Vrt / Eksterijer
Izaberite idealan vrtni namještaj za vaš vanjski prostor
I vani je bitno da sve izgleda skladno i da je funkcionalno
Ljeto je najljepše provesti na otvorenom. Odmor od vrućina često tražimo u hladu na udobnim vrtnim stolicama, garniturama ili ležaljkama. Oprema za vanjski prostor stoga treba biti kvalitetna, bez obzira na to imate li balkon, terasu, dvorište ili bazen.
Tijekom toplih, sunčanih dana vanjski interijeri zamjenjuju naš dnevni boravak. I u vanjskom prostoru je stoga važno da sve izgleda skladno i bude funkcionalno.
Prilagodite veličinu
‘Veličina vrtnog stola treba odgovarati veličini vašeg prostora u dvorištu, terasi i balkonu. Ako nemate puno prostora, okrugli stol je bolji izbor od kvadratnog ili pravokutnog. Oblik i mekani rubovi zapravo olakšavaju zaobilaženje pa je tako idealan za terase na kojima se puno hoda ili prolazi’, objašnjava Ama-Marija Slukan, voditeljica prodaje i marketinga Jyska.
Nadolazeća sezona donosi mnogo zanimljivih rješenja za uređenje vrta ili balkona, Jedan od trendova je i pleteni namještaj poput ovoga.
‘Stolice su napravljene od kombinacije aluminija i petana. Otporne su na vremenske nepogode i vrlo ih je lagano za održavati. Ratan od kojeg je napravljen ovaj stolić, daje mu prirodan izgled. A prorezi na njemu omogućavaju neprestan prolazak sunčevih zraka i stvaraju jedinstveni dizajn sijena. Stolić je zapravo vrlo lagan i možete ga jednostavno premjestiti’, dodaje.
Stolice koje štede na prostoru
Ljeto na otvorenom često uključuje druženja tijekom dugih ljetnih večeri. Zbog toga je važno da su stolice na kojima sjedimo iznimno udobne. ‘Visoki naslon pruža potpunu potporu leđima, a može zaštiti vas i vaše goste od neugodnog propuha. Podesive vrtne stolice štede na prostoru. Zapravo imaju dvojaku funkciju. Jedna je za blagovanje u uspravnom položaju, a možete se opustiti kada su one u ležećem položaju’, objašnjava voditeljica prodaje i marketinga.
Uz njih se izvrsno kombinira i iznimno lagana ležaljka koju je, zahvaljujući kotačima, lako premjestiti na željenu poziciju. Osim što mora biti udoban, vrtni namještaj, mora biti i jednostavan za održavanje te izdržljiv. Prvak u tome je kvalitetan plastični vrtni namještaj u kombinaciji s aluminijem.
‘Plastične vrtne stolice iz JYSK-a izuzetno su izdržljive i otporne na razne vremenske uvjete. Sjedište je napravljeno od plastike koja ima UV zaštitu, tako da vam s vremenom boja neće izblijediti. Ovakav tip vrtnog namještaja veoma se lako čisti, samo s krpom i vodom’, kaže.
Idealan je za prostore uz bazene ili more. Osim visoke kvalitete posjeduje i visoku razinu udobnosti, neočekivanu za plastične stolice.
Klupa za nenajavljene goste
Uz njih se odlično kombinira i vrtna klupa. ‘Koristite je kao dodatno mjesto za sjedenje za nenajavljene goste, kao mjesto na kojem možete jednostavno podići noge ili mjesto za odlaganje ukrasnih jastuka i deka’, dodaje Ana-Marija.
Uživanje na otvorenom s obitelji i prijateljima ljepše je kada za sve ima dovoljno mjesta. ‘Ako imate prostora, napravite jednu blagovaonsku zonu i zonu za opuštanje. Osim vrtnih stolova i stolica u ljetnim mjesecima uvijek dobro dođe i lounge garnitura. Naša lounge garnitura UGILT napravljena je od galvaniziranog čelika i FSC certificiranog tvrdog drveta i ima udobne jastuke’, tvrdi.
Drveni elementi i prirodne strukture osigurat će savršeno opuštanje i odmor od gradske vreve. Samotne trenutke ispunjene mirom pružit će viseća stolica Gjern. Njen dizajn i udobni jastuci pozivaju na čitanje omiljenih časopisa ili romana. I u eksterijeru detalji čine razliku. Za početak ukrasni jastuci za udobnije sjedenje i dekice za svježe ljetne noći.
Vanjski prostor valja i ukrasiti i teglama s cvijećem, fenjerima, ukrasnim tanjurima i zdjelama. Uz idealan vrtni namještaj i umirujuće dekoracije, ljeto može početi.
Bilje
Oprez: Ovi su sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke
Evo nekoliko sukulenta koje bi ste trebali postaviti izvan dosega šapa
Ako tražite biljke sigurne za kućne ljubimce koje će ispuniti vaš dom, sukulenti su odlična opcija. Postoji mnogo prekrasnih vrsta koje možete odabrati, ali pazite da izbjegnete nekoliko toksičnih vrsta.
Neki sukulenti su toksični za mačke i pse jer sadrže prirodno prisutne spojeve koji djeluju kao obrambeni mehanizmi protiv biljojeda i štetnika. Nažalost, kućni ljubimci ponekad grizu ove biljke iz znatiželje ili dosade, što može dovesti do slučajnog trovanja.
Aloe vera
Aloe vera često se drži kao sobna biljka, poznata po svojim ljekovitim svojstvima i upotrebi u kozmetičkim proizvodima. Nažalost, bodlje nisu jedini problem ako ovu biljku imate u blizini svojih kućnih ljubimaca. Aloe vera se smatra toksičnom za kućne ljubimce jer sadrži antrakinonske glikozide koji mogu uzrokovati povraćanje i proljev ili ozbiljnije simptome. Toksicitet se smatra blagim do umjerenim, ali najbolje je biti oprezan i držati ove biljke podalje od ljubimaca.
Kalanhoa
Kalanhoe su cijenjene zbog svoje sposobnosti da obilno cvjetaju u zatvorenim prostorima. Svijetli cvjetovi crvene, narančaste, ružičaste i žute boje pojavljuju se tijekom cijele godine u pravim uvjetima, dodajući boju vašem domu.
Kalanchoe blossfeldiana i druge uobičajene vrste nisu sigurne za kućne ljubimce, jer mogu izazvati iritaciju probavnog sustava ako se unesu. Veće količine mogu izazvati ozbiljnije posljedice, no teški simptomi su rijetki.
Krunica
Biljke iz roda Senecio često su poznate kao viseći sukulenti, uključujući simpatična imena poput “niz banana” i “niz dupina”. Iako su ove viseće biljke vrlo privlačne, važno je držati ih izvan dohvata znatiželjnih šapica.
Ovaj viseći sukulent predivan je ukras svakom prostoru
Unos biljaka iz vrste Senecio može kod mačaka i pasa izazvati želučane tegobe i letargiju. Jedan od najlakših načina da ih zaštitite je da svoje viseće sukulente postavite u košare i orežete vitice kad postanu preduge.
Drvo žada
Postoji na stotine vrsta iz roda Crassula, ali nijedna nije popularnija među ljubiteljima sobnih biljaka od Crassula ovata. Poznata kao drvo žada, ovaj sukulent je otporan i podnosi razne uvjete, što ga čini idealnim za početnike.
Iako je ova sobna biljka vrlo popularna, najbolje ju je držati podalje od kućnih ljubimaca, posebno pasa. Unos može uzrokovati probavne smetnje i letargiju.
Agave
Biljke agave su obično veći sukulenti koji se sade u gredice, a ne drže u posudama. Međutim, ako imate manju vrstu koju uzgajate u zatvorenom prostoru, trebala bi biti izvan dosega vaših ljubimaca.
Ove biljke sadrže kristale kalcij oksalata koji uzrokuju iritaciju kada se unesu. Ako primijetite da vaši ljubimci trljaju lice šapama ili imaju poteškoća s gutanjem, provjerite svoje agave za tragove griženja. Držite ih izvan dohvata tako da ih postavite na višu policu ili odaberite sigurniju alternativu za kućne ljubimce.
Sanseveria
Sansevieria je omiljena sobna biljka za početnike, toliko otporna da se često smatra gotovo nemogućom za ubojstvo. Obično je poznata kao zmijska biljka ili svekrvin jezik zbog svojih šiljastih i duguljastih listova.
Ove biljke sadrže saponine koji uzrokuju blage do umjerene simptome kada se unesu, uključujući mučninu, povraćanje i proljev. Iskoristite ove savjete kako biste zadržali svoje ljubimce podalje, ili odaberite sigurniju alternativu.
Vrt / Eksterijer
6 razloga zašto je jesen najbolje vrijeme za malčiranje
Iako se malčiranje vrta često povezuje s proljetnim čišćenjem i sadnjom novih biljaka, jednako je važno nanijeti malč i u jesen
Dok pripremate svoj vrt za zimski san (ili čak uvodite nove biljke za zimski povrtnjak), možda biste trebali dodati neočekivani zadatak na svoj jesenski popis za vrtlarenje: malčiranje.
Saznajte sve razloge zašto je svježi sloj malča ključan za zdrav vrt sljedeće godine, kao i savjete kako osigurati da vaše biljke budu pravilno zaštićene ove zime.
Ovi vrtlarski radovi važna su priprema vrta za jesen
1. Malč štiti nježne korijene i biljke od mraza
Zamislite jesensko malčiranje kao pokrivanje vašeg vrta za zimski san – i kao način da osigurate da su korijeni svih novih jesenskih sadnica zaštićeni od temperaturnih ekstrema dok se biljke prilagođavaju svom novom okruženju. “Jedan od glavnih razloga za malčiranje je zaštita korijenske kugle tijekom mirovanja,” kaže Tamara Hogan, stručnjakinja za biljke u Fast Growing Trees. “Za mlađe biljke, preporučuje se to raditi tijekom hladnijih mjeseci.”
2. Malč smanjuje potrebu za zalijevanjem
Kao što je vaš proljetni i ljetni malč pomogao u zadržavanju vlage u tlu, jesenski i zimski malč postiže isti cilj. “Malč pomaže zadržati vlagu oko korijenske kugle, tako da možemo produžiti razdoblja između zalijevanja tijekom sporijih faza rasta biljaka,” kaže Hogan.
3. Malč pomaže smanjiti eroziju tla
Kiša, vjetar i zimske oluje mogu pomaknuti površinski sloj tla iz vašeg vrta, što može uskratiti biljkama hranjivo bogato tlo. Dobar sloj malča može pomoći u ublažavanju posljedica zimskih oluja i zadržati tlo tamo gdje treba biti.
4. Malč hrani vaše biljke tijekom zime
Ako koristite prirodni malč koji se može razgraditi u tlo, poput slame, usitnjenog lišća, borovih iglica ili drvenih strugotina i kore, on će postupno otpuštati hranjive tvari u tlo koje će hraniti vaše biljke tijekom cijele godine.
Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni
5. Malč daje vašem vrtu dotjeran izgled tijekom zime
Vrtovi mogu izgledati prilično prazno i neuredno u jesen i zimu, kad se biljke orezuju, a gole grane i uveli listovi postaju dio krajolika. Sloj malča će pokriti te dijelove i dodati atraktivnost. “Malčiranje u jesen je odličan način da dodate dotjeranost cvjetnim gredicama koje imaju uspavana mjesta od trajnica,” kaže Cate Singleton, direktorica dizajna u Bower & Branch.
6. Jesensko malčiranje pruža sklonište za divlje životinje
Insekti koji prezimljuju u organskim materijalima, uključujući leptire i moljce, neke vrste pčela i krijesnice, cijenit će toplo sklonište koje im malč pruža.
Savjeti za jesensko malčiranje
Vaši jesenski zadaci malčiranja bit će vrlo slični proljetnom malčiranju, s većim naglaskom ovaj put na osiguravanje da su vaše najnovije biljke dobro pokrivene. Evo što trebate učiniti kako bi vaše malčiranje bilo učinkovito:
Usmjerite se prvo na najnovije biljke
“Možete malčirati ostatak vrta, ali najkorisnije malčiranje bit će oko mladih biljaka,” kaže Hogan.
Očistite korov i orezujte prije nanošenja malča
Zaštitni malč također može održati korijenje korova zdravim i jakim – što nije poželjno u proljeće kada čistite vrt. “Orezivanje prije nanošenja novog sloja malča dat će najbolji uredan izgled,” kaže Singleton.
Koristite malčeve na bazi drva ili druge organske malčeve
Hogan preporučuje korištenje malčeva poput borovih iglica, drvenih strugotina ili drugih organskih materijala koji se mogu razgraditi i dodati hranjive tvari tlu, među ostalim prednostima. “Ovi prirodni malčevi omogućuju protok zraka i kretanje vode kroz malč. Sintetički malčevi ili kamenje to ne dopuštaju i uklanjaju prednosti malčiranja.”
Držite malč podalje od stabljika biljaka i stabala
Malč bi trebao biti najmanje tri centimetra udaljen od baze stabala i dalje od stabljika biljaka, kaže Hogan. “Ako se malč približi bazi stabala, može pokriti korijenov ovratnik, što je važno za komunikaciju unutar stabla. Ako se prekrije, to može uzrokovati stres i ponekad ugušiti stablo.”
Koliko malča trebate za svoj vrt?
Pobrinite se da sloj malča bude dovoljno dubok. Trebali biste imati dva do tri centimetra malča u vrtu kako biste osigurali sve njegove prednosti. Izmjerite dubinu postojećeg malča u svom vrtu, jer možda trebate dodati samo jedan centimetar ako još uvijek imate malč iz proljetnog nanošenja.