Vrt
Kako uzgajati povrće u mobilnom vrtu
Vertikalni mobilni vrtovi praktična su rješenja za uzgoj povrća u urbanim sredinama, omogućavajući iskorištavanje balkona ili prozorskih gredica.
Više kultura u malom prostoru
Obzirom da je prostor u stanovima, a ponekad i kućama nekako skučen onda nam ta vertikala jako dobro dođe gdje možemo daleko više uzgojiti kultura na daleko manjem prostoru, smatra Željka Tolić, profesorica Agronomske škole Zagreb.
Ovo su najbolje biljke za male stanove
Za izradu vertikalnog vrta, potrebno je samo nekoliko osnovnih elemenata – posuda, zemlja i sjeme za koje je vrlo važno da je organsko.
Učenici agronomske škole napravili su vertikalu na drvenoj polici u koju su posadili one kulture koje imaju sposobnost penjanja, poput rajčice, paprike, jagode, peršina, celera i slično.
Ako su sadnice iz kvalitetnog sjemena, biljke će sigurno brže rasti
I sad zamislite koliko prostora bi u horizontali trebalo da se pokrije, odnosno da se zadovolje sve ove kulture, a vidite koliko je tu prostora na samoj vertikali, rekla je prof. Tolić.
Reciklirajte stare plastične boce
Stare plastične boce također imaju svoje mjesto u mobilnim vrtovima. Umjesto da završe na odlagalištima otpada, mogu se upotrijebiti kao posude za sadnju povrća.
Boce od pet litara koje su problematične za recikliranje možemo napuniti supstratom i uzgajati cherry rajčice i paprike u pola metra prostora, a te dvije kulture; iako su iz iste porodice jako se dobro podnose tako da su jako dobri susjedi i vole se, dodala je prof. Tolić.
Kulturama koje se mogu penjati, a posađene su u gredice, mogu se dodati bambusovi štapovi. Nekoliko takvih biljaka može rasti u istom prostoru bez ugrožavanja druge vrste.
Primjerice, prvo posadimo kukuruz i kad on naraste do neke određene veličine, da ne smeta novom sjemenu, posadimo mahune, a uz mahune posadimo tikvice. Tako na jednom metru kvadratnom berete tri kulture, a treba vam metar kvadratni samo prostora.
Uz fasadu posaditi neku indeterminantnu rajčicu, najčešće cherry rajčicu koja može jako visoko rasti, bambusove štapove ili uz neku mrežu pokrivate dio fasade možda koji vam je evo na prvu ružan za vidjeti, a dobijete lijepe crvene plodove, rekla je prof. Tolić.
Pretvorite drvene letvarice u vertikalne vrtove
Da bi drvene letvarice postale vertikalni vrt, potrebno je svega desetak minuta, a najvažnije je osigurati nekoliko osnovnih uvjeta za rast povrća.
Kad je u pitanju mikropovrće, moramo stvoriti uvjete, a uvjete u kuhinjama, na balkonima sigurno imamo. Bitno je stvoriti podlogu za korijen zato ćemo napuniti dovoljno supstrata i potrebno nam je dovoljno vlage i temperature. Uvijek je dobro da je povrće okrenuto na južnu stranu zbog sunčevog svjetla U svakom slučaju biljkama treba stvoriti dobar vodozračni režim. To znači da korijen mora imati zraka i mora imati pristup vodi i hrani, objasnila je prof. Tolić.
Dragoljub tjera nametnike
Vertikalne vrtove, nažalost, napadaju nametnici, baš kao i svaki drugi vrt. Posadite li dragoljub uz povrće, on će pomoći u tjeranju nametnika s biljaka.
Sve ćemo to ukombinirati s dragoljubom, kojeg isto tako možemo koristiti u ishrani, jer njegov cvijet se koristi u ishrani. A zašto uz povrće, jer dragoljub jako privlači lisne uši, a lisne uši predstavljaju jako veliki problem kod povrća, dodala je prof. Tolić.
Mobilni vrt lako je napraviti bez obzira na veličinu prostora ili vještina u vrtlarenju, a idealan je izbor za sve koji žele uživati u povrću iz vlastitog vrta.
Sobno bilje
Savršene kombinacije sobnih biljaka za svaku prostoriju u vašem domu
Svaka prostorija zaslužuje najbolje
Sobne biljke unose život i energiju u vaš dom, dodajući teksturu i ljepotu svakoj prostoriji. Svaka prostorija nudi posebne uvijete, ovisno o svjetlu, vlazi i tome koliko ljudi kroz nju prolazi.
Evo vodiča za najbolje kombinacije biljaka za različite prostorije u vašem domu:
Kuhinja
Kuhinje obično imaju puno svjetlosti i visoku „prohodnost“, pa je važno odabrati biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Evo nekoliko odličnih kombinacija biljaka za kuhinju:
• Zmajevac (Dracaena marginata): Ova visoka, uska biljka uspijeva u svijetloj, indirektnoj svjetlosti. Njezini crvenim rubovima ukrašeni zeleni listovi čine elegantan, lako održiv dodatak u kuhinjskom kutu.
• Fikus (Ficus lyrata): Još jedna visoka biljka s sjajnim, rebrastim listovima. Najbolje raste na indirektnoj svjetlosti, a dodaje teksturu i sofisticiranost prostoru.
Vibrantne i neobične sobne bilje: One će poboljšati raspoloženje u kratkim, hladnim danima
• Slonovsko uho (Elephant Ear): Za hrabar, tropski ugođaj, biljka “ušni list” je savršena. Njezini veliki, lepezasti listovi najbolje rastu u prostoru punom svjetlosti i vlažnosti, što je čini idealnom za kuhinje.
• Aloe Vera: Ova svestrana biljka može se držati na osunčanoj radnoj plohi i koristi se za liječenje manjih opeklina i posjekotina, dodaje tako funkcionalnost i ljepotu.
Kupaonica
Kupaonice su često pune vlage, što ih čini savršenima za biljke koje uspijevaju u takvim uvjetima. Odaberite biljke koje će cvjetati u kupaonici:
• Afrička ljubičica (Saintpaulia ionantha): Ova biljka voli umjerenu i indirektnu svjetlost i dodaje boje s cvjetovima i mekim listovima.
• Orhideje (Orchidaceae): Ove prekrasne biljke vole vlagu i indirektnu svjetlost, a njihove šarmantne cvjetove možete smjestiti na policu ili stol.
• Sretni bambus (Dracaena sanderiana): Idealna je za kupaonice s manje svjetlosti, a također doprinosi zen ugođaju prostora uz minimalno održavanje.
• Petoprsta paprat (Adiantum pedatum): Poznat po svojim nježnim listovima, uspijeva u vlažnom okruženju kupaonice.
Spavaća soba
Spavaće sobe su prostori namijenjeni odmoru, pa je važno odabrati biljke koje promiču opuštanje i zdravlje. Potražite biljke koje su lako održive i smanjuju stres:
• Mirni ljiljan (Spathiphyllum wallisii): Ova biljka nudi i lišće i cvjetove, dodajući spokoj u svaku spavaću sobu. Najbolje raste na slaboj do umjerenoj svjetlosti.
• Biljka pauk (Chlorophytum comosum): Lako održiva biljka koja uspijeva na indirektnoj svjetlosti. Njezini “paučasti” izdanci dodaju pokret i teksturu, stvarajući umirujuću atmosferu.
Ove biljke možete uzgajati u teglama i tako uljepšati svoj zimski vrt
• Zamija (Zamioculcas zamiifolia): Ova biljka je gotovo neuništiva, uspijeva na slabom svjetlu i zahtjeva minimalno zalijevanje, što je čini idealnom za spavaću sobu bez stresa.
Dnevni boravak
Dnevne sobe i boravak često pate od nedostatka svjetlosti. Razmislite o kombiniranju biljaka s zanimljivim teksturama i bojama:
• Kraljevska begonija (Begonia rex-cultorum): Poznata po svojim hrabrim listovima i živopisnim bojama, ova biljka uspijeva u slaboj do djelomičnoj sunčanoj svjetlosti i dodaje dramatičan izgled prostoru.
• Svekrvin jezik (Sansevieria trifasciata): Ova otporna biljka može podnijeti nisko svjetlo i nepravilno zalijevanje, čineći je savršenom za dnevne sobe koje zahtijevaju minimalno održavanje.
• Zaltni puzavac (Epipremnum aureum): Brzo rastuća biljka koja podnosi nisko svjetlo, pothos se može obučiti da se penje ili pada s polica ili visećih košara.
Vrt
Deset poslova u vrtu koje biste trebali napraviti u prosincu
Uživajte u svom vrtu u svježem zimskom danu
Mnogi od nas planiraju svoje proljetne/ljetne vrtove tijekom zimskih mjeseci umjesto da se stvarno bave vrtlarstvom, no to ne znači da nema ništa za raditi. Nema ništa ljepše od provođenja vremena vani na svježem zimskom danu. Nekoliko minuta provedenih u vrtu u prosincu može smanjiti radno opterećenje za iduću godinu i pružiti priliku da pobjegnete od blagdanske užurbanosti.
Deset vrtnih poslova za prosinac:
1. Budite spremni na nagle promjene temperature i zaštitite osjetljive biljke hortikulturnom tkaninom, novinama ili dekama.
Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. Pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.
Neke biljke je ipak bolje unijeti unutra, pogledajte koje.
2. Ostavite ocvale cvjetne glavice na hortenzijama do proljeća jer pružaju zaštitu od mraza pupovima niže na stabljikama.
3. Prekopajte golo tlo i na vrh stavite stajski gnoj – pustite glistama i mrazu da razbiju grudice zemlje.
4. Ako to već niste učinili, temeljito očistite staklenik. Operite staklo, pod i police blagim dezinficijensom kako biste uništili štetnike i bolesti koji prezimljuju.
5. Zaštitite božićne zvijezde od hladnih propuha i pustite ih da se lagano osuše između zalijevanja kako bi trajale tijekom cijelog Božića i sve do siječnja.
6. Ako je vrijeme blago, nastavite kositi travu ako raste, ali podignite visinu noževa kosilice. Probodite travnjak vilama kako biste poboljšali drenažu i prozračivanje. Nastavite čistiti lišće kako biste pustili svjetlo i spriječili pojavu mrtvih mjesta.
7. Još uvijek imate vremena zasaditi tulipane – izbjegavajte sadnju na dan s mrazom i koristite žičanu mrežu kako biste zaštitili lukovice od gladnih vjeverica.
8. Ako ste posadili lukovice za cvjetanje u zatvorenom prostoru, premjestite ih u toplu i dobro osvijetljenu prostoriju kako biste potaknuli cvatnju tijekom blagdanskog razdoblja.
9. Iskoristite vrijeme za uživanje u zimskim mirisima u vrtu. Daphne odora ‘Marginata’ i Sarcococca (božićna šimšir) divno mirišu. Vrijedi ubrati nekoliko grančica za vazu kako bi zamirisale prostoriju.
10. Izrežite zimzeleno lišće i grane za izradu blagdanskih vijenaca i ukrasa. Četinari, bršljan, stabljike Cornusa i božikovina stvaraju prekrasne tradicionalne dekoracije. Eukaliptus i paprati mogu napraviti upečatljive jednostavne ukrase u modernijem stilu.