Povežimo se

Bilje

Puzajuće biljke – zanimljiv ukras svakog prostora

Ozelenjavanje interijera postaje sve veći trend jer unošenjem bilja u životni ili radni prostor, unosimo osvježenje, a ujedno se i povezujemo s prirodom. Predstavljamo prekrasne puzajuće biljke, kako ih posaditi i razmnožavati.

Pronaći pravu biljku za svoj dom ponekad može biti problem. Ukoliko želite nešto trajnije, da raste, da je bogato, a opet ne zauzima previše prostora, na pravoj ste adresi jer vam nudimo rješenje. To su puzajuće biljke.

Rhipsalis

rhipsalis-puzavica-iris-mbm-domnakvadrat

Pripada među biljke koje ne trebaju puno vode, niti puno vlage. Odgovara mu svjetlo ili polusjena. Zalijevanje se vrši jednom u 14 dana tako da je idealan za teško dohvatljive police ili teglice. Rhipsalis ima list specifičnog izgleda koji podsjeća na iglice.

Ceropegia woodii

ceropegie-woodii-puzavica-iris-mbm-domnakvadrat
string-of-hearts-iris-mbm-domnakvadrat

Poznatija pod nazivom “String of hearts”, Ceropegia woodii je puzajuća biljka koja je u posljednje vrijeme vrlo popularna na društvenim mrežama. To duguje prekrasnim listovima srcolikog oblika koji su rado viđeni ukrasi u interijerima. Zalijevanje se vrši u prosjeku svakih 10-ak dana uz napomenu da je prije zalijevanja zemlja u tegli isušena. Previše vlage može dovesti do propadanja biljke. Voli svjetlost, ali ne smije biti direktno izložena suncu.

Monstera adansonni

monstera-adansonni-puzavica-iris-mbm-domnakvadrat
monstera-boravak-domnakvadrat

Bitno ju je pozicionirati na svjetlo mjesto ili polusjenu, dosta je otporna biljka koja se zalijeva prosječno jednom tjedno. S obzirom na to da brzo raste, potrebno ju je postaviti na mjesto gdje će imati dovoljno prostora za rast. Osim u širinu, ova puzavica može rasti i u visinu, ukoliko u teglu postavite potporni stup. Ima listove zanimljivog izgleda koji podsjećaju na švicarski sir.

Razmožavanje puzavica

Ako ih pravilno njegujete, neke puzajuće biljke mogu narasti i do 20 metara, poput najpoznatijeg Epipremnuma.

reznice-puzavica-iris-mbm-domnakvadrat

Ako je biljka predugačka, možete je skratiti rezanjem ili podrezivanjam. A to je ujedno i prvi korak kod razmnožavanja biljke. “Prilikom razmnožavanja reznicama odrežite jedan vrh biljke, kosi rez. Ulijete vodu u staklenku. Obavezno čista staklenka i čista voda da se ne bi bakterije nakupile. I umetnete biljku”, objašnjava Sandra Bedran, mag.ing.agr., voditeljica odjela sobnog bilja u Iris MBM.

razmnožavanje-biljke-iris-mbm-domnakvadrat

Reznice možete umetnuti u ovakve ili slične ukrasne staklenke koje ćete moći izložiti na policu ili komodu. Kad razvije dovoljno dobar korijen, biljka je spremna za presađivanje.

Presađivanje puzavica

Za presađivanje, primjerice Hoye linearis, bit će vam potrebna svježa zemlja, granule, voda i ukrasna tegla.

Prvo se u teglu stavljaju granule za drenažu kako biljka ne bi istrunula ako je previše zalijete. Za sadnju potrebno je izvaditi biljku iz uzgojne tegle. Potom, odstraniti višak supstrata kako bi se on nadomjestio kasnije u ukrasnoj posudi sa svježim i hranjivim supstratom.

Biljka se potom stavlja u ukrasnu teglu, praznine oko nje popunjavaju se zemljom i na kraju se zalije vodom. Teglu počistimo i smjestimo na odgovarajuće mjesto.

hoya-linearis-puzavica-iris-mbm-domnakvadrat

Uz pravilnu njegu, ove raskošne puzajuće biljke mogu krasiti svaku prostoriju doma ili radni prostor.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

Njih je potrebno izbjegavati

Uzgoj biljaka može biti izuzetno zadovoljavajući hobi, ali kako biste postigli uspjeh, važno je voditi računa o zdravlju biljaka. Nažalost, postoje neke loše navike koje mnogi vlasnici biljaka imaju, a koje mogu negativno utjecati na rast i razvoj biljaka.

U ovom ćemo članku istaknuti pet takvih navika koje bi trebalo izbjegavati kako biste održali zdravlje svojih biljaka.

1. Nedostatak ili pretjerano zalijevanje

Pravilno zalijevanje ključno je za zdravlje biljaka. Nedostatak vode može dovesti do dehidracije, dok pretjerano zalijevanje može izazvati truljenje korijena. Važno je prilagoditi zalijevanje potrebama svake biljke i pažljivo pratiti vlažnost tla.

2. Nedovoljna ili prevelika količina svjetlosti

Svjetlost je bitna za fotosintezu biljaka. Nedovoljno osvjetljenje može dovesti do izduživanja stabljike i gubitka boje lišća, dok prejaka svjetlost može izazvati opekline na lišću.

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Informirajte se o optimalnoj količini svjetlosti potrebnoj za svaku vrstu biljke koju uzgajate i pružite joj odgovarajući stupanj osvjetljenja.

3. Nepravilno gnojenje

Biljkama su potrebne hranjive tvari kako bi se pravilno rasle i razvijale. Ignoriranje pravilnog gnojenja može dovesti do nedostatka hranjivih tvari ili njihovog pretjeranog unosa, što može imati štetne posljedice po biljke.

4. Nedovoljno ili nepravilno rezidba

Pravilna rezidba biljaka može imati pozitivan utjecaj na njihov rast i oblik. Nedovoljna rezidba može dovesti do zagušenja biljke, dok nepravilna rezidba može narušiti njen prirodni oblik.

Redovita rezidba biljaka pomaže poticanju zdravog rasta, poboljšanju cirkulacije zraka i uklanjanju oštećenih ili bolesnih dijelova biljke.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

5. Zanemarivanje adekvatne drenaže

Dobro drenirano tlo omogućuje biljkama pravilno upijanje vode i zadržavanje viška vode koje može dovesti do truljenja korijena. Zanemarivanje adekvatne drenaže može dovesti do gušenja biljaka i smanjenja njihove sposobnosti apsorpcije hranjivih tvari.

Provjerite jesu li posude za biljke opremljene rupama za odvod vode i koristite li dobro drenirajući supstrat..

Nastavite čitati

Bilje

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Toplo vrijeme volimo svi, pa i insekti…

Pravo je vrijeme za pripremu protiv najezde komaraca, a to možete učiniti tako da na vrijeme zasadite biljke koje će ih cijelo ljeto držati podalje od vaše kuće svojim mirisom.
Dobra je vijest da je izbor velik, mi donosimo popis biljaka koje se lako održavaju, a vi odaberite onu koja će se odlično uklopiti u vaš vrt.

1. Limunska trava

Možda se radi i o najpoznatijoj biljci koja tjera komarce, a sve zahvaljujući intenzivnom mirisu citrusa koji komarci jako ne vole. Ako niste spremni za sadnju limunske trave možete koristiti i svijeće koje nude isti miris i jednako dobro štite od komaraca.

2. Kadifa

Sade i radi predivnih boja ali i mirisa koji tjera komarce i druge insekte. Ova se biljka jednostavno održava, ali ako redovno odstranjujete stare svjetove i lišće ona će dugo cvjetati i štiti vas od insekata.

kadulja-biljka-domnakvadrat

3. Kadulja

Odličan je dodatak jelima ali i vašem vrtu ako se želite riješiti komaraca. Odlično uspijeva u vrtu i u povišenim gredicama, a možete je zasaditi uz biljke koje često napadaju životinje, a ona će ih štititi svojim intenzivnim mirisom.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

4. Ukrasni luk

Većina će cvjetati u proljeću, prije prave sezone komaraca, ali kako se temperature zraka mijenjaju iz godine u godinu, možemo lako računati da će se i oni pojaviti dok traje proljeće. Lako se održavaju ali pružaju jako zaštitu od insekata.

5. Pelargonija

Ona se često sadi u vrtu, a kako ima i citrusni miris, može vas štititi od komaraca. Najbolje ju je saditi blizu ulaza u kuću.

6. Bosiljak

Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljak će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačih repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte. Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.

bosiljak-biljka-domnakvadrat

7. Ružmarin

Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite ekstra rastjerati dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.

10 najljepših vrsta cvijeća na svijetu – uživajte u njima!

No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažit će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.

8. Lavanda

Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju. Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.

9. Neven

Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu. Svojom mirisom neven će otjerati komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode, i druge nametnike u zemlji.

10. Menta

Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisom otjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice