Vrt / Eksterijer
Vrste vrtova – koji stil uređenja vam najbolje odgovara?
S obzirom na to da tijekom zime i ne možete baš uživati u vrtlarenju, dočekajte proljeće spremni. Za danas smo pripremili pregled različitih vrsta vrtova.
Vrt / Eksterijer
Nenad Sovilj progovorio o svojoj drugoj ljubavi, bonsaiu
Tehnika nastala u 14. stoljeću u Japanu, a izvorno potječe iz Kine
Izgleda stan našeg poznatog dizajnera nakita Nenada Sovilja je očaravajuć. Pri posjetu ovom osebujnom umjetniku otkrili smo da ima pozamašnu kolekciju bonsaia.
Velika ljubav dizajnera nakita Nenada Sovilja, osim dragulja je i bonsai. Mala se stabla obično uzgajaju na otvorenom, ali za vrijeme blagdana ili kad imaju goste, Japanci ih ponosno pokazuju na istaknutom mjestu. U doslovnom prijevodu bonsai znači stabalce u posudi. Za njegovo oblikovanje i uzgoj, osim holtikulturnih vještina potrebna je i umjetnička ruka.
‘Neka dublja filozofija koja se krije iza toga je zapravo, to da je biljka u tegli kao takva djelo čovjeka, predstavlja neki spoj neba i zemlje’, kaže Nenad. Bonsai tehnika nastala je u 14. stoljeću u Japanu, a izvorno potječe iz Kine. Sovilj se u ovu tehniku zaljubio na fakultetu.
Dvije ljubavi
‘Bilo je prije nakita. Ja sam tada studirao agronomiju, odnosno zaštitu bilja, fitomedicinu, na koju sam išao baš zbog toga što je, uz umjetnost, neka moja druga ljubav su biljke’, tvrdi.
Osnovni princip bonsai tehnike je uzgojiti minijaturno stabalce koje ima sve karakteristike te biljne vrste koja u “normalnoj” veličini raste u prirodi.
‘To je japanski bijeli bor, star je oko 35 godina, nisam ga ja napravio, napravljen je u Japanu, kod mene je zadnjih par godina, ponosan sam jer jednostavno četinjače su moja najdraža skupina biljaka, među njima su i ovi borovi’, dodaje.
Maksimalna njega
Bonsai biljkama potrebno je pružiti maksimalnu njegu kako bi bile što gušće i razgranatije. ‘Sve ovisi što ja od ovaj tog stabla dalje želim, ako želim da se širi u stranu, onda se treba sprečavati rast na način da se skidaju pupovi, odnosno te snopovi novih iglica koji izlaze. Svake godine se treba presaditi, naravno, redovito zalijevati, što uključuje dva puta dnevno ljeti, naravno biranje tegle koja smije bit samo mrvicu veća’, govori Nenad.
‘Prihrana kroz gnojivo, naravno, dva puta godišnje, za ljeto je ona jednog tipa, za zimsko razdoblje je druga, više fosfora i kalija. I puno ljubavi, razgovora, vjere, u to čudo’, dodaje.
Moguće je uzgojiti sve drvenaste biljke
Bonsai tehnikom mogu se uzgojiti sve drvenaste biljke. Jedna od metoda održavanja željene forme biljke je orezivanje koje se vrši u periodu bujne vegetacije. Sve se radi kvalitetnim alatom od čelika kako bi rez bio oštar i bezbolan.
‘Sad ja skidam tu konkretno ono što se meni odokativno čini da bi trebalo skinuti, to je stvar iskustva i osjećaja i mislim da ako izrežete nekad malo više, nećete napraviti nikakvu dramu’, priča.
Važno je otprilike imati ideju što u konačnici želimo od svog bonsaia i uzeti u obzir karakteristike same biljke. ‘Ovo je fikus koji je najčešći unutarnji bosai, i ono što je tu ključno je micati ove izboje iz debla. Biljka se gleda iz svih strana i ovdje se gornji dio počeo spajati s donjim i to ćemo reducirati’, objašnjava.
Dugogodišnji rad
Bonsai je živa skulptura koju čovjek radi dugi niz godina. Baš kao i kipar, mora razmišljati o tome kako će buduća skulptura izgledati.
‘Prekrasni Larix kaempferi koji je baš lijepo krenuo ove godine, ali ja imamo neku ideju, volio bih dobiti neki oblik ali više da liči na cedar. Na neki libanonski ili atlantski cedar, pa ću u tom smjeru ga i ožičavati. Ja želim ove dvije grane jačati, ovu spustit i radit kao neke otoke koji su karakteristični za cedrove starije od 50 godina. Žica mora ić u obliku slova ‘S’. Debljina žice ovisi o jačini, debljini grane, logično da žica od 2 milimetra ne može držat savijenom granu od preko centimetar. Žice ostaju na biljci sve dok grane, odnosno biljka ne poprimi željeni oblik. Za uspješan uzgoj bonsaia nema univerzalnog rješenja, već puno učenja, rada i strpljenja’, zaključuje Nenad.
Visoke temperature kako su opasne za ljude, tako su i za biljke. Vrućine i sparine teško podnose i biljke, a posebno je važno da tijekom vrelih dana, osnovne stvari radimo ispravno. Tako tijekom ljeta posebnu pažnju treba obratiti na zaljevanje biljaka, jer samo jedan krivi potez, može učiniti veliku štetu. Što točno treba raditi pri zalijevanju biljki kada se temperature na ljestvici kreću visoko, doznali smo od stručnjaka, Lidije Mamić iz Vrtnog centra Šestine.
Lidija nam je rekla koje su tri najčešće pogreške koje ljudi rade pri zalijevanju bilji tijekom ljeta.
- Zalijevanje po listu ili cvijetu biljke
Stvara se refleksija sunce/voda i uslijed toga možemo oštetiti biljku - Zaljevanje u “podne”
Zaboravili ste zaliti u jutro? Nemojte ni u podne, pričekajte radije večer - Loš supstrat takoder utječe na vlažnost bilja. Ako je supstrat kvalitetan, dulje zadržava vlagu i biljka može piti cijeli dan. Kod losih supstrata voda samo proleti kroz teglicu i za koji sat biljka je opet suha.
You must be logged in to post a comment Login