Vrt
Sobno bilje koje podnosi nedostatak svjetla
Često jednostavno nemamo dovoljno svjetla u zatvorenom prostoru da naše biljke budu najsretnije. Biljke u koje se zaljubimo nisu uvijek one koje se dobro uklapaju u prostore u koje ih želimo staviti, nažalost.
Prije nego što počnemo, možda se pitate što se točno računa kao slabo osvijetljeno područje. Slabo osvjetljenje je zasjenjeno ili uglavnom zasjenjeno bez izravne sunčeve svjetlosti. Ipak nije bez svake svjetlosti. Nijedna biljka ne može rasti u potpunom mraku. Kada govorimo o slabom osvjetljenju, govorimo o onome što ćete često pronaći u blizini sjevernih prozora, u kutovima sobe ili na stubištima.
Biljka zmija (Sansevieria)
Sve Sansevierie imaju arhitektonski izgled i postoji mnogo različitih boja i raznolikih uzoraka koje možete izabrati.
Treba napomenuti da su biljke zmije osjetljive na prekomjerno zalijevanje. Ako im ne dajete previše ljubavi i pažnje, u redu je, rado će se osušiti između zalijevanja.
ZZ biljka (Zamioculcas Zamiifolia)
Druga biljka za slabo osvjetljenje jer, poput biljke zmije, može preživjeti bilo gdje, od slabog do jako osvijetljenog područja i ne smeta joj malo zanemarivanja (predlažemo zalijevanje kada je tlo gotovo potpuno suho ).
Aglaonema
Nazivaju se još i kineske zimzelene biljke, dobro se snalaze u uvjetima slabog osvjetljenja. Oklijevamo spomenuti da se ove biljke klasično smatraju standardnim, dosadnim biljkama za trgovačke centre. Ono što je uzbudljivo kod kineskih zimzelenih biljaka je to što su ovim kompaktnim, bujnim biljkama s lišćem uvedeni novi šareni uzorci i boje križanjima.
Ne samo da su prekrasne, već su jednostavne i sjajne pri slabom osvjetljenju! Obratite pažnju na prekrasne crvene, ružičaste, srebrne i mrlje ili pruge – u kineskom zimzelenom možete pronaći pomalo od svega.
Pothos (Epipremnum Aureum)
Kod kuće, mogu biti tolerantni prema jarko osvijetljenim područjima, kao i prema sjenovitim područjima, poput vrha police za knjige nekoliko metara od prozora. Ne dopustite da se tlo osuši i oni će sretno nastaviti rasti raskošno lišće. Što je područje na kojem se nalaze tamnije, to ćete više zelenila vidjeti na lišću.
Na gornjoj slici je Pothos ‘Marble Queen’, s prekrasnim šarenilom krem boje kroz lišće. Često nosimo i Golden Pothos, koji ima svjetliju žutu šarenost i Green Queen, koja je bliska čvrstoj dubokoj zelenoj boji.
Dracaena Deremensis ‘compacta’
Ova Dracaena izgleda malo drugačije od mnogih drugih u svojoj obitelji, sa svojim bujnim, kompaktnim lišćem. Može postati visoka, iako će ostati prilično uska. Dakle, ako imate usko mjesto gdje ne želite da se biljka raširi, ali želite malo visine, ovo je sjajna opcija. Zapravo, cijela obitelj Dracaena odlična je opcija ako tražite biljke koje podnose slabo svjetlo.
Bršljan (Hedera)
Bršljan je klasik! Može narasti dugo i bujno, a izvrsno je što mogu živjeti u područjima sa slabim osvjetljenjem. Može biti brzorastuća penjačica, ali također lijepo izgleda padajući preko police ili iz viseće posude.
Haworthia
Malo je teško povjerovati da je ovo sukulent jer većina sukulenata voli vrlo jaku svjetlost s barem nekoliko sati izravnog sunca, ali haworthia može preživjeti u slabo do srednje osvijetljenim područjima. Rastu vrlo sporo, ali rado se stave u kut na neko vrijeme, čak i ako nema jakog svjetla.
Aspidistra (Aspidistra Elatior)
Fantastične su biljke za koje se lako brine. Preživljavaju nedosljedno zalijevanje, jako ili slabo osvjetljenje i sobe s temperaturnim fluktuacijama. Ovo je žilava, lijepa biljka koja ima do metra duge listove koji ostaju prilično uspravni.
Ljiljan mira (Spathiphyllum)
Mirovne ljiljane nije potrebno održavati i lijepi su! Sjajnom, bujnom zelenom lišću može biti teško odoljeti, posebno s cvijećem. U duboko zasjenjenim područjima cvat će rjeđe, ali ne može krivo rasti ispunjavajući kut prekrasnim zelenim lišćem.
Imajte na umu nekoliko stvari kada su vaše biljke na slabom svjetlu. Dok će neke sobne biljke tolerirati slabo osvjetljenje i pritom mogu izgledati nevjerojatno, idealno svjetlo je obično neizravno. Možda ćete primijetiti spor rast, a cvjetanje može biti rijetko u sjeni budući da im je obično potrebno barem srednje svjetlo da ubrzaju rast ili cvjetanje. Ipak, ispunite svoja slabo osvijetljena područja ovim biljkama i bit ćete počašćeni lijepim zelenilom svaki put kad prođete.
Vrt
Deset poslova u vrtu koje biste trebali napraviti u prosincu
Uživajte u svom vrtu u svježem zimskom danu
Mnogi od nas planiraju svoje proljetne/ljetne vrtove tijekom zimskih mjeseci umjesto da se stvarno bave vrtlarstvom, no to ne znači da nema ništa za raditi. Nema ništa ljepše od provođenja vremena vani na svježem zimskom danu. Nekoliko minuta provedenih u vrtu u prosincu može smanjiti radno opterećenje za iduću godinu i pružiti priliku da pobjegnete od blagdanske užurbanosti.
Deset vrtnih poslova za prosinac:
1. Budite spremni na nagle promjene temperature i zaštitite osjetljive biljke hortikulturnom tkaninom, novinama ili dekama.
Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. Pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.
Neke biljke je ipak bolje unijeti unutra, pogledajte koje.
2. Ostavite ocvale cvjetne glavice na hortenzijama do proljeća jer pružaju zaštitu od mraza pupovima niže na stabljikama.
3. Prekopajte golo tlo i na vrh stavite stajski gnoj – pustite glistama i mrazu da razbiju grudice zemlje.
4. Ako to već niste učinili, temeljito očistite staklenik. Operite staklo, pod i police blagim dezinficijensom kako biste uništili štetnike i bolesti koji prezimljuju.
5. Zaštitite božićne zvijezde od hladnih propuha i pustite ih da se lagano osuše između zalijevanja kako bi trajale tijekom cijelog Božića i sve do siječnja.
6. Ako je vrijeme blago, nastavite kositi travu ako raste, ali podignite visinu noževa kosilice. Probodite travnjak vilama kako biste poboljšali drenažu i prozračivanje. Nastavite čistiti lišće kako biste pustili svjetlo i spriječili pojavu mrtvih mjesta.
7. Još uvijek imate vremena zasaditi tulipane – izbjegavajte sadnju na dan s mrazom i koristite žičanu mrežu kako biste zaštitili lukovice od gladnih vjeverica.
8. Ako ste posadili lukovice za cvjetanje u zatvorenom prostoru, premjestite ih u toplu i dobro osvijetljenu prostoriju kako biste potaknuli cvatnju tijekom blagdanskog razdoblja.
9. Iskoristite vrijeme za uživanje u zimskim mirisima u vrtu. Daphne odora ‘Marginata’ i Sarcococca (božićna šimšir) divno mirišu. Vrijedi ubrati nekoliko grančica za vazu kako bi zamirisale prostoriju.
10. Izrežite zimzeleno lišće i grane za izradu blagdanskih vijenaca i ukrasa. Četinari, bršljan, stabljike Cornusa i božikovina stvaraju prekrasne tradicionalne dekoracije. Eukaliptus i paprati mogu napraviti upečatljive jednostavne ukrase u modernijem stilu.
Vrijeme Božića obilježeno je raznim tradicijama, intimnim trenucima s obitelji i prijateljima, svjetlucavim božićnim ukrasima, darivanjem i raznobojnim božićnim zvijezdama. Sa svojim braktejama u obliku zvijezda, za mnoge ljude ove veličanstvene biljke jednako su dio blagdanskog dekora kao i božićna drvca, svjetlucave lampice, kuglice i drugi adventski ukrasi. Stručnjaci za dekoraciju interijera unutar inicijative Stars for Europe (SfE) govore o tome kako je božićna zvijezda postala božićna biljka i pokazuju kako može doprinijeti predblagdanskoj i blagdanskoj atmosferi ispuniti u vašem domu.
Kako je božićna zvijezda postala božićna biljka
Božićna zvijezda porijeklom dolazi iz Meksika. Tamo raste kao grm do 5m visine. Asteci su uzgajali ovu biljku u svojim vrtovima, ukrašavali njome hramove i od nje proizvodili boju za bojanje odjeće kao i lijek za snižavanje groznice.
Božićna zvijezda postala je božićna biljka nakon španjolskog osvajanja Meksika. Kad su na meksičko tlo stigli misionari, dali su joj ime ‘Estrella de Navidad’ (božićna zvijezda). U 17. stoljeću božićna se zvijezda prvi put pojavljuje u procesiji franjevačkih redovnika kad su je još nazvali i ‘Flor de Nochebuena’ (Cvijet svete noći) čime sve više postaje kršćanski simbol.
Svjetski trijumf
Globalni uspjeh božićne zvijezde kreće početkom 20. stoljeća. Njemački iseljenik Albert Ecke promatrao je kako su brakteje divljih božićnih zvijezda oko njegove farme u prosincu pocrvenjele. To mu je dalo ideju da uzgaja biljke na svojim poljima kako bi njihove stabljike prodavao kao rezano cvijeće uoči Božića. Bio je to početak priče o uspjehu.
Albert Ecke u potpunosti se koncentrirao na uzgoj božićnih zvijezda, a nakon njegove smrti obiteljski posao preuzima njegov sin koji se usredotočio na promicanje božićne zvijezde kao blagdanskog simbola. Davne 1920. godine pokušao je uzgojiti božićnu zvijezdu u posudi, no bez uspjeha. Tek 1950-ih uzgajivačima je uspjelo uzgojiti prve sorte u lončanicama. Od 1960-ih nadalje, kultivirane lončanice sve su više zamjenjivale rezano cvijeće.
Paralelno s uzgojem božićnih zvijezda, obitelj Ecke vodila je vlastite trgovine u Hollywoodu i ulagala puno vremena i energije u marketinške aktivnosti. To je pomoglo božićnoj zvijezdi da postigne veliku popularnost u roku od nekoliko godina pa je ubrzo postala sastavni dio američke božićne kulture. Božićna zvijezda istovremeno se etablirala kao sobna biljka i božićno cvijeće u Europi.
Svestran i dekorativan favorit
Danas postoje stotine sorti božićnih zvijezda u raznim bojama, oblicima i veličinama. Kao lončanice i rezano cvijeće daju poseban blagdanski štih i dodatni sjaj božićnim običajima i tradicionalnim ukrasima.
Rezane i male božićne zvijezde posebno su dobre za kreativne dekoracije iz kućne radinosti. Savjet: Dekoracije i tkanine s vintage šarmom trenutno su u trendu i savršeno pristaju uz božićne zvijezde. Više ideja pronađite ovdje.
Božićna drvca okićena božićnim zvijezdama
Božićno drvce neizostavni je blagdanski simbol, a upravo božićne zvijezde mogu biti savršen prirodni ukras kao rezano cvijeće, ili u obliku kokedama. Da biste napravili kokedame, izvadite male božićne zvijezde iz njihovih posuda i omotajte korijensku balu mahovinom. Pričvrstite ih finom žicom i okačite na drvce. Savjet: temeljito zalijte korijenske bale biljaka prije omatanja mahovinom.
Ovako postavljene mini božićne zvijezde pažljivo zalijevajte odozgo ili ih pak stavite nakratko u posudu s mlakom vodom, no prije toga obavezno uklonite mahovinu s korijenove bale i zatim ju poslije natapanja ponovno vratite. Božićne zvijezde odličan su ukras i na poklonima. Savjet: rezane božićne zvijezde stavite najprije u cvjetnu cijev napunjenu vodom ili ih omotajte zelenom cvjetnom trakom. Kako biste zatvorili odrezane vrhove, stabljike na nekoliko sekundi uronite u vruću vodu (oko 60°C), a zatim u hladnu.
Malo drugačije božićno drvce
Ako ne želite kupiti božićno drvce, a volite miris jele ili smreke i prirodne materijale, imamo prijedlog. Otiđite tamo gdje se prodaju božićna drvca i uzmite odbačene grane. U posudu najprije stavite granu ili neko tanje deblo da bude osovina vašem DIY drvcu, a potom formirajte okvir stožastog oblika od komada. Zatim zavežite grane za žičani okvir s više žice za namotavanje, napravite kokedame od božićne zvijezde i objesite ih na stablo pomoću užeta. Na kraju pričvrstite rezanu božićnu zvijezdu na vrh drvca u epruveti napunjenoj vodom. Za još savjeta i mnoštvo ideja za božićne dekoracije posjetite https://starsforeurope.com/hr/.