Bilje
Svibanjsko cvijeće – dvije zanimljive kombinacije za balkon
Evo ideje kako da u svoj eksterijer unesete bogatstvo raznolikog cvijeća.
Kada bismo birali najrascvjetaniji mjesec u godini, to bi zasigurno bio svibanj. Svibanjsko cvijeće uljepšava brojne okućnice i balkone u živopisnim bojama.
Upravo je prva kombinacija namijenjena balkonu jer je odabrana tegla koja se stavlja na ogradu. Takozvano sedlo ima odvodnju i lako je podesivo i namijenjeno različitim tipovima ograda.
U nju će se posaditi dvije vrste bilja koje si savršeno pašu. Osteospermum, niski cvatući grm koji cvate do listopada i ima mnogo cvjetova. I vrlo zanimljiv ukrasni batat sa srcolikim lišćem koje će dati kontrast osteospermumu, biljci poznatijoj po nazivu afrička ivančica.
Teglu treba naravno napuniti zemljom. Poželjno je koristiti supstrat za cvatuće biljke i ukrasne grmove jer sadrži glinu i zeolit. Zeolit razrahljuje zemlju što je vrlo važno.
Ivančice će rasti u visinu, a ukrasni batat će padati u slapovima prema dolje zato ih treba dobro pozicionirati.
Dekoracije se dodaju po želji, ovdje su odabrane one izrađene od drveta kako bi uljepšale teglu.
Iako afričke ivančice vole direktno sunce, batat ga baš i ne voli pa je idealno mjesto za ovakvu kombinaciju ono u polusjeni.
Proširite životni prostor lijepo dekoriranim eksterijerom
A kada je o zanimljivim kombinacijama rascvjetalog svibanjskog bilja riječ, ne treba zaboraviti ni na mimulus. To je jednogodišnja biljka koja se s vremenom može čak i osjemeniti.
Žarke boje ovog mimulusa lijepo će se slagati s ukrasnom koprivom koja dolazi u više boja.
Sadimo ih naizmjence, a obje biljke će vrlo brzo padati preko tegle te će njihovi slapovi biti prekrasni u modernoj, visokoj podnoj žardinjeri neutralnog tona.
Doda se zemlja koje u ovakvim žardinijerama ne treba puno, jer se stavlja u manji uložak. U teglu se može dodati malč. Zadržavat će vlagu što je u sušnim mjesecima vrlo korisno, a istovremeno će biti i lijep detalj u vašoj cvjetnoj instalaciji.
Iz polusjene ova kombinacija će ukrašavati vaše vanjske prostore i svojim žarkim bojama suvereno nagovještati dugoočekivano ljeto.
Visoke temperature kako su opasne za ljude, tako su i za biljke. Vrućine i sparine teško podnose i biljke, a posebno je važno da tijekom vrelih dana, osnovne stvari radimo ispravno. Tako tijekom ljeta posebnu pažnju treba obratiti na zaljevanje biljaka, jer samo jedan krivi potez, može učiniti veliku štetu. Što točno treba raditi pri zalijevanju biljki kada se temperature na ljestvici kreću visoko, doznali smo od stručnjaka, Lidije Mamić iz Vrtnog centra Šestine.
Lidija nam je rekla koje su tri najčešće pogreške koje ljudi rade pri zalijevanju bilji tijekom ljeta.
- Zalijevanje po listu ili cvijetu biljke
Stvara se refleksija sunce/voda i uslijed toga možemo oštetiti biljku - Zaljevanje u “podne”
Zaboravili ste zaliti u jutro? Nemojte ni u podne, pričekajte radije večer - Loš supstrat takoder utječe na vlažnost bilja. Ako je supstrat kvalitetan, dulje zadržava vlagu i biljka može piti cijeli dan. Kod losih supstrata voda samo proleti kroz teglicu i za koji sat biljka je opet suha.
Zalijevanje biljki neizmjerno je važno tijekom cijele godine, a posebnu pažnju treba obratiti tijekom ljetnih mjeseci. Veliki zaljubljenici u biljke i prirodu znaju glavne ‘cake’ na koje trebaju pripaziti i uživaju u zalijevanju biljki tijekom ljetnih jutara i večeri te na što pripaziti tijekom zalijevanja travnjaka.
Više štete nego koristi
Ipak, svakodnevno zalijevanje ne znači da je ono bilo pravilno. Blago orošavanje nekada će napraviti više štete nego koristi, isprčala nam je Lidija Mamić iz Vrtnog centra Šestine. Dodaje kako je vjerojatno svima poznato da se biljke ne smiju zalijevati tijekom dana kada sunce najviše prži, jer tada na lišću zaostaju kapljice vode koje pod jakim suncem doslovno mogu spaliti listove. Upravo zato, najbolje je biljke zalijevati uvečer, kada je tlo hladnije i isparavanje vode manje.
Kada zalijevati travnjak?
Travnjak pak treba tijekom ljetnih mjeseci zalijevati ujutro, jer večernjim zalijevanjem trava preko noći ostaje vlažna, a time se pojačava mogućnost razvija mnogih bolesti biljaka. Isto tako, treba izbjegavati zalijevanje trave tijekom jakog vjetra jer se tada tlo vrlo brzo suši.
Kako zalijevati biljke?
Uvijek je bolje zalijevati rjeđe s većom količinom vode, nego češće, s manjom. Zašto je tome tako? Rješim zalijevanjem većim količinama voda dopire do dubljih slojeva, čime se omogućuje zakorjenjivanje biljke. Površinskim zalijevanjem korijenje se razvija pri površini i time je više izloženo suncu.
Treba odrediti količinu vode koja će doprijeti do korijena. Oko 10 litara vode potrebno je po četvornom metru da bi se natopio sloj deblji od 10 cm.
You must be logged in to post a comment Login