Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Postojanost betonske galanterije

Zbog svoje prirodnosti, čvrstoće te prilagodljivosti oblika, beton je s razlogom najčešće korišteni građevinski materijal.

Beton se sastoji od prirodnih materijala: kamena, vapnenca, cementa, pijeska i vode, zbog čega je ekološki proizvod koji ne zagađuje okoliš. Osim toga beton “diše”, širi se na toplini i skuplja pri niskim temperaturama, a prirodna patina koju dobije s vremenom čini ga još vrijednijim i dragocijenijim.

Iako u prirodi beton djeluje hladno, zelenilo, mahovina i cvijeće zasađeno u žardinjere u sklopu betonske ograde, učinit će ga toplijim i atraktivnijim. Dodatno će ga obogatiti i bojenje kao i razni dodaci koji će ga uz to učiniti otpornijim na vanjske utjecaje.

Kvalitetni gotovi modeli

Gotova betonska galanterija, ograde i drugi betonski elementi vrlo su zahvalni za uređenje okućnica i vrtova, zbog svoje dugovječnosti i otpornosti na vremenske utjecaje. Osim toga, raznolikošću oblika gotovih modularnih elemenata, omogućavaju korisnicima da stvaraju jedinstvene forme, a ogradu lako prilagode prostoru, konfiguraciji terena i drugim specifičnostima dvorišta ili okućnice.

Ogradu na betonskom vijencu najčešće čine stupovi okruglog ili kvadratnog oblika, izrađeni od ljevanog betona ili lomljenih betonskih blokova, istaknute grube strukture. Radi ljepšeg izgleda, betonski stupovi se izvana mogu obući u sep, kulir ili dekorativni fasadni kamen. Ispunu ograde najčešće čine drvene grede, ograda od kovanog željeza ili ljevani ukrasni betonski stupići, takozvane balustrade.

Betonska galanterija Dom2

Stupove ograde mogu zamijeniti žardinjere velikih dimenzija koje služe kao nosači betonskih ogradnih elemenata i vrtnih klupa. Ovako ograđeno dvorište svakako treba dopuniti ukrasnim grmovima te vrtnom garniturom za sjedenje. Uz nju će sigurno biti mjesta i za vrtni roštilj ili fontanu, a u ambijent će se lijepo uklopiti i pokoja vrtna statua.

Prednosti modularnih elemenata

Nastavljanjem i međusobnim povezivanjem modularnih elemenata, odnosno kocki, stupovi ograde se mogu podići do željene visine i na vrhu zaštititi i ukrasiti betonskom kapom različitih oblika ili kuglom na ploči. Armatura od čeličnih šipki unutar montažnih elemenata omogućava da ovakvi stupovi nose i teška ulazna vrata od kovanog željeza ili sisteme kliznih ograda. Izbor visine, jednostavna montaža i niža cijena od klasičnih ograda, razlozi su zbog kojih su dvorišta obiteljskih kuća često ograđena upravo montažnim betonskim ogradama.

Gotovi betonski elementi, poput opločnika, rubnjaka i kanalica s rešetkom za odvodnju oborinskih voda učinit će vaše dvorište urednijim i praktičnijim za održavanje. Betonskim opločnicima možete urediti i šetnicu kroz vrt ili pristup vrtnom kaminu.

Ovako primijenjen beton sigurno neće izgledati neprirodno, već će korisnicima omogućiti udobniji život i lakše uživanje u prirodnom bogatstvu koje ih okružuje.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Toplo vrijeme volimo svi, pa i insekti…

Pravo je vrijeme za pripremu protiv najezde komaraca, a to možete učiniti tako da na vrijeme zasadite biljke koje će ih cijelo ljeto držati podalje od vaše kuće svojim mirisom.
Dobra je vijest da je izbor velik, mi donosimo popis biljaka koje se lako održavaju, a vi odaberite onu koja će se odlično uklopiti u vaš vrt.

1. Limunska trava

Možda se radi i o najpoznatijoj biljci koja tjera komarce, a sve zahvaljujući intenzivnom mirisu citrusa koji komarci jako ne vole. Ako niste spremni za sadnju limunske trave možete koristiti i svijeće koje nude isti miris i jednako dobro štite od komaraca.

2. Kadifa

Sade i radi predivnih boja ali i mirisa koji tjera komarce i druge insekte. Ova se biljka jednostavno održava, ali ako redovno odstranjujete stare svjetove i lišće ona će dugo cvjetati i štiti vas od insekata.

kadulja-biljka-domnakvadrat

3. Kadulja

Odličan je dodatak jelima ali i vašem vrtu ako se želite riješiti komaraca. Odlično uspijeva u vrtu i u povišenim gredicama, a možete je zasaditi uz biljke koje često napadaju životinje, a ona će ih štititi svojim intenzivnim mirisom.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

4. Ukrasni luk

Većina će cvjetati u proljeću, prije prave sezone komaraca, ali kako se temperature zraka mijenjaju iz godine u godinu, možemo lako računati da će se i oni pojaviti dok traje proljeće. Lako se održavaju ali pružaju jako zaštitu od insekata.

5. Pelargonija

Ona se često sadi u vrtu, a kako ima i citrusni miris, može vas štititi od komaraca. Najbolje ju je saditi blizu ulaza u kuću.

6. Bosiljak

Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljak će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačih repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte. Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.

bosiljak-biljka-domnakvadrat

7. Ružmarin

Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite ekstra rastjerati dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.

10 najljepših vrsta cvijeća na svijetu – uživajte u njima!

No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažit će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.

8. Lavanda

Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju. Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.

9. Neven

Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu. Svojom mirisom neven će otjerati komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode, i druge nametnike u zemlji.

10. Menta

Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisom otjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.

Nastavite čitati

Vrt / Eksterijer

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

Podignute vrtne gredice su gredice koje su podignute od tla i na taj način omogućuju bolji, lakši pristup i rad sa manje sagibanja. Gredice mogu biti izrađene od raznih materijala kao što su drvo, kamen, beton, cigla i podižu se na različite  visine od 30 do 120 cm.

Prednosti podignutih gredica

Pružaju dobru drenažu, a zemlja u povišenoj gredici je rahlija, s manje korova , s boljim vodo-zračnim režimom. One se u proljeće brže zagrijavaju pa se razne kulture mogu sijati ranije.

Zahtijevaju manje održavanja, a i korist za kralježnicu je višestruka. One služe kao prepreka od štetnih nametnika i puževa i štite biljke od hladnoće te se i jednostavnije prekrivaju kako bi se zaštitile od hladnoće i prilikom uporabe zaštitnih sreddstava na drugim kulturama. Ako imate ljubimce, one će ih držati što dalje od vaših biljaka.

Ako vas muče alergije, ovim biljkama nije mjesto u vašem dvorištu

Kako izraditi povišenu gredicu

Gredice se mogu izraditi u okućnici , na terasi, u postojećem vrtu. Odaberemo mjesto gdje ćemo podignuti gredicu. Prema raspoloživom prostoru napravimo skicu gredice i odaberemo najprikladniji materijal za izgradnju. Najbolje je  da nam širina gredice ne prelazi 150 cm zbog toga kako bi mogli lako pristupiti svim biljkama na gredici. Prostor iskolčimo i izgradimo gredicu prema planu.

Veličinu određujemo prema našim mogućnostima i potrebama. Ako odaberemo drvo kao građu daske nikako ne smiju biti zaštićene klasičnim premazima, posebno ako želimo uzgajati povrće na organski način. Kao premaz može se koristiti laneno ulje.

Kako i čime napuniti gredice

Vrtne gredice treba ispuniti visoko kvalitetnom zemljom za visoke vrtne gredice koju treba obogatiti s mnogo organske tvariTakvo gnojivo sadrži stabilnu količinu hranjiva i organske tvari te kontroliranu količinu makro i mikroelemenata, a i nema primjesa korova i bolesti. Najbitnije je, da se hranjiva tvar oslobađa postepeno. Sadrži i puno fulvinskih i huminskih kiselina, koje omogućavaju biljkama lakšu dostupnost hranjiva i pospješuju stvaranje humusa.

Ove biljke treba orezati u travnju kako bi se potaknuo njihov rast

Gredice na kojima smo već uzgajali povrće i začinsko bilje pripremimo za novu sezonu tako da pomoću vrtnih alata odstranimo najprije korove i ostatke biljaka iz prethodne godine, a zatim prekopamo i usitnimo i veće grude zemlje. Pripremljenu  gredicu po površini posipamo organskim gnojivom i s pomoću grablji lagano unesemo u tlo. 

Svaka biljka ima drugačiju potrebu za hranjivom

U povišene  gredice sadnja se obavlja gušće nego inače jer računamo i s bočnim stranama. Moguće je saditi i sijati sve kulture ovisno o našim potrebama. Kombinacije povrća, voća, cvijeća i začinskog bilja u visokim gredicama dodatno će ukrasiti vašu okućnicu, terasu, vrt.

Tijekom ljetnih vrućih dana moramo malo više pripaziti na vlagu u gredicama jer se brže zagrijavaju i isušuje se zemlja.

U posude, lončiće ili na otvoreno sijemo začinske biljke koje će nam najviše trebati. Već kroz nekoliko tjedana imat ćemo vlastite zalihe peršinavlascabosiljka

Izvor: plantella

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice