Vrt / Eksterijer
Sadnja bobičastog voća
Uzgoj bobičastog voća moguć je u vrtu, voćnjaku, ali i kod kuće, na balkonu ili na terasi.
Nakon što smo nedavno predstavili ljekovita i blagotvorna svojstva bobičastog bilja, možda smo vas potaknuli da ga zasadite u svom domu. Saznajte kako i o čemu treba voditi brigu.
U potrazi za prirodnim eliksirom zdravlja, zaustaviti se možemo u vlastitom vrtu, na ukusnim plodovima bobičastog voća. Redovitim konzumiranjem bobičastog voća svakako možemo popraviti krvnu sliku, poboljšati imunitet pa čak i prevenirati brojne bolesti. Bobičasto voće održava našu probavu, štiti kosti i blagotvorno djeluje na kožu.
Želite li sami uzgojiti plodove bogate C i drugim vitaminima izrazitih antioksidativnih svojstava, sadnice možete kupiti u bolje opskrbljenim vrtnim centrima. Pritom se treba uvjeriti u kvalitetu sadnice i osigurati kvalitetan supstrat za sadnju. Uzgoj bobičastog voća moguć je u vrtu, voćnjaku, ali i kod kuće, na balkonu ili na terasi. Evo nekoliko savjeta za sadnju koje donosimo u suradnji s ‘Vrtovima sunca’.
Najbolje je kupiti kontejniranu presadnicu s razvijenim korjenovim sustavom. Već u kontejneru biljka je zasađena u adekvatan supstrat. Uglavnom sve zahtjevaju blago kisela do kisela tla, osim biljke goji koja traži alkalno tlo.
Aronija je samoprašivač, zanimljiva i zbog toga što nema prirodnih neprijatelja. Ne napadaju je bolesti niti nametnici, zbog ćega ne traži zaštitu niti tretiranje kemijskim preparatima.
Tlo u koje je zasađena brusnica potrebno je jednom godišnje malčirati, kako bi se tlo zakiselilo. Biljka goji potječe iz jugoistočne Azije. Danas je najpoznatija superhrana s brojnim pozitivnim učincima na zdravlje i najboljim antioksidacijskim svojstvima.
Uzgojem u posudi kontroliraju se uvjeti njenog rasta, a rezidbom veličina grma koji će ukrastiti vaš vrt ili balkon. Za sadnju je poželjno pripremiti posudu minimalne zapremine 30 litara, na čije dno treba postaviti drenažu.
Prihranom se osigurava redovit rod, a korijen biljke nikada ne smije ostati suh. Bobičasto voće traži redovito zalijevanje. Plodovi će se koristiti za prehranu, stoga za gnojidbu treba koristiti isključivo bio-gnojivo, stajsko ili peletirano. Ljekovito bilje poželjno je držati na svjetlom i osunčanom mjestu.
Vrt / Eksterijer
Neka trava cijelo ljeto ostane zelena
Trava i ljeti može ostati intezntivno zelena.
Zbog sve većih vrućina ljeti, mnogi travnjaci požute. Međutim, uz pravilno navodnjavanje, trava cijelo ljeto može biti lijepa i zelena.
Hrvatska tvrtka Cortum iz Velike Gorice uvoznik je Cellfast rješenja za navodnjavanje. Radi se o jednostavnim i vrlo praktičnim prskalicama. Ima ih više vrsta a možda je najzanimljivija Cellfast – IDEAL LINE™ MULTI sektorska prskalica. Ima četiri funkcije, a dostupna je u dvije opcije. Može biti samostojeća ili ona koja se zapikne u zemlju.
Ušteda vode i zelena trava idu zajedno
Cellfastove prskalice napravljene su od visoko kvalitetne plastike. Ručno odabirete mlaz koji želite. Može biti jedan mlaz, četiri mlaza ili efekt kiše. Radius prskanja je također prilagodljiv, od 20 do 360 stupnjeva. Prska vodu u daljinu do 13,5 metara i tako pokriva površinu od 141 kvadrata i to pod tlakom od 2 bara. Maksimalana površina koju može pokriti Cellfast – IDEAL LINE™ MULTI sektorska prskalica je 346 kvadratna metra pod tlakom od 4 bara. U minuti prskalica propusti između 7,5 i 12,5 litara vode.
Modularni sistem prskalice omogućuje joj da bude produžena drugim prskalicama.
Uz ovakve prskalice, trava će nesumljivo cijelo ljeto imati doboljno vlage i biti prekrasno zelena. Bit će to melem za svačije oči.
Izvor YT videa: Cellfast
Vrt / Eksterijer
DOZNAJEMO ZA VAS Sve što trebate znati o teglama
Ljubitelji bilja često se nađu u nedoumici, koju teglu izabrati. Iako je ponuda po trgovinama raznolika, razlike u materijalima i tehnikama izrade tegla često im zadaju slatke brige. Upravo se zato naša redakcija u nekoliko navrata posvetila teglama te od stručnjaka doznala sve što je potrebno.
Eko tegle
Raznoliko cvijeće, ukrasno biljke pa i mini voćke možete posaditi u tegle od kave i od drveta. Wow efekt postići možete eko teglama od kave. Sadrže 60 posto reciklirane plastike i 40 posto kave. Ovu talijansku inovaciju prepoznala je i u Hrvatsku uvezla tvrtka Cortum.
„Prilikom proizvodnje kave ostaju ljuskice koje se melju i dodaju u materijal polipropilen reciklirani. Tegle od kave dolaze u dvije nijanse, espresso i druga je late“, kazao nam je direktor tvrtke Cortum Kristijan Burek.
Eko tegle od drveta imaju isti omjer kao i od kave. Sadrže 60 posto reciklirane plastike i 40 posto drva. Eco tegle, svakom će interijeru ili eksterijeru dati dodatan dašak prirodnosti.
Modularne tegle
Ako ste jedan od onih koji svoj maleni vrt imaju na balkonu, sigurno ste se našli u nedoumici s izborom tegli. Mi smo zbog vas popričali sa stručnjakom.
‘Na vašem balkonu ili terasi, možete si napraviti, u skladu s vašim eksterijerom, vrlo zgodan povrtnjak. Ja sam u ovom slučaju pripremila modularne plastične tegle koje su vrlo lagane i lako prenosive. One se u pravilu pune kvalitetnim supstratom. Dakle, u većini vrtnih centara imate mogućnost nabave bio supstrata koji je pogodan za bio uzgoj povrća’, pojašnjava Dubravka Mišolongin, dipl. ing. argonomije.
Dodaje kako je osim povrća, u modularne tegle, kao što su ove – tvrtke Cortum, možete posaditi i voće, primjerice jagode ili ribizl. U manjim posudama od prirodnih materijala dobro je posaditi i začinsko mediteransko bilje koje će obogatiti mnoga jela ili koktele.
Tegle od terakote
Tko god želi postići prirodan dojam u svojem vrtu ili pak na terasi i balkonu, birat će prirodne materijale. A što može biti prirodnije od onoga što dolazi iz prirode. Takozvana terakota je skupni naziv za predmete izrađene od gline pečene na visokoj temperaturi. I zato je ona idealan izbor za teglice.
‘Jako je dekorativna kad se stavlja kao akcent s formama tipa spiralnih ili na štapu kod ulaznih vrata. Lijepe su i kombinacije viših, nižih posuda, tanjurastih u koje možete posaditi neke zanimljive sukulente. Niže bilje, kao što je recimo lavanda, pinus mugo, predivna juka, agrumi izgledaju najljepše u terakoti, zatim maslina i neke mediteranske biljke koje s terakotom dobiju na vrijednosti’, kaže Dubravka Mišolongin.
You must be logged in to post a comment Login