Povežimo se

Bilje

Priprema biljaka za zimu

Za dolazak zime biljke je potrebno dobro pripremiti.

Dolaskom hladnijih dana sve biljke, pa tako i one u vašem vrtu i dvorištu, prolaze kroz velike promjene. Iako je ove godine jesen topla i ugodna, svejedno, biljke treba pripremiti za zimu.

Idealno vrijeme za srediti vrt i okućnicu

Obično se ističe kako se dolaskom zime sve smiruje, ali daleko smo mi još od niskih temperatura i snijega.

‘Ono što je važno je očistiti svu zemlju, cijeli vrt od korova iz razloga  što korov guši biljke. Važno je osloboditi biljke nepotrebnih zagušivača, prorahliti zemlju kako bi korijen bolje disao’, kaže Lidija Mamić, cvjetna dekoraterka u vrtnom centru Šestine.

Važno je biljkama dati dohranu i orezati ih

‘Dolaskom hladnijih dana radimo predrezidbu tj. pripremu biljke za prezimljavanje. Nećemo ih odrezati skroz, kao što ćemo to napraviti u proljeće, nego ćemo ih samo malo osloboditi, rasteretiti  da biljke bolje i lakše prezime. To znači da ćemo ocvale cvjetove npr. Ruže (odlazi do ruže i reže ju) treba ih odstraniti jer biljka i dalje crpi energiju iz tih ocvalih cvjetova, znači režemo  ovu tanku grančicu, režemo skroz do kraja i uvijek radimo rez jer kad pada kiša se slijeva niz granu, a ne ide direktno u biljku što može dovesti do truljenja’, kaže.

Suhi ostaci biljaka

Osim ocvalih cvjetova trebamo orezati i sve suhe grančice i lišće. Suhe ostatke možemo dobro iskoristiti.

‘Cvijeće koje orežemo možemo posušiti na suncu, nabavimo bilo kakve staklenke, posušimo, stavimo u staklenku i imamo cijelu zimu finu mirisnu bočicu’, kaže.

Ukrasna trava

I dok se ruže i drugi slični grmovi tek u proljeće režu u većoj mjeri, neke biljke se, kao ova ukrasna trava, upravo sada značajno orezuju.

‘Ono što je važno, cijeli stručak uzmemo u ruku i skratimo ju skoro pa skroz (pokazuje i reže) vrlo jednostavno jer ona sada više neće tjerati mladice, ovaj dio će se posušiti, ona će prezimiti, dok ovaj njezin donji dio štiti korjen od zime tako da je važno ne porezati ju skroz do kraja’, kaže.

Vesele boje i nijanse

Ovo je vrijeme kada, naizgled, sve režemo i odbacujemo, no naša cvjetna savjetnica naglašava da nam priroda i sada nudi mnogo izbora. Jesen i zima nisu samo žuti, narančasti i smeđi. Puno je tu i drugih boja.

‘Osim Astera, preporučamo krizanteme, maćuhice, ima i vrijeskova, erika jako je širok izbor’, kaže Lidija.

Hotel za kukce

Sada je i pravo vrijeme za jedan simpatičan, ali i vrlo koristan detalj.  Ova drvena kućica zapravo je hotel za kukce!

‘ Ovdje se skupljaju korisne bube. Ovdje prezimljavaju bubamare, pčele soliterke koje oprašuju voće, ali ne žive u rojevima nego same i razni paukovi koji su korisni za naš vrt. Oni će prezimiti u hotelu i u proljeće će se probuditi iz zimskog sna i krenuti na svoj posao’, kaže.

Ako sada dobro pripremite biljke za hladne dane, sigurni smo da će kukci u proljeće imati puno posla.

Oglas

Bilje

Ove je trave lako uzgajati i održavati – odabrate najbolju za vašu okućnicu

Igrom vrsta trava mogu se stvoriti dojmljivi elementi

Trave pripadaju jednoj od najvećih biljnih porodica, u koju su uključene i biljke za hranu poput kukuruza, pšenice, raži zobi i ječma. Vrsta ima bezbroj i dok su neke samo dekorativne, odnosno ukrasne druge nam mogu koristiti za travnjake.

Ukrasne trave

Ukrasne trave je lako uzgajati, bile one jednogodišnje, travne ili dugotrajne, one nisu invazivne a mogu pomoći pri kreiranju vizualno atraktivnog vrta. Igrom vrsta trava mogu se stvoriti dojmljivi elementi a ne traže puno pažnje.

Kako napraviti prirodno gnojivo – kvalitetan vrtni kompost najbolja je hrana za biljke

Gredice ukrasnih trava su jako popularne, lijepe su za oko, a najblaži povjetarac potiče igru travki i stvari poseban ugođaj. Neke otporne jednogodišnje trave su Agrostis nebulosa, Avena sterilis, Briza maxima, Carex oshimensis Evergold, Carex testacea, Festuca glauca. Tu je i festuca glauca – predivna sivoplava vlasulja koja će stvoriti guste busenove tankih listova, a isto tako kombinacijom samo par vrsta trava mogu se dobiti različiti nivoi što može izgledati bolje nego neko ukrasno grmlje ili cvijeće…

Trave prizivaju i ptice u vrt, treba imati na umu da vrtne ptice neće ući u gustu i visoku travu, te uglavnom jedu sjeme koje padne na tlo, zato obratite pažnju na njih kada sijete ili dosijavate travu.

Kako odabrati travu za vašu okućnicu

Pri sadnji novog travnjaka moramo voditi računa o tim kriterijima kako bi bili zadovoljni rezultatom.

Trave za travnjake

Jedna od najvažnijih i najčešćih vrsta trava za travnjake je ljulj, kod nas su najzastupljenije dvije vrste ljulja i to engleski i talijanski. Engleski ljulj je niska trajna trava koja ako nije u dobrim uvjetima nestaje s travnjaka. Jako dobro podnosi nisku košnju i intenzivno gaženje te je zato u velikoj mjeri zastupljena.

Ovih će 10 biljaka uspijevati na balkonu – neke vole sjenu, a neke sunce

Inaće traži vlažno i glinovito područje no nalazimo je i na suhim i pjeskovitim područjima. Voli zemlju bogatu dušikom i vodom, te se brzo razvija i tjera mladice. Ako su uvjeti povoljni tjera cijelu godinu. Uglavnom u svim pakiranjima travnih smjesa se nalazi engleski ljulj u kombinaciji ili samostalno. Često je nalazimo u kombinaciji s Vlasuljom nacrvenom Maxmima i Vlasnjača livadna Balin.

Sijanje trave

Prilikom sijanja trave treba uzeti u obzir u koju svrhu sijemo i kakav teren imamo. Kod sijanja treba uzeti u obzir otpornost na gaženje, sušu, bolesti, brzinu rasta trava odnosno podnošenje košnje, konkurentnost prema drugim travama, sama finoća travke, podnošenje sunca ili sjene. Važna je i sposobnost samoobnavljanja i ujednačen izgled i ljeti i zimi.

Najbolje je sijati pri temp. min 10 stupnjeva. paziti da je sijanje ravnomjerno te da se u tankom sloju prekrije s slojem zemlje i pijeska, obratite pažnju da taj sloj zemlje ne bude veći od 5mm. Da bi se dobio izuzetno čvrst i otporan travnjak savjetuje se sjetva od 3-4kg na 100m kvadratnih. važno je prvih 3-4 tjedana redovno zalijevati, odnosno svaki dan ukoliko su više temperature i dani bez padalina. Prihranu travnjaka poželjno je obaviti u rano proljeće, sredinom ljeta i tijekom jeseni. gnoji se s dušikom kako bi se pospješila rast i dobila lijepa zelena boja.

Autor: Terezija Radoš, ing. vinarstva, vrtni centar Šestine

Nastavite čitati

Bilje

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

Njih je potrebno izbjegavati

Uzgoj biljaka može biti izuzetno zadovoljavajući hobi, ali kako biste postigli uspjeh, važno je voditi računa o zdravlju biljaka. Nažalost, postoje neke loše navike koje mnogi vlasnici biljaka imaju, a koje mogu negativno utjecati na rast i razvoj biljaka.

U ovom ćemo članku istaknuti pet takvih navika koje bi trebalo izbjegavati kako biste održali zdravlje svojih biljaka.

1. Nedostatak ili pretjerano zalijevanje

Pravilno zalijevanje ključno je za zdravlje biljaka. Nedostatak vode može dovesti do dehidracije, dok pretjerano zalijevanje može izazvati truljenje korijena. Važno je prilagoditi zalijevanje potrebama svake biljke i pažljivo pratiti vlažnost tla.

2. Nedovoljna ili prevelika količina svjetlosti

Svjetlost je bitna za fotosintezu biljaka. Nedovoljno osvjetljenje može dovesti do izduživanja stabljike i gubitka boje lišća, dok prejaka svjetlost može izazvati opekline na lišću.

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Informirajte se o optimalnoj količini svjetlosti potrebnoj za svaku vrstu biljke koju uzgajate i pružite joj odgovarajući stupanj osvjetljenja.

3. Nepravilno gnojenje

Biljkama su potrebne hranjive tvari kako bi se pravilno rasle i razvijale. Ignoriranje pravilnog gnojenja može dovesti do nedostatka hranjivih tvari ili njihovog pretjeranog unosa, što može imati štetne posljedice po biljke.

4. Nedovoljno ili nepravilno rezidba

Pravilna rezidba biljaka može imati pozitivan utjecaj na njihov rast i oblik. Nedovoljna rezidba može dovesti do zagušenja biljke, dok nepravilna rezidba može narušiti njen prirodni oblik.

Redovita rezidba biljaka pomaže poticanju zdravog rasta, poboljšanju cirkulacije zraka i uklanjanju oštećenih ili bolesnih dijelova biljke.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

5. Zanemarivanje adekvatne drenaže

Dobro drenirano tlo omogućuje biljkama pravilno upijanje vode i zadržavanje viška vode koje može dovesti do truljenja korijena. Zanemarivanje adekvatne drenaže može dovesti do gušenja biljaka i smanjenja njihove sposobnosti apsorpcije hranjivih tvari.

Provjerite jesu li posude za biljke opremljene rupama za odvod vode i koristite li dobro drenirajući supstrat..

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice