Povežimo se

Bilje

Najljepši proljetni cvatući grmovi

Poslije duge i tamne zime većina nas čeka toplo proljeće, samim tim i početak cvatnje najljepših cvjetnih grmova.

U naviještanju proljeća prednjače visibabe, jaglaci i sunovrati, ali ih u stopu slijede rano cvatući proljetni grmovi. To je skupina grmlja koja uglavnom cvate prije pojave lišća, a cvjetovi su često mirisni. Većina cvatućih grmova vrlo je prilagodljiva, sa malim zahtjevima u pogledu njege, a vrlo često osim obiljem cvjetova u rano proljeće, vrtove uljepšavaju jesenskim bojama lišća i zanimljivim plodovima.

Zato, ako ne želite čekati svibanj da se Vašim vrtom razliju slapovi živih boja, posadite nekoliko grmova koji će vam razveseliti još hladne ožujske dane.

    

Cornus mas – drijen

Među prvima koji cvate, prilagodljiv i izdržljiv grm. Dobro ga je postaviti ispred tamne pozadine –fasade ili živice od tise, kako bi njegove svijetle stabljike i žuti cvjetići došli do izražaja. Tijekom ljeta lišće je zeleno, a u jesen lijepe crvene boje.

Forsithya x intermedia –forzicija

Jedan od najzhavalnijih grmova za upotrebu u gradskim parkovima i vrtovima, jer dobro podnosi  zagađenje i opterećenje u području korijena; potrebno ju je orezivati svake 2-3 godine, a ukoliko imate stari grm radikalnom rezidbom možete ga ‘vratiti u život’ i oblikovati po želji. Pogodna je za izradu mješovitih cvatućih živica.

Magnolia stellata –zvjezdasta magnolija

Ova vrsta magnolije raste kao grm, a cvasti počinje ranije nego ostale magnolije. Da biste cvjetove zaštitili od mraza najbolje ju je saditi na zapadno orijentiranim pozicijama. Raste vrlo sporo, pa je prikladna za upotrebu i u malim vrtovima, ili za uzgoj u ukrasnim posudama. Ne treba je saditi preduboko, a orezivanje se ne preporuča.

Hamamelis  intermedia – vještičja ljeska

Neobični cvjetovi ove biljke toleriraju i temperature ispod ništice, a njihov lagani, araomatični miris klasični je znak dolaska proljeća. Iako većina varijeteta ima svijetlo žute cvjetove, mogu se pronaći i oni sa narančastim ili crvenim cvjetovima (npr. Hamamelis intermedia ‘Diane’ ili ‘Ruby Glow’). Najbolje ih je saditi u jesen, na vlažnom, ali ocjeditom položaju na suncu ili u polu-sjeni.

Ribes  sanguineum King Edward VII –  ukrasni ribizl

Listopadni grm sa obiljem cvjetnih grozdova u rano proljeće; biljka vrlo rustiklanog karaktera, pogodna za slobodne živice ili kao soliter na sunčanom mjestu. Svake dvije-tri godine potrebno je prorijediti grm. Varijetet Ribes sanguineum ‘White Icicle’ cvate bijelim cvjetovima i ima svijetlo zelene listove.

Viburnum bodnantense ‘Dawn’ – bekovina

Prekrasan mirisni grm, koji svojim brojnim ružičastim cvjetovima dominira zimskim i ranoproljetnim vrtom jer tijekom blažih zima cvate od studenog do ožujka, dok u jesen vrt uljepšava crvenim lišćem. Ne preporuča se orezivanje, ali možete ubrati koju granu za vazu u kojoj će dugo mirišati u vašem domu. Najbolje uspjeva na sunčanom mjestu.

Daphne mezereum ‘Rubra’ – likovac

Mali grm, kojeg je zbog neuglednog habitusa najbolje saditi u grupama. Tijekom ožujka njezin ugodan miris provlačit će se cijelim vrtom. Preferira slabo alkalno, pjeskovito tlo. Oprez – svi djelovi biljke vrlo su otrovni.

Prunus subhitrella  Autumnalis Rosea – japanska cvjetna trešnja

Iako se ova vrsta češće koristi kao manje stablo, nego kao grm (raste do 5 metara visine), ipak je ovdje spominjemo zbog njene obilne cvatnje. Iako se glavnina cvjetova javlja u travnju, ova vrsta često cvate i u jesen, kada je i lišće lijepe žuto-narančate boje. Zbog svoje je veličine prikladna za veće vrtove, a osjetljiva je na suh zrak i zagrijavanje u donjem dijelu biljke.

Mahonia japonica – mahonija

Prema ovom grmu, kao i prema forziciji, često imamo predrasude, jer ih zbog njhove otpornosti i prilagodljivosti viđamo na javnim površima u lošem stanju zbog teških uvjeta u kojima žive. Ipak, ova vrlo zahvalna, zimzelena biljka, posađena na polusjenovitom položaju (najbolje ispod listopadnih stabala) vrlo će lijepo cvasti sjajno žutim, lagano mirisnim cvjetovima početkom proljeća.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

Ove sobne biljke pročišćavaju zrak i donose svježinu prirode ravno u vaš dom

Udisanje svježeg i čistog zraka u pluća ima izravnu povezanost sa smanjenjem stresa i anksioznosti, a to je zbog toga što kisik povećava razinu serotonina (neurotransmitera za sreću), što dovodi do većih osjećaja mira i sreće.

Određene sobne biljke poznate su po tome što čiste i filtriraju zrak od toksičnih kemikalija poput benzena, formaldehida i amonijaka, prema NASA-inom izvješću o čistom zraku.

1. Mirni ljiljan

Osim što jedroliki bijeli cvjetovi pomažu u stvaranju opuštajućeg, mirnog prostora, Mirni ljiljan ili Spatifilum ima najizraženija svojstva za pročišćavanje zraka. On je zapravo po NASA-i najučinkovitiji pročišćivač zraka.

Spatifilum je još jedna sjajna biljka za uklanjanje štetnog benzena i formaldehida, koji mogu biti ispušteni iz jakih sredstava za čišćenje i raznih drugih izvora.

Ova biljka je jedna od rijetkih koja može cvjetati u zatvorenom prostoru, pa je ne samo funkcionalna već i prekrasna.

2. Krizanteme

Ove biljke su izvrsne jer nisu samo pune živih boja, već su i vrlo jeftine.

Krizanteme uklanjaju benzen, formaldehid, a također filtriraju amonijak i ksilene, čineći ih odličnim borcima za čist zrak u zatvorenom prostoru!

3. Engleski bršljan

Prema NASA-inim znanstvenicima, engleski bršljan proglašen je najboljom biljkom za filtriranje zraka jer je najefikasniji u apsorpciji formaldehida.

Također, vrlo je jednostavan za uzgoj i prilagodljiv uvjetima, što ga čini izdržljivom biljkom.

Ovo je odlična biljka koju možete objesiti iznad police s knjigama ili na rub prozora zbog zanimljivog načina na koji raste i visi, dodajući moderan izgled vašem domu.

4. Sanseverija

Zmijska biljka je zapravo jedna od naših omiljenih sobnih biljaka.

Zmijska biljka je posebno savršena za spavaću sobu jer ne samo da uklanja benzen i formaldehid, već apsorbira ugljikov dioksid i tijekom noći oslobađa svježi kisik.

Sanseveria: zmijska biljka koja trpi zanemarivanje

5. Aloe vera

Zadnja biljka na ovom popisu za čišćenje zraka u domu je Aloe vera. Ova biljka postala je poznata po ulju i ljekovitim svojstvima za kožu, no kao sobna biljka također ima sjajne karakteristike.

Uklanja visoke razine formaldehida iz zraka, a kada količina štetnih kemikalija u zraku postane prevelika, listovi biljke prikazat će smeđe mrlje, upozoravajući vas na visoke razine kemikalija u vašem domu.

Nastavite čitati

Bilje

Oprez: Ovi su sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke

Evo nekoliko sukulenta koje bi ste trebali postaviti izvan dosega šapa

Ako tražite biljke sigurne za kućne ljubimce koje će ispuniti vaš dom, sukulenti su odlična opcija. Postoji mnogo prekrasnih vrsta koje možete odabrati, ali pazite da izbjegnete nekoliko toksičnih vrsta.
Neki sukulenti su toksični za mačke i pse jer sadrže prirodno prisutne spojeve koji djeluju kao obrambeni mehanizmi protiv biljojeda i štetnika. Nažalost, kućni ljubimci ponekad grizu ove biljke iz znatiželje ili dosade, što može dovesti do slučajnog trovanja.

Aloe vera

Aloe vera često se drži kao sobna biljka, poznata po svojim ljekovitim svojstvima i upotrebi u kozmetičkim proizvodima. Nažalost, bodlje nisu jedini problem ako ovu biljku imate u blizini svojih kućnih ljubimaca. Aloe vera se smatra toksičnom za kućne ljubimce jer sadrži antrakinonske glikozide koji mogu uzrokovati povraćanje i proljev ili ozbiljnije simptome. Toksicitet se smatra blagim do umjerenim, ali najbolje je biti oprezan i držati ove biljke podalje od ljubimaca.

Kalanhoa

Kalanhoe su cijenjene zbog svoje sposobnosti da obilno cvjetaju u zatvorenim prostorima. Svijetli cvjetovi crvene, narančaste, ružičaste i žute boje pojavljuju se tijekom cijele godine u pravim uvjetima, dodajući boju vašem domu.

Kalanchoe blossfeldiana i druge uobičajene vrste nisu sigurne za kućne ljubimce, jer mogu izazvati iritaciju probavnog sustava ako se unesu. Veće količine mogu izazvati ozbiljnije posljedice, no teški simptomi su rijetki.

Krunica

Biljke iz roda Senecio često su poznate kao viseći sukulenti, uključujući simpatična imena poput “niz banana” i “niz dupina”. Iako su ove viseće biljke vrlo privlačne, važno je držati ih izvan dohvata znatiželjnih šapica.

Ovaj viseći sukulent predivan je ukras svakom prostoru

Unos biljaka iz vrste Senecio može kod mačaka i pasa izazvati želučane tegobe i letargiju. Jedan od najlakših načina da ih zaštitite je da svoje viseće sukulente postavite u košare i orežete vitice kad postanu preduge.

Drvo žada

Postoji na stotine vrsta iz roda Crassula, ali nijedna nije popularnija među ljubiteljima sobnih biljaka od Crassula ovata. Poznata kao drvo žada, ovaj sukulent je otporan i podnosi razne uvjete, što ga čini idealnim za početnike.

Iako je ova sobna biljka vrlo popularna, najbolje ju je držati podalje od kućnih ljubimaca, posebno pasa. Unos može uzrokovati probavne smetnje i letargiju.

Agave

Biljke agave su obično veći sukulenti koji se sade u gredice, a ne drže u posudama. Međutim, ako imate manju vrstu koju uzgajate u zatvorenom prostoru, trebala bi biti izvan dosega vaših ljubimaca.

Ove biljke sadrže kristale kalcij oksalata koji uzrokuju iritaciju kada se unesu. Ako primijetite da vaši ljubimci trljaju lice šapama ili imaju poteškoća s gutanjem, provjerite svoje agave za tragove griženja. Držite ih izvan dohvata tako da ih postavite na višu policu ili odaberite sigurniju alternativu za kućne ljubimce.

Sanseveria

Sansevieria je omiljena sobna biljka za početnike, toliko otporna da se često smatra gotovo nemogućom za ubojstvo. Obično je poznata kao zmijska biljka ili svekrvin jezik zbog svojih šiljastih i duguljastih listova.

Ove biljke sadrže saponine koji uzrokuju blage do umjerene simptome kada se unesu, uključujući mučninu, povraćanje i proljev. Iskoristite ove savjete kako biste zadržali svoje ljubimce podalje, ili odaberite sigurniju alternativu.


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice