Povežimo se

Bilje

Kako spriječiti truljenje sobnog bilja zimi?

Kupili ste prekrasnu sobnu biljku, no nakon nekog vremena listovi su uvenuli, a cvjetni pupoljci otpali i vaš biljni ukras možete baciti. Iako svaka vrsta ima svoje posebnosti, donosimo nekoliko općih savjeta vezanih uz njegu bilja koji bi vaše biljke zimi mogli spasiti od propadanja.

sobno-bilje-police-domnakvadrat

Iako specifične bolesti i štetočine ponekad mogu izazvati ovakve probleme, najčešći uzrok ugibanja sobnog bilja su nepovoljni životni uvjeti. Izdvojili smo 6 fatalnih čimbenika koji su iskusnim znalcima već dobro poznati, ali ih se uvijek dobro podsjetiti.

1. Pretjerano zalijevanje

Voda je esencijalna za život svih živih bića pa tako i biljaka, no zimi zalijevajte umjereno. Pretjeranim zalijevanjem lišće će klonuti što će neki vlasnici protumačiti kao manjak vode i dodatno zaliti biljku.

Bitno je i razlikovati uzrok truljenja bilja nastalog suhim zrakom od pretjeranog zalijevanja. Obje radnje za posljedicu će imati odumiranje listova, no prevelike količine vode izazvat će žućenje listova, dok suhi zrak rezultira smežuranim i smeđim listovima, pa čak i opadanjem cvjetnih pupova.

Najbolji način kako provjeriti ima li biljka dovoljno vode je svaka 3 do 4 dana kažiprst do drugog članka uroniti u supstrat. Ako je supstrat vlažan biljku nije potrebno zaliti, no ako na toj dubini nema vlage, zalijte ju bez obzira na vlagu zraka u prostoriji.

2. Suhi, vrući zrak

Moderni sustavi grijanja zrak čine suhim, što ne odgovara većini sobnog bilja. Što su listovi tanji to je i njihova potreba za vlagom zraka veća, dok su debeli, kožnati listovi relativno otporni na suhi zrak. Većina biljaka preferira vlagu zraka od oko 60%, dok tijekom sezone grijanja vlaga prosječno iznosi samo 20%. Prskanje biljaka odstajalom vodom najpoznatija je metoda, no vrlo su učinkoviti i ovlaživači zraka koji stvaraju povoljnu mikroklimu.

3. Hladne noći

Negativni efekti pada temperature po noći posebno će doći do izražaja ukoliko bilje tijekom dana držite u toploj prostoriji. Štetu neće toliko uzrokovati hladan zrak koliko temperaturne oscilacije. Većina cvjetnih vrsti odgovara pozicija na prozorskoj klupici, dok ih noću izbjegavajte držati pored otvorenog prozora ili u prostoru između prozora i navučenih zavjesa.

4. Propuh

Tegle s cvijećem nije uputno držati na direktnoj liniji između vrata i prozora kada su istovremeno otvoreni te posebno ukoliko je temperatura zraka vani osjetno manja od temperature u stanu.

5. Jako sunčevo svjetlo

Neke biljke brzo će klonuti ako ih izložite direktnoj sunčevoj svjetlosti, čak i ako temperatura u prostoriji nije previsoka. Vrste poput pelargonije zahtijevaju velike količine svjetla, no i njih je uputno smjestiti u sjenoviti dio stana tijekom vrućih ljetnih mjeseci. U protivnom, zemlja u posudici će se u potpunosti osušiti, a korijenje oštetiti.

6. Premalo svjetlosti

Slabo svjetlo vrlo vjerojatno neće potpuno uništiti biljku, no kod većine vrsta uzrokovat će spori rast, bljedunjavost i slabo ili nikakvo cvjetanje. Izbjegavajte tamne prostore kao što su hodnici i mračni kutovi u velikim sobama.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

Ove ljetnice vole sušu i idealne su za uljepšavanje balkona

S dolaskom sve toplijih dana, vrijeme je za promišljanje o odabiru biljaka koje bolje podnose vrućine

Kada živa na termometru raste, dobra hidratacija u zoru je univerzalni recept za biljke. No, ne za sve, jer pored zalijevanja, pojedino cvijeće teško opstaje izloženo direktnom jakom suncu. Jedne od takvih sigurno nisu ljetnice, ivančica, afrička ivančica i prkos.

žute-ivančice-ljetnice-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Ivančica ili margareta kao savršena ljetnica

Ivančica, popularno zvana margareta, je jedna od onih biljaka koje vam zasigurno neće zamjeriti ako je malo zanemarite u tople ljetne dane. Nekoć ih se moglo naći samo na livadama, zbog čega se i danas nazivaju poljskim cvijećem.

No, danas je njihov uzgoj vrlo popularan, jer osim što krase tegle i vrtne gredice, kao rezano cvijeće neizostavan su dio buketa.

afrička ivančica-roza-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat
zemlja-i-drenaža-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Sadnja ivančica

Sanela Predojević, agronom u Vrtnom centru Šestine je odlučila kombinirati 2 ljetnice, biljke iz iste porodice-ivančicu i afričku ivančicu. Za vas ih je odlučila POSADITI u terakotnu teglu. Prije sadnje treba pripremiti supstrat sastavljen od organskog gnojiva i treseta tako da nećete morati koristiti drugo gnojivo. Na dno posude se stavlja drenaža i preko nje supstrat. Umetnu se ivančice, a zemljom se puni tegla gotovo do vrha.

Ako su sadnice iz kvalitetnog sjemena, biljke će sigurno brže rasti

Zalijevat ih treba jednom tjedno, a prihranjivati dvaput mjesečno. Ako se odlučite za sadnju u gredicama, razmak među biljkama bi trebao biti 30 centimetara. Prednost takve sadnje jest što ih treba rijeđe zalijevati, jer korijen crpi vlagu direktno iz zemlje. Afrička ivančica će svoje cvjetove zatvoriti kada padne mrak, baš kao i druga zahvalna ljetnica, prkos.

ivančice-i-afričke-ivančice-roza-ljetnice-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Prkos prkosi vrućini

Ljetnica prkos je niskog rasta s igličastim, mesnatim listovima i cvate u različitim bojama, a u tegli se sadi na istu podlogu kao i ivančica.

prkosi-dva-primjerka-ljetnice-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Kombinacija drenaže i supstrata uz minimalno zalijevanja bit će zaslužni za njegov uspješan rast. Prema riječima Sanele Predojević iz Vrtnog centra Šestine, prkos nema mirisa, otporan je na dosta na bolesti i voli izrazito sunčana mjesta. A sunce s juga i zapada je upravo takvo, direktno i nemilosrdno.

Ovo je najbolje začinsko bilje za uzgoj u domu

Stoga će mu ivančica, afrička ivančica baš kao i prkos uspješno prkositi. A vaš balkon, uz minimalno njege, uljepšavati do prvih mrazova.

balkon-ljetnice-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat
posađeni-prkosi-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

vrtni centar Šestine

Nastavite čitati

Bilje

10 najljepših vrsta cvijeća na svijetu – uživajte u njima!

Neke od njih sigurno krase i vaš vrt

Postoji li nešto ljepše od vrta punog cvijeća ili šarene vaze koja uljepšava dom? Cvijeće volimo svi i svatko od nas ima omiljeni cvijet, a radi nekih će ljudi proputovati pola svijeta kako bi uživali u njihovom mirisu (sjetite se samo cvjetanja višnje u Japanu!).

Donosimo popis od deset vrsta cvijeća koji mnogi smatraju najljepšima u svijetu, nadamo se da je i vaš na ovoj listi!

1. Jorgovan

Sjajnom, bujnom zelenom lišću može biti teško odoljeti, posebno jer je prepun cvjetova predivnih boja, a mnogima je upravo ljiljan omiljeni cvijet.

2. Iris

Njegov cvijet izgleda kao da ga je osmislio slikar, možda je zato i bio vječna inspiracija Moneta. Malo plave, ljubičaste, žute i bijele boje ovu biljku čine posebno lijepom.

3. Dalija

Dalia se može pronaći u svim duginim bojama, možete odabrati između žute, narančaste, bijele… Za nju kažu da je najljepši cvijet na svijetu, a sigurno je predivan prizor koji domu i vrtu daje poseban šarm.

Šest jednostavnih trikova kojima ćete produljiti vijek rezanom cvijeću

4. Lotos

Toliko je lijep da se čini nestvaran, njegove predivne boje sa zlatnim “gumbom” u sredini svaki će vrt učiniti posebnim. Peteljke ovog cvijeta su perfektno simetrične što ima daje dodatan karakter.

5. Orhideja

Zovu je i kraljicom među cvijećem pa čak i primadonom – i to ne bez razloga. Njezina ljepota i dugovječnost rezultat su velikog truda i njege. Predivne boje na njoj su neočekivano raspoređene ali uvijek ostavljaju bez daha!

6. Ruža

Neprikosnovena kraljica cvijeća nesumnjivo je ruža koja svoje korijene vuče iz Kine, a na europski kontinent stiže s Rimljanima. Danas su ovi raskošni cvjetovi neizostavni ukras u vrtovima diljem svijeta. Ruže se razlikuju po veličini i boji, a postoji oko 200 različitih vrsta.

Koje ruže posaditi?

buket-raznobojnih-ruža-domnakvadrat

7. Cvijet trešnje

Japancima njezin cvat najavljuje dolazak proljeća i po njoj su nazvali tradicionalni praznik – Sakura što simbolizira život, ljepotu i radost.

Nisu samo Japanci očarani cvatućim stablima. Zbog svoje ljepote rado su viđena u mnogim parkovima i vrtovima.

8. Ivančica

Vjerojatno se radi o najčešće uzgajanom cvijetu u vrtu, a za to postoji dobar razlog. Lako se uzgajaju, a njihov bogat bijeli cvijet mnogima je najdraži.

9. Suncokret

U polju suncokreta se doslovno možete izgubiti, ali sigurni smo da vam to ne bi zadavalo glavobolju… Predivna žuta glava suncokreta odličan je ukras svakog dvorišta.

10. Hortenzija

Veliki cvjetovi u predivnim bojama čine hortenziju jednim od najljepših cvjetova na svijetu, a u njoj možete uživati ako ste je posadili na suncu kroz cijelo ljeto.

šarene-hortenzije-domnakvadrat
Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice