Povežimo se

Vrt / Eksterijer

CRNOGORICA Kako ju kombinirati s drugim biljkama?

Savršeno pašu u svaki vrt

Zimzelene biljke i impozantna crnogorica savršeno će zaokružiti dizajn svakog vrta. U kojim sve oblicima dolaze, zašto su nužne u vrtu i kako ih kombinirati s drugim biljkama, saznali smo od naše Dubravke Mišolongin.

‘Kod uređenja vrta ili balkona nikako ne smijemo zaboraviti ukomponirati crnogoricu i zimzelene biljke. U proljeće sadimo kontejnirane sadnice koje imaju korijenovu balu i tako omogućuju bezbolno presađivanje. Predivan izbor pronašli smo u Vrtnom centru Šestine’, kaže nam dipl. ing. agronomije, Dubravka Mišolongin.

dubravka-mišolongin-dom-na-kvadrat

Biljke koje stvaraju ugođaj

‘To su biljke koje uz cvatuće biljke, grmlje i nekakvo listopadno grmlje, stvaraju jedan ugođaj u vrtu kad nema ni cvata ni lišća. I na taj način miješanjem jednih, drugih i trećih dobijemo nekakvu kompoziciju koja tijekom cijele godine izgleda atraktivno’, dodaje. Bilj

Od zimzelenih valja izdvojiti cijelu paletu evonimusa koji mogu poslužiti kao vrtna ograda. ‘One su zanimljive i bojom lišća i oblikom i različitostima, pa onda tako možemo raznim kombinacijama dobiti jedan jako lijep ugođaj’, tvrdi. Minijaturni bor pinus mugo, patuljasta kuglasta srebrna smreka, kriptomerija, crnogorica na štapu ili čempres. Kad je crnogorica u pitanju, na raspolaganju je puno veličina, boja i oblika.

I druge vrste, osim oubičajenih

‘Osim uobičajene crnogorice na koje smo navikli u našim živicama, kao što su tuja, razne vrste hameciparisa i slično, pojavljuje se još cijeli niz vrsta koje su vrlo atraktivne i koje nekad ljudi izbjegavaju saditi iz razloga što ih podsjeća na groblje, ali pritom se ne trebamo libiti saditi tako prekrasna stabla kojam, recimo, u krajoliku Dalmacije ili Toscane čine predivna soliterna stabla, kao što je ovaj čempres iz porodice kupresusa. On je tako tanan i predivan u svojoj veličini kad jednog dana dosegne 20 i 30 metara. Tako da u krajoliku izgleda kao skulptura’, dodaje Dubravka.

crnogorica-dom-na-kvadrat

‘Jedno od takvih biljaka je i jedan srebran, srebrni predivan primjerak kupresusa arizonike koji također dostigne jako visoku veličinu, dakle raste jako u visinu, ali svojim predivnim bojama iglica, čini čaroliju u vašem vrtu’, nadovezuje se.

Prilikom smještanja crnogorice koje će izrasti u visoko stablo, treba voditi računa veličini vrta i pripaziti da biljka ima dovoljno prostora za rast.

Razne opcije

‘Ukoliko u svom vrtu ne želite imati neku veliku crnogoričnu stablašicu visine četiri, pet metara, Na tržištu možete pronaći razne oblike, dakle formirane biljke, bilo da se radi o kupresusu ili hameciparisu, dakle u formi topijarija ili u nekoj spiralnoj formi. Postoje još i biljke na štapu koje možete vrlo lijepo ugraditi u vaš vrt kao nekakav, kao neku soliternu biljku, dakle kao akcent ili možete izgraditi cijeli jedan alpski vrt ili napravit neki vrlo zgodan kamenjar’, tvrdi.

Ove biljke su pogodne i za sadnju u tegle pa mogu krasiti dvorište, ulaz u dom ili balkon.

‘Ukoliko biljke posadite u tegle, onda je zalijevanje itekako važno, da je redovito, znači ako ne pada kiša ili ako je negdje pod nekakvom nadstrešnicom, onda barem jednom tjedno i to obilno, četiri do pet litara’, pojašnjava. Tlo im mora biti rahlo, s puno pijeska i kamenčića. Već nakon prvih izboja treba ih šišati.

crnogorica-dom-na-kvadrat

Vole kiselo tlo

‘Kako bi se održala njihova nekakva stalna forma, to se naročito odnosi na biljke koje su kuglastog oblika ili topijarij ili nekakva spirala, one se znači vrlo često orezuju jer kod svakog izbijanja mladih izdanaka gubi se forma. Ako ostavite neko duže vrijeme da naprosto ti izboji divljaju, izgubit će se u potpunosti forma i više nećete imati to što ste na početku htjeli. Dakle, kod svakog izbijanja novih izboja, škare i lagano frizura’, dodaje Dubravka.

Crnogorične vrste mogu se u vrtu izmjenjivati i visinom i bojom. S obzirom na to da njihove iglice kisele tlo, uz njih je moguće kombinirati samo cvatuće bilje koje voli isto takvo tlo.

crnogorica-dom-na-kvadrat

‘Od cvatućih biljaka najpopularniji su razne vrste rododendrona, zatim azaleja. Kiselo tlo vole i hortenzije tako da i njih možemo negdje ukomponirati’, tvrdi.

Ima još puno biljaka koje se mogu kombinirati uz crnogoricu, koja će svaki vrt učiniti jedinstvenim i prepoznatljivim. Na vama je samo da se odvažite na taj korak.

Oglas

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice