Bilje
Agrumi u vašem vrtu – rajski vrt
Ukrasno bilje je uglavnom dekorativni dodatak koji će obogatiti vaš vrt ili terasu svojim lijepim izgledom i cvatom. Ono može biti i vrlo korisno, osobito ako možete uživati i u njegovim ukusnim i sočnim plodovima.
Citrusno voće odnosno agrumi nisu samo plodovi iz kojih crpimo bogatstvo vitamina B i C skupine, već mogu biti i lijepa ukrasna stabla, koja je lako oblikovati i uzgojiti u svom domu. Krase ih zimzeleno lišće i najčešće bijeli cvijetovi intenzivnog mirisa te ukusni, kiseli ili slatki plodovi.
Agrumi koje možemo uzgojiti u svom vrtu, ili kao lončanice na balkonu, odnosno terasi su grejp, mandarina, kumkvat, i najpoznatija dva predstavnika: naranča i limun. Osim što su njeni plodovi ukusni i sočni, naranča je najplodnije voće nakon banana i grožđa, a daje i do 500 plodova godišnje. Ima široku primjenu i zbog eteričnog ulja kao i ljekovitog svojstva, pri jačanju imunosnog sustava i dobrog djelovanja protiv alergija.
Odličan izvor vitamina u Vašem vrtu
Limun se rijetko jede kao voće zbog svoje velike kiselosti, već se primjenjuje kao dodatak jelu, pićima, ali i u farmakologiji, a njegovo pročišćeno ulje koristi se u prehrambenoj industriji i proizvodnji sredstava za čišćenje i deterdženata. Limun dezinficira vodu, stoga je u prošlosti bio iznimno popularno voće na Siciliji koja je imala probleme s opskrbom pitke vode. Možda iz tih starih običaja proizlazi i današnja navika da tijekom ljetnih mjeseci poslužujemo vodu s kriškom limuna.
Briga i održavanje
Nakon prestanka s gnojidbom u rujnu, agrume pripremljene za prezimljavanje više nije potrebno značajnije zalijevati, jer ne podnose vodu koja se zadržava u loncima. U takvim bi uvjetima njihov korijen počeo trunuti. Tijekom zimskih temperatura agrume treba skloniti u prostor na ugodnijih 3 do 15 stupnja Celzijeva te im osigurati dovoljno svjetla.
Orezivanje kojim se oblikuje krošnja, osim estetske ima i funkcionalnu svrhu, jer će stablo dati više plodova. I kada su uzgojeni u kontinentalnom dijelu zemlje plodovi agruma mogu dovoljno dozrjeti da bi u njima mogli uživati.
Zahvaljujući prilagodljivosti agruma i ostalog južnog voća, danas je moguće lijep i mirisan mediteranski vrt urediti i u kontinentalnim dijelovima zemlje. U njemu će biti mjesta i za smokvu, nar, lavandu, lovor i ružmarin što će upotpuniti čarobnu atmosferu i oživiti zavodljivi duh Mediterana.
Visoke temperature kako su opasne za ljude, tako su i za biljke. Vrućine i sparine teško podnose i biljke, a posebno je važno da tijekom vrelih dana, osnovne stvari radimo ispravno. Tako tijekom ljeta posebnu pažnju treba obratiti na zaljevanje biljaka, jer samo jedan krivi potez, može učiniti veliku štetu. Što točno treba raditi pri zalijevanju biljki kada se temperature na ljestvici kreću visoko, doznali smo od stručnjaka, Lidije Mamić iz Vrtnog centra Šestine.
Lidija nam je rekla koje su tri najčešće pogreške koje ljudi rade pri zalijevanju bilji tijekom ljeta.
- Zalijevanje po listu ili cvijetu biljke
Stvara se refleksija sunce/voda i uslijed toga možemo oštetiti biljku - Zaljevanje u “podne”
Zaboravili ste zaliti u jutro? Nemojte ni u podne, pričekajte radije večer - Loš supstrat takoder utječe na vlažnost bilja. Ako je supstrat kvalitetan, dulje zadržava vlagu i biljka može piti cijeli dan. Kod losih supstrata voda samo proleti kroz teglicu i za koji sat biljka je opet suha.
Zalijevanje biljki neizmjerno je važno tijekom cijele godine, a posebnu pažnju treba obratiti tijekom ljetnih mjeseci. Veliki zaljubljenici u biljke i prirodu znaju glavne ‘cake’ na koje trebaju pripaziti i uživaju u zalijevanju biljki tijekom ljetnih jutara i večeri te na što pripaziti tijekom zalijevanja travnjaka.
Više štete nego koristi
Ipak, svakodnevno zalijevanje ne znači da je ono bilo pravilno. Blago orošavanje nekada će napraviti više štete nego koristi, isprčala nam je Lidija Mamić iz Vrtnog centra Šestine. Dodaje kako je vjerojatno svima poznato da se biljke ne smiju zalijevati tijekom dana kada sunce najviše prži, jer tada na lišću zaostaju kapljice vode koje pod jakim suncem doslovno mogu spaliti listove. Upravo zato, najbolje je biljke zalijevati uvečer, kada je tlo hladnije i isparavanje vode manje.
Kada zalijevati travnjak?
Travnjak pak treba tijekom ljetnih mjeseci zalijevati ujutro, jer večernjim zalijevanjem trava preko noći ostaje vlažna, a time se pojačava mogućnost razvija mnogih bolesti biljaka. Isto tako, treba izbjegavati zalijevanje trave tijekom jakog vjetra jer se tada tlo vrlo brzo suši.
Kako zalijevati biljke?
Uvijek je bolje zalijevati rjeđe s većom količinom vode, nego češće, s manjom. Zašto je tome tako? Rješim zalijevanjem većim količinama voda dopire do dubljih slojeva, čime se omogućuje zakorjenjivanje biljke. Površinskim zalijevanjem korijenje se razvija pri površini i time je više izloženo suncu.
Treba odrediti količinu vode koja će doprijeti do korijena. Oko 10 litara vode potrebno je po četvornom metru da bi se natopio sloj deblji od 10 cm.
You must be logged in to post a comment Login