Povežimo se

Vrt

Krovni vrtovi za povratak prirode u urbanim sredinama

Zelenilo u našem životnom okruženju povezuje nas s prirodom od koje smo se udaljili. Urbana gradnja ostavlja sve manje prostora prirodi, no pluća grada moguće je razviti čak i na krovu.

zeleni-krov-extezivni-dom2-domnakvadrat-naslovna

Ozelenjavanje krovova ima dugu povijesnu i hortikulturnu tradiciju, koja seže još iz doba Rimskog carstva. Zeleni vrtovi kasnije padaju u zaborav, ali se ponovo pojavljuju na vilama plemstva u vrijeme renesanse. Iako ih i danas mnogi doživljavaju kao stvar luksuza, zeleni krovovi, odnosno travnjaci, cvjetnjaci, pa čak i cijeli šumarci na krovnim terasama, osim u estetskom, opravdanje dobivaju i u ekološkom i komunalnom smislu. Zeleni pokrov zadržava oborinske vode i usporova njihov dotok u kanalizaciju, čime rasterećuje odvode.

zeleni-krov-extezivni-zgrada-dom2-domnakvadrat

Prazne i beživotne površine, krovni vrtovi pretvaraju u zeleni okoliš. Na taj se način prirodi u urbanim gradskim područjima vraća dio prostora oduzetog betonizacijom i intenzivnom gradnjom. Ovisno o zahtjevnosti slojeva i održavanja, kao i vrsti biljnog pokrova, zeleni krovovi dijele se na manje zahtjevne, ekstenzivne i zahtjevnije odnosno intenzivne vrtove.

Ekstenzivni krovni vrtovi

zeleni-krov-extezivni-travnjak-dom2-domnakvadrat

Ekstenzivni krovni vrtovi imaju znatno tanji sloj, stoga se u njima uglavnom sade sedumi, odnosno žednjaci ili tustike. One se smatraju najjednostavnijim i najmanje zahtjevnim vrtnim biljkama. Ovi se pokrivači tla lako uzgajaju na siromašnom i propusnom tlu te su nezamjenjivi pri uređenju kamenjara ili suhozida. Održavanje ekstenzivnih vrtova relativno je lako te se najčešće svodi samo na pljevenje i povremeno zalijevanje.

Intenzivni krovni vrtovi

zeleni-krov-intenzivni-zgrada-drvore-dom2-domnakvadrat

Intenzivni vrtovi vizualno se ne razlikuju mnogo od uobičajenih vrtova na tlu, no za razliku od ekstenzivnih, njihova je izvedba složenija i skuplja s obzirom da je i debljina supstrata deblja i kreće se od 30 do 60 centimetara.

Osnovu supstrata čine agregati mineralnog sastava, poput različitih separacija kvarca, čiste lave, sirove i pečene gline, a izbor separata ovisi o debljini pokrova i vrsti krovnog vrta. Cilj je postići optimalnu mogućnost procijeđivanja uz istovremenu maksimalnu pohranu vode, što je omogućeno zahvaljujući porama i mikroporama unutar granulata. Za bolji rast biljaka supstratu se dodaje tresetno-organsko hranjivo. Kod intenzivnih krovova mogu se saditi sve biljke, od trava i  cvijeća do drveća, kao i u pravom vrtu.

Prednosti krovnog vrta

zeleni-krov-extezivni-cvjetni2-dom2-domnakvadrat

Zeleni, odnosno biljni pokrov štiti krovnu oblogu od UV zračenja, odnosno velikih temperaturnih razlika koje mogu biti uzrokom mehaničkih oštećenja krova. Poboljšava učinke postojeće toplinske izolacije krova, a uz to apsorbira zvukove i time smanjuje buku iz okoliša.

Zelenilo će, pa makar i na krovu, olakšati život u gradu, upijajući pritom ugljični dioksid iz zraka i stvarajući za život neophodan kisik. U nedostatku prostora, tu se mogu kreirati zone za odmor i rekreaciju, kao i nova prirodna staništa za razne biljne i životinjske vrste. Zeleni vrtovi time doprinose humanizaciji života u urbanim sredinama, a od vašeg će krova napraviti pravu malu oazu.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: Ove biljke zaista djeluju

Kako temperature rastu, s njima bujaju vrtovi i balkoni puni cvijeća, povrća i začinskog bilja. No, ljeto sa sobom donosi i dosadne kukce – od komaraca do muha i mrava. Umjesto da posegnete za kemijskim sredstvima, stručnjakinja za hortikulturu Milica Sekulić otkriva kako se prirodno možete zaštititi – uz pomoć biljaka koje su i estetski privlačne i funkcionalne.
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika dugoročno je uvijek bolja nego posezanje za raznim štetnim kemikalijama.

Skrivaju se i u vašem vrtu: Evo što nikada ne smijete napraviti ako vas ugrize krpelj

Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: mirisne biljke koje čuvaju vaš vrt

„Postoje repelentne biljke,“ potvrđuje Milica Sekulić, bacc. ing. agr. „Dovoljno je pogledati sastav brojnih insekticida – mnogi su bazirani na uljima upravo tih biljaka.“ Komarci, muhe, mravi i drugi ljetni napasnici osjetljivi su na jake arome i eterična ulja koja ove biljke sadrže.

Ako želite izbjegnuti kemikalije i stvoriti zdraviji okoliš za svoju obitelj, prirodna zaštita od komaraca i štetnika putem biljaka je jednostavno i učinkovito rješenje.

Kako se riješiti puževa u vrtu: 5 prirodnih i učinkovitih metoda

Koje biljke posaditi?

Na balkone, prozorske daske ili rubove vrtova idealno je zasaditi:

  • Limunsku travu – sadrži citronelu, prirodni repelent, a istovremeno listove možete koristiti za pripremu limunade i aromatizirane vode. Što više biljaka imate, to će djelovanje biti učinkovitije.
  • Bosiljak – odlično uspijeva u tegli, odbija komarce, a koristit će vam i u kuhinji.
  • Kadulju, timijan i lavandu – mirisne, dekorativne i učinkovite protiv insekata. Njihova eterična ulja odbijaju komarce i muhe, osobito kad protrljate listove.
  • Ružmarin – zimzelen i otporan, tjera mrave i komarce, ali privlači pčele i ose pa ga pažljivo pozicionirajte.

Biljke kao saveznici u povrtnjaku

U organskom vrtu neizostavne su:

  • Kadifice (tagetes) – čiste tlo od nematoda i drugih podzemnih štetnika.
  • Neven – djeluje repelentno i ukrasno.
  • Bosiljak, timijan, kadulja – štite povrće, a istovremeno ga oplemenjuju aromom i mirisom.

Kombiniranjem funkcionalnih i dekorativnih vrsta postiže se dvostruki učinak – estetski privlačan prostor i prirodna zaštita od komaraca i štetnika tijekom cijelog ljeta.

Bez pesticida i bez brige

Sadnjom pravilno odabranih biljaka stvorit ćete oku ugodan, mirisan i funkcionalan prostor. Osim što doprinose bioraznolikosti i privlače korisne insekte poput pčela, ove biljke smanjuju potrebu za kemijskim sredstvima i čine vaš vanjski prostor ugodnijim za boravak – osobito u toplim ljetnim večerima.

Nastavite čitati

Bilje

Limunska trava – egzotična biljka koja oplemenjuje vrt i kuhinju

Osim što u vaš vrt unosi dašak egzotike, limunska trava (Cymbopogon citratus) pravi je saveznik u kuhinji, prirodnoj medicini i borbi protiv komaraca. Ova aromatična biljka, poznata i pod imenom citronela, sve češće pronalazi mjesto i u domaćim vrtovima – zbog jednostavnog uzgoja i brojnih dobrobiti koje pruža.

Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt

Kako izgleda i odakle dolazi?

Limunska trava potječe iz tropskih krajeva jugoistočne Azije, a karakteriziraju je dugi, uski i oštri listovi koji ispuštaju prepoznatljiv citrusni miris. Iako u prirodnom staništu može dosegnuti visinu i do metar i pol, kod nas se najčešće uzgaja kao jednogodišnja biljka ili u lončanicama koje se unose unutra tijekom zime.

Uzgoj i njega limunske trave

Limunska trava voli toplinu i sunce, pa je idealno mjesto za sadnju osunčani kutak vrta ili terasa. Važno je osigurati:

  • Pjeskovito, propusno tlo s dobrim drenažnim slojem
  • Redovito zalijevanje, osobito tijekom sušnih razdoblja
  • Zaštitu od mraza – u kontinentalnim krajevima preporučuje se uzgoj u posudama

Biljka brzo raste i može se lako razmnožiti dijeljenjem busena ili sadnjom reznica.

Ljekovita svojstva i upotreba

Limunska trava poznata je po svojim protuupalnim, antibakterijskim i umirujućim svojstvima. U narodnoj medicini koristi se za:

  • Umirivanje probavnih smetnji
  • Ublažavanje glavobolje i nesanice
  • Snižavanje temperature i jačanje imuniteta

Čaj od svježih ili osušenih listova limunske trave omiljen je napitak zbog ugodnog okusa i osvježavajućeg mirisa.

Nezaobilazna u azijskoj kuhinji

U kulinarstvu se koriste donji, zadebljani dijelovi stabljike koji se najčešće režu, gnječe ili kuhaju u varivima i juhama. Nezaobilazan je sastojak tajlandske, vijetnamske i indonezijske kuhinje, osobito u jelima poput Tom Yum juhe, curryja i marinada za meso i ribu.

Prirodni repelent

Zahvaljujući visokom udjelu citronelola i geraniola, limunska trava prirodno odbija komarce i druge insekte. Možete je posaditi u blizini mjesta za sjedenje na otvorenom ili koristiti eterično ulje u svjetiljkama i sprejevima.

Citronela: Biljka koju vrijedi imati u kuhinji i u vrtu

Limunska trava oplemenjuje prostor, mirisom i izgledom stvara egzotičnu atmosferu, a njezina primjena u kuhinji i kućnoj ljekarni čini je izuzetno korisnom biljkom. Bilo da ste ljubitelj orijentalne kuhinje, prirodnih pripravaka ili tražite dekorativnu biljku za vrt, limunska trava je savršen izbor za vašu zelenu oazu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice