Vrt / Eksterijer
Jesu li vrtovi postali privilegija?
Zelene oaze sve su više na cijeni
Bilo da se radi o malom balkonu, pristupu zelenoj površini ili privatnom vrtu, vanjski prostor postao je privilegija za mnoge, posebno u jeku pandemije Covid-19 i višestrukih razdoblja lock downova koja su uslijedila. Zelene površine u gradu su ugrožene, pogotovo jer vlade nastoje povećati gustoću stanovanja kako bi zadovoljile rastuću potražnju za razvojem prigradskih naselja. Kao rezultat toga, vrt i pristup zelenim/vanjskim površinama su se u posljednje vrijeme smanjili, jer prioriteti leže u što većem broju stanova, često bez razmišljanja o značajkama kao što je pristup vanjskim površinama u stambenim zgradama.
Pristup vrtu = sreća
Što se tiče životnih uvjeta, nedostatak pristupa ovim prostorima predstavlja nejednakosti koje se otkrivaju tijekom razdoblja izolacije i ograničenja tijekom pandemije. Ljudi su bili zatvoreni u svojim domovima i lokalnim vanjskim prostorima, gdje su mogli vježbati. Oni koji su imali pristup javnim prostorima i imali svoje vrtove/vanjski prostor, imali su veliku sreću u smislu da su mogli uživati u elementu izvana. Manje sretni su bili oni u stanovima , suočeni s klaustrofobičnim i demoralizirajućim uvjetima, sadržanim u ljusci svojih domova.
Pristup kvalitetnim zelenim površinama postao je neophodan za urbane stanovnike. Izvješće Vivid Economicsa i Bartona Willmorea pokazalo je da gotovo dvije trećine stanovništva u Ujedinjenom Kraljevstvu više cijeni lokalne zelene površine zbog Covid-19 i da žele da one budu veći prioritet za vladu.
Mentalni i fizički problemi
Vrt/privatni vanjski prostor kao privilegija postaje očigledan kada se promatraju negativni učinci zarobljenosti unutra tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Predstavlja brojne nuspojave, uključujući mentalne i fizičke zdravstvene probleme, kao što su smanjena funkcija mozga, depresija i oslabljen imunološki sustav.
Ideja urbanog ozelenjavanja u gradovima uvelike je postala vježba za kvačicu, zanemarujući opsežne pogodnosti koje vanjski prostor pruža stanovnicima. Međutim, kako gradovi postaju gušće naseljeni, pojavili su se novi načini uključivanja zelenih elemenata, uključujući popularizaciju vertikalnih vrtova, ozelenjavanje pročelja i pružanje brojnih prednosti za fizičko i mentalno zdravlje.
Uvođenje elemenata biofilnog dizajna također može zamagliti granice između nejednakosti. Uključivanje sobnih biljaka i maksimiziranje prirodne svjetlosti nudi suptilne načine za pružanje pristupa prednostima koje se pretpostavljaju kroz prirodni svijet. Za razliku od tradicionalnog privatnog vrta, oni mogu ponuditi rješenje za smanjenje privilegija vrta, među ostalim inovativnim novim shemama.
Vrt / Eksterijer
Jesenska gnojidba za bolji urod
Na sjeveru istarskog poluotoka nalazi se mjesto Kostanjica čijim pejzažom dominiraju maslinici. A tu se nalaze i maslinici tvrtke Zigante. Prostiru se na 4 hektara sa otprilike 1300 stabala četiri različite sorte koje se korite za preradu mono sortnih i proizvodnju bledniranih ulja.
Zigante masline
Giancarlo Zigante rekao nam je da je prve masline posadio još devedesetih godina, a odlučio se za autohtone istarske vrste Leccino, Frantojo, Biancera, Buza i Pendulino.
Za Istru je specifično da mi imamo jako kvalitetno ulje što možemo zahvaliti našem geografskom položaju, a naša kvaliteta osigurala nam je brojne međunarodne nagrade, izjavio je Zigante.
Tlo za uzgajanje maslina
Agronom u Ziganteu, Toni Batel objasnio nam je da Istra ima četiri različita tla. Kostanjica ima bijelo tlo na flišu, koje je dosta zahtjevno po pitanju obrade zbog svog vodnog režima. Isto tako da bi pravilno ishranili maslinu, moramo pristupat organskim gnojivima, naročito gnojivima koji su iz prirodnog oblika, ne mineralnim zato i primjenjujemo organska gnojiva kako bi poboljšali strukturu tla i kako bi biljci dali potrebne nutrijente čim prije.
Na ovakvim tlima kao što je ovo bijelo tlo u Istri, jako je važno dodavanje organske tvari i tu imamo i maslinike i vinograde. U maslinicima koristimo Plantella organic za masline dok u vinogradima koristimo Plantellu organic. Pravi učinak je gnojidbe i to organske gnojidbe u jesen zato šta u tom trenutku nahranimo korijen same biljke koji tokom zime se snabdijeva svim onim što nam je potrebno za sljedeću sezonu i u principu mi na taj način radimo na urodu za sljedeću godinu, rekla je Plantellina savjetnica, Milica Sekulić.
Kako bi iskoristili još uvijek povoljno vrijeme za obradu tla, nakon berbe, radi se jesenska gnojidba.
Organska gnojidba maslina
Organska gnojidba se radi u periodu od kasne jeseni do početka proljeća u tom periodu ovisno o vrsti masline, ovisno o podneblju, a ostale vrste primjene gnoja odnosno gnojidbe se rade na početku ljeta i tijekom ljeta ovisno o tome što nedostaje u tlu u tim fazama rasta, rekao je Toni Batel.
Sa organskim gnojivima obogaćujemo sastav tla, dodajemo i osim hranjiva dušika, fosfora, kalija, kalcija i svih elemenata, dodajemo i fulvinske i humijske kiseline koje povećavaju postotak humusa, a na taj način stvaramo bolje uvjete za usvajanje hranjiva kroz putem korijena, a time osiguravamo i bolji urod. Samim tim stvara se više humusa, zbog čega u ljetnim mjesecima takvo tlo puno bolje podnosi stresne uvjete kao što su suša i visoke temperature, a isto tako ocjeditost tla je puno bolja nego u tlima koja nemaju organske tvari, nadovezala se Milica Sekulić.
Izbor pravog gnojiva
Zigante za svoje maslinike i vinograde koristi Plantella organska gnojiva i to zbog sastava koji je sadržan u njihovom proizvodu kao gnojivu koji je sukladno našim potrebama u ovom tlu prihvatljiv i dokazano je da na bijelu tlu ta vrsta gnojidbe pospješuje biljci rast brže nego da primjenjujemo neka organska gnojiva koja nisu u ovakvom obliku odnosno ovako obrađena, izjavio je Batel za Dom na kvadrat.
Milica Sekulić objasnila je da je Plantella organic za masline ima dodane elemente koji utječu na stvaranje ulja u plodovima masline dok kod primjene u vinogradima imamo osnovno gnojivo Plantella organic koje utječe na stvaranje veće koncentracije humusa i bolje usvajanje korijena koje su, kroz korijen elemenata koji su potrebni vinovoj lozi.
Zigante maslinova ulja od autohtonih istarskih sorti svrstavaju se u ekstra djevičanska ulja čija je kvaliteta prepoznata na domaćem i svjetskom tržištu.
Vrt / Eksterijer
Kako i koje biljke treba zaštititi od zime
S padom temperatura, biljke ulaze u fazu mirovanja ili prestaju s aktivnim rastom vegetacije, stoga je nužno poduzeti korake kako bismo ih zaštitili od mogućeg smrzavanja.
Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine kaže da je biljku potrebno zaštitit kako ne bi došlo do oštećenja korijenovog sustava, da biljka ne bi doživjela šok i smanjila vegetaciju za sljedeću godinu, a možemo je zaštititi sa prirodnim materijalima, kao što su sijeno, mahovina, lišće ili agrotekstil.
Zaštita bilja agrotekstilom
Citrusi i masline koji tijekom cijele godine rastu u teglama zahtijevat će posebnu zaštitu, a najbolje ih je pokriti agro tekstilnim vrećama.
Agrotekstil je idealan materijal za zaštitu bilja jer ima propusnost svijetla oko 90 posto što je odlično jer sama biljka može imati svoju vegetaciju za tu sezonu. Osim toga propušta vodu, što je jako važno da se koristi materijal koji je vodopropustan kako ne bi došlo do oštećenja ili ozeblina samog lista i biljke koja se nalazi ispod materijala te je odličan termoizolator, objasnila je Radoš.
Zaštita bilja prirodnim malčom
Unatoč prednostima agrotekstila, neke vrste biljaka ipak preferiraju prirodni malč koji se se može napraviti čak i od suhog lišća. Važno je napomenuti da lišće ne bi trebalo biti od orahovog drva jer je otrovno. Također, debljina malča ne smije biti veća od 10 centimetara kako bi se očuvala optimalna ravnoteža u tlu.
Biljke koje trebaju prirodni malč su biljke koje imaju manji, odnosno kraći korijen, to su najčešće cvjetajuće trajnice ili povrtnice, a biljke koje ne štitimo od zime su one koje traže prodor svjetlosti i hladnoću, poput ružmarina, kadulje, lavande te cvjetove ljiljana i kadife, dok biljke u teglama zahtijevaju drugačiji pristup zaštititi od zime, rekla je Radoš za Dom na kvadrat.
Zaštita biljaka u teglama zimi
Biljke koje su u teglama, ako je moguće, najpoželjnije ih je premjestiti u zatvoren prostor, ukoliko to nije moguće, važno je zaštititi teglu baš kao što štitimo biljku i to zato da ne bi došlo do smrzavanja zemlje. To možemo sa jutenim vrećama ili postavljanjem stiropora, što je jako dobar način izolacije, nastavila je Radoš.
Prije nego što biljku unesemo u zatvoreni prostor, važno je postepeno je prilagoditi novim uvjetima. Mora biti smještena blizu prozora kako bi imala dovoljno svjetlosti, no izbjegavamo postavljanje blizu radijatora ili propuha.
Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine objasnila je da je balkonsko bilje osjetljivije od većih trajnica, zato što se nalazi u manjim posudama te lakše dolazi do smrzavanja korijena, zato je važno obratiti pozornost na to, njih prije zaštititi ili ako je moguće, unijeti u prostor. Ako ih unosimo u prostor koji je na primjer hodnik, važno je da je svejedno njima dovoljno svjetla i da nije prehladan prostor, kaže Radoš.
Zdravlje biljaka zimi
Redovito uklanjajte suhe ili oštećene dijelove kako biste smanjili rizik od bolesti koje se mogu pogoršati tijekom zime. I ne zaboravite na prihranu biljaka kako biste im osigurali potrebne hranjive tvari.
Biljke tijekom treba prihraniti sa gnojivima kako one ne bi prekidale svoju vegetaciju i mogle lijepo rasti i tijekom proljeća, ali ih isto tako ne smijemo zaboraviti zalijevati. Tijekom zimskih mjeseci potreba za vodom je nešto manja, ali ne nikakva. Ako vidite da biljka nije upila sve od zadnjeg zalijevanja, najbolje je preskočiti jednu rundu zalijevanja, savjetuje Radoš.
Redovita njega i zaštita od zime pomoći će očuvati zdravlje vaših biljaka i pripremiti ih za iduću sezonu.