Povežimo se

Vrt

Sezona je cvjetajućih grmova

Za vas smo pronašli najljepše

Cvijeće je njegov neizostavan dio iz jednostavnog razloga što je lijepo. Sada je sezona cvatućih grmova, a evo koja su četiri najljepša.  U ovo doba godine najviše nas veseli rascvjetana priroda. A osim šarenih cvjetnica rascvjetali su se i grmovi. U Vrtnom centru Šestine pronašli smo najljepše.

‘Božur inače raste iz gomolja, ima cvijet u proljeće i cvijet poprilično dugo drži. Sigurno jedan cvijet drži mjesec dana ako ne i više. Tvori velike kompaktne glavice, dolazi u više boja – crvena, roza, bijela, a sad su tu varijacije, šatirani, šareni, što se više uzgoj razvija, tako i oni dodaju razno razne boje’, govori nam Lidija Mamić, cvjetna dekoraterka u Vrtnom centru Šestine.

lidija-mamić-dom-na-kvadrat

Pet do osam cvjetova istovremeno

List mu je tamnozelen, a tijekom cvatnje i vegetacije važno mu je dodavati gnojivo . Može imati i od pet do osam cvjetova istovremeno, a pogodan je i za sadnju u tegle. Tada je malo ograničen rastom, ali će u njoj izgledati atraktivno. Ne traži puno njege, ljeti ga treba zalijevati tri do četiri puta tjedno i redovito orezivati ocvale cvjetove.

‘Rododendron je zimzelena biljka, kad cvjetovi ocvatu, kroz cijelu godinu ćete imati lijepe šarenolisne listiće, obzirom na to da je izvorno iz šume, tj. prirodno raste u šumi, treba mu pripremiti kiselo tlo, tj. u teglicu mu dodati kiselog supstrata koji može biti pomiješan s univerzalom, ali važno je da kiselost tla bude onolika koliko njemu odgovara’, objašnjava.

Riječ je o izvorno šumskoj biljci koja voli polusjenu ili potpunu sjenu. Jednostavan je za održavanje. Traži redovito zalijevanje i orezivanje ocvalih cvjetova. Naraste do maksimalnih metar i pol visine zbog čega se može uzgajati i u teglicama.

Redovito održavanje visine

‘Iako jorgovan može narasti kao drvo, od tri do pet metara, postoje sorte koje narastu tek jedan metar. I one se mogu uzgajati u teglicama na balkonu’, dodaje Lidija.

‘Onda moramo stvarno paziti na rezidbu i redovno ga orezivati, tj. sami održati visinu. Zato preporučujemo manju sortu koja raste do metra, metar i pol, to je individualno, kod njega je važno redovito ga zalijevati, ne smije ostati suh, isto tako davati mu prihranu za cvatnju, on cvate u proljeće, i sad mu je najvažnije doba godine za njega i sad mu treba dodavati prihrane dva puta mjesečno sigurno’, nadovezuje se.

Uz redovito održavanje cvate par mjeseci. Jako voli sunce, da dobije svoju dozu treba mu barem pola dana, a treba ga i redovito zalijevati te prihranjivati.  

Svake godine nešto drugačije

‘Cvatući grmovi, dapače, mogu se kombinirati s razno raznim sezonskim cvijećem ili trajnicama, mi preporučamo sezonsko cvijeće tako da svake godine možemo promijeniti u nešto drugu boju. Također, preporučamo biljke koje padaju, ovo su Million Bellsi, oni će se dosta raširiti, sigurno do pola tegle, na taj način ćemo pokriti tu prazninu koja je ispod ovog cvatućeg grma, ispod Viburnuma, i da se jednostavno ne vidi zemlja, bit će ljepše svakako’, zaključuje.

Viburnum, u narodu poznat kao snježna kugla, traži zalijevanje i do četiri puta tjedno, pogotovo ljeti. Treba mu prihrana za cvatnju i list te ga treba redovito orezivati, čak tijekom cijele godine. Postoje zimzeleni i listopadni koji gube list tijekom zime, ali to traje svega dva do tri mjeseca. Već u rano proljeće počne cvasti, u početku zeleno žutim cvatom da bi naposlijetku zablistao u snježno bijeloj boji.

Vrt

Kako izabrati najbolju kosilicu

Saznajte kako odabrati kosilicu koja će najbolje odgovarati vašem vrtu, terenu i navikama održavanja travnjaka.

Dolaskom proljeća započinje sezona radova na otvorenom. Vrtovi se uređuju, živice obrezuju a travnjaci zahtijevaju posebnu pažnju. Jedan od ključnih zadataka u održavanju okućnice je svakako košnja trave. Redovita i pravilna košnja ne samo da pridonosi urednom izgledu vrta, već i zdravlju travnjaka.

No kako bi ovaj posao bio što jednostavniji i učinkovitiji, važnu ulogu ima odabir prave kosilice. Pravi uređaj može značajno olakšati rad, uštedjeti vrijeme i osigurati dugotrajne rezultate. Stoga je važno znati kako odabrati onu koja najbolje odgovara vašim potrebama.

Vrste kosilica prema načinu napajanja

Na tržištu postoji nekoliko vrsta kosilica, a prva važna odluka pri odabiru odnosi se na način njihova napajanja. Ovisno o površini travnjaka i dostupnosti izvora energije, možete birati između akumulatorskih, benzinskih i električnih uređaja. 

Akumulatorski uređaji rade na baterije i odlikuju se jednostavnim održavanjem i načinom rada. Idealne su za manje do srednje travnjake jer pružaju dovoljno snage bez potrebe za kablovima ili gorivom. Njihov rad ovisi o kapacitetu baterije pa je važno obratiti pažnju na vrijeme rada i punjenja. 

Električne kosilice napajaju se putem kabela, što znači da ovise o dostupnosti utičnice. Lagane su i jednostavne za rukovanje ali prisutnost kabela može ograničiti kretanje i zahtijeva dodatnu pažnju prilikom košnje.

Benzinske kosilice predstavljaju robusniji izbor, prikladan za veće travnate površine i zahtjevnije terene. Njihova glavna prednost je neovisnost o kabelu ili bateriji te veća snaga motora ali zahtijevaju pažljivije održavanje, gorivo i ulje, a pri radu ispuštaju ispušne plinove.

Vrste kosilica prema načinu korištenja

Osim načina napajanja, pri odabiru kosilice važno je uzeti u obzir i vrstu uređaja, odnosno način na koji se koristi. Na tržištu su dostupne različite vrste kosilica, među kojima se najčešće koriste klasične (gurajuće ili samohodne), traktorske i sve popularnije robotske kosilice. Pravi izbor ovisit će ponajprije o veličini travnate površine, konfiguraciji terena i osobnim željama u pogledu automatizacije košnje. 

Klasične kosilice najčešći su izbor za manje do srednje velike travnate površine. Gurajuće zahtijevaju ručni pogon a samohodne se same pokreću, korisnik ih samo usmjerava. Samohodne kosilice znatno olakšavaju posao, osobito na blago kosim ili većim površinama.

Traktorske kosilice idealne su za velike travnate površine. Omogućuju brzo i udobno košenje sjedeći, što ih čini praktičnim rješenjem za one koji često i intenzivno održavaju veće površine. 

Robotske kosilice predstavljaju najmodernije rješenje za one koji žele potpuno automatizirati košnju. Ovi pametni uređaji, uz minimalni nadzor, redovito i precizno održavaju prema unaprijed postavljenom rasporedu. Idealne su za one koji žele savršeno pokošen travnjak bez ulaganja fizičkog napora a uz to su vrlo tihe. 

Na što obratiti pažnju prilikom odabira kosilice?

Prilikom odabira kosilice, važno je obratiti pažnju na tehničke karakteristike koje izravno utječu na učinkovitost rada, udobnost korištenja i trajnost uređaja. Neke od najvažnijih značajki su snaga motora (KW), zapremnina motora (ccm), širina košnje, visina košnje, kapacitet prihvatne košare za travu, težina, upravljivost, eventualna funkcija malčiranja, razina buke te kvaliteta materijala. 

Prilikom usporedbe cijena uređaja, važno je obratiti pozornost na opseg isporuke. Ovo posebno kod akumulatorskih uređaja. Neki modeli dolaze bez baterije i punjača, što na prvi pogled može stvoriti dojam povoljnije cijene. Također, važan aspekt pri kupnji je dostupnost servisne mreže i rezervnih dijelova. 

Nemojte zaboraviti ni na vlastitu sigurnost prilikom košnje. Stoga je preporučljivo nositi pravilnu odjeću i obuću te posebnu zaštitu za sluh i oči. 

Uz pažljivo razmatranje potreba, tehničkih karakteristika i sigurnosnih aspekata, odabir prave kosilice postaje važan korak prema njegovanom, zdravom i urednom travnjaku.


Nastavite čitati

Bilje

Pasiflora — više od penjačice: smiruje, ukrašava i privlači pčele

Otkrijte zašto ova neobična biljka postaje sve češći izbor ljubitelja prirode i dizajna vrta.

Pasiflora, poznata i kao “cvijet strasti”, pripada egzotičnom rodu biljaka koje oduzimaju dah svojim neobičnim, gotovo skulpturalnim cvjetovima. Iako je mnogi uzgajaju zbog dekorativne vrijednosti, ova biljka nudi mnogo više – od prirodnog umirujućeg učinka do privlačenja oprašivača i oplemenjivanja prostora, bilo da se radi o vrtu, balkonu ili terasi.

Pasiflora potječe iz tropskih i suptropskih krajeva Amerike, gdje se tisućama godina koristi i u tradicionalnoj medicini. Danas je ova biljka sve češći gost u europskim vrtovima – zahvaljujući ne samo svom egzotičnom izgledu, već i funkcionalnosti.

Smirujuća snaga prirode

Osim što je pravo čudo prirodne estetike, pasiflora je poznata i po svojim umirujućim svojstvima. Stoljećima su je u tradicionalnoj medicini koristili za ublažavanje nervoze, anksioznosti, nesanice i čak blagih oblika depresije. Aktivni spojevi u biljci, poput flavonoida i alkaloida, djeluju kao prirodni sedativi koji smanjuju napetost i potiču miran san. Iako moderna znanost još uvijek istražuje puni spektar njenih učinaka, mnogi biljni pripravci sadrže upravo pasifloru kao glavni sastojak za smirenje.

Biljka se često koristi u obliku čajeva, tinktura ili dodataka prehrani, no važno je naglasiti da se u medicinske svrhe koristi Passiflora incarnata – vrsta koja je posebno bogata korisnim spojevima.

Estetska ljepota i korisnost u vrtu

Pasiflora se ističe kao jedan od najatraktivnijih vrtnih penjača. Njezini cvjetovi, koji dolaze u raznim nijansama – od ljubičaste i bijele, preko crvene do žuto-zelene – imaju hipnotizirajući oblik koji podsjeća na kakvu futurističku strukturu. Svaki cvijet traje samo jedan dan, ali biljka neprestano stvara nove, osobito tijekom toplijih mjeseci – od kasnog proljeća pa sve do rane jeseni.

Osim što ukrašava zidove, pergole i ograde, pasiflora igra važnu ekološku ulogu. Njezini cvjetovi privlače pčele, leptire i druge oprašivače, čime doprinosi bioraznolikosti vrta. U nekim vrstama, poput Passiflora edulis, razvijaju se i ukusni, aromatični plodovi poznati kao marakuja, koji su sve češći sastojak u sokovima, desertima i prirodnim napitcima.

Uzgoj: toplina, sunce i dobra drenaža

Pasiflora voli toplinu, sunce i blagu vlagu. Najbolje uspijeva na sunčanim pozicijama gdje ima barem šest do osam sati direktne svjetlosti dnevno. Uspjet će i u djelomičnoj sjeni, no tada može imati slabije cvjetanje.

Tlo treba biti propusno, bogato organskom tvari, s neutralnim do blago kiselim pH. Pasiflora ne podnosi zadržavanje vode – korijen joj brzo propada ako nema dobru drenažu. Tijekom prvih mjeseci nakon sadnje važno je redovito zalijevanje, dok se biljka ne ukorijeni. Kasnije može podnijeti i kraća razdoblja suše, osobito ako se malčira korijen kako bi se zadržala vlaga i zaštitila od temperaturnih oscilacija.

Gnojidba i njega za bogat cvat

Za optimalan rast i bogato cvjetanje, pasifloru je korisno prihranjivati svakih četiri do šest tjedana tijekom vegetacije. Preporučuje se koristiti uravnoteženo gnojivo (s jednakim omjerima dušika, fosfora i kalija), a kada se želi potaknuti cvatnju, dobro je smanjiti unos dušika kako bi biljka usmjerila energiju na stvaranje cvjetova, a ne samo lišća.

Pasiflora voli slobodu, ali povremena njega čini čuda. Obrezivanje u kasnu zimu ili rano proljeće potiče bujniji rast i više cvjetova. Tijekom sezone uklanjaju se oštećeni ili predugi izbojci kako bi se zadržala kompaktna i zdrava forma biljke.

Razmnožavanje: jednostavno i brzo

Pasiflora se lako razmnožava reznicama, složenicama ili sjemenkama. Najjednostavniji način je uzimanje reznica dugih oko 10–15 centimetara tijekom proljeća ili ljeta. Reznice se urone u hormon za zakorjenjivanje i posade u lagani supstrat, uz održavanje visoke vlažnosti dok ne razviju korijen.

Također, biljku možete razmnožiti metodom složenice – jedan izbojak savijete do tla, zatrpate dijelom zemlje i nakon nekoliko tjedana kada razvije korijen, odvojite ga od matične biljke. Uzgoj iz sjemena zahtijeva više strpljenja – sjemenke je dobro prethodno namočiti, a ponekad i lagano oguliti da bi lakše proklijale. Klijanje traje od 10 do 20 dana, nakon čega slijedi presadnja i prilagodba mladih biljaka vanjskim uvjetima.

Odabir idealne vrste za vaš vrt

Među brojnim vrstama pasiflore, nekoliko se posebno ističe za uzgoj u kontinentalnim i mediteranskim područjima. Passiflora caerulea je najčešći izbor – otporna je na hladnije temperature, ima prepoznatljive plavo-bijele cvjetove i često se uzgaja kao ukrasni penjač.

Za ljekovita svojstva preporučuje se Passiflora incarnata, poznata i pod nazivom maypop, čiji su ljubičasti cvjetovi i jestivi plodovi sve popularniji. Ljubitelji intenzivnijih boja mogu se odlučiti za Passiflora coccinea, čije su cvjetove crvene poput plamena, ili P. alata ‘Ruby Star’, koja donosi bogate crveno-ljubičaste nijanse.

Izazovi u uzgoju i zaštita biljke

Kao i mnoge druge biljke, pasiflora može biti osjetljiva na bolesti i štetnike. Najčešći problemi uključuju trulež korijena, osobito u uvjetima prekomjerne vlage, te gljivične bolesti koje se očituju u obliku mrlja na listovima. Prevencija se sastoji u dobrom odabiru tla, pravilnom zalijevanju i redovitom uklanjanju zaraženih dijelova.

Što se tiče štetnika, pasifloru često napadaju lisne uši, bijele mušice i paukove grinje, osobito u suhim razdobljima. Redoviti pregledi, primjena prirodnih sredstava poput neem ulja ili insekticidnih sapuna mogu učinkovito zaštititi biljku. U nekim područjima pasifloru znaju grickati zečevi i srne, a plodovi privlače ptice i glodavce – stoga je u takvim slučajevima poželjno razmisliti o zaštitnim mrežama ili sadnji u povišenim gredicama.

Pasiflora kao središnji motiv vrta

Zahvaljujući svojoj ljepoti i korisnosti, pasiflora se sve češće koristi kao dominantna biljka u dizajnu vrtova. Penje se po pergolama, ukrašava ulazne zidove, daje živost okućnici i atrakciju svakom prolazniku. Dobro se kombinira s biljkama poput lavande, ružmarina, kadulje i mente, koje dijele slične zahtjeve za toplinom i sunčevom svjetlošću.

Osim estetske vrijednosti, pasiflora oplemenjuje prostor i funkcionalno – bilo da želite oazu za opuštanje, prirodnu barijeru od pogleda, ili mjesto koje će privući pčele, leptire i korisne insekte.

Pasiflora je mnogo više od dekorativnog dodatka vrtu – ona je simbol povezanosti između ljepote, zdravlja i prirodnog ritma života. Njena sposobnost da smiruje duh, uljepšava prostor i doprinosi ekološkoj ravnoteži čini je nezaobilaznom biljkom za sve ljubitelje prirode i hortikulture. Uložite malo truda u njezinu njegu, i pasiflora će vam vratiti raskošnim cvatom i spokojem koji samo priroda može ponuditi.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice