Povežimo se

Vrt

Čarobne ljetne večeri uz idealnu rasvjetu

Svoje vrtove možete pretvoriti u čarobne prostore pomoću vanjske rasvjete. Pažljivo pozicionirana rasvjeta stvorit će igru svjetla i sjene za romantične večeri ili ugodna druženja s prijateljima.

Stvorite svoj prostor privlačnim i ugodnim

Svjetleći elementi u okućnici imaju praktičnu svrhu, osvjetljavaju stepenice i vrtne staze, ali mogu imati i druge namjene. Dobre ideje za rasvjetu pretvorit će mračan i neprivlačan vanjski prostor u poželjan produžetak životnog prostora te ponuditi toplu dobrodošlicu posjetiteljima.

Proljeće je pravo vrijeme za zaljubljenike u svjež zrak i sunce da ponovno otkriju svoj vrt i uživaju njemu i tijekom večernjih sati i uz svjetlost vanjske rasvjete.

Budite oprezni s vrtnom rasvjetom

Rasvjeta oko vrta je ključna za uživanje u toplim večerima, no ne treba ga zatrpati s previše svjetla. Idejama za rasvjetu vanjskog prostora pristupite kao i unutarnjoj rasvjeti. Razmislite koje elemente želite istaknuti iz estetskih, a koje iz praktičnih razloga. Ta dva elementa dati će osnovu dizajna vanjske rasvjete.

“Vanjsku rasvjetu odlikuju posebni certifikati koji se nazivaju IP i zapravo su dokazi o tome da je vanjska rasvjeta otporna na prodor atmosferilija, padalina, vode, nečistoće, a isto tako da je otpornija na mehanička oštećenja. Izrađuje se od nehrđajućeg čelika, kvalitetne plastike ili aluminija što omogućava upravo tu otpornost koja je neophodna pri upotrebi. Dolazi u varijanti podnoj, zidnoj, a može biti i viseća”, govori Mirta Banić.

Stvaranje ugodnog ambijenta

Slojevito osvjetljavanje okućnice pomaže u stvaranju ambijenta i ističe raspoloženje. Zato se preporuča korištenje više izvora uključujući malu, solarnu rasvjetu, kakvu možete pronaći u Pevexovim centrima.

Solarna rasvjetna tijela su izvrsni mali pomagači koji će vašim gostima pokazati put do vašeg doma odnosno kolnim prilazom, a ujedno su ekonomično i ekološki osviješteno rješenje s obzirom da takva rasvjetna tijela akumuliraju sunčevu energiju tijekom dana da bi navečer davali diskretno svjetlo.

Što je ključno kod odabira?

Dolaze u raznim oblicima, od okruglih do četvrtastih, a ujedno i emitiraju svjetlost koja može biti koncentrirana ili disperzirana.

Dobro odabrana vanjska rasvjeta dat će karakter vašoj okućnici. Postavite li svjetla na vrtni zid, dobiti ćete dojam vanjske dnevne sobe. Ključ dobrog osvjetljenja je odabrati odgovarajuću vrstu svjetla za mjesto.

Vrlo je bitno odabrati rasvjetu prema načinu korištenja, efektu koji se želi dobiti i isto tako funkcionalnosti, ovisno o tome u kojem dijelu vrta se primjenjuje. Jača rasvjetna rješenja se opcija ukoliko se radi o bazenu odnosno prilaznim putevima ili putu do garaže, za razliku od diskretne rasvjete gdje je kamenjar ili ambijentalna druženja koja će osigurati ugodan boravak u vašem vrtu. 

Kada razmatrate ideje za vanjsku rasvjetu, nemojte zanemariti činjenicu da će osvjetljenje utjecati na dizajn vašeg vrta, a vanjsko svjetlo je poput svjetionika dobrodošlice. Pri tom odaberite suvremenu tehnologiju koja pruža dodatan komfor.

Pametna rasvjeta

Smart rasvjetu nam je ponudila suvremeni razvoj tehnologije, omogućava povezivanje sa rasvjetnim tijelima putem wifi veze mobilnog telefona odnosno pametnih aplikacija i omogućava nam upravljanje rasvjetnim tijelima u vidu vrste svjetla, jačine svjetla, on i off funkcije i slično.

Pri odabiru svjetla za pročelje doma, odaberite rasvjetna tijela koja rade na senzor ili mjerač vremena. Odabirom takvih svjetiljki nećete nepotrebno trošiti energiju niti ometati susjede.

LED reflektori su idealno rješenja za pogone, za mjesta gdje treba biti vrlo fokusirana rasvjeta adekvatne jačine. Vrlo često dolaze sa senzorima pokreta, što omogućava ekonomično paljenje i uštedu energije.

Kada je riječ o vanjskoj rasvjeti, kvaliteta i pametno postavljanje važniji su od kvantitete. Promišljena rasvjeta imati će odličan učinak, a iznenadit će vas koliko je malo svjetla potrebno za postizanje sofisticiranog izgleda.

pevex.hr

Opločnici i ograde

Uređenje okućnice: Kako kombinirati opločnike i ograde kao profesionalac

Kako uskladiti estetiku, funkcionalnost i sigurnost u svom vanjskom prostoru?

uređenje okućnice

Kada planiramo uređenje okućnice, važno je razmišljati i o estetskim i o funkcionalnim aspektima prostora. Dvorišne staze, prilazi, vrtni putevi i ograde nisu samo praktični elementi – oni oblikuju vizualni dojam vašeg doma i utječu na razinu privatnosti i sigurnosti. Pametnim odabirom opločnika i ograda vaš eksterijer postaje produžetak interijera – skladan, uređen i dugotrajan.

Kako postaviti opločnike za vrtne staze

Odabir pravih opločnika ovisi o veličini prostora, stilu kuće i boji fasade. Stručnjaci preporučuju usklađivanje tonova i formata, o čemu više možete saznati u članku: Kako odabrati veličinu i boju opločnika.

Za kvalitetnu ugradnju važno je:

  • Pripremiti podlogu (šljunak, pijesak, nivelacija)
  • Ugraditi rubnjake
  • Osigurati pravilan nagib radi drenaže

Brendovi poput Beton Lučko nude široku paletu opločnika koji kombiniraju izdržljivost i suvremeni dizajn, idealni za moderno uređenje okućnice.

uređenje okućnice

Najbolje vrste ograda za privatnost i sigurnost

Kada je riječ o ograđivanju prostora, potrebno je birati između estetskih i sigurnosnih prioriteta. Neke od najčešćih materijala za ograde su:

1. Metalne i panelne ograde pružaju visoku razinu sigurnosti, a zbog suvremenog izgleda idealne su za moderno uređene okućnice. Više o metalnim i panelnim ogradama

2. Drvene ograde unose toplinu i prirodan izgled u svaki eksterijer, savršeno se uklapajući u rustikalne ili klasične stilove uređenja. Inspirirajte se drvenim ogradama

3. PVC ograde su odličan izbor za one koji žele dugotrajno i gotovo neodržavano rješenje koje zadržava uredan izgled godinama. Pogledajte više o PVC ogradama

4. Žive ograde (živice) stvaraju prirodnu barijeru koja pruža privatnost, smanjuje buku i poboljšava mikroklimu prostora. Više o zelenim živicama i prirodnim ogradama

5. Kombinirane ograde – poput kombinacije betona i metala – sve su popularnije jer spajaju čvrstoću s estetikom. Ideje za kombinirane ograde

Savjet: kombinirajte ogradu s vizualnim karakterom opločnika kako biste postigli jedinstvenu vanjsku cjelinu. To doprinosi sveobuhvatnom dojmu i funkcionalnosti – ključnim elementima svakog uređenja okućnice.

uređenje okućnice

Uređenje okućnice kao prostor kreativne slobode

Betonska galanterija sve se češće koristi kao sredstvo kreativnog izražavanja u suradnji arhitekata i proizvođača. Kombinacija opločnika, rasvjete, biljaka i odabranih ograda može podići svaki vanjski prostor – i estetski i funkcionalno.

Uređenje okućnice ne svodi se samo na sadnju biljaka – ono podrazumijeva pažljivo planiranje materijala, oblika i boja. Opločnici i ograde nisu samo nužnost, već i prilika da izrazite osobni stil i osigurate dugoročnu vrijednost prostora.

Nastavite čitati

Uradi sam projekti

Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju

Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

presadnice-set-domnakvadrat-iris-MBM

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

vrtlarenje-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.

Ranoproljetne povrtnice

Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.

Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju

Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat

Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.

Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Mladi luk

mladi-luk-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.

Rotkvica

rotkvica-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.

Špinat

spinat-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.

Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice