Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Kako obnoviti travu u dvorištu

Imati zdrav i bujan travnjak u dvorištu doprinosi estetici, udobnosti i ukupnom doživljaju vašeg doma. Međutim, s vremenom i upotrebom, trava može postati oskudna, oštećena ili inficirana korovom.

U ovom članku istražujemo korake koje trebate poduzeti kako biste obnovili travu u svom dvorištu i vratili mu zdrav i zeleni sjaj.

Evaluacija trenutnog stanja

Prije nego što krenete u obnovu, pažljivo procijenite stanje vašeg travnjaka. Identificirajte područja s oštećenim travom, golim mjestima ili prisustvom korova. To će vam pomoći da donesete informirane odluke o tome koji su koraci potrebni.

Ukrupnjavanje i odstranjivanje korova

Prije nego što počnete sa sijanjem nove trave, važno je očistiti područje od korova. Korovi mogu uzimati hranjive tvari i vodu koje su potrebne vašoj travi. Koristite herbicide ili mehaničke metode kako biste uklonili korove.

Aeracija tla

Aeracija tla važan je korak u obnovi trave. Koristeći aerator, provući rupe u tlu kako bi se osigurao protok zraka, vode i hranjivih tvari do korijenja trave. Ovo će poboljšati ukupno zdravlje putovanja.

Priprema tla

Prije sijanja nove trave, trebate pripremiti tlo. To uključuje rahljenje tla, uklanjanje kamenja i nepotrebnih ostataka te niveliranje površine. Dodavanje komposta ili tresetnog supstrata također će poboljšati plodnost tla.

Odabir pravog sjemena

Kada je tlo spremno, odaberite pravo sjeme trave za svoje područje i potrebe. Postoji mnogo različitih vrsta trave, svaka sa svojim karakteristikama i zahtjevima. Razgovarajte s lokalnim stručnjacima ili rasadnicima kako biste odabrali sjeme koje odgovara vašem klimatskom području i namjeravanoj upotrebi travnjaka.

Sijanje i njega

Sijte sjeme ravnomjerno po pripremljenom tlu. Lagano pritisnite sjeme u tlo kako bi se osiguralo dobro prijanjanje. Nakon sijanja, redovito zalijevajte područje kako biste održali vlažnost tla potrebnu za klijanje. Izbjegavajte hodanje po području dok trava ne naraste dovoljno.

Redovito održavanje

Nakon što trava počne rasti, redovito je košite kako biste poticali bujnost i zdrav rast. Gnojite travnjak kako biste osigurali potrebne hranjive tvari. Uklonite korove i održavajte zalijevanje prema potrebama.

Zaključak

Obnova trave u dvorištu zahtijeva strpljenje, pažljivu pripremu i dosljednu njegovu. Slijedeći ove korake, svoj travnjak možete vratiti u zdravo i bujno stanje, stvarajući zelenu oazu za uživanje i opuštanje u svom vlastitom dvorištu.

Oglas

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice