Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Ljepota i sklad japanskog vrta

Kao i kod uređenja interijera, japanska filozofija uređenja životnog prostora odražava se i pri dekoriranju eksterijera gdje prevladava minimalizam, težnja skladu i geometrijske linije i forme.

Osnovna karakteristika tradicionalnog japanskog načina uređenja vrta je što vjernije imitirati prirodu. Razlikujemo tri osnovna tipa japanskog vrta – Chaniwa to jest čajni vrt, Tsukiyama ili brdoviti i Karesansui odnosno suhi vrt.

Čajni vrtovi

Tradicija čajnih vrtova očuvana je i danas, a njihova primarna funkcija je ritualno ispijanje čaja i konteplacija. Ovakve vrtove odlikuje mnoštvo kamenih staza koje vode do središnjeg dijela odnosno paviljona gdje se ispija čaj, dok mir smije remetiti samo žubor vode. Čajne vrtove krase i mali mostovi, stazice i svjetiljke koje noću osvjetljavaju put prema paviljonu.

Japanski vrt Dom2

Suhi vrtovi

Suhi vrtovi su mjesta posvećena meditaciji, nastala pod utjecajem zen-budizma. Glavni element ovih vrtova je kamen, a od posebne važnosti je njegovo postavljanje u prostoru koje ima simboličko značenje. Uspravno postavljeni kamen predstavlja nebo, a vodoravno položeni označava zemlju, dok apstraktno postavljeni obluci mogu simbolizirati i životinju, izvor vode ili grm. Osim kamena, neizostavan element suhih vrtova je i sitni šljunak koji se grabljama formira u željene uzorke, najčešće u koncentrične krugove koji simboliziraju vodu. Grabljanje šljunka oko kamena karakterizira protok energije u vrtu, a glavna odlika ovog tipa vrta je izostanak svih biljnih vrsta, osim mahovine i seduma.

Japanski vrt Dom2

Brdoviti vrtovi

Tsukiyama ili brdoviti vrtovi nastoje što vjernije imitirati japanske pejsaže, a male vrtove čine vizualno većim. To se postiže sadnjom grmova uz rub ograde čime se blokira pogled na okolne zgrade, a struktura vrta stavlja fokus na planine i brežuljke u daljini, čime se dobiva dojam da su planine sastavni dio vrta. Za razliku od suhih vrtova, čajni i brdoviti su bogati biljnim vrstama i elementima – od jezeraca, cvijeća, brdašca, drveća, grmova i stazica, a u manjoj mjeri sadržavaju i kamen.

Japanski vrt Dom2

Uz malo truda, mašte te potrebnog materijala, svoj vrt ili samo jedan njegov dio, možete urediti u japanskom stilu. Od biljaka u vaš će se eksterijer lijepo uklopiti mahovina i sedumi, crveni i zeleni japanski javor, zimzeleni bonsai, a od cvjetnih grmova egzotiku zemlje izlazećeg sunca ističu azaleje i rododendroni. Ipak, biljne elemente potrebno je uredno i precizno oblikovati, a vrt ne pretrpavati.

Japanski vrt tako će postati vaša mala oaza u kojoj se nakon radnog dana i gradske vreve možete povezati s prirodom i zasluženo odmoriti.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice