Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Kako mogu izgledati opločnici

Na Arhibau smo provjerili koji su to najnoviji trendovi u uređenju eksterijera.

Na Arhibau su se predstavili i mnogi hrvatski proizvođači, pa smo tamo imali prilike vidjeti novitete u građevinskoj industriji.

Opločnici vrlo praktični za eksterijere

Uređena okućnica kruna je projekta čime se zaokružuje ukupni dojam objekta. U trendu su veliki formati opločnika.

‘Unazad nekoliko godina trend je veliko formatna ploča u bilo kojem obliku i obradi. To su formati XXL ploča, 120×40, trokuti, ti geometrijski nepravilni likovi, ali većih formata. Utoliko mora biti malo zahtjevnija podloga, potreban je strojna obrada, iskusni izvođači, ali to sve projektanti nekako predviđaju u samom projektu, a mi smo tu opet da usmjeravamo na koji način se nešto izvodi’, kaže  Arnela Brakus, voditeljica marketinga, Beton Lučko.

Reciklaža- vladajući trend

Pravilne, ravne linije, svijetle nijanse, ali nepravilni oblici. Sve se to traži za idealno uređenu okućnicu. U Betonu Lučko dodaju da je kod takvih opločnika važna debljina, koja treba biti od minimalnih 8 pa i do 12 cm. A nakon veličine kao jedan od vladajućih trendova treba spomenuti i reciklažu.

‘Ono što bih najviše istaknula to je naš proizvod Ruconbar, to je zid za zaštitu od buke, na bazi reciklirane gume gdje usko smo surađivali sa građevinskim fakultetom, sa dobavljačem reciklažnog materijala, znači zidovi za zaštitu od buke su jedan proizvod, drugi proizvod u našoj galanteriji bi isto tako istaknula ploče koje u završnom sloju imaju reciklirano staklo’, kaže.

Upravo je ovo primjer kako ti opločnici mogu izgledati. Završni svjetlucavi sloj daje poseban dojam.

‘To se radi kao detalj, ona samim time sa staklom dobiva nekakav sjaj, vizualno oku malo interesantnije nego nekakva klasična. Ona se stavlja znači u onaj završni, habajući sloj, dok je osnovni sloj betona naravno, uvijek isti’, kaže.

Sjajni opločnici

Dostupni su u različitim bojama, oblicima i veličinama.

‘ Završni habajući sloj može biti primjenjiv na bilo kojem formatu opločnika. To može biti i manji format i veći format. Znači, bilo koji kalup se može staviti, u završnom sloju se ubaciti taj komad recikliranog stakla. Jedino se može varirati sa nekakvim bojama, znači to može biti bijeli, prozirni, zeleni smeđi, zavisi o zahtjevu opet projekta’, kaže.

Praćenje najnovijih tehnologija

U Betonu Lučko prate najnovije tehnologije, a omjere materijala i recepture istražuju u laboratoriju. Ponosni su na mnoge projekte kojih su bili dio, a nadaju se novima, izazovnijima.

‘ Mi nastojimo pratiti i tržište i zahtjev projekta i u tom smjeru i radimo svoje proizvode u konačnici, sve ono što nas čeka u budućnosti, spremni smo u svakom slučaju, ali je samo stvar potražnje na tržištu. Mi se nadamo da će se otvoriti novi projekti, nadamo se da će naša Hrvatska se obnavljati i dalje i da će i dalje biti puno zanimljivih i interesantnih projekata u kojima ćemo i mi usko surađivati’, kaže.

Jer kao što smo rekli na početku, nijedan arhitektonski projekt nije gotov dok ne dobije reprezentativnu okućnicu.

Bilje

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

Ove sobne biljke pročišćavaju zrak i donose svježinu prirode ravno u vaš dom

Udisanje svježeg i čistog zraka u pluća ima izravnu povezanost sa smanjenjem stresa i anksioznosti, a to je zbog toga što kisik povećava razinu serotonina (neurotransmitera za sreću), što dovodi do većih osjećaja mira i sreće.

Određene sobne biljke poznate su po tome što čiste i filtriraju zrak od toksičnih kemikalija poput benzena, formaldehida i amonijaka, prema NASA-inom izvješću o čistom zraku.

1. Mirni ljiljan

Osim što jedroliki bijeli cvjetovi pomažu u stvaranju opuštajućeg, mirnog prostora, Mirni ljiljan ili Spatifilum ima najizraženija svojstva za pročišćavanje zraka. On je zapravo po NASA-i najučinkovitiji pročišćivač zraka.

Spatifilum je još jedna sjajna biljka za uklanjanje štetnog benzena i formaldehida, koji mogu biti ispušteni iz jakih sredstava za čišćenje i raznih drugih izvora.

Ova biljka je jedna od rijetkih koja može cvjetati u zatvorenom prostoru, pa je ne samo funkcionalna već i prekrasna.

2. Krizanteme

Ove biljke su izvrsne jer nisu samo pune živih boja, već su i vrlo jeftine.

Krizanteme uklanjaju benzen, formaldehid, a također filtriraju amonijak i ksilene, čineći ih odličnim borcima za čist zrak u zatvorenom prostoru!

3. Engleski bršljan

Prema NASA-inim znanstvenicima, engleski bršljan proglašen je najboljom biljkom za filtriranje zraka jer je najefikasniji u apsorpciji formaldehida.

Također, vrlo je jednostavan za uzgoj i prilagodljiv uvjetima, što ga čini izdržljivom biljkom.

Ovo je odlična biljka koju možete objesiti iznad police s knjigama ili na rub prozora zbog zanimljivog načina na koji raste i visi, dodajući moderan izgled vašem domu.

4. Sanseverija

Zmijska biljka je zapravo jedna od naših omiljenih sobnih biljaka.

Zmijska biljka je posebno savršena za spavaću sobu jer ne samo da uklanja benzen i formaldehid, već apsorbira ugljikov dioksid i tijekom noći oslobađa svježi kisik.

Sanseveria: zmijska biljka koja trpi zanemarivanje

5. Aloe vera

Zadnja biljka na ovom popisu za čišćenje zraka u domu je Aloe vera. Ova biljka postala je poznata po ulju i ljekovitim svojstvima za kožu, no kao sobna biljka također ima sjajne karakteristike.

Uklanja visoke razine formaldehida iz zraka, a kada količina štetnih kemikalija u zraku postane prevelika, listovi biljke prikazat će smeđe mrlje, upozoravajući vas na visoke razine kemikalija u vašem domu.

Nastavite čitati

Bilje

Oprez: Ovi su sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke

Evo nekoliko sukulenta koje bi ste trebali postaviti izvan dosega šapa

Ako tražite biljke sigurne za kućne ljubimce koje će ispuniti vaš dom, sukulenti su odlična opcija. Postoji mnogo prekrasnih vrsta koje možete odabrati, ali pazite da izbjegnete nekoliko toksičnih vrsta.
Neki sukulenti su toksični za mačke i pse jer sadrže prirodno prisutne spojeve koji djeluju kao obrambeni mehanizmi protiv biljojeda i štetnika. Nažalost, kućni ljubimci ponekad grizu ove biljke iz znatiželje ili dosade, što može dovesti do slučajnog trovanja.

Aloe vera

Aloe vera često se drži kao sobna biljka, poznata po svojim ljekovitim svojstvima i upotrebi u kozmetičkim proizvodima. Nažalost, bodlje nisu jedini problem ako ovu biljku imate u blizini svojih kućnih ljubimaca. Aloe vera se smatra toksičnom za kućne ljubimce jer sadrži antrakinonske glikozide koji mogu uzrokovati povraćanje i proljev ili ozbiljnije simptome. Toksicitet se smatra blagim do umjerenim, ali najbolje je biti oprezan i držati ove biljke podalje od ljubimaca.

Kalanhoa

Kalanhoe su cijenjene zbog svoje sposobnosti da obilno cvjetaju u zatvorenim prostorima. Svijetli cvjetovi crvene, narančaste, ružičaste i žute boje pojavljuju se tijekom cijele godine u pravim uvjetima, dodajući boju vašem domu.

Kalanchoe blossfeldiana i druge uobičajene vrste nisu sigurne za kućne ljubimce, jer mogu izazvati iritaciju probavnog sustava ako se unesu. Veće količine mogu izazvati ozbiljnije posljedice, no teški simptomi su rijetki.

Krunica

Biljke iz roda Senecio često su poznate kao viseći sukulenti, uključujući simpatična imena poput “niz banana” i “niz dupina”. Iako su ove viseće biljke vrlo privlačne, važno je držati ih izvan dohvata znatiželjnih šapica.

Ovaj viseći sukulent predivan je ukras svakom prostoru

Unos biljaka iz vrste Senecio može kod mačaka i pasa izazvati želučane tegobe i letargiju. Jedan od najlakših načina da ih zaštitite je da svoje viseće sukulente postavite u košare i orežete vitice kad postanu preduge.

Drvo žada

Postoji na stotine vrsta iz roda Crassula, ali nijedna nije popularnija među ljubiteljima sobnih biljaka od Crassula ovata. Poznata kao drvo žada, ovaj sukulent je otporan i podnosi razne uvjete, što ga čini idealnim za početnike.

Iako je ova sobna biljka vrlo popularna, najbolje ju je držati podalje od kućnih ljubimaca, posebno pasa. Unos može uzrokovati probavne smetnje i letargiju.

Agave

Biljke agave su obično veći sukulenti koji se sade u gredice, a ne drže u posudama. Međutim, ako imate manju vrstu koju uzgajate u zatvorenom prostoru, trebala bi biti izvan dosega vaših ljubimaca.

Ove biljke sadrže kristale kalcij oksalata koji uzrokuju iritaciju kada se unesu. Ako primijetite da vaši ljubimci trljaju lice šapama ili imaju poteškoća s gutanjem, provjerite svoje agave za tragove griženja. Držite ih izvan dohvata tako da ih postavite na višu policu ili odaberite sigurniju alternativu za kućne ljubimce.

Sanseveria

Sansevieria je omiljena sobna biljka za početnike, toliko otporna da se često smatra gotovo nemogućom za ubojstvo. Obično je poznata kao zmijska biljka ili svekrvin jezik zbog svojih šiljastih i duguljastih listova.

Ove biljke sadrže saponine koji uzrokuju blage do umjerene simptome kada se unesu, uključujući mučninu, povraćanje i proljev. Iskoristite ove savjete kako biste zadržali svoje ljubimce podalje, ili odaberite sigurniju alternativu.


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice