Povežimo se

Bilje

Najpopularnija i najzahtjevnija božićna biljka

Zbog svog izgleda i cvatnje u prosincu postala je simbol Božića.

Kupujemo je za sebe, a kupujemo je i za poklon jer je božićna zvijezda rado viđeni ukras u predbožićno doba. Svoju popularnost može zahvaliti tome što cvate upravo u zimskim mjesecima. Osim toga, ima tu prekrasnu crvenu boju, a znamo da je crvena boja – boja Božića i ljubavi. Zato ih se na godišnjoj razini proda u nekoliko stotina milijuna primjeraka.

listovi-crvene-zvijezde-zrinjevac-domnakvadrat

Za njenu ljepotu nisu zaslužni cvjetovi, koji su vrlo mali neugledni u sredini već pricvjetni listovi koji se zovu brakteje. Iako je crvena najpopularnija, ona u bijeloj boji također je vrlo tražena.

bijela-zvijezda-zrinjevac-domnakvadrat

Grm stigao iz dalekog Meksika

Božićna zvijezda je listopadni grm koji može narasti i preko 4 metra visine. U Europu je stigao polovicom prošlog stoljeća iz Meksika.

Danas božićna zvijezda dolazi u obliku male kompaktne biljke kao lončanica. A za to je definitivno zaslužan Paul Ecke iz Kalifornije koji je godinama radio na istraživanju kako dobiti upravo jednu biljku takve veličine.

Tako je razvio vrstu koja može podnijeti sobne uvjete, no na otpornosti nije poradio pa je potrebna posebna briga o ovoj blagdanskoj biljci.

Kako brinuti o božićnoj zvijezdi?

crvena-zvijezda-zrinjevac-domnakvadrat

Odmah po kupnji treba je izvaditi iz plastične vrećice i staviti u prostor temperature između 15 i 20 stupnjeva Celzijusa, no ne na direktan izvor topline. Voli svjetlo, no ne smije biti na direktnom suncu.

Osim toga, ona je vrlo krhka i nježna biljka koja je jako osjetljiva na preveliku količinu vlage. Zalijevanje je bitno i vrši se prema potrebi.

U siječnju počinje gubiti listove što nama djeluje kao da vene pa je se brže-bolje riješimo. Međutim, to je velika greška. Naime, ona je itekako živa, samo je završilo razdoblje njene cvatnje pa je treba pripremiti za iduću sezonu.

Za početak, treba je presaditi u malo veću posudu u koju je prethodno potrebno staviti drenažu. Mjesec dana nakon presadnje, biljku je potrebno prikratiti na 10 do 15 centimetara od zemlje.

orezivanje-zvijezde-zrinjevac-domnakvadrat

Rezanje se vrši sa oštrim nožem, nikako škarama. Tada iz grana izlazi mliječni sok zbog čega zvijezda i spada u porodicu mlječika. U njemu se nalaze hranjivi sastojci za potrebni za njen rast. Taj sok je vrlo otrovan za ljude i nadražuje kožu pa treba biti oprezan.

mliječni-sok-zvijezda-zrinjevac-domnakvadrat

Biljci potom treba i do nekoliko tjedana da pusti izbojke. Kada se to dogodi, počinje faza obilnijeg zalijevanja, a zbog viših vanjskih temperatura, možete je iznijeti van.

U rujnu pak dolazi najzahtjevniji period – faza smanjivanja dnevne svjetlosti. To možete napraviti tako da je svaki dan kroz dva mjeseca stavljate u isto vrijeme u ormar ili prekrivate kartonskom kutijom, tako da bude u potpunom mraku.

zamračivanje-zvijezde-domnakvadrat

Kada listovi počnu poprimati boju, gotovo je sa fazom zamračivanja i božićna je zvijezda spremna da procvjeta te zasja kako bi krasila dom u najljepše doba godine.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

Savjeti za jesensku sadnju maćuhica

Maćuhice cvjetaju tijekom proljeća i jeseni kada su noći hladne, a dani topli. Ako ste među onima sretnicima koji uživaju u blagim južnim zimama, možete uživati u bojama maćuhica posađenih na jesen tijekom cijele zime – čak ih ni mraz i lagano smrzavanje ne zaustavljaju

Idealne za jesenske vrtove, maćuhice nude šareni prikaz gotovo šest mjeseci. U jesen kada su posađene, tijekom zime za vrijeme sunčanih dana, i ponovno u proljeće! S toliko boja za uživanje na različite načine, jesenske i zimske maćuhice trebale bi biti neizostavan dio svakog vrta. Ove biljke donijeti će radost u vrt čak i tijekom hladnih, sumornih mjeseci.

Posadite maćuhice u listopadu kako biste uživali u njihovoj ljepoti tijekom jeseni i zime.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

Sadnja maćuhica

Priprema: Odaberite mjesto za sadnju koje ima dobru drenažu i unesite 10-15 cm bogate organske materije. Maćuhice vole rahlo, plodno tlo. Idealno je tlo s pH vrijednošću od 5,5 do 6,0.

Sadnja: Pazite da ne sadite preduboko jer biljke mogu uvenuti, istrunuti, a korijenje se ugušiti. Iskopajte rupu malo veću od korijenove kugle maćuhice. Postavite biljku u rupu i nježno popunite tlo oko nje. Dobro pritisnite kako bi biljka bila stabilna.

Održavanje: Nakon sadnje, malčirajte i temeljito zalijte cvjetnjak. Provjeravajte biljke u prva tri tjedna nakon sadnje ili dok ne započne novi rast, kako biste osigurali odgovarajuću vlažnost potrebnu za zdrav rast. Kako ove biljke zahtijevaju vrlo malo njege, daljnje održavanje obično nije potrebno da bi dosegle svoj puni potencijal.

Maćuhice su otporne na hladnoću, ali ako očekujete izuzetno hladne noći, možete ih prekriti i plastičnim tunelom kako biste ih zaštitili

Maćuhice – šarolike biljke otporne na hladnoću

Gdje saditi maćuhice

Maćuhice su izuzetno svestrane i mogu se koristiti za ukrašavanje različitih dijelova vašeg vrta ili krajolika. Evo nekoliko ideja za sadnju:

  • Uz staze i zidove: Dodajte nježni niz maćuhica jedne boje ili masu miješanih boja kako biste uljepšali rub, ispod stabla ili uz ogradu, stazu, terasu ili zid.
  • Vrtne gredice: Pokušajte posaditi pojedinačne biljke u gredice oko trajnica i grmlja koji su završili s cvjetanjem kako biste uljepšali inače sumorni dio krajolika i sakrili stariji, uveli rast.
  • Kontejneri: Maćuhice također uspijevaju u posudama postavljenim na terasu ili dvorište, ili pored ulaza u vaš dom kako bi goste dočekale veselim bojama.
  • Viseće košare: Pokušajte s maćuhicama u visećim košarama, koje možete čak unijeti unutra kako biste ih uživali kad je vrijeme prehladno za vrtlarstvo na otvorenom.
  • Kao poklon: Mala posuda s jesenskim maćuhicama također može biti odličan dar za zimske praznike, rođendane ili samo za uljepšavanje dana nekome tko treba dodir boje u svom životu.

Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni

Nastavite čitati

Bilje

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

Ove sobne biljke pročišćavaju zrak i donose svježinu prirode ravno u vaš dom

Udisanje svježeg i čistog zraka u pluća ima izravnu povezanost sa smanjenjem stresa i anksioznosti, a to je zbog toga što kisik povećava razinu serotonina (neurotransmitera za sreću), što dovodi do većih osjećaja mira i sreće.

Određene sobne biljke poznate su po tome što čiste i filtriraju zrak od toksičnih kemikalija poput benzena, formaldehida i amonijaka, prema NASA-inom izvješću o čistom zraku.

1. Mirni ljiljan

Osim što jedroliki bijeli cvjetovi pomažu u stvaranju opuštajućeg, mirnog prostora, Mirni ljiljan ili Spatifilum ima najizraženija svojstva za pročišćavanje zraka. On je zapravo po NASA-i najučinkovitiji pročišćivač zraka.

Spatifilum je još jedna sjajna biljka za uklanjanje štetnog benzena i formaldehida, koji mogu biti ispušteni iz jakih sredstava za čišćenje i raznih drugih izvora.

Ova biljka je jedna od rijetkih koja može cvjetati u zatvorenom prostoru, pa je ne samo funkcionalna već i prekrasna.

2. Krizanteme

Ove biljke su izvrsne jer nisu samo pune živih boja, već su i vrlo jeftine.

Krizanteme uklanjaju benzen, formaldehid, a također filtriraju amonijak i ksilene, čineći ih odličnim borcima za čist zrak u zatvorenom prostoru!

3. Engleski bršljan

Prema NASA-inim znanstvenicima, engleski bršljan proglašen je najboljom biljkom za filtriranje zraka jer je najefikasniji u apsorpciji formaldehida.

Također, vrlo je jednostavan za uzgoj i prilagodljiv uvjetima, što ga čini izdržljivom biljkom.

Ovo je odlična biljka koju možete objesiti iznad police s knjigama ili na rub prozora zbog zanimljivog načina na koji raste i visi, dodajući moderan izgled vašem domu.

4. Sanseverija

Zmijska biljka je zapravo jedna od naših omiljenih sobnih biljaka.

Zmijska biljka je posebno savršena za spavaću sobu jer ne samo da uklanja benzen i formaldehid, već apsorbira ugljikov dioksid i tijekom noći oslobađa svježi kisik.

Sanseveria: zmijska biljka koja trpi zanemarivanje

5. Aloe vera

Zadnja biljka na ovom popisu za čišćenje zraka u domu je Aloe vera. Ova biljka postala je poznata po ulju i ljekovitim svojstvima za kožu, no kao sobna biljka također ima sjajne karakteristike.

Uklanja visoke razine formaldehida iz zraka, a kada količina štetnih kemikalija u zraku postane prevelika, listovi biljke prikazat će smeđe mrlje, upozoravajući vas na visoke razine kemikalija u vašem domu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice