Planiranje i uređenje
Sjenica koju su vlasnici izgradili sami
Nije fora kupiti gotovu sjenicu, zaključili su Mislav i Adriana i sami je izradili
U ljetnim danima prava je sreća imati u vrtu sjenicu koja pruža ugodan hlad za uživanje i odmor. Zadovoljstvo je još i veće kad je napravite sami, po svojim željama.
Baš to su napravili Adriana i Mislav Combaj. Ispod pergole njihov život i rad u predgrađu Zagreba dobio je novu dimenziju.
Kupiti gotovo ili uradi sam projekt
Nije fora kupiti gotovu sjenicu, zaključili su Mislav i Adriana i sami je izradili.
Uvijek me nekako više vuče selo, polja, rijeke, iako ovdje nema rijeka stvorili smo oazu u kojoj možemo uživati. Muž dijeli to mišljenje i oduvijek smo znali da ćemo se skrasiti negdje u predgrađu ili na selu, priča nam Adriana.
Mnogo vremena i novca potrošili su na odvoz glomaznog otpada, čišćenje šikare i ravnanje terena. Sve to bilo je potrebno učiniti prije ljepšeg dijela posla.
Izbor materijala i bilja za sjenicu
Ispred kuće, gdje se sad nalazi predivna sjenica bilo je puno slobodnog prostora. Adriana je predložila ajde neka bude pergola pa da vidimo što možemo sami smisliti u okviru budžeta kojim raspolažemo, sjeća se Mislav. Za samu pergolu smo kupili sirovo drvo koje je koštalo oko 1500 kuna, sami smo ga obradili, polakirali sve digli na 4 stupa i pošarafili.
Definitivno su htjeli raditi s drvom, da terasa bude drvena. Beton i kupovanje gotove sjenice nije bila opcija. Htjeli su prirodni look.
Što se tiče same terase trošak nije velik kad se kupuje neobrađeno drvo. Ako ćete ga sami šmirglati, bojati. Na taj način možete znatno uštediti, savjetuje Adriana.
Pergola će tek postati prava zelena oaza kad stasaju sve posađene penjačice, jer to je bit. Adriana je stoga posadila klematis, kraljicu penjačica.
Za klematis je bitno redovito zalijevanje. Isto tako je važno znati da gore voli biti osunčan, a dolje voli imati hladne noge. Možete i ispred njega posaditi neku biljku kako sunce ne bi došlo do korijena, objašnjava ljubiteljica prirode i bilja Adriana Combaj.
Cijeli vrt je ograđen drvenom ogradom uz koju rastu razna stabla i voćke. A u središtu su posađene mladice od kojih se očekuju raskošnje krošnje. Kako i koliko rastu, Adriana sve prati u dnevniku biljaka.
„Zaista volim bilje. Na internetu postoji velika biljna zajednica gdje mi zapravo razmjenjujemo biljke, isto tako ja sam iz Karlovca, pa donesem i od mojih da me podsjećaju na moj kraj. Moja priča s biljem traje godinama i volim da mi svaka biljka ima neko posebno značenje.“
Tko radi taj i griješi, ali i nauči
Kako je ovo bila prva pergola koju su sami radili, dogodile su se i neke početničke pogreške. Primjerice, ostavili su premali razmak između donjih podnih dasaka. S prvom kišom one su se napuhnule i jedan dio je napuknuo pa su ih morali zamijeniti. Pod su napravili iz drugog pokušaja.
„To je amaterski pothvat, ali uz internet i dovoljno istraživanja sve se može naučiti i samostalno napraviti.“
Zajedničkim snagama su i namještaj sami izradili, od starih paleta. Trebalo je samo kupiti jastučiće i pobrinuti se za detalje.
Planiramo još puno toga, još i raditi na kući, proširivati dvorište, posaditi povrće, voće, krenuli smo i s izradom gredica, najavljuje Mislav. Za sad se Adriana najviše bavi cvijećem, ali definitivno će se baciti i u ovaj drugi dio. Tako da ja sam zapravo tu samo neka fizička snaga,a Adriana je idejni začenik i pokretač. U svom albumu uspomena ovaj vrijedni bračni par čuva mjestao za nove projekte, jer, kažu, najviše cijeniš ono što napraviš sam.
Planiranje i uređenje
Pripremite vrt u proljeće uz pomoć malih i velikih kopačica
Određene radove nemoguće je napraviti bez odgovarajuće mehanizacije
Za održavanje vrta, bilo da se radi o manjem ili većem, dobro će vam doći kopačica. Proljeće je u punom jeku, vrijeme je za ozbiljne proljetne radove u vrtu. Teško da ćete ih moći napraviti bez prave mehanizacije.
‘Kako bi vrt u proljeće pripremili, potrebno je prekopati dio vrta u kojem želimo nešto posaditi. Za to postoje male i veće kopačice’, kaže Joža Frljužec, iz AL-KO-a. Manja kopačica bit će dovoljna za malu površinu vrta. Ona često nema mogućnost dodatne opreme, ali za malu kvadraturu vam to ni ne treba. Za početnike je važno znati kako obaviti posao s ovim pomagačem.
‘Dubina frezanja ne smije biti preduboka, zato postoji mjerilo da moramo kopati samo do sredine osovine. Zašto? Ako bi išli preduboko, razrahlili bi previše zemlju, te posađene biljke ne bi došle do tvrde zemlje koja je spremnik vlage. I prebrzo bi se isušilo tlo’, objašnjava.
Rahljenjem tlo postaje aktivno i samim time prozračnije čime se pospješuje biološka aktivnost tla i procjeđivanje vode kroz tlo. A kada je idealno vrijeme za ovakve radove. ‘U pravilu, trebamo samo paziti da nije premočvarno područje, da nije preblatno, premokro, kako bi freza mogla pofrezati. Suho do lagano vlažno su idealni uvjeti za kopanje’, nadovezuje se. Kopačicu pokreće benzin, te se dodatno na to u nju treba staviti ulje. Osim toga, ne zahtijeva posebno održavanje.
Redovite provjere su ključne
Redovito provjeriti filter zraka kako se ne bi zaštopao i tako ne bi došlo do oštećenja na motoru. Ona će biti dovoljna za okućnicu od 300 – 400 četvornih metara, a ako je vaš vrt između 800 i 1000 kvadrata, onda se preporučuje veći pomagač.
Motorna kopačica AL-KO MH1150 pogodna je za rahljenje i obradu tla, osobito na većim površinama. U osnovni model uključeni su bočni zaštitni diskovi za zaštitu sadnica. Ergonomska upravljačka ručka podesiva je po visini i bočno bez dodatnog alata.
‘Serijski isporučuju se s kotačima i noževima za kopanje, s frezom,a freza se može podesiti po širini, te ima dvije brzine naprijed i jednu unazad. Na zadnjem dijelu možemo prispojiti druge priključke, poput vadilica krumpira, plug zagrtač ili plug za okretanje zemlje’, objašnjava.
Na većim površinama uzgajat ćete i više kultura. Plug zagrtač služi za nasipavanje zemlje i stvaranje redova biljaka. Plug za krumpir olakšat će vam vađenje krumpira, a komplet čeličnih kotača poboljšat će prianjanje u kombinaciji s oranjem. Sad još samo treba znati koliko često treba ovog pomagača uzeti u ruke.
Povratak zemlji je u modi
‘Ovisi o vašim zahtjevima. Ako je salata prošla i želite saditi nešto novo, opet trebate isfrezati. U slučaju ako je tvrda površina zemlje u koju želite nešto posaditi, koja je nabijena od kiše, opet je preporuka da se površina isfreza’, dodaje Joža.
Povratak zemlji i njezinoj obradi sve je više u modi. A osim boravka na čistom zraku ovakvi radovi dobri su i za tjelovježbu.
Proizvodnja vlastite hrane u prirodnom okruženju zasigurno može imati dobar utjecaj na vaše zdravlje. A činjenica da ste sami proizveli svoj zdravi ručak može samo pozitivno djelovati na vaše raspoloženje. Zato, uzmite vrtne pomagače u ruke i bacite se na posao stvaranja sasvim nove vrijednosti u svojim životima.
U ovo doba godine puno je posla oko kuća. A za to će vam dobro doći pravi pomagači. Pogledajte koji. Sunčani dani jednostavno mame u prirodu. Tako smo se i mi zaputili u Međimurje. Vrijeme je radova na otvorenom.
‘Jednom godišnje potrebno je orezivanje drveća kako bi otklonili suhe grane, grane koje nam rastu unutar krošnje, kako bi dobili prozračnost drveća i kako bi dobili svjetlost’, kaže Dejan Vrček, prodajni savjetnik u Al-KO-u.
Za taj će posao trebati i pravi alat. Nakon košnje, na uređaj koji može koristiti više nastavaka treba staviti pilu za grane. Ovaj je multitool jednostavan za korištenje jer je akumulatorski.
Alat za dosezanje visokih grana
‘Za reznju visokog drveća koristit ćemo iz obitelji AL-KO Energy Flex, štapnu pilu s kojom možemo doseći i visoke grane’, dodaje.
Teleskopskim škarama mogu se doseći grane visine i do tri metra. Pravovremeno orezivanje jako je važno zbog očuvanja krošnje.
‘Moramo gledati da otpilimo u svakom slučaju suhe grane, grane koje nam rastu unutar krošnje, jer na taj način kad ih otklonimo, omogućavamo prozračnost drveća i smanjenje gljivica’, kaže.
Nakon orezivanja odrezano granje treba i zbrinuti. ‘Nakon što smo orezali nepotrebne grane, ukoliko ih ne koristimo recimo za roštilj, ili da nam ne smetaju na dvorištu, njih možemo usitniti u usitnjivaču ili sjeckalici grana’, dodaje Dejan.
Priprema za kompost
Električna sjeckalica AL-KO od 2500 wata sjecka grane i priprema ih za kompost. ‘Uzet ćemo granu, stavit ćemo u utor, unutar nje se nalazi nož koji će isjeckati drveće i izmljet će u ovu košaru, koju ćemo nakon toga odnijeti na kompost’, opisao je proces.
Sitnije samljevene grane mogu imati i drugu funkciju. ‘Drobilica grana AL-KO 2800 wati i ona nam koristi kao drobilica. Iz drobilice možemo dobiti sitni treset, te njega možemo posuti oko cvijeća kao ukras’, kaže.
Treset se koristi za popravljanje strukture teških tala jer ih razrahljuje. Zbog svoje kisele reakcije povećava kiselost tla što posebno pogoduje takozvanim acidofilnim biljkama koje vole takvo tlo. I sad nas je još samo zanimalo kako se održavaju ovi vrtni pomagači.
‘One su lako upotrebljive, dakle, dovoljna je samo električna energija, a što se tiče samog održavanja, potrebno je zamijeniti noževe kroz neko vrijeme ili ih nabrusiti’, tvrdi. A uz ovakve električne pomagače pravovremeno i pravilno održavanje okućnice više neće biti problem.
You must be logged in to post a comment Login