Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Pronađite svoju idealnu zaštitu od sunca

Suncobran

suncobran-vrt-domnakvadrat

Za direktno sunce i povišen UV indeks, rješenje je traženje hlada. Prirodni bi bio idealan, no mnogima je nedostižan pa se kao odlična alternativa za zaštitu ističu suncobrani.

S nepropusnim platnom, jednostavnim načinom rukovanja i prihvatljivim cjenovnim rangom unutar kojeg se pojavljuju na tržištu, suncobrani predstavljaju vrlo dostupnu zaštitu, a poneki dolaze i sa zanimljivim dodacima.

“Zgodni su neki koji imaju rasvjetu. Sve je to više-manje led rasvjeta, znači nema prevelike potrošnje energije. Odlična stvar za zaštititi sebe i svoje najmilije”, kaže prodajni predstavnik Zoran Jembrek.

Tenda

tenda-balkon-domnakvadrat

Odličnu zaštitu od sunca mogu pružiti i tende. Romantični prizori iz kaleta obalnih gradova mogu se prenijeti i na okućnicu ili pročelja zgrada. One mogu biti i izrađene po mjeri, ovisno o prostoru s kojim raspolažete.

“Postoje tende koje imaju i prednji dio zaštite od sunca. Dakle, ne onaj samo iznad glave, nego i onaj od ranog sunca, odnosno onog kasnog što se spušta sa zapada, prilikom zalaska. Rekao bih da je kod naših kupaca i mušterija takav oblik zaštitnih tendi najinteresantniji”, navodi prodajni predstavnik Mario Maljković.

Ako su mobilne, mogu se premještati po okućnici ovisno o potrebama. Neke imaju senzore koji im omogućuju automatsko zatvaranje pri većim naletima vjetra. No, ispod tendi i većih suncobrana, unatoč odličnoj zaštiti od sunca i vrlo atraktivnom izgledu, u najtoplijim dijelovima danima zna biti izrazito sparno.

“Tenda ima jedan nedostatak. Kad je temperatura tijekom dana najviša, tenda ne propušta toplinu nego je zapravo zadržava ispod stropa”, pojašnjava Maljković.

Pergola

pergola-domnakvadrat

Pergole su otvorene sjenice ili nadstrešnice koje omogućuju zaštitu od sunca i bolju cirkulaciju zraka ispod konstrukcije. Rade se od više raznih materijala, a popularne su one izrađene od materijala koji se lako održavaju naknadno plastificirani aluminij ili pocinčano kovano željezo. Rade se i od drvenih elemenata, najčešće je tu Nordijski bor, dakle Ariš i materijali koji su trajni i otporni i dodatno impregnirani. 

Klasične drvene su najdostupnije i cjenovno najprihvatljivije od svih pergola. Unutar njih se može umetnuti platno ili bilo koja tkanina koja će pružati zaštitu od sunca. Isto tako, moguće je posaditi puzajuću biljku koja će ispuniti nadstrešnicu i tako stvarati hlad. No, u slučaju kiše, platna na drvenim ili željeznim pergolama se mogu napuniti vodom i treba ih redovito održavati, pa postoje pergole kojima platna nisu potrebna. Zaštita od sunca je na njima osigurana malenim razmakom od 3 centimetra između pojedinačnih letvica.

A da bi pergola štitila i od kiše, idealne će biti one s lamelastim rešetkama koje se po potrebi mogu zatvoriti. “Ima pomični krov koji može vas štititi u momentu od kiše, a već u drugom trenutku zaštita od sunca, jer lamelice se mobilno pomiču, kako vam je u datom trenutku potrebno”, pojašnjava Maljković.

Za odabir odgovarajuće zaštite od sunca treba voditi računa o željama i mogućnostima. Kakav god odabir bio, važno da ispuni glavnu funkciju. Omogući vam duži boravak na otvorenoj površini vašega doma sada kada je on svakako preporučljiv.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice