Vrt
Najbrže rastuće sobno bilje

Sobne biljke izvrstan su način za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu, a također mogu dodati malo više života i boje vašem dekoru.
Međutim, ne rastu sve biljke brzo, pa ako tražite opciju koja brzo raste kako bi što prije oplemenili vaš dom, donosimo vam koje su biljke najbolji izbor.
Aloe Vera (Aloe barbadensis)

Ako tražite biljku koja je i lijepa i korisna, ne tražite dalje od aloe vere.
Ne samo da ova biljka brzo raste, već se može koristiti i za liječenje posjekotina i opeklina i upravo otuda i njen nadimak biljka opeklina. Ako biljku razrežete, pronaći ćete tvar nalik gelu koja se može nanijeti lokalno na kožu.
Aloe vera je sukulentna biljka koja brzo raste. Otporna je na sušu i preferira dosta jake neizravne svjetlosti.
Ako postane prevelika, ne brinite, lako se može razmnožiti uzimanjem reznice s biljke i presađivanjem u lonac.
Filodendron (Philodendron bipinnatifidum)

Ova brzorastuća sobna biljka zasigurno će ostaviti dojam u vašem domu. Filodendron s podijeljenim listovima dobio je ime po svojim velikim listovima koji se cijepaju na listiće s jedne središnje stabljike. Rascjepi se pojavljuju od ruba i pomiču se prema unutra. Listovi su im naboranijeg izgleda.
Ova biljka je penjačica pa je savršena za popunjavanje praznog prostora na polici za knjige. Također se može trenirati da raste na rešetci ili stupu.
Biljke filodendrona s podijeljenim listovima preferiraju jarko, neizravno svjetlo.
Filodendroni s razdvojenim listovima su brzorastuća opcija koja je savršena za one koji žele dodati malo zelenila u svoj dom. Ove biljke mogu narasti do 5 metara visine u idealnim uvjetima, ali je vjerojatnije da će narasti do oko metra u zatvorenom okruženju.
Sanseverija (Sansevieria trifasciata)

Sanseverija, također poznata kao svekrvin jezik ili biljka zmija, brzorastući je sukulent koji je savršen za one koji traže opciju s niskim održavanjem. Biljke zmije poznate su po svojoj sposobnosti pročišćavanja zraka, što ih čini odličnim izborom za domove.
Biljka voli jarko, neizravno svjetlo, ali može podnijeti uvjete slabog osvjetljenja, pa čak i malo hlada. Otporne su na sušu i ne treba ih često zalijevati.
Listovi biljke nalik maču mogu narasti do dva metra visine. Ako ih želite zadržati manjima, možete ih podrezati. Također se mogu razmnožavati uzimanjem reznica s biljke i presađivanjem.
Oni praktički uspijevaju bez brige i izvrstan su izbor za početnike koji žele početi uzgajati sobne biljke.
Bambus sreće (Dracaena Sanderiana)

Sretan bambus je brzorastuća biljka koja je savršena za one koji traže opciju s niskim održavanjem. Ova biljka je porijeklom iz Azije i vjeruje se da donosi sreću.
Sretni bambus preferira jarko, neizravno svjetlo, ali može tolerirati uvjete slabog osvjetljenja. Treba ga zalijevati kada je tlo suho na dodir.
Jedinstvena značajka bambusa je da se stabljike ove biljke također mogu uvježbati da rastu u spiralama što daje vrlo zanimljiv i elegantan izgled.
Bambus također može rasti u vodi. 2007. godine Guinnessova knjiga svjetskih rekorda proglasila ju je najbrže rastućom biljkom na svijetu.
Drvo žada (Crassula ovata)

Malo je sobnih biljaka tako popularno kao biljka žad i to s dobrim razlogom. Ovaj brzorastući sukulent nevjerojatno je jednostavan za njegu, a njegovi sjajni zeleni listovi dodaju dašak elegancije svakom prostoru.
Osim toga, vjeruje se da biljka žad donosi sreću i blagostanje onima koji se o njoj brinu. Evo još nekoliko zanimljivih činjenica o ovoj popularnoj sobnoj biljci.
Porijeklom iz Afrike i Azije, biljka žad uzgaja se stoljećima. U kineskoj kulturi biljka žad poznata je kao “stablo novca” i često se poklanja poslovnim suradnicima.
Biljka žad također je popularan izbor za bonsai, a može se istrenirati da raste u različitim oblicima.
Biljka žad jedna je od sobnih biljaka koje najviše podnose sušu. Zapravo, prekomjerno zalijevanje je jedan od najčešćih načina da se uništi biljka žada. Pustite da se tlo potpuno osuši između dva zalijevanja i svakako koristite mješavinu za posude koja se brzo cijedi. Biljka žad je brzorastući sukulent koji je izvrsna sobna biljka za vrtlare početnike.
Wandering Jew (Tradescantia zebrina)

Wandering Jew je brzorastuća biljka koja je savršena za one koji traže opciju s niskim održavanjem. Ova biljka je dobila ime po svojoj sklonosti “lutanju” ili brzom širenju. Zapravo se u nekim dijelovima svijeta smatra invazivnom vrstom.
Popularan je izbor za viseće košare i terarije zbog svoje kaskadne navike rasta i malih, mesnatih listova. Listovi su često šareni, s nijansama ljubičaste, zelene i bijele. Ova biljka može unijeti dašak boje u svaku prostoriju.
Ova lutajuća biljka preferira jarko, neizravno svjetlo, ali mogu podnijeti uvjete slabog osvjetljenja, pa čak i malo sjene. Treba ih zalijevati kada je tlo suho na dodir.
Važno je napomenuti da ako pas proguta biljku može dobiti alergijsku reakciju.
Ljiljan mira (Spathiphyllum)

Miroljubivi ljiljan je lijepa i popularna sobna biljka koja je ujedno i jedna od najbrže rastućih sobnih biljaka. Unatoč svom imenu, miroljubivi ljiljan zapravo nije ljiljan – on je član obitelji Araceae.
Podrijetlom iz tropskih područja Amerike, miroljubivi ljiljan poznat je po svojim bijelim cvjetovima i sjajnim zelenim listovima. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime po činjenici da bijeli cvjetovi nalikuju ljiljanima i često se koriste u mirovnim žrtvama.
Miroljubivi ljiljan biljka je laka za njegu i može uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. Biljka je također poznata po svojoj sposobnosti filtriranja štetnih kemikalija iz zraka, što je čini odličnim izborom za kućanstva s kućnim ljubimcima ili malom djecom.
Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum)

Zeleni ljiljan ili biljka pauk jedna je od sobnih biljaka koje je najlakše uzgajati, a također je i jedna od najpopularnijih.
Lako je vidjeti zašto: biljke pauka tolerantne su na širok raspon uvjeta uzgoja, praktički su neuništive i daju mnoštvo izdanaka koji se mogu koristiti za razmnožavanje novih biljaka.
Biljka je dobila ime po svojim dugim listovima poput pauka koji mogu doseći i do dva metra duljine. Listovi su često prošarani, s nijansama zelene, bijele i žute.
Biljke pauci izvrsni su pročišćivači zraka i mogu pomoći u uklanjanju štetnih toksina iz zraka. Zapravo, nalaze se na NASA-inom popisu najboljih biljaka za pročišćavanje zraka. Također je poznato da pomažu u smanjenju stresa i potiču opuštanje.
Opločnici i ograde
Uređenje okućnice: Kako kombinirati opločnike i ograde kao profesionalac
Kako uskladiti estetiku, funkcionalnost i sigurnost u svom vanjskom prostoru?

Kada planiramo uređenje okućnice, važno je razmišljati i o estetskim i o funkcionalnim aspektima prostora. Dvorišne staze, prilazi, vrtni putevi i ograde nisu samo praktični elementi – oni oblikuju vizualni dojam vašeg doma i utječu na razinu privatnosti i sigurnosti. Pametnim odabirom opločnika i ograda vaš eksterijer postaje produžetak interijera – skladan, uređen i dugotrajan.
Kako postaviti opločnike za vrtne staze
Odabir pravih opločnika ovisi o veličini prostora, stilu kuće i boji fasade. Stručnjaci preporučuju usklađivanje tonova i formata, o čemu više možete saznati u članku: Kako odabrati veličinu i boju opločnika.
Za kvalitetnu ugradnju važno je:
- Pripremiti podlogu (šljunak, pijesak, nivelacija)
- Ugraditi rubnjake
- Osigurati pravilan nagib radi drenaže
Brendovi poput Beton Lučko nude široku paletu opločnika koji kombiniraju izdržljivost i suvremeni dizajn, idealni za moderno uređenje okućnice.

Najbolje vrste ograda za privatnost i sigurnost
Kada je riječ o ograđivanju prostora, potrebno je birati između estetskih i sigurnosnih prioriteta. Neke od najčešćih materijala za ograde su:
1. Metalne i panelne ograde pružaju visoku razinu sigurnosti, a zbog suvremenog izgleda idealne su za moderno uređene okućnice. Više o metalnim i panelnim ogradama
2. Drvene ograde unose toplinu i prirodan izgled u svaki eksterijer, savršeno se uklapajući u rustikalne ili klasične stilove uređenja. Inspirirajte se drvenim ogradama
3. PVC ograde su odličan izbor za one koji žele dugotrajno i gotovo neodržavano rješenje koje zadržava uredan izgled godinama. Pogledajte više o PVC ogradama
4. Žive ograde (živice) stvaraju prirodnu barijeru koja pruža privatnost, smanjuje buku i poboljšava mikroklimu prostora. Više o zelenim živicama i prirodnim ogradama
5. Kombinirane ograde – poput kombinacije betona i metala – sve su popularnije jer spajaju čvrstoću s estetikom. Ideje za kombinirane ograde
Savjet: kombinirajte ogradu s vizualnim karakterom opločnika kako biste postigli jedinstvenu vanjsku cjelinu. To doprinosi sveobuhvatnom dojmu i funkcionalnosti – ključnim elementima svakog uređenja okućnice.

Uređenje okućnice kao prostor kreativne slobode
Betonska galanterija sve se češće koristi kao sredstvo kreativnog izražavanja u suradnji arhitekata i proizvođača. Kombinacija opločnika, rasvjete, biljaka i odabranih ograda može podići svaki vanjski prostor – i estetski i funkcionalno.
Uređenje okućnice ne svodi se samo na sadnju biljaka – ono podrazumijeva pažljivo planiranje materijala, oblika i boja. Opločnici i ograde nisu samo nužnost, već i prilika da izrazite osobni stil i osigurate dugoročnu vrijednost prostora.
Uradi sam projekti
Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju
Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.
Ranoproljetne povrtnice
Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.
Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju
Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat
Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.
Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

Mladi luk

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.
Rotkvica

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.
Špinat

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.
Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta
