Bez kategorije
Dizajn modernih sudopera i slavina
Svojim dizajnom, sudoper će kuhinji dati poseban i drugačiji izgled, a čak može odrediti i cjelokupan stil njenog uređenja.

Uređenje i opremanje kuhinje predstavlja velik izazov, kako u funkcionalnom tako i u vizualnom smislu. Uspjeh je uvjetovan svakim detaljem, pa tako i odabirom slavina i sudopera.
Sudoperi su donedavno bili dostupni tek u jednom materijalu i boji, no novi nam trendovi pružaju veliku mogućnost izbora, od posebnih oblika pa do suvremenih i različitih materijala koji omogućavaju usklađivanje s ostalim elementima u prostoru: kuhinjskih uređajima, ormarima i radnom plohom.

Moderni modeli i materijali
Uz plemeniti čelik, koji je najpopularniji materijal za sudopere i slavine, tu je i mljeveni kamen koji je moguće uskladiti s elementima u kuhinji, zahvaljujući širokom spektru boja. Za one koji žele postići još veću estetiku u prostoru, tu su i keramički sudoperi, privlačni zbog lakoće održavanja. Jedini im je nedostatak osjetljivost na udarce, uslijed kojih može doći do puknuća.

Sofisticirani izgled suvremenih sudopera i slavina izražen je kroz geometrijske, gotovo skulpturalne oblike, a izrađuju se u više različitih veličina.
Pravokutni i okrugli spadaju u klasične, a mogu imati jedno ili dva korita, ovisno o potrebi. Umjesto dva korita, moguće je ugraditi jedno uz još jedno pomoćno, koje će poslužiti za odlaganje otpadaka povrća i ostaloga što predstavlja višak u kuhinji.
Funkcionalni dodaci
Sudoperi sve češće imaju i ugrađenu dasku za rezanje te ocjeđivače ili dozatore sredstva za pranje posuđa, ovisno o potrebama i željama korisnika.

Poput sudopera, koji ovisno o izboru oblika i materijala zadržavaju klasičan štih i praktičnost ili djeluju potpuno inovativno, uočljivi su i trendovski odmaci u dizajnu kuhinjskih slavina. Na tržištu se mogu pronaći jednoručne ili dvoručne slavine, sa fleksibilnim vratom i tušem na izvlačenje, koje se montiraju na zid ili na radnu ploču. Slavine su najčešće izrađene od inoxa koji se najlakše održava, no bojom i vanjskom oblogom moguće ih je uskladiti s cijelom kuhinjom.
U kuhinji su praktične slavine izdignute iznad razine radne plohe i sudopera, čime se oslobađa više prostora u sudoperu u kojemu je moguće oprati i veći lonac. Slavine s ugrađenom LED rasvjetom u boji namijenjene su svima koji su skloni vizualnom doživljaju kao i djeci, koja će na tak način odmah vidjeti da li teče topla ili hladna voda.

Slavine modernog oblika i dizajna u kuhinji ostavljaju dojam elegancije, pa čak djeluju poput pravih umjetničkih instalacija. Stoga bi i drugi aparati i kuhinjski uređaji trebali slijediti liniju cijele kuhinje.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login