Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Kako uspjeti u uzgoju domaćih eko rajčica

Rajčica je najomiljena i najčešća biljka u našim vrtovima. Za uspješan ekološki uzgoj potrebno je puno znanja, iskustva i truda. Toliko više, ako ih želimo uzgojiti na ekološki način. Ali jedan od glavnih trikova za uspjeh je, da izaberemo visoko kvalitetna sredstva za sadnju, njegu i zaštitu, jer ako se bolest jednom pojavi teško ćemo rajčicu riješiti od propasti. . A tu je kompletan paket za vaše zdrave i sočne rajčice: Bio Plantella za rajčice.

kako-uspjeti-u-uzgoju-domacih-eko-rajcica-plantella-domnakvadrat

ZDRAVLJE RAJČICA OVISI O TEMPERATURI TLA KOD SADNJE 

Krajem travnja, ako je dovoljno toplo, i u svibnju presadnice plodovitog povrća iz  zaštićenih prostora sadimo na otvorene površine. Rajčice, paprike, tikvice i patlidžani sade se na otvoreno u fazi 5-7 listova. Pravo vrijeme za sadnju je trenutak kada se tlo zagrije na 15°C jer trebaju više topline. Taj podatak je bitan jer kod temperature niže od 10°C njihov rast se prekida i nema cvatnje.

gnojenje-rajcice-organskim-plantella-gnojivom-domnakvadrat

Foto: Plantella

ORGANSKA GNOJIDBA JE JAKO BITNA

 Specifične vremenske prilike ovog proljeća mnogima nisu dozvolile pripremne radove u vrtovima, ali je vrijeme za primjenu kvalitetnog organskog gnojiva. Za poboljšanje kvalitete tla u povrtnjaku idealno je Plantella Organik K, 100% organsko gnojivo dugotrajnog djelovanja, koje osim bogatog sastava sadrži i više kalija. Kalij je bitan za  čvrste i ukusnije plodove bogate vitaminima. Kalij također regulira opskrbu vodom i time povećava otpornost na sušu. Za manje vrtove i visoke gredice  posebno je primjereno potpuno organsko gnojivo veće vrijednosti Bio Plantella Nutrivit za rajčice i drugo plodovito povrće, koji ima DVOSTRUKI UČINAK – zbog oblika granula koje se otapaju u kontaktu sa zemljom i vodom ovo gnojivo omogućava dugotrajnu dostupnost i brzo oslobađanje hranjivih tvari, zato je i primjereno tako za početno gnojenje kao i za dognojavanje rajčica u razdoblju rasta.

Pri sadnji u gredice osvježimo tlo dodavanjem odličnog specijalnog bio supstrata za sadnju i presađivanje Bio Plantella Zemlju za rajčice.

plodovito-povrce-rajcice-u-posudi-sadimo-u-specijalnu-bio-plantella-zemlju-za-rajcice-domnakvadrat

Foto: Plantella

PLANIRANJE SADNJE I PLODORED 

Rajčici su dobri susjedi grah, češnjak, kupusnjače, salata glavatica, poriluk, kukuruz, mrkva, peršin, lisnata salata, cikla, celer, a loši susjedi grašak, koromač, krumpir. Rajčica dobro podnosi samu sebe, a ispred nje u plodoredu ne mogu biti iz iste porodice npr. krumpir ili paprika, a nakon rajčice sade se mahunarke. Paprika također ne podnosi samu sebe.

Da bi presadnice dobro podnijele stres samog presađivanja, odlično pomaže prirodno gnojivo Bio Plantella Vita, vitaminski kompleks sa ekstremno brzim djelovanjem. Kasnije redovito dognojavamo tekućim organskim gnojivom Bio Plantela Organskim gnojivom za rajčice iz morskih algi i s dodatkom prirodnog kalija za zdrave i sočne plodove.

Nakon sadnje rajčice, paprike i patlidžana potrebno je obaviti navodnjavanje, najbolje vrijeme je jutro.

jestiva-kombinacija-rajcica-u-društvu-s-korisnim-biljkama-domnakvadrat-plantella

Foto: Plantella

EKO ZAŠTITA OD TRULEŽA I BOLESTI

U paketu sve za zdrave rajčice nalaze se i sredstva protiv najčešćeg problema truleži i pucanja rajčica Bio Plantella Kalcijevo listno gnojivo za rajčice. Isto tako smanjuje rizik od gorke pjegavosti. Djeluje trostruko – kao biostimulator, gnojivo i korektort za nedostatak kalcija. Aminokiseline kao prirodni biostimulator poboljšavaju prijenos kalcija i ostalih mikroelemenata u biljku.

prskanje-bio-plantella-vitalom-za-rajcice-domnakvadrat

Foto: Plantella

Protiv bolesti plamenjače, pepelnice i plijesni prskamo Bio Plantella Vital-om za rajčice, koji je na bazi poljske preslice. Iznimno je bogata silicijem, kalcijem i drugim mineralima i vitaminima, čime jača stanične stijenke biljaka i potiče zdrav rast rajčica i plodovitog povrća.

Pronađite HIT proizvod mjeseca u svim boljim trgovinama po promotivnoj cijeni.

Savjetujte se sa nama!!!! 

092 194 1694 i 01 621 39 66

Bacc. ing.agr. Milica Sekulić, savjetnik Unichem Agro

SVE SU MODERNIJE I SADNJE U POSUDE

Prikazujemo vam nekoliko primjera kombinirane sadnje plodovitog povrća u njima. Posudu ćemo napuniti  specijalnom Bio Plantella zemljom za rajčice, pomešati sa malo organskog gnojiva Bio Plantella Nutrivitom za rajčice i sve ostalo dalje radimo kao kod rajčica ili drugog plodovitog povrća u vrtu.

kombinacije-plodovitog-bilja-s-korisnim-biljkama-plantella-domnakvadrat

Foto: Plantella

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

Ove sobne biljke pročišćavaju zrak i donose svježinu prirode ravno u vaš dom

Udisanje svježeg i čistog zraka u pluća ima izravnu povezanost sa smanjenjem stresa i anksioznosti, a to je zbog toga što kisik povećava razinu serotonina (neurotransmitera za sreću), što dovodi do većih osjećaja mira i sreće.

Određene sobne biljke poznate su po tome što čiste i filtriraju zrak od toksičnih kemikalija poput benzena, formaldehida i amonijaka, prema NASA-inom izvješću o čistom zraku.

1. Mirni ljiljan

Osim što jedroliki bijeli cvjetovi pomažu u stvaranju opuštajućeg, mirnog prostora, Mirni ljiljan ili Spatifilum ima najizraženija svojstva za pročišćavanje zraka. On je zapravo po NASA-i najučinkovitiji pročišćivač zraka.

Spatifilum je još jedna sjajna biljka za uklanjanje štetnog benzena i formaldehida, koji mogu biti ispušteni iz jakih sredstava za čišćenje i raznih drugih izvora.

Ova biljka je jedna od rijetkih koja može cvjetati u zatvorenom prostoru, pa je ne samo funkcionalna već i prekrasna.

2. Krizanteme

Ove biljke su izvrsne jer nisu samo pune živih boja, već su i vrlo jeftine.

Krizanteme uklanjaju benzen, formaldehid, a također filtriraju amonijak i ksilene, čineći ih odličnim borcima za čist zrak u zatvorenom prostoru!

3. Engleski bršljan

Prema NASA-inim znanstvenicima, engleski bršljan proglašen je najboljom biljkom za filtriranje zraka jer je najefikasniji u apsorpciji formaldehida.

Također, vrlo je jednostavan za uzgoj i prilagodljiv uvjetima, što ga čini izdržljivom biljkom.

Ovo je odlična biljka koju možete objesiti iznad police s knjigama ili na rub prozora zbog zanimljivog načina na koji raste i visi, dodajući moderan izgled vašem domu.

4. Sanseverija

Zmijska biljka je zapravo jedna od naših omiljenih sobnih biljaka.

Zmijska biljka je posebno savršena za spavaću sobu jer ne samo da uklanja benzen i formaldehid, već apsorbira ugljikov dioksid i tijekom noći oslobađa svježi kisik.

Sanseveria: zmijska biljka koja trpi zanemarivanje

5. Aloe vera

Zadnja biljka na ovom popisu za čišćenje zraka u domu je Aloe vera. Ova biljka postala je poznata po ulju i ljekovitim svojstvima za kožu, no kao sobna biljka također ima sjajne karakteristike.

Uklanja visoke razine formaldehida iz zraka, a kada količina štetnih kemikalija u zraku postane prevelika, listovi biljke prikazat će smeđe mrlje, upozoravajući vas na visoke razine kemikalija u vašem domu.

Nastavite čitati

Bilje

Oprez: Ovi su sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke

Evo nekoliko sukulenta koje bi ste trebali postaviti izvan dosega šapa

Ako tražite biljke sigurne za kućne ljubimce koje će ispuniti vaš dom, sukulenti su odlična opcija. Postoji mnogo prekrasnih vrsta koje možete odabrati, ali pazite da izbjegnete nekoliko toksičnih vrsta.
Neki sukulenti su toksični za mačke i pse jer sadrže prirodno prisutne spojeve koji djeluju kao obrambeni mehanizmi protiv biljojeda i štetnika. Nažalost, kućni ljubimci ponekad grizu ove biljke iz znatiželje ili dosade, što može dovesti do slučajnog trovanja.

Aloe vera

Aloe vera često se drži kao sobna biljka, poznata po svojim ljekovitim svojstvima i upotrebi u kozmetičkim proizvodima. Nažalost, bodlje nisu jedini problem ako ovu biljku imate u blizini svojih kućnih ljubimaca. Aloe vera se smatra toksičnom za kućne ljubimce jer sadrži antrakinonske glikozide koji mogu uzrokovati povraćanje i proljev ili ozbiljnije simptome. Toksicitet se smatra blagim do umjerenim, ali najbolje je biti oprezan i držati ove biljke podalje od ljubimaca.

Kalanhoa

Kalanhoe su cijenjene zbog svoje sposobnosti da obilno cvjetaju u zatvorenim prostorima. Svijetli cvjetovi crvene, narančaste, ružičaste i žute boje pojavljuju se tijekom cijele godine u pravim uvjetima, dodajući boju vašem domu.

Kalanchoe blossfeldiana i druge uobičajene vrste nisu sigurne za kućne ljubimce, jer mogu izazvati iritaciju probavnog sustava ako se unesu. Veće količine mogu izazvati ozbiljnije posljedice, no teški simptomi su rijetki.

Krunica

Biljke iz roda Senecio često su poznate kao viseći sukulenti, uključujući simpatična imena poput “niz banana” i “niz dupina”. Iako su ove viseće biljke vrlo privlačne, važno je držati ih izvan dohvata znatiželjnih šapica.

Ovaj viseći sukulent predivan je ukras svakom prostoru

Unos biljaka iz vrste Senecio može kod mačaka i pasa izazvati želučane tegobe i letargiju. Jedan od najlakših načina da ih zaštitite je da svoje viseće sukulente postavite u košare i orežete vitice kad postanu preduge.

Drvo žada

Postoji na stotine vrsta iz roda Crassula, ali nijedna nije popularnija među ljubiteljima sobnih biljaka od Crassula ovata. Poznata kao drvo žada, ovaj sukulent je otporan i podnosi razne uvjete, što ga čini idealnim za početnike.

Iako je ova sobna biljka vrlo popularna, najbolje ju je držati podalje od kućnih ljubimaca, posebno pasa. Unos može uzrokovati probavne smetnje i letargiju.

Agave

Biljke agave su obično veći sukulenti koji se sade u gredice, a ne drže u posudama. Međutim, ako imate manju vrstu koju uzgajate u zatvorenom prostoru, trebala bi biti izvan dosega vaših ljubimaca.

Ove biljke sadrže kristale kalcij oksalata koji uzrokuju iritaciju kada se unesu. Ako primijetite da vaši ljubimci trljaju lice šapama ili imaju poteškoća s gutanjem, provjerite svoje agave za tragove griženja. Držite ih izvan dohvata tako da ih postavite na višu policu ili odaberite sigurniju alternativu za kućne ljubimce.

Sanseveria

Sansevieria je omiljena sobna biljka za početnike, toliko otporna da se često smatra gotovo nemogućom za ubojstvo. Obično je poznata kao zmijska biljka ili svekrvin jezik zbog svojih šiljastih i duguljastih listova.

Ove biljke sadrže saponine koji uzrokuju blage do umjerene simptome kada se unesu, uključujući mučninu, povraćanje i proljev. Iskoristite ove savjete kako biste zadržali svoje ljubimce podalje, ili odaberite sigurniju alternativu.


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice