Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Održavanje travnjaka

Osim što lijep i uredan travnjak može biti ukras dvorišta, poslužit će i kao korisna površina na kojoj možete raširiti ležaljke i uživati na ugodnom proljetnom suncu.

Kako bi vaš travnjak tijekom cijele godine bio raskošan, lijep i zelen, o njemu se valja brinuti te ga redovito održavati. Osim košnje, treba ga zalijevati, prihranjivati, ali i prozračivati kako bi se oslobodio od štetnih tvari.

Tijekom zime travnate površine bile su izložene vlazi i pritisku snijega, što je dovelo do zbijenosti tla i stvaranja pokorice, čime je onemogućeno dopiranje hranjivih tvari i vode do korijena biljaka. Tako se u tlu stvaraju nepovoljni vodozračni uvjeti, koji mogu dovesti do poremećaja u rastu trave, pa čak i do njenog odumiranja. Potencijalni problem predstavlja i sloj odumrle trave koja se pojavljuje tijekom vegetacije, a koja sprječava rast mladih izboja te pogoduje razvoju štetnika i bolesti u travnjaku.

travnjak Dom2

Prvi proljetni koraci

Kako bismo to izbjegli, a travnjaku omogućili nesmetano razvijanje, potrebno je obaviti prozračivanje tla kao i njegovo vertikalno zasjecanje. Aerofikacija i zasjecanje izvode se na početku vegetacije u proljeće, ali i u jesen, čime će se izbjeći razvoj gljivičnih bolesti i mahovine. Aerofikaciju odnosno prozračivanje obavljamo pomoću posebnih grablji ukoliko je riiječ o travnjaku manje površine ili posebnim kolima sa šiljcima, ako je travnjak veći.

Travnjak prvo valja pokositi, zatim pročešljati grabljama ili posebnim oprugama tj. strojevima koji uklanjaju površinski filc, nastao tijekom zimskih mjeseci.

Travnjak Dom2

Veće travnjake prozračujemo posebnim strojevima za prozračivanje, a manje vilama, čiji se zupci odnosno noževi okomito zabadaju u tlo do dubine 3 centimetra. Time se povećava propusnost tla te se stvaraju povoljni vodozračni uvjeti u travnjaku. U nastale rupe ubacuje se sjeme trave i gnojivo, što će prihraniti i ojačati travnjak, a na kraju ga je potrebno i zaliti. U proljeće koristimo mineralna gnojiva s povećanim udjelom dušika, koji će osnažiti strukturu same vlati trave te joj podariti lijepu zelenu boju. U jesen se dodaje gnojivo s manjim omjerom dušika, a većim fosfora i kalija.

Kod prozračivanja, posebno ako u tlu ima gline, prije dosijavanja potrebno je posuti sloj pijeska, koji se može oplemeniti organskim tvarima i hranjivima. Nasipavanjem pijeska niveliraju se manje neravnine na tlu te se ujedno povećava njegova prozračnost i stimulira pojava novih izboja trave. Tako travnjak postaje gušći i kompaktniji.

travnjak Dom2

Neravnine nastale tijekom zime otežavaju košnju travnjaka te narušavaju njegov estetski izgled, stoga ih je u proljeće potrebno povaljati. Košnja je također od velike važnosti, jer će travnjak učiniti urednim, ali i gušćim. Tako će se pospješiti razvoj korijena i rast trave, a travnjak će izgledati svježe i njegovano.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice