Bilje
Puzajuće biljke – zanimljiv ukras svakog prostora
Ozelenjavanje interijera postaje sve veći trend jer unošenjem bilja u životni ili radni prostor, unosimo osvježenje, a ujedno se i povezujemo s prirodom. Predstavljamo prekrasne puzajuće biljke, kako ih posaditi i razmnožavati.
Pronaći pravu biljku za svoj dom ponekad može biti problem. Ukoliko želite nešto trajnije, da raste, da je bogato, a opet ne zauzima previše prostora, na pravoj ste adresi jer vam nudimo rješenje. To su puzajuće biljke.
Rhipsalis

Pripada među biljke koje ne trebaju puno vode, niti puno vlage. Odgovara mu svjetlo ili polusjena. Zalijevanje se vrši jednom u 14 dana tako da je idealan za teško dohvatljive police ili teglice. Rhipsalis ima list specifičnog izgleda koji podsjeća na iglice.
Ceropegia woodii


Poznatija pod nazivom “String of hearts”, Ceropegia woodii je puzajuća biljka koja je u posljednje vrijeme vrlo popularna na društvenim mrežama. To duguje prekrasnim listovima srcolikog oblika koji su rado viđeni ukrasi u interijerima. Zalijevanje se vrši u prosjeku svakih 10-ak dana uz napomenu da je prije zalijevanja zemlja u tegli isušena. Previše vlage može dovesti do propadanja biljke. Voli svjetlost, ali ne smije biti direktno izložena suncu.
Monstera adansonni


Bitno ju je pozicionirati na svjetlo mjesto ili polusjenu, dosta je otporna biljka koja se zalijeva prosječno jednom tjedno. S obzirom na to da brzo raste, potrebno ju je postaviti na mjesto gdje će imati dovoljno prostora za rast. Osim u širinu, ova puzavica može rasti i u visinu, ukoliko u teglu postavite potporni stup. Ima listove zanimljivog izgleda koji podsjećaju na švicarski sir.
Razmožavanje puzavica
Ako ih pravilno njegujete, neke puzajuće biljke mogu narasti i do 20 metara, poput najpoznatijeg Epipremnuma.

Ako je biljka predugačka, možete je skratiti rezanjem ili podrezivanjam. A to je ujedno i prvi korak kod razmnožavanja biljke. “Prilikom razmnožavanja reznicama odrežite jedan vrh biljke, kosi rez. Ulijete vodu u staklenku. Obavezno čista staklenka i čista voda da se ne bi bakterije nakupile. I umetnete biljku”, objašnjava Sandra Bedran, mag.ing.agr., voditeljica odjela sobnog bilja u Iris MBM.

Reznice možete umetnuti u ovakve ili slične ukrasne staklenke koje ćete moći izložiti na policu ili komodu. Kad razvije dovoljno dobar korijen, biljka je spremna za presađivanje.
Presađivanje puzavica
Za presađivanje, primjerice Hoye linearis, bit će vam potrebna svježa zemlja, granule, voda i ukrasna tegla.
Prvo se u teglu stavljaju granule za drenažu kako biljka ne bi istrunula ako je previše zalijete. Za sadnju potrebno je izvaditi biljku iz uzgojne tegle. Potom, odstraniti višak supstrata kako bi se on nadomjestio kasnije u ukrasnoj posudi sa svježim i hranjivim supstratom.
Biljka se potom stavlja u ukrasnu teglu, praznine oko nje popunjavaju se zemljom i na kraju se zalije vodom. Teglu počistimo i smjestimo na odgovarajuće mjesto.

Uz pravilnu njegu, ove raskošne puzajuće biljke mogu krasiti svaku prostoriju doma ili radni prostor.
Bilje
Perunika – najelegantnija među cvijećem
Bogati baršunasti cvjetovi i cijela paleta boja, peruniku čine jednim od najpopularnijih proljetnih cvjetova. Pojedine vrste narastu i do impozatnih metar i pol visine, a lijepo se kombiniraju i s drugim cvjetnim vrstama. Kako ih njegovati te s kojim biljkama kombinirati, saznajte u nastavku.

Iris ili perunika jedna je od najstarijih ukrasnih biljaka na svijetu. Ovaj predivni cvijet ime je dobio po grčkoj božici Iridi, božici duge i glasnici bogova. Hrvatski naziv ‘perunika’ dolazi od imena vrhovnog staroslavenskog boga groma i munje Peruna. Prema legendi, perunika bi narasla na mjestu na koje je bog Perun udario munjom.
Vrste

Razlikujemo oko 300 vrsta perunika, od kojih su mnogi kultivari nastali križanjem nekoliko vrsta. Osim po bojama koje variraju od snježno bijele, žute, narančaste pa do tamno crvene i svih nijansi ljubičaste, irisi se razlikuju i po veličini cvjetova i visini stabljike.
Patuljaste bradate perunike narastu od 20 do 40 centimetara, a vrt će ukrasiti već krajem travnja. Poluvisoke bradate perunike pretežno cvjetaju u svibnju, a visoke su između 50 i 70 cm, dok najatraktivniji kultivar – visoke bradate perunike – dosegnu od pola metra do čak metar i pol visine. Prekrasni krupni cvjetovi visokih perunika pojavit će se u svibnju i lipnju.
Savjeti za planiranje i uređenje vrta
Sadnja


Irisi su pogodni za uređenje različitih tipova vrtova. U mediteranskoj klimi pogodno ih je kombinirati s lavandom, ostrugicom i mačjom metvicom, dok u ladanjskom vrtu posebno efektno izgledaju uz vučiku, ukrasni luk i dekorativne trave.
Ako namjeravate zasaditi nekoliko različitih vrsta perunike u više boja, kombinirajte ih s neutralnim trajnicama, kako bi ljepota irisa došla do izražaja.
Perunike vole dobro osunčane dijelove vrta te vapnenasta, propusna tla. Na sjenovitim područjima loše cvatu, a štete im i teška, vlažna tla u kojima će brzo istrunuti.

Idealno vrijeme za sadnju ovog lijepog cvijeta je između srpnja i listopada, no ako ih niste stigli zasaditi pošle godine, ne brinite. No, mogu se posaditi i do kraja ožujka. Niže sorte perunike sade se na razmak od oko 40 cm, a više sorte na 80 cm udaljenosti. Gnojite ih u travnju i to gnojivom s visokim postotkom kalija i fosfora, a malim udjelom dušika.
Bilje
Tri mjesta u domu idealna za pozicioniranje biljaka
I to onih koje ne zahtijevaju pretjeranu njegu.

Zelenilo biramo prema preferencijama i uvjetima koji nam za njega trebaju. No, vrlo je bitno pravilno pozicioniranje biljaka kako bi im ljepota došla do izražaja.
1. Prozorska klupčica

Na prozorsku klupčicu možete smjestiti dvije sanseverije u ukasnim teglama. U jednu malo veću teglu možete posaditi krasulu i smjestiti je između sanseverija.
Krasula je kao i sanseverija sukulent, stoga ih ne treba pretjerano zalijevati.
A sve biljke koje stavljate na prozorske klupčice moraju biti one koje traže puno svjetlosti. Pa se sukulenti tu nameću kao prvi izbor, a odabir posuda ovisi o vašem ukusu.

Jednako lijepo izgledat će i tri eševerije u cink posudama.
2. Viseći vrtovi

Za viseći vrt idealne će biti puzajuće biljke u kokedamama. Kako ne biste pretjerano trebali brinuti o zalijevanju, obložite je mahovinom koja će zadržavati vlagu. Druga opcija je obloga od kokosovih vlakana koja su postala sveprisutna u vrtlarstvu.
Puzajuće biljke – zanimljiv ukras svakog prostora
3. Komoda ili polica

Ovdje su dobrodošle mnoge sobne biljke. Ako tražite one jednostavnog održavanja, i ovdje su sukulenti pravi izbor, do kalahoe do havorcije.