Vrt
Orhideja – novo ruho kraljice cvijeća
Ako se vaša prekrasna orhideja nakon cvjetanja osušila, ne očajavajte. Dok ima listove, ima i nade. Donosimo vam savjete kako da za 3 mjeseca ponovno zasja.
30 000 vrsta i čak 100 000 hibrida dokaz su da je orhideja mnogima omiljeni cvijet. Zovu je i kraljicom među cvijećem pa čak i primadonom – i to ne bez razloga. Njezina ljepota i dugovječnost rezultat su velikog truda i njege. Ne nje same, već njezinih vlasnika. No, kao i sa svakom primadonom s orhidejom treba znati postupati.

Savjeti za dugovječnost orhideje
Ako ste se odlučili za kupnju orhideje, morate je s ljubavlju njegovati. Po savjete smo otišli Sandri Bedran, mag. ing. agr., voditeljici Odjela sobnog bilja u Iris MBM Vrtnom centru.


Prema njezinim riječima, najbitnija stvar je pozicija. Orhideja treba dosta svjetlosti da bi mogla provoditi proces fotosinteze i stvarati energiju za daljnji cvat i rast. Sljedeća stvar je zalijevanje. Jednom tjedno u prosjeku bilo bi optimalno, no učestalost zalijevanja ovisit će o temperaturi prostorije i suhoći zraka. Zalijevanje se vrši na način da se orhideja potopi, izvadi i osuši. Budući da je orhideja epifit, izvorno raste na kori drveća, njezino korijenje ne treba biti vlažno. I treća stvar na koju treba obratiti pažnju je prihrana. Ako je supstrat u kojem se nalazi isušen, orhideju bi bilo dobro prihraniti. Učestalost prihranjivanja ovisi o preparatu i trebali biste uvijek pratiti upute na proizvodu koji ste kupili.

Što ne činiti s orhidejom
Ponekad vlasnici, u želji da im biljka bude raskošna i lijepa, rade pogreške. Donosimo vam savjete što ne činiti s orhidejom:
- ne izlagati orhideju direktnom sunčevom svjetlu. Najbolja pozicija bila bi klupica na prozoru gdje je orhideja zaklonjena od direktnog sunca zastorima.
- ne zalijevati je preko krune i korijenja, jer vlaga koja ostaje može dovesti do truljenja biljke. Potapanje je najbolja metoda, a sušenje je obavezno.
- ne rezati zračno korijenje. Ono će dobro doći kada vam bazno korijenje istrune. Ako je korijenje u većoj mjeri izišlo iz posude, vrijeme je za presađivanje u veću posudu.
- ne prskati cvjetove orhideje, samo list i stabljiku da ne bi došlo do oštećenja.
Kako vratiti orhideji novi sjaj nakon cvjetanja
Ako ste svoju orhideju s ljubavlju njegovali, no ona se nakon cvjetanja osušila, ne očajavajte. U Iris MBM Vrtnom centru imaju rješenje i za to.

Orhideja može ponovno procvjetati ako ima listove. Ako je vaša orhideja ostala bez njih, na žalost ne možete joj više pomoći, jer su joj listovi potrebni za novi cvat. No, ako su joj samo pojedine grane suhe, njih treba odrezati. Ocvale cvjetove također treba odrezati. Nakon uklanjanja suhih djelova, uz pravilno pozicioniranje, zalijevanje i prihranu, vaša orhideja bi mogla procvjetati već za 3 mjeseca. Malo više truda, čini se, no vaša orhideja to zaslužuje. Jer njezinoj ljepoti malo tko može odoljeti.
Opločnici i ograde
Uređenje okućnice: Kako kombinirati opločnike i ograde kao profesionalac
Kako uskladiti estetiku, funkcionalnost i sigurnost u svom vanjskom prostoru?

Kada planiramo uređenje okućnice, važno je razmišljati i o estetskim i o funkcionalnim aspektima prostora. Dvorišne staze, prilazi, vrtni putevi i ograde nisu samo praktični elementi – oni oblikuju vizualni dojam vašeg doma i utječu na razinu privatnosti i sigurnosti. Pametnim odabirom opločnika i ograda vaš eksterijer postaje produžetak interijera – skladan, uređen i dugotrajan.
Kako postaviti opločnike za vrtne staze
Odabir pravih opločnika ovisi o veličini prostora, stilu kuće i boji fasade. Stručnjaci preporučuju usklađivanje tonova i formata, o čemu više možete saznati u članku: Kako odabrati veličinu i boju opločnika.
Za kvalitetnu ugradnju važno je:
- Pripremiti podlogu (šljunak, pijesak, nivelacija)
- Ugraditi rubnjake
- Osigurati pravilan nagib radi drenaže
Brendovi poput Beton Lučko nude široku paletu opločnika koji kombiniraju izdržljivost i suvremeni dizajn, idealni za moderno uređenje okućnice.

Najbolje vrste ograda za privatnost i sigurnost
Kada je riječ o ograđivanju prostora, potrebno je birati između estetskih i sigurnosnih prioriteta. Neke od najčešćih materijala za ograde su:
1. Metalne i panelne ograde pružaju visoku razinu sigurnosti, a zbog suvremenog izgleda idealne su za moderno uređene okućnice. Više o metalnim i panelnim ogradama
2. Drvene ograde unose toplinu i prirodan izgled u svaki eksterijer, savršeno se uklapajući u rustikalne ili klasične stilove uređenja. Inspirirajte se drvenim ogradama
3. PVC ograde su odličan izbor za one koji žele dugotrajno i gotovo neodržavano rješenje koje zadržava uredan izgled godinama. Pogledajte više o PVC ogradama
4. Žive ograde (živice) stvaraju prirodnu barijeru koja pruža privatnost, smanjuje buku i poboljšava mikroklimu prostora. Više o zelenim živicama i prirodnim ogradama
5. Kombinirane ograde – poput kombinacije betona i metala – sve su popularnije jer spajaju čvrstoću s estetikom. Ideje za kombinirane ograde
Savjet: kombinirajte ogradu s vizualnim karakterom opločnika kako biste postigli jedinstvenu vanjsku cjelinu. To doprinosi sveobuhvatnom dojmu i funkcionalnosti – ključnim elementima svakog uređenja okućnice.

Uređenje okućnice kao prostor kreativne slobode
Betonska galanterija sve se češće koristi kao sredstvo kreativnog izražavanja u suradnji arhitekata i proizvođača. Kombinacija opločnika, rasvjete, biljaka i odabranih ograda može podići svaki vanjski prostor – i estetski i funkcionalno.
Uređenje okućnice ne svodi se samo na sadnju biljaka – ono podrazumijeva pažljivo planiranje materijala, oblika i boja. Opločnici i ograde nisu samo nužnost, već i prilika da izrazite osobni stil i osigurate dugoročnu vrijednost prostora.
Uradi sam projekti
Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju
Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.
Ranoproljetne povrtnice
Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.
Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju
Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat
Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.
Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

Mladi luk

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.
Rotkvica

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.
Špinat

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.
Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

You must be logged in to post a comment Login