tijekom dana držite u toploj prostoriji. Štetu neće toliko uzrokovati hladan zrak koliko temperaturne oscilacije. Većina cvjetnih vrsti odgovara pozicija na prozorskoj klupici, dok ih noću izbjegavajte držati pored otvorenog prozora ili u prostoru između prozora i navučenih zavjesa.
4. Propuh
Tegle s cvijećem nije uputno držati na direktnoj liniji između vrata i prozora kada su istovremeno otvoreni te posebno ukoliko je temperatura zraka vani osjetno manja od temperature u stanu.
5. Jako sunčevo svjetlo
Neke biljke brzo će klonuti ako ih izložite direktnoj sunčevoj svjetlosti, čak i ako temperatura u prostoriji nije previsoka. Vrste poput pelargonije zahtijevaju velike količine svjetla, no i njih je uputno smjestiti u sjenoviti dio stana tijekom vrućih ljetnih mjeseci. U protivnom, zemlja u posudici će se u potpunosti osušiti, a korijenje oštetiti.
6. Premalo svjetlosti
Slabo svjetlo vrlo vjerojatno neće potpuno uništiti biljku, no kod većine vrsta uzrokovat će spori rast, bljedunjavost i slabo ili nikakvo cvjetanje. Izbjegavajte tamne prostore kao što su hodnici i mračni kutovi u velikim sobama.