Povežimo se

Šest vrhunskih podnih svjetiljki za razne interijere

Dizajnerske podne svjetiljke koje će svaki dom učiniti posebnim

Tražite način kako u svoj dom unijeti detalj koji će biti primijećen? Imamo ideju za vas – zašto to ne biste napravili dizajnerskom podnom svjetiljkom? Predstavljamo vrhunske primjerke za različite stilove uređenja koje smo potražili u Rasvjeti Ribarić. 

ribaric-rasvjeta-podna-svjetiljka-zuti-kauc-domnakvadrat

Flosova svjetiljka Spun light F / Foto: Ivona Zec

Spun light F je svjetiljka ravnih linija koja se savršeno uklapa u moderni prostor, ne ističe se previše i nije dominantna, što je idealno ukoliko želite da do izražaja dođe primjerice, zanimljiv šareni namještaj. Svjetiljka ima svjetlosni tok direktnog i indirektnog svjetla, a s obzirom na to da postoji cijela kolekcija, može se kombinirati sa primjerice stolnim lampama dostupnima u dvije veličine. Iako se u ovaj šareni moderni prostor najbolje uklapa crna verzija, ova svjetiljka dostupna je i u bijeloj te sivoj varijanti.

ribaric-rasvjeta-podna-svjetiljka-kozna-fotelja-domnakvadrat

Brokisova svjetiljka Muffins / Foto: Ivona Zec

Podna svjetiljka dobro će vam doći u kutku za čitanje knjige. U modernu knjižnicu stavili smo retro kožnu fotelju, a uz nju sparili i retro primjerak rasvjete – Brokisov MuffinsOva svjetiljka podjednako se dobro može uklopiti u moderan i u klasičan interijer. Posebnom ju čini i prilično dekorativno staklo s drvenim postoljem koje je dostupno u različitim bojama – može biti crno drvo, svjetlije, ili boje oraha. Ovakva je rasvjeta idealna za intimniji kutak, no neće biti dovoljna za odabir knjige s polica. Uz to, definitivno može biti dekorativan komad koji daje prigušenu rasvjetu, a istovremeno ne remeti komunikaciju u prostoru.

ribaric-rasvjeta-podna-lampa-domnakvadrat

Moiev Raimond / Foto: Ivona Zec

Nakon moderne i retro priče vrijeme je za čistu eleganciju – Moiev Raimond. Svjetiljka dolazi u različitim dimenzijama, a može se kombinirati s visilicom. Ono što je kod nje važno naglasiti da ima prvenstveno dekorativnu funkcijuIdealna je za dio stana ili interijera u kojem bi se mogla stavit sa strane, gdje bi mogla bit uočljivija. Isti proizvođač nudi i svjetiljku idealnu za industrijske interijere. Zbog specifičnih detalja na njoj zove se Construction.

Rasvjeta je ta koja daje završni potpis interijeru i detalj kojim cijeli prostor možete oplemeniti ili, pak, pokvariti. Podne svjetiljke specifično su rasvjetno tijelo koje većinom stvaraju poseban ambijent, ali isto tako mogu biti dekorativan komad u tom prostoru.

Dodatne primjerke dizajnerskih podnih svjetiljki pogledajte u video prilogu!

Ribaric-rasvjeta-podna-lampa-roza-domnakvadrat

Foto: Ivona Zec

Ribaric-rasvjeta-podna-lampa-domnakvadrat

Foto: Ivona Zec

podna-svjetiljka-bijela-ribaric-rasvjeta-domnakvadrat

Foto: Ivona Zec

 

Stručne savjete donosi i dizajnerske svjetiljke predstavlja Rasvjeta Ribarić

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Spavaća soba

Mislite da je vašem madracu “istekao rok”? 7 znakova da je vrijeme za novi

Otprilike jednu trećinu svog vremena provest ćete u krevetu, a kvalitetan madrac može značiti razliku između mirnog sna i nemirnog prebacivanja i okretanja

kada treba mijenjati madrac

Madrac je jedan od najvažnijih elemenata svakodnevnog života – provodimo na njemu trećinu života. No, rijetko razmišljamo o tome kada treba mijenjati madrac, sve dok nas bolovi u leđima ili loš san ne natjeraju na to.

Iako se na prvi pogled može činiti u redu, madrac s vremenom gubi svoju funkciju i podršku. Evo kako prepoznati da je vašem madracu istekao rok trajanja – i kako odabrati novi koji će vam osigurati kvalitetan san.

Kada treba mijenjati madrac? Obratite pažnju na ovih 7 znakova

  1. Probudite se umorniji nego što ste legli – prvi i najjasniji znak
  2. Bolovi u vratu, leđima i kukovima – ako ste se prije bolje osjećali, možda nije do vas, nego do madraca
  3. Vidljivo udubljenje ili neravnine – deformacije znače da madrac više ne raspoređuje težinu pravilno
  4. Povećana osjetljivost na alergene – stari madraci mogu biti leglo grinja, prašine i plijesni
  5. Škripanje i zvukovi pri okretanju – osobito kod opružnih madraca
  6. Madrac je stariji od 7-10 godina – većina madraca ima rok trajanja od 7 do 10 godina
  7. Bolje spavate negdje drugdje – ako je kauč u dnevnoj sobi ugodniji, to je jasan signal da vam treba novi madrac

Koliko dugo bi madrac trebao trajati?

Većina madraca trebala bi trajati između 7 i 10 godina. Međutim, postoji mnogo varijabli koje mogu utjecati na vijek trajanja madraca.

Izvorna kvaliteta izrade madraca, korišteni materijali, pa čak i težina i stilovi spavanja korisnika, mogu utjecati na dugovječnost kreveta.

Naravno, madraci nemaju eksplicitni “datum isteka“. Na pojedincu je da odluči kada je vrijeme za novi krevet.

Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi

Faktori koji utječu na vijek trajanja madraca

Iako je opće pravilo 7 do 10 godina, nisu svi madraci jednako izdržljivi. Nekoliko faktora pridonosi vijeku trajanja madraca, uključujući:

Materijali: Materijali korišteni u izradi madraca imaju veliki utjecaj na njegovu dugovječnost.

Izvorna kvaliteta: Kvaliteta vašeg madraca kada ste ga prvobitno kupili utjecat će na to koliko dugo će trajati. Jeftin, osnovni madrac gotovo će se sigurno brže istrošiti od visokokvalitetnog hibridnog madraca.

Tip madraca: Je li vaš madrac potpuno pjenast, hibridni, lateks ili s oprugama? Tip madraca može značajno utjecati na njegovu dugovječnost.

Položaj spavanja i tjelesna težina: Položaj u kojem spavate, kao i vaša tjelesna težina, utjecat će na to koliko brzo će se madrac istrošiti

Idealan jastuk odaberite prema položaju u kojem spavate

Rutina održavanja: Kao i većina stvari u životu, ako se brinete za svoj madrac, trajat će duže. Pravilno održavanje madraca uključuje redovito čišćenje, korištenje zaštitnih navlaka i pridržavanje uputa proizvođača o održavanju. Neki madraci se mogu redovito okretati ili rotirati, ali svakako provjerite preporuke proizvođača.

Koje sve vrste madraca postoje?

Kad dođe trenutak da odlučite kada mijenjati madrac, važno je znati koje su vam opcije na raspolaganju. Danas postoji nekoliko glavnih kategorija madraca, a svaka ima svoje prednosti:

Pjenasti madraci (memorijska ili hladna pjena)
Odlično se prilagođavaju tijelu i ne prenose pokrete – idealno za parove.

Opružni madraci (bonnell ili džepićaste opruge)
Tradicionalni izbor s dobrom ventilacijom. Džepićasti modeli nude bolju podršku od klasičnih opružnih.

Lateks madraci
Izrađeni od prirodnog ili sintetičkog lateksa, dugotrajni i otporni na grinje – dobar izbor za alergičare.

Hibridni madraci
Kombinacija opruga i pjene – spajaju najbolje od oba svijeta.

Madraci od prirodnih materijala (kokos, vuna, konjska dlaka)
Ekološki prihvatljivi i prozračni, ali često skuplji.

Standardne veličine madraca – kako odabrati pravu?

Prije nego što kupite novi madrac, važno je znati koje su dostupne veličine:

  • 90 x 200 cm – standardni single madrac, idealan za jednu osobu ili dječju sobu
  • 120 x 200 cm – širi single za dodatnu udobnost
  • 140 x 200 cm – često korišten kao manji bračni madrac
  • 160 x 200 cm – najčešća veličina za bračne krevete
  • 180 x 200 cm – king size za maksimalni komfor
  • 200 x 200 cm – luksuzna dimenzija, pogodna za prostrane spavaće sobe

Savjeti za kupnju – što još treba znati kada treba mijenjati madrac?

Prilikom kupnje novog madraca, važno je ne oslanjati se samo na preporuke, već ga isprobati uživo – lezite na njega kako biste osjetili odgovara li vašem tijelu.

Odaberite madrac prema svom položaju spavanja: ako spavate na boku, odgovarat će vam mekša površina koja smanjuje pritisak na ramena i kukove, dok je za one koji spavaju na leđima ili trbuhu prikladnija čvršća podloga koja pruža bolju potporu kralježnici.

Ne zaboravite provjeriti i trajanje garancije – kvalitetni madraci obično dolaze s jamstvom od 5 do 10 godina. Osim samog madraca, važna je i podloga na koju ga postavljate – letvičasta podnica omogućuje bolju prozračnost i produžuje vijek trajanja madraca.

Ako još uvijek spavate mirno i čini se da vaš madrac dobro funkcionira, možda možete izvući još nekoliko godina iz njega. Ipak, preporučujemo redovitu zamjenu madraca jer je to apsolutno vrijedno ulaganje u vaše zdravlje i dobrobit.

Nastavite čitati

Kreirajmo dom zajedno

Spavanje bez znojenja: Evo koju posteljinu i madrac odabrati

Da bi spavanje tijekom ljetnih mjeseci bilo što udobnije, treba odabrati pravu posteljinu ali nije nevažan niti madrac

ljetna posteljina i madrac lesnina

Tijekom ljetnih mjeseci, visoke temperature i sparina mogu ozbiljno narušiti kvalitetu sna. Pojačano znojenje i neugoda često pretvaraju noćni odmor u borbu s vrućinom.

No, uz nekoliko pametnih izbora moguće je stvoriti ugodno i prozračno okruženje za spavanje. Prvi korak je pravilna kombinacija ljetna posteljina i madrac koja omogućava bolju prozračnost i regulaciju temperature. Ljetna posteljina i madrac ključni su za ugodan san tijekom vrućih ljetnih mjeseci.

Jednostavni i učinkoviti trikovi koji će vam omogućiti lakši san za vrijeme velikih vrućina

1. Odabir madraca prilagođenog ljetnim uvjetima

U toplijim mjesecima, madrac mora osigurati dobru cirkulaciju zraka i udobnost. Na tržištu su dostupni različiti modeli: s bonell oprugama, džepičastim jezgrom te pjenasti madraci izrađeni od hladno lijevane ili poliuretanske pjene, često s dodatkom lateksa ili memory slojeva.

“Džepičasta jezgra je danas najzastupljenija, ali i madraci s bonell oprugama i dalje imaju svoju publiku. Također, pjenasti madraci s različitim vrstama pjena nude razne razine udobnosti i visine,” pojašnjava Sandra Lulić, prodajna savjetnica iz Lesnine.

Kod kupnje madraca važno je obratiti pozornost i na navlaku. Preporučuju se modeli s perivim i skidivim navlakama koje produžuju vijek trajanja madraca i olakšavaju održavanje higijene.

“Navlake se mogu jednostavno skinuti i oprati u perilici rublja. Većina ih se brzo suši na zraku, čak i bez potrebe za sušilicom, što čini cijeli proces vrlo praktičnim,” dodaje Lulić.

Ljetna posteljina i madrac
Ljetna posteljina i madrac

2. Ljetna rutina: provjetravanje kreveta prije pospremanja

Jedna od najčešćih pogrešaka ljeti je odmah ujutro pospremiti krevet. Stručnjaci preporučuju ostaviti posteljinu da se provjetri. Time se omogućuje isparavanje vlage nastale tijekom noći.

“Navlaka i posteljina nakon spavanja znaju biti vlažne i tople. Ako ih odmah prekrijemo, onemogućujemo sušenje, što može uzrokovati razvoj neugodnih mirisa i bakterija,” upozorava Lulić.

3. Tehnološki napredni jastuci za dodatnu svježinu

Jastuci s tehnogelom sve su popularniji zbog efekta hlađenja. Osim što pružaju ugodniji san, osobito tijekom vrućih ljetnih noći, često su i antialergijski pa su prikladni za osjetljive korisnike.

“Jastuk s tehnogelom ne morate okretati u potrazi za hladnijom stranom. On konstantno daje osjećaj svježine,” istaknula je Lulić.

Idealan jastuk odaberite prema položaju u kojem spavate

4. Ljetni popluni i posteljina: prirodni materijali kao prvi izbor

Dolaskom ljeta treba zamijeniti teške zimske poplune laganim prekrivačima od prirodnih materijala poput svile i pamuka. Takvi materijali omogućavaju koži da diše i smanjuju rizik od pregrijavanja.

“Ljetni popluni izrađeni su od 100% svile ili pamuka, kako navlake, tako i punjenje. Dolaze u različitim dimenzijama i idealni su za vruće ljetne noći,” objasnila je Valentina Filipčić, prodajna savjetnica iz Lesnine.

Sintetičke tkanine, poput poliestera, treba izbjegavati jer zadržavaju vlagu i toplinu, što može izazvati iritacije kože i osjećaj nelagode.

5. Kvalitetna posteljina – pamuk, saten, damast

Za optimalnu udobnost, ljetna posteljina bi trebala biti izrađena od 100% pamuka, po mogućnosti s dodatkom satena ili damasta. Takvi materijali ne samo da su ugodni na dodir, već i produžuju vijek trajanja posteljine.

Ljetna posteljina i madrac saveznici su za miran san

Za miran i osvježavajući san tijekom ljeta ključan je odabir kvalitetnih materijala i dobra higijenska rutina. Ljetna posteljina i madrac prilagođeni toplim mjesecima mogu značajno poboljšati kvalitetu sna, spriječiti znojenje i pružiti prijeko potrebnu regeneraciju tijekom noći.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice