Vrt
Zaštita bilja od vrućina i nametnika – evo koje proizvode koristiti
Kod organskog vrtlarenja najvažnije je prepoznati i bolesti i štetnike i na vrijeme reagirati
Vrući ljetni dani nisu idealni za naše biljke u povišenim gredicama ili vrtu i potrebno im je osigurati dovoljnu količinu vode i hranjivih tvari.
Biljke preko ljeta treba sačuvati od tih visokih temperatura, a za to nam najbolje pomažu stimulatori ili aminokiseline. Savjetnica tvrtke Plantella, Milica Sekulić, savjetuje da se iz tog razloga tijekom ljeta koristi BioPlantella vrt koji se smije koristiti svakih desetak dana. Proizvod koji je na bazi morskih algi i koji se može koristiti neograničeno nije štetan za ljude, a donijet će veliki uspjeh u vrtlarenju zato što će biljke biti puno otpornije i na bolesti i na štetnike, ponudit će puno više cvjetova, ali i puno više plodova na plodovitom povrću.

BIO Plantella proizvodi za učinkovitu zaštitu biljka
Tijekom ljeta najviše stradavaju biljke plitkog korijena, to su uglavnom jednogodišnje biljke i njih treba zalijevati češće. Zaštita biljaka učinkovita je samo ako se napravi u pravo vrijeme i s pravim sredstvima koja se smiju koristiti u organskom ili ekološkom vrtu.
Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?
Kod organskog vrtlarenja najvažnije je prepoznati i bolesti i štetnike i na vrijeme reagirati, pa je BIO Plantella pripremila cijelu liniju proizvoda za zaštitu biljaka – jestivih i ukrasnih, tako da možete spriječiti i bolesti i štetnike da naprave štetu.

Sredstvo za zaštitu od insekata i nametnika
“Kada su temperature u jako velikoj oscilaciji tada jako dobro koristiti neki bio stimulator ili aminokiseline i mi u ovom vrtu ćemo koristiti aminokiseline Bio Plantella Vitu, koja će se koristiti svakih 15-ak dana. Ona ojačava korijen biljaka pa će one puno lakše podnijeti stres od tih vremenskih promjena, a isto tako će jako dobro reagirati na eventualnu tuču ili vremensku nepogodu koje mogu uništiti biljke. Ovo je vrijeme kada naše biljke napada pepelnica ili druga gljivična oboljenja što zahtjeva pomoć s prirodnim pripravcima kao što je Bioplantella Natur, proizvod na bazi poljske preslice koji je već pripremljen za upotrebu i koji koristi se može koristiti i dva puta tjedno ako vidimo da je vlažno vrijeme.
Tu su i štetnici koji napadaju biljke, najčešće su to biljne uši ili insekti koji sišu sokove na biljkama i tako im štete. Mi smo pripremili biljni pripravak koji je na bazi ulja biljaka timijana i kleka – zove se Bioplantella Timi, možemo ga isto tako koristit više puta tijekom mjeseca. Čime se neki nametnici jave, odmah možemo koristiti taj insekticid, nije štetan niti za nas, nema karence, upotrebljavamo ga na biljkama koje kasnije jedemo i nema nikakve štete za ljude.”, pojašnjava Sekulić.

Svake ljetne sezone vodimo istu bitku s puževima u vrtu, a Bio Plantella i tu nudi rješenje.

Iz Bio Plantella linije je nastao najaktualniji proizvod Bio Plantella Arion, to su plava zrnca na bazi prirodnih djelovanja, koje sto posto rješavaju problem s puževima, iznimno je učinkovit.
Znate li kada i kako presaditi orhideju? Pratite ove jednostavne korake
Tijekom suše, biljke teže primaju nutrijente i zato se tekuća gnojiva dodaju folijarno, odnosno putem listova, a posebno je važno da gnojiva koja se dodaju budu organska. Zato koristimo Bio Platenllu.

Bilje
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: Ove biljke zaista djeluju

Kako temperature rastu, s njima bujaju vrtovi i balkoni puni cvijeća, povrća i začinskog bilja. No, ljeto sa sobom donosi i dosadne kukce – od komaraca do muha i mrava. Umjesto da posegnete za kemijskim sredstvima, stručnjakinja za hortikulturu Milica Sekulić otkriva kako se prirodno možete zaštititi – uz pomoć biljaka koje su i estetski privlačne i funkcionalne.
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika dugoročno je uvijek bolja nego posezanje za raznim štetnim kemikalijama.
Skrivaju se i u vašem vrtu: Evo što nikada ne smijete napraviti ako vas ugrize krpelj
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: mirisne biljke koje čuvaju vaš vrt
„Postoje repelentne biljke,“ potvrđuje Milica Sekulić, bacc. ing. agr. „Dovoljno je pogledati sastav brojnih insekticida – mnogi su bazirani na uljima upravo tih biljaka.“ Komarci, muhe, mravi i drugi ljetni napasnici osjetljivi su na jake arome i eterična ulja koja ove biljke sadrže.
Ako želite izbjegnuti kemikalije i stvoriti zdraviji okoliš za svoju obitelj, prirodna zaštita od komaraca i štetnika putem biljaka je jednostavno i učinkovito rješenje.
Kako se riješiti puževa u vrtu: 5 prirodnih i učinkovitih metoda

Koje biljke posaditi?
Na balkone, prozorske daske ili rubove vrtova idealno je zasaditi:
- Limunsku travu – sadrži citronelu, prirodni repelent, a istovremeno listove možete koristiti za pripremu limunade i aromatizirane vode. Što više biljaka imate, to će djelovanje biti učinkovitije.
- Bosiljak – odlično uspijeva u tegli, odbija komarce, a koristit će vam i u kuhinji.
- Kadulju, timijan i lavandu – mirisne, dekorativne i učinkovite protiv insekata. Njihova eterična ulja odbijaju komarce i muhe, osobito kad protrljate listove.
- Ružmarin – zimzelen i otporan, tjera mrave i komarce, ali privlači pčele i ose pa ga pažljivo pozicionirajte.
Biljke kao saveznici u povrtnjaku
U organskom vrtu neizostavne su:
- Kadifice (tagetes) – čiste tlo od nematoda i drugih podzemnih štetnika.
- Neven – djeluje repelentno i ukrasno.
- Bosiljak, timijan, kadulja – štite povrće, a istovremeno ga oplemenjuju aromom i mirisom.
Kombiniranjem funkcionalnih i dekorativnih vrsta postiže se dvostruki učinak – estetski privlačan prostor i prirodna zaštita od komaraca i štetnika tijekom cijelog ljeta.

Bez pesticida i bez brige
Sadnjom pravilno odabranih biljaka stvorit ćete oku ugodan, mirisan i funkcionalan prostor. Osim što doprinose bioraznolikosti i privlače korisne insekte poput pčela, ove biljke smanjuju potrebu za kemijskim sredstvima i čine vaš vanjski prostor ugodnijim za boravak – osobito u toplim ljetnim večerima.
Bilje
Limunska trava – egzotična biljka koja oplemenjuje vrt i kuhinju

Osim što u vaš vrt unosi dašak egzotike, limunska trava (Cymbopogon citratus) pravi je saveznik u kuhinji, prirodnoj medicini i borbi protiv komaraca. Ova aromatična biljka, poznata i pod imenom citronela, sve češće pronalazi mjesto i u domaćim vrtovima – zbog jednostavnog uzgoja i brojnih dobrobiti koje pruža.
Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt
Kako izgleda i odakle dolazi?
Limunska trava potječe iz tropskih krajeva jugoistočne Azije, a karakteriziraju je dugi, uski i oštri listovi koji ispuštaju prepoznatljiv citrusni miris. Iako u prirodnom staništu može dosegnuti visinu i do metar i pol, kod nas se najčešće uzgaja kao jednogodišnja biljka ili u lončanicama koje se unose unutra tijekom zime.
Uzgoj i njega limunske trave
Limunska trava voli toplinu i sunce, pa je idealno mjesto za sadnju osunčani kutak vrta ili terasa. Važno je osigurati:
- Pjeskovito, propusno tlo s dobrim drenažnim slojem
- Redovito zalijevanje, osobito tijekom sušnih razdoblja
- Zaštitu od mraza – u kontinentalnim krajevima preporučuje se uzgoj u posudama
Biljka brzo raste i može se lako razmnožiti dijeljenjem busena ili sadnjom reznica.
Ljekovita svojstva i upotreba
Limunska trava poznata je po svojim protuupalnim, antibakterijskim i umirujućim svojstvima. U narodnoj medicini koristi se za:
- Umirivanje probavnih smetnji
- Ublažavanje glavobolje i nesanice
- Snižavanje temperature i jačanje imuniteta
Čaj od svježih ili osušenih listova limunske trave omiljen je napitak zbog ugodnog okusa i osvježavajućeg mirisa.
Nezaobilazna u azijskoj kuhinji
U kulinarstvu se koriste donji, zadebljani dijelovi stabljike koji se najčešće režu, gnječe ili kuhaju u varivima i juhama. Nezaobilazan je sastojak tajlandske, vijetnamske i indonezijske kuhinje, osobito u jelima poput Tom Yum juhe, curryja i marinada za meso i ribu.

Prirodni repelent
Zahvaljujući visokom udjelu citronelola i geraniola, limunska trava prirodno odbija komarce i druge insekte. Možete je posaditi u blizini mjesta za sjedenje na otvorenom ili koristiti eterično ulje u svjetiljkama i sprejevima.
Citronela: Biljka koju vrijedi imati u kuhinji i u vrtu
Limunska trava oplemenjuje prostor, mirisom i izgledom stvara egzotičnu atmosferu, a njezina primjena u kuhinji i kućnoj ljekarni čini je izuzetno korisnom biljkom. Bilo da ste ljubitelj orijentalne kuhinje, prirodnih pripravaka ili tražite dekorativnu biljku za vrt, limunska trava je savršen izbor za vašu zelenu oazu.