Vrt / Eksterijer
Zelena vrtna bajka na Sljemenu
Impresivna okućnica koja ima priču
U Zagrebu ispod Sljemena ima jedna kuća s impresivnom okućnicom koja priča zelenu vrtnu priču. Bili smo tamo i saznali kako je ona nastala i tko brine o njoj.
Kad obavi posao u vrtu, gospodin Milivoj se udobno smjesti u svoju fotelju i uživa u pogledu na dobar posao. Jer njegova je zadaća u ovom prekrasnom vrtu izrada topijara. Već 25 godina on radi skulpture od buksusa, pa u vrtu Milivoja Radanovića stanuju patka, puž, ali i zec.
Na kobri radi već 15 godina
‘I sve te biljke zahtijevaju dosta dosta truda jer puno oblikovanja, šišanja. Svakih 14 dana se moraju šišati’, govori Milivoj Radanović, vlasnik vrta.
Na novom stanovniku svog vrta – kobri, radi već petnaestak godina, ali priznaje, da bi ona poprimila svoj završni oblik, trebat će još najmanje šest.
‘Nisam to nigdje vidio, to je jednostavno onako, iz glave mi je došla ideja, krenuo sam jednu biljku koja je gore iza mene, zove ju moja unučica ptica trkačica, to je bio grm koji sampočeo oblikovati, svi su se smijali u prvo vrijeme, ali nakon 10 – 15 godina su svi shvatili da to ima stvarno oblik ptice, i čak sam dobio puno pohvala na ime toga’, dodaje.
Supruga ima drugu zadaću
I dok se gospodin Milivoj brine o skulpturama, supruga Zlata ima drugu zadaću. ‘Ja se za razliku od supruga, mogu isto sa zelenim pohvaliti, on je sa zelenim biljkama koje šiša, a ja imamo povrtnjak, pa svaki dan znam što ću kuhati. Mene to veseli, isto. Uz to, imam i mirodije i taj vrt smo digli na jedan viši nivo tako da ga zovemo viseći vrt, viseći povrtnjak’, ponosno nam priča gospođa Radanović.
Uz to, brine da u vrtu uvijek ima sezonskog cvijeća ‘Sezonski i vrt je posađen tako da stalno jedno cvijeće odlazi, drugo dolazi, a ovo sezonsko i kupujemo, a nešto i spremamo preko zime, da bi mogli u proljeće izvaditi, da baš stalno sve ne kupujemo’, dodaje.
Uspijeva joj i mediteransko bilje
U uzgoju je toliko uspješna da joj u ovoj zelenoj vrtnoj priči ispod Sljemena uspijevaju i mediteranske biljke. ‘Mediteransko bilje je sad već postalo mislim i dio unutrašnjosti, prilagodilo se, jer su sve toplije zime, sve toplije je vrijeme i one uspijevaju kod nas fantastično. Ali nisu iz dalmatinskih dijelova, nego s Kvarnera ih donosim tako da je ta približna klima kao i ovdje pa se nekako valjda prilagode.
Redovno održavanje ove ljepotice zahtijeva puno rada i truda. ‘Četiri pet sati dnevno svakako treba odvojiti, a koliko čovjek može izdržati, neki puta možete biti sedam, osam sati, prema raspoloženju i prema vremenskim uvjetima. Ako je kišno, mokro, onda ne možete, tri, četiri dana ste u zaostatku, onda opet morate malo potegnuti, pa je onda to možda i šest, sedam sati dnevno, a nekada je dovoljno i dva sata’, objašnjava.
Nema godišnjeg odmora
‘Nema godišnjeg odmora, mi odemo par dana u predsezoni, par dana u devetom, desetom mjesecu, ali najviše 4-5 dana jer kad se vratimo, to drukčije već izgleda. Vi morate skoro svaki dan oko njih raditi, morate ih zalijevati, morate šišati, oblikovati, morate, znači, to je jedan posao koji, to je ljubav, to je jedna ljubav koja recimo, čovjek ili ima ili nema’, kaže.
A sudeći prema izgledu ovog vrta, ljubavi prema njemu sigurno ne nedostaje.
Vrt / Eksterijer
Neka trava cijelo ljeto ostane zelena
Trava i ljeti može ostati intezntivno zelena.
Zbog sve većih vrućina ljeti, mnogi travnjaci požute. Međutim, uz pravilno navodnjavanje, trava cijelo ljeto može biti lijepa i zelena.
Hrvatska tvrtka Cortum iz Velike Gorice uvoznik je Cellfast rješenja za navodnjavanje. Radi se o jednostavnim i vrlo praktičnim prskalicama. Ima ih više vrsta a možda je najzanimljivija Cellfast – IDEAL LINE™ MULTI sektorska prskalica. Ima četiri funkcije, a dostupna je u dvije opcije. Može biti samostojeća ili ona koja se zapikne u zemlju.
Ušteda vode i zelena trava idu zajedno
Cellfastove prskalice napravljene su od visoko kvalitetne plastike. Ručno odabirete mlaz koji želite. Može biti jedan mlaz, četiri mlaza ili efekt kiše. Radius prskanja je također prilagodljiv, od 20 do 360 stupnjeva. Prska vodu u daljinu do 13,5 metara i tako pokriva površinu od 141 kvadrata i to pod tlakom od 2 bara. Maksimalana površina koju može pokriti Cellfast – IDEAL LINE™ MULTI sektorska prskalica je 346 kvadratna metra pod tlakom od 4 bara. U minuti prskalica propusti između 7,5 i 12,5 litara vode.
Modularni sistem prskalice omogućuje joj da bude produžena drugim prskalicama.
Uz ovakve prskalice, trava će nesumljivo cijelo ljeto imati doboljno vlage i biti prekrasno zelena. Bit će to melem za svačije oči.
Izvor YT videa: Cellfast
Vrt / Eksterijer
DOZNAJEMO ZA VAS Sve što trebate znati o teglama
Ljubitelji bilja često se nađu u nedoumici, koju teglu izabrati. Iako je ponuda po trgovinama raznolika, razlike u materijalima i tehnikama izrade tegla često im zadaju slatke brige. Upravo se zato naša redakcija u nekoliko navrata posvetila teglama te od stručnjaka doznala sve što je potrebno.
Eko tegle
Raznoliko cvijeće, ukrasno biljke pa i mini voćke možete posaditi u tegle od kave i od drveta. Wow efekt postići možete eko teglama od kave. Sadrže 60 posto reciklirane plastike i 40 posto kave. Ovu talijansku inovaciju prepoznala je i u Hrvatsku uvezla tvrtka Cortum.
„Prilikom proizvodnje kave ostaju ljuskice koje se melju i dodaju u materijal polipropilen reciklirani. Tegle od kave dolaze u dvije nijanse, espresso i druga je late“, kazao nam je direktor tvrtke Cortum Kristijan Burek.
Eko tegle od drveta imaju isti omjer kao i od kave. Sadrže 60 posto reciklirane plastike i 40 posto drva. Eco tegle, svakom će interijeru ili eksterijeru dati dodatan dašak prirodnosti.
Modularne tegle
Ako ste jedan od onih koji svoj maleni vrt imaju na balkonu, sigurno ste se našli u nedoumici s izborom tegli. Mi smo zbog vas popričali sa stručnjakom.
‘Na vašem balkonu ili terasi, možete si napraviti, u skladu s vašim eksterijerom, vrlo zgodan povrtnjak. Ja sam u ovom slučaju pripremila modularne plastične tegle koje su vrlo lagane i lako prenosive. One se u pravilu pune kvalitetnim supstratom. Dakle, u većini vrtnih centara imate mogućnost nabave bio supstrata koji je pogodan za bio uzgoj povrća’, pojašnjava Dubravka Mišolongin, dipl. ing. argonomije.
Dodaje kako je osim povrća, u modularne tegle, kao što su ove – tvrtke Cortum, možete posaditi i voće, primjerice jagode ili ribizl. U manjim posudama od prirodnih materijala dobro je posaditi i začinsko mediteransko bilje koje će obogatiti mnoga jela ili koktele.
Tegle od terakote
Tko god želi postići prirodan dojam u svojem vrtu ili pak na terasi i balkonu, birat će prirodne materijale. A što može biti prirodnije od onoga što dolazi iz prirode. Takozvana terakota je skupni naziv za predmete izrađene od gline pečene na visokoj temperaturi. I zato je ona idealan izbor za teglice.
‘Jako je dekorativna kad se stavlja kao akcent s formama tipa spiralnih ili na štapu kod ulaznih vrata. Lijepe su i kombinacije viših, nižih posuda, tanjurastih u koje možete posaditi neke zanimljive sukulente. Niže bilje, kao što je recimo lavanda, pinus mugo, predivna juka, agrumi izgledaju najljepše u terakoti, zatim maslina i neke mediteranske biljke koje s terakotom dobiju na vrijednosti’, kaže Dubravka Mišolongin.