Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Izaberite idealan vrtni namještaj za vaš vanjski prostor

I vani je bitno da sve izgleda skladno i da je funkcionalno

Ljeto je najljepše provesti na otvorenom. Odmor od vrućina često tražimo u hladu na udobnim vrtnim stolicama, garniturama ili ležaljkama. Oprema za vanjski prostor stoga treba biti kvalitetna, bez obzira na to imate li balkon, terasu, dvorište ili bazen.

Tijekom toplih, sunčanih dana vanjski interijeri zamjenjuju naš dnevni boravak. I u vanjskom prostoru je stoga važno da sve izgleda skladno i bude funkcionalno.

Prilagodite veličinu

‘Veličina vrtnog stola treba odgovarati veličini vašeg prostora u dvorištu, terasi i balkonu. Ako nemate puno prostora, okrugli stol je bolji izbor od kvadratnog ili pravokutnog. Oblik i mekani rubovi zapravo olakšavaju zaobilaženje pa je tako idealan za terase na kojima se puno hoda ili prolazi’, objašnjava Ama-Marija Slukan, voditeljica prodaje i marketinga Jyska.

Nadolazeća sezona donosi mnogo zanimljivih rješenja za uređenje vrta ili balkona, Jedan od trendova je i pleteni namještaj poput ovoga.

vrtni-namještaj-dom-na-kvadrat

‘Stolice su napravljene od kombinacije aluminija i petana. Otporne su na vremenske nepogode i vrlo ih je lagano za održavati. Ratan od kojeg je napravljen ovaj stolić, daje mu prirodan izgled. A prorezi na njemu omogućavaju neprestan prolazak sunčevih zraka i stvaraju jedinstveni dizajn sijena. Stolić je zapravo vrlo lagan i možete ga jednostavno premjestiti’, dodaje.

Stolice koje štede na prostoru

Ljeto na otvorenom često uključuje druženja tijekom dugih ljetnih večeri. Zbog toga je važno da su stolice na kojima sjedimo iznimno udobne. ‘Visoki naslon pruža potpunu potporu leđima, a može zaštiti vas i vaše goste od neugodnog propuha. Podesive vrtne stolice štede na prostoru. Zapravo imaju dvojaku funkciju. Jedna je za blagovanje u uspravnom položaju, a možete se opustiti kada su one u ležećem položaju’, objašnjava voditeljica prodaje i marketinga.

Uz njih se izvrsno kombinira i iznimno lagana ležaljka koju je, zahvaljujući kotačima, lako premjestiti na željenu poziciju. Osim što mora biti udoban, vrtni namještaj, mora biti i jednostavan za održavanje te izdržljiv. Prvak u tome je kvalitetan plastični vrtni namještaj u kombinaciji s aluminijem.

vrtni-namještaj-dom-na-kvadrat

‘Plastične vrtne stolice iz JYSK-a izuzetno su izdržljive i otporne na razne vremenske uvjete. Sjedište je napravljeno od plastike koja ima UV zaštitu, tako da vam s vremenom boja neće izblijediti. Ovakav tip vrtnog namještaja veoma se lako čisti, samo s krpom i vodom’, kaže.

Idealan je za prostore uz bazene ili more. Osim visoke kvalitete posjeduje i visoku razinu udobnosti, neočekivanu za plastične stolice.

Klupa za nenajavljene goste

Uz njih se odlično kombinira i vrtna klupa. ‘Koristite je kao dodatno mjesto za sjedenje za nenajavljene goste, kao mjesto na kojem možete jednostavno podići noge ili mjesto za odlaganje ukrasnih jastuka i deka’, dodaje Ana-Marija.

vrtni-namještaj-dom-na-kvadrat

Uživanje na otvorenom s obitelji i prijateljima ljepše je kada za sve ima dovoljno mjesta. ‘Ako imate prostora, napravite jednu blagovaonsku zonu i zonu za opuštanje. Osim vrtnih stolova i stolica u ljetnim mjesecima uvijek dobro dođe i lounge garnitura. Naša lounge garnitura UGILT napravljena je od galvaniziranog čelika i FSC certificiranog tvrdog drveta i ima udobne jastuke’, tvrdi.

Drveni elementi i prirodne strukture osigurat će savršeno opuštanje i odmor od gradske vreve. Samotne trenutke ispunjene mirom pružit će viseća stolica Gjern. Njen dizajn i udobni jastuci pozivaju na čitanje omiljenih časopisa ili romana. I u eksterijeru detalji čine razliku. Za početak ukrasni jastuci za udobnije sjedenje i dekice za svježe ljetne noći.

vrtni-namještaj-dom-na-kvadrat

Vanjski prostor valja i ukrasiti i teglama s cvijećem, fenjerima, ukrasnim tanjurima i zdjelama. Uz idealan vrtni namještaj i umirujuće dekoracije, ljeto može početi. 

Oglas

Uradi sam

Rješenje za sve one kojima biljke ne uspijevaju 

Vertikalni vrt od umjetnog bilja moderan je način integriranja zelenila u interijere koji nadilazi prostorna ograničenja i održavanje. 

Vertikalni vrt je dekorativna instalacija bilja koja će nam odglumiti nekakav komadić prirode ili u prostoru koji jednostavno želite podići na neki način i oplemeniti sa zelenilom, rekla je Ana Mikola iz Anna Art Studia, specijaliziranog za izradu vertikalnih vrtova od umjetnog bilja. 

Bilje koje odgovara lokaciji

Umjetne biljke koje se koriste za izradu vertikalnih vrtova dolaze u širokom rasponu vrsta što omogućava dizajnerima stvaranje  vizualno privlačnih instalacija prilagođenih podneblju u kojem se nalaze. 

Ako radimo na Mediteranu, na Jadranu, sigurno neću napraviti tropski vertikalni vrt. Koristit ću lavandu, ružmarin, sukulente i tako dalje da to ipak nekako bude prilagođeno mjestu gdje se nalazi sam vertikalni vrt. Ovdje po kontinentalnom djelu isto tako ovisi o objektu gdje se nalazi. Ako je priča egzotičnija, onda će biti i palmi i paprati i orhideja, svega onog što bi bilo tropsko, a ako je negdje vani bit će trave, pampasa i slično, rekla je Mikola za Dom na kvadrat.  

Izrada vertikalnog vrta

Biljke pričvršćene na okomitu strukturu prilagođavaju se i veličini prostora, što ih čini svestranom opcijom za različite primjene i jednostavno se postavljaju. 

Vertikalci se izrađuju tako da se prvo napravi pocinčana mreža koja ne hrđa, nakon toga ide prazan panel u obliku buksuza ili nekakve živice i to je naša zelena ploha, a nakon toga se složi lišće koje daje dubinu i tek onda ide šaranje biljem koje slažem po potrebi, objasnila nam je Ana koja za svoje vrtove inspiraciju pronalazi u prirodi. 

Trajanje i održavanje vertikalnih vrtova

Umjetni vertikalni vrtovi bujni su i zeleni tijekom cijele godine. Ako nisu postavljeni na direktnom suncu, uz minimalno održavanje, njihova trajnost je beskonačna. 

Nema održavanja, onaj praško za prašinu je zapravo sasvim dovoljno. On ne skuplja prašinu toliko, ali ako je vani postavljen, atmosferilije naprave svoje, ali unutar prostora on je jako zahvalan i stvarno  s onim mali praškom počistite prašinu, a nema buba, nema Smrdljivih Martina niti paukova. 

Vertikalni vrtovi od umjetnog bilja skladan su spoj moderne tehnologije izrade i prirode, a pružaju održivo i estetski ugodno rješenje za unošenje zelenila u interijer.

Nastavite čitati

Vrt / Eksterijer

Prirodno ili umjetno svjetlo za uzgoj začinskog bilja

Uzgoj začinskog bilja u zatvorenom prostoru ispuniti će vaš dom mirisom i zelenilom, a svježi začini nadohvat ruke, svakom će jelu dati novu notu.   

Prvi korak je podsjetit se osnovne škole se klija grah i po istom principu klija i sjeme začinskog bilja. I kad to sjeme proklija stavit ga u zemlju i biljka će počet rast. Ali naravno potrebno je imat određene uvjete. To jest dovoljno topline i svjetla. U toplijem dijelu godine imati će dovoljno prirodne topline i svjetlosti, a zimi ih treba nadomjestiti umjetnim, rekao je Sergej Lugović te objasnio kako različito bilje traži različitu temperaturu. 

Koliko začinsko bilje treba svjetla

Većina začina voli 6 sati sunčeve svjetlosti dnevno za napredak, a sustavi za uzgoj začinskog bilja pod umjetnim svjetlom osobito su korisni zimi.

Oni su dizajnirani za laike, da se bilje može lako izvaditi, presaditi u veće teglice koje isto tako odgovaraju kadici u kojoj se nalaze te teglice i fiksirali smo optimalnu udaljenost rasvjete od bilja, rekao je Lugović. 

Koje začinsko bilje najbolje uspijeva

Na našem području najbolje uspijevaju bosiljak, menta, timijan, korijander i dragoljub.

Bosiljak je zgodan zato jer nije zahtjevan, ali kod kupnje treba pripaziti kakvo je sjeme. Prirodno sjeme ima manju klijavost, a profesionalno sjeme ima veću klijavost, objasnio je Lugović. 

Vrsta zemlje i navodnjavanje za začinsko bilje

Zemlja za začinsko bilje treba biti rahla, a zalijevanje se preporuča tek kada se zemlja potpuno osušila.

Puno je bitnija navodnjavanje od vrste zemlje, ali različite vrste začina imaju različite zahtjeve za rast.  Svakako treba voditi računa prihrani, može se radit folijarna ili neki drugi tipovi prihrane, no moj prijedlog je uvijek da se koriste ako je u stanu obavezno eko pribavci, savjetuje Lugović.

Posude i pozicioniranje začinskob bilja

Na tržištu je mnogo lijepih teglica za začinsko bilje i zaista se može posaditi u bilo koju posudicu, ali pod uvjetom da ima neku vrstu drenaže. 

Ako se začinsko bilje stavi na radijator, ono se brzo osuši, onda treba paziti na vlažnost. Uvijek se može malo pošpricat običnom vodom ili ako se aplicira folijarna prihrana, onda i to malo ovlaži bilje, kaže Lugović 

Začine možete ubrati ili odrezati nekoliko grančica kuhinjskim škarama. Redovito branje potiče rast novih izdanaka ali to ne bi trebale biti velike količine. Uklonite li odjednom više od četvrtine biljke, mogla bi prestati rasti ili čak uvenuti.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice