Bilje
Umjetne biljke – idealne za prostore bez svjetla
Mračni prostori djeluju puno ljepše kad ih obogatite biljkama. Međutim u takvim prostorima teško im je preživjeti. Rješenje su umjetne biljke.
Oduvijek ste bili ljubitelj vinskih podruma, a za pravilno čuvanje vina zna se da je poželjno da je prostor mračan. Mnogi će pomisliti da upravo zato takve prostore ne mogu krasiti biljke, međutim, u Iris MBM Vrtnom centru imaju rješenje za to – umjetne biljke. Idealne su za mračne prostore jer ne zahtijevaju nikakvu brigu, ne treba ih saditi niti zalijevati.
Današnje su umjetne biljke doista vjerne, pa ih je često teško raspoznati od pravih. Bilo da ste se zaželjeli palme, bambusa, smokve, masline ili bršljana. Kad je biljka umjetna ne trebate brinuti kakvi joj uvjeti trebaju za preživljavanje.
Kako umjetne biljke uklopiti u interijer?
Pri izboru uvijek treba gledati na ostatak interijera, savjetuje dekoraterka u Iris MBM Vrtnom centru Renata Saletto, posebice ako ćemo ih staviti na stol.
Biljke koje idu na stol ne bi trebale biti previsoke kako ne bi zaklanjale pogled ljudima koji sjede oko stola.
Visoke biljke se preporučuje staviti u kut gdje će zasjati u punom sjaju. Imate li više mjesta, poigrajte se s više takvih biljaka. Bilo različitih vrsta ili iste.
“Kad grupiramo biljke, onda dobijemo na dimenzionalnosti i bolje se ističu. Trebalo bi uvijek obratiti pažnju da tegle budu različitih veličina ili oblika , da nisu sve iste”, kaže dekoraterka.
Aranžiranje
Poput pravog, i umjetno se bilje može aranžirati. Djelovat će zanimljivo u visećim košarama, ali isto tako može obogatiti i dekorativni vijenac.
Osim što ga ne treba zalijevati, podnosi i visoke temperature, pa se može koristiti i u ovakvim svjetlosnim instalacijama.
“Kod umjetnog je bilje super to što možete ga iskoristiti na bezbroj načina, a da se ništa ne ošteti, ništa mu ne škodi i možete ga oblikovati kako god hoćete”, navodi Saletto.
S vremena na vrijeme treba ga prebrisati, a možete ga isto tako i istuširati. Bilo da je dio instalacije, aranžmana ili stoji samostalno kao skulptura u prostoru – umjetno bilje uvijek je dobar odabir za prostore u kojima nema uvjeta za pravo. Jer i takvi prostori trebaju malo zelenila koje uvijek podiže ugođaj u njima.
Visoke temperature kako su opasne za ljude, tako su i za biljke. Vrućine i sparine teško podnose i biljke, a posebno je važno da tijekom vrelih dana, osnovne stvari radimo ispravno. Tako tijekom ljeta posebnu pažnju treba obratiti na zaljevanje biljaka, jer samo jedan krivi potez, može učiniti veliku štetu. Što točno treba raditi pri zalijevanju biljki kada se temperature na ljestvici kreću visoko, doznali smo od stručnjaka, Lidije Mamić iz Vrtnog centra Šestine.
Lidija nam je rekla koje su tri najčešće pogreške koje ljudi rade pri zalijevanju bilji tijekom ljeta.
- Zalijevanje po listu ili cvijetu biljke
Stvara se refleksija sunce/voda i uslijed toga možemo oštetiti biljku - Zaljevanje u “podne”
Zaboravili ste zaliti u jutro? Nemojte ni u podne, pričekajte radije večer - Loš supstrat takoder utječe na vlažnost bilja. Ako je supstrat kvalitetan, dulje zadržava vlagu i biljka može piti cijeli dan. Kod losih supstrata voda samo proleti kroz teglicu i za koji sat biljka je opet suha.
Zalijevanje biljki neizmjerno je važno tijekom cijele godine, a posebnu pažnju treba obratiti tijekom ljetnih mjeseci. Veliki zaljubljenici u biljke i prirodu znaju glavne ‘cake’ na koje trebaju pripaziti i uživaju u zalijevanju biljki tijekom ljetnih jutara i večeri te na što pripaziti tijekom zalijevanja travnjaka.
Više štete nego koristi
Ipak, svakodnevno zalijevanje ne znači da je ono bilo pravilno. Blago orošavanje nekada će napraviti više štete nego koristi, isprčala nam je Lidija Mamić iz Vrtnog centra Šestine. Dodaje kako je vjerojatno svima poznato da se biljke ne smiju zalijevati tijekom dana kada sunce najviše prži, jer tada na lišću zaostaju kapljice vode koje pod jakim suncem doslovno mogu spaliti listove. Upravo zato, najbolje je biljke zalijevati uvečer, kada je tlo hladnije i isparavanje vode manje.
Kada zalijevati travnjak?
Travnjak pak treba tijekom ljetnih mjeseci zalijevati ujutro, jer večernjim zalijevanjem trava preko noći ostaje vlažna, a time se pojačava mogućnost razvija mnogih bolesti biljaka. Isto tako, treba izbjegavati zalijevanje trave tijekom jakog vjetra jer se tada tlo vrlo brzo suši.
Kako zalijevati biljke?
Uvijek je bolje zalijevati rjeđe s većom količinom vode, nego češće, s manjom. Zašto je tome tako? Rješim zalijevanjem većim količinama voda dopire do dubljih slojeva, čime se omogućuje zakorjenjivanje biljke. Površinskim zalijevanjem korijenje se razvija pri površini i time je više izloženo suncu.
Treba odrediti količinu vode koja će doprijeti do korijena. Oko 10 litara vode potrebno je po četvornom metru da bi se natopio sloj deblji od 10 cm.
You must be logged in to post a comment Login