Bez kategorije
Vlaga u prostoru – potreba ili problem?
Uz čistoću i temperaturu zraka, za održavanje idealne klime u prostoru važan je postotak vlage u zraku. U prostoru u kome se boravi vlage bi trebalo biti između 40-60%, a zlatna sredina uz temperaturu od 21 do 23 celzijeva stupnja čini idelalnu mikroklimu doma.
U želji da gubitke topline učinimo što manjima, a time i izdatke za grijanje i klimatiziranje životnog prostora, najviše pažnje posvetit ćemo kvaliteti fasade i stolarije. No, kao posljedicu njihove zamjene, zbog smanjene ventilacije, u interijeru bi mogli dobiti neugodne, pa čak i opasne sustanare – gljivice i plijesni, koji osim ružnih mrlja na zidovima mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.
Najčešće, uslijed grijanja prostora u zimskim mjesecima zrak u interijeru postane prekomjerno suh, a on uzrokuje probleme s alergijama, astmom ili suhom kožom. Opasnost od prekomjerne vlažnosti zraka u interijeru kod nas je relativno mala, no gljivice nisu rijedak problem. Pojavljuju se često uz rubove prozora, u kupaonici i u kutovima sobe, na spoju zida i stropa.
Uzrok može biti neuređen i termički nedovoljno izoliran tavan zbog kojeg dolazi do značajne razlike u temperaturi između životnog i tavanskog prostora. Problem može stvoriti loša vanjska fasada, pa čak i zamjena drvene stolarije koja diše, novom nepropusnom PVC-stolarijom. Osim uštede na troškovima grijanja zamjena stolarije može dovesti do promjene mikroklime u interijeru i problema s gljivicama.
U prilogu vam donosimo savjete za uspješno uklanjanje gljivica i plijesni na zidu i rješavanje problema vlage u stanu.
Osim čišćenja i dezinfekcije zidova, kao privremenog rješenja, ono što sami možemo napraviti je postaviti uređaj za mjerenje temperature i vlažnosti zraka, koji će pokazati je li u prostoru potreban aparat za ovlaživanje ili odvlaživanje zraka.
U životnom ili radnom prostoru treba održavati kvalitetnu mikroklimu. Postotak vlage treba pratiti, a prostoriju u kojoj se boravi tri puta dnevno prozračiti na 5-10 minuta. Dugotrajno prozračivanje može pretjerano isušiti zrak, a iz prostorije odvesti poželjnu toplinu, uz povečane troškove grijanja. Prozračivanje je učinkovita metoda kojom ćemo u prostoru promijeniti klimu koja pogoduje nastanku plijesni i gljivica.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login