Povežimo se

Vrt

Idealne kosilice za vaš travnjak

U ovo doba godine treba češće održavati travnjake. Za to treba imati i pravi alat. Kako birati idealnu kosilicu za vaše potrebe, saznali smo u tvrtki AL-KO.

U vruće ljetne dane nema ničeg ljepšeg, nego uživati u prirodi daleko od gradske vreve. Ako to još radite uz bazen, onda je i osvježenje nadomak ruke. I sve ovo izgleda poprilično idilično dok ne treba održavati travnjak… Međutim, uz pravi alat i to je zadovoljstvo.

al-ko-kosilice-travnjak-uz-bazen-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Zato smo vam u suradnji s AL-KOm pripremili mali vodič za odabir idealne kosilice. Za početak važno je znati koju površinu treba kositi, a nakon toga i koju funkciju želite da ona ima – želite li da pokošenu travu skuplja u koš, bočno izbacuje ili malčira.

mala-kosilica-al-ko-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Joža Frljužec naglašava da je mala kosilica idealna za površine do 1200 kvadrata gdje se može malčirati ili bočno izbacivati travu. Uz to, pogodna je i za terasaste vrtove čije terase nisu međusobno povezane jer se lako prenosi s jedne terase na drugu. Ako imate kosilicu za malčiranje, onda u košnji trebate biti redoviti – jednom do dva puta tjedno. Naime, takva kosilica samo krati vrhove, pa trava ne smije biti previsoka.

kosilica-solo-by-al-ko-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Veći vrtovi trebaju i veće kosilice. Ova iz linije SOLO by Al-KO ima četiri funkcije – može sakupljati travu u koš, bočno izbacivati, malčirati, a ima i vario pogon što znači da na njoj možete regulirati brzinu između 2,5 i 4,5 km na sat.

al-ko-highline-kosilica-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Iste funkcije nudi kosilica AL-KO Highline. Njezino posebno kućište jako duboko izvučeno, što pomaže pri košnji tako da se skoro nikad ne zaštopa i vrhunski puni koš.

kosnja-trave-po-rubu-al-ko-kosilice-domnakavdrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Kod kosilica su često problematični rubovi do kojih kosilice ne stignu. Međutim, ne i kod ove kosilice koja bez problema kosi i po rubovima. Idealna visina kod košnje trave je 4 – 5 cm jer se tako trava ne isušuje brzo. Zato je jaka pa guši korov i sprječava njegovo širenje.

traktor-kosilica-solo-by-al-ko-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Za velike površine od 6 – 10 000 kvadrata preporučuje se da ih kosite traktorom.

Kao i kod zalijevanja vrta, trava se kosi ujutro ili navečer, pogotovo ako su velike vrućine. Treba znati da ove kosilice imaju zrakohlađene motore i rade na temperaturi od 110 stupnjeva.

kosnja-trave-solo-by-al-ko-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

O održavanju kosilice Joža Frljužec kaže sljedeće: „Samo je potrebno da se na vrijeme mijenja ulje, ili da se provjerava razina ulja i da se redovito čisti filter zraka.“

Mnoge će brinuti da trebaju kositi prije zalijevanja, ali treba znati da kvalitetnim kosilicama ne smeta ni mokra trava ni, primjerice, djetelina.

traktor-kosilica-al-ko-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

AL-KO ima posebne gume, ima posebne kotače, u kombinaciji kaučuka i plastike, tako da se ona lijepi na travu, a ne hvata se ni trava ni smeće na njih tako da se uvijek fantastično prima i na suhu i na mokru travu i ne proklizava vam na mokrom terenu“, kaže Frljužec.

A uz sve te performanse košnja trave postat će zabava i zasigurno obveza za koju će biti više dobrovoljaca nego što ima posla.

Vodič za odabir idealne kosilice donosimo vam u suradnji s tvrtkom AL-KO.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Balkoni i terase

Kako urediti terasu ili balkon? 10 praktičnih ideja za uređenje

Ove ideje su brze, praktične i pristupačne!

Terasa je produžetak našeg doma, mjesto gdje započinjemo dan uz kavu, uživamo u sunčanim popodnevima ili se opuštamo s prijateljima uz večernje lampice. No, čak i najljepše terase ponekad zatrebaju malu promjenu kako bi ponovno zablistale i bile ugodne za boravak. Bilo da imate malu gradsku terasu ili prostrani balkon s pogledom, uvijek postoje jednostavni načini da joj udahnete novi život.

Balkon kao produžetak dnevnog boravka – i ljeti i zimi

Uređenje terase ne mora biti skupo niti zahtjevno. Uz nekoliko praktičnih ideja i kreativnih detalja, svoju terasu možete pretvoriti u pravi ljetni raj za odmor, rad ili druženje. Donosimo vam 10 brzih, lakih i pristupačnih ideja za uređenje terase, koje možete ostvariti već ovog vikenda.

1. Dodajte dekorativne detalje

Fenjeri, vaze, zidne dekoracije i male skulpture personaliziraju prostor i čine ga jedinstvenim. Detalji su važan dio svakog uređenja terase.

Zašto ne biste svoju terasu ili balkon pretvorili u mini ljetnu knjižnicu? Dovoljno je udobno sjedište, lagani stolić i nekoliko omiljenih knjiga kako biste stvorili kutak za bijeg od svakodnevice.

Takav prostor postaje savršeno mjesto za jutarnju kavu, popodnevno opuštanje ili večernje čitanje pod lampicama. Idealno za sve koji žele spojiti vanjski boravak s vremenom za sebe.

2. Dodajte lampice, lampione ili fenjere

Rasvjeta čini veliku razliku u svakom uređenju terase. Solarne lampice, lampioni ili LED rasvjeta stvorit će ugodnu atmosferu za večernja druženja.

Rasvjeta je alat u dizajnu prostora, evo kako ga koristiti

3. Unesite više biljaka i zelenila

Biljke su neizostavan dio svakog uređenja terase. Kombinirajte tegle različitih visina s ukrasnim travama, maslinama i začinskim biljem poput mente i ružmarina za mirisni doživljaj.

4. Postavite vanjski tepih

Vanjski tepisi, otporni na vlagu i sunce, unose toplinu i stil u uređenje terase. Osim dekorativne funkcije, učinit će boravak ugodnijim, posebno ako volite hodati bosi.

Kod izbora obratite pažnju na protukliznu podlogu, osobito ako je terasa obložena glatkim pločicama. Manji tepisi mogu se kombinirati slojevito, dok se veći modeli preporučuju za otvorene prostore s natkrivenim dijelovima.

Kako odabrati idealan tepih? Dizajneri interijera otkrivaju svoje favorite

Kad sezona završi, tepih je najbolje posušiti na zraku, očistiti od prašine i smotati s gornjom stranom prema unutra. Preporučuje se pohrana na suhom i prozračnom mjestu, primjerice u podrumu, spremištu ili pod krevetom, kako bi iduće sezone bio spreman za nove tople dane na otvorenom.

5. Promijenite raspored namještaja

Ponekad je za uređenje terase dovoljno premjestiti namještaj. Stvorite kutak za kavu, pomaknite klupu bliže ogradi ili grupirajte sjedeća mjesta za ugodniji boravak.

6. Obojite ogradu, zidove ili tegle

Svježa boja u trenu osvježava uređenje terase. Birajte neutralne nijanse za prozračnost ili tamnije tonove za sofisticirani izgled.

7. Ugradite pergolu ili sjenicu

Pergola ili sjenica ne samo da štite od sunca, već i vizualno zaokružuju uređenje terase, dajući joj ugodan i zaštićen osjećaj.

8. Stvorite kutak za opuštanje

Ljuljačka, ležaljka ili udobna fotelja s malim stolićem stvorit će kutak za odmor, čitanje ili uživanje u jutarnjoj kavi – neizostavan dio uređenja terase.

9. Osvježite terasu novim jastucima i dekama

Tekstil je najlakši način za uređenje terase. Dodajte jastuke s uzorcima ili jarke jednobojne varijante koje će unijeti energiju. Lagane deke bit će idealne za prohladne ljetne večeri.

10. Dodajte vodeni element

Mala fontana ili posuda s vodenim biljkama unijet će smirujući zvuk vode u uređenje terase, stvarajući osjećaj mira i povezanosti s prirodom.

Iskoristite lijepo vrijeme za uređenje balkona i terasa!

Uređenje terase ne mora biti komplicirano niti skupo. S ovih deset jednostavnih ideja, brzo ćete pretvoriti svoju terasu u funkcionalan i estetski privlačan prostor za uživanje tijekom cijelog ljeta.

Nastavite čitati

Bilje

Menta: Ljekovita biljka koju možete uzgajati u vrtu ili na prozoru

Menta nije rezervirana samo za mojito – otkrijte sve njezine blagodati i načine kako je koristiti svaki dan

Menta (Mentha piperita), metvica ili nana jedna je od najpoznatijih i najkorištenijih biljaka na svijetu. Njezin prepoznatljiv, osvježavajući miris budi osjetila, dok blagotvorna svojstva djeluju na tijelo i um. Bilo da je koristite u čaju, jelima, desertima ili kao ukras u vrtu, menta je biljka koja pruža mnogo više od okusa.

Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt

Botanički opis i porijeklo

Menta pripada porodici usnača (Lamiaceae) i poznata je po svojim karakterističnim tamnozelenim, nazubljenim listovima i uspravnim stabljikama koje mogu narasti do 60 centimetara visine.

Cvjetovi su sitni, ljubičaste do ružičaste boje, skupljeni u klasaste cvatove na vrhu stabljike. Porijeklom je iz Europe i Azije, a danas se uzgaja gotovo u cijelom svijetu zbog svojih ljekovitih i kulinarskih svojstava.

U prirodi raste na vlažnim livadama, uz potoke i rubove šuma, ali se vrlo lako prilagodila uzgoju u vrtovima i teglama.

Gdje se i kako može uzgajati menta?

Menta je iznimno jednostavna za uzgoj, zbog čega je omiljena među vrtlarima početnicima. Može se uzgajati na otvorenom u vrtu, gdje se vrlo brzo širi, pa je preporučljivo posaditi je u kontroliranom prostoru, primjerice u saksiji ukopanoj u zemlju, kako ne bi preuzela cijelu gredicu.

Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

Uspijeva i u teglama na balkonu ili prozoru, gdje joj je potrebno mnogo svjetla, ali treba biti zaštićena od izravnog podnevnog sunca. Idealna je i za kuhinjski prozor jer je uvijek pri ruci za čaj ili jela. Voli vlažno, ali dobro drenirano tlo i redovito zalijevanje, a povremeno ju je dobro prihraniti organskim gnojivom. Kako bi se potaknuo gušći rast, potrebno je redovito obrezivati vrhove.

Razmnožavanje

Menta se najlakše razmnožava vegetativnim putem, odnosno dijeljenjem korijena ili reznicama. U proljeće ili jesen, dio korijena s izdancima jednostavno se presadi na novo mjesto. Također, reznice mente mogu se odrezati i staviti u čašu vode, a nakon što razviju korijenčiće, posaditi u teglu ili vrt. Ova metoda osigurava brzi rast i zdravu novu biljku.

Gdje se sve koristi menta?

Menta ima široku primjenu, kako u kulinarstvu, tako i u medicini i domu.

1. U kulinarstvu

Najčešće se koristi svježa ili sušena za pripremu čajeva koji smiruju želudac i olakšavaju probavu. Dodaje se u salate, umake i preljeve, kojima daje posebnu svježinu i aromu. Neizostavan je sastojak mnogih deserata poput sladoleda, čokolada i kolača, a koristi se i u pripremi koktela, poput popularnog mojita. U mediteranskoj i bliskoistočnoj kuhinji rado se dodaje jelima s mesom i povrćem, posebice s janjetinom.

2. U medicini i aromaterapiji

Poznata je po svojim ljekovitim svojstvima. Čaj od mente smiruje probavne smetnje, grčeve i nadutost te ublažava mučninu, uključujući i onu kod putovanja. Menta osvježava dah i sastojak je mnogih prirodnih pasti za zube. Eterično ulje mente koristi se za ublažavanje glavobolje tako da se nekoliko kapi nanese na sljepoočnice i lagano umasira. Njezin miris bistri um i poboljšava koncentraciju, pa se često koristi u aromaterapiji za osvježenje prostora i jačanje fokusa.

3. U vrtu i domu

Osim kulinarske i ljekovite primjene, menta je idealna i za vrt ili dom. Svojim svježim zelenim listovima uljepšava svaki prostor, a snažan miris odbija mnoge insekte, poput komaraca i muha, pa se koristi kao prirodni repelent. Može se koristiti i za pripremu mirisnih vodica i sprejeva za osvježavanje prostorija, dok sušeni listići mente služe kao odličan dodatak mirisnim vrećicama za ormare i ladice, ostavljajući odjeću mirisnom i svježom.

Zašto je menta dobra za vas?

Menta nije samo aromatičan dodatak jelima i pićima, već i prava mala kućna ljekarna. Potiče probavu, smiruje želudac, osvježava dah i bistri um. Redovito uživanje u čaju od mente može smanjiti osjećaj napetosti i umora, dok eterično ulje mente pruža trenutnu svježinu i energiju, osobito tijekom napornih radnih dana.

Ako tražite biljku koja je korisna, ljekovita, dekorativna i jednostavna za uzgoj, menta je pravi izbor. Posadite je u vrtu, tegli na balkonu ili kuhinjskom prozoru i uživajte u svim blagodatima koje pruža – od okusa i mirisa do zdravlja i ljepšeg, svježeg doma.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice