Povežimo se

Planiranje i uređenje

10 najvećih vrtnih mitova: Otkrivamo što se krije iza njih

Postoje brojni mitovi o njezi vrta i travnjaka. Otkrivamo što se krije iza njih.

1. Nove travnjake ne treba gnojiti

Raširen je mit o negnojenju svježe posijanog travnjaka u prvoj godini. Na taj način se biljke u početku mogu dobro ukorijeniti i ne razmaze se previše hranjivim tvarima. Međutim, praksa pokazuje vrlo različite rezultate: tijekom sezone sjetve, mlade biljke travnjaka su posebno ugrožene jer je travnjak još uvijek neravan i korov ima dovoljno prostora za klijanje. Stoga se pobrinite da novi travnjak bude gust što je prije moguće. Za to je vrlo važna dobra opskrba hranjivim tvarima. Najbolje je posipati brzodjelujuće početno gnojivo odmah nakon sjetve, a zatim gnojiti svakih četiri do šest tjedana normalnim gnojivom za travnjak kako biste dobili zdrav i gust travnjak.

2. Travnjak morate vapniti svake godine kako mahovina ne bi imala šanse

Vapno pomaže neutralizirati kiselost u tlu. Međutim, kiselo tlo nije jedini razlog za razvoj mahovine. Ostali razlozi su da travnjak nema dovoljno sunca, da je tlo pregusto, da je pokošeno preduboko ili da je pogrešno pognojeno. I naravno, vapnjenje tu ne može ništa. Najbolja metoda protiv mahovine na travnjaku je rahljenje i prozračivanje, barem jednom godišnje. S prozračivačem i njegovim različitim valjcima, oboje je brzo i jednostavno. Ako sumnjate da je vaš travnjak kisel, najbolje je napraviti test tla. Vapnenje ima smisla kod pH vrijednosti manje od 5.

3. Što je travnjak dublje pokošen, imam manje posla

Nažalost, to je pogrešno, jer preduboko košenje oštećuje travnjak. Kao rezultat toga, korijenje trave je izloženo, meta je za bolesti i, posebno ljeti, može biti toliko isušeno na suncu da travnjak posmeđi i umre. Preporučamo “pravilo trećine” kada kosite travnjak: ono kaže da se travnjak skraćuje samo za jednu trećinu, ostaju dvije trećine. Dakle, ako je travnjak visok 6 cm, odrezat ćete samo 2 cm, a ostat će 4 cm.

4. Manje gnojidbe znači i manje košnje

Ako se travnjak redovito gnoji, to dovodi do bržeg rasta. To ujedno znači: kosite češće! Pa trebamo li smanjiti gnojidbu? Ni to nije rješenje. Jer ako se zanemari redovita gnojidba, to dovodi do nedostatka hranjivih tvari. Nakon određenog vremena travnjak postaje mrljast, zarasta i izgleda zapušteno. Međutim, obnavljanje travnjaka zahtijeva više truda od redovite košnje.Ako ne želite sami kositi, najbolje je nabaviti Robolinho® robotsku kosilicu. On se potpuno automatski brine za redovitu košnju.

5. Malčiranje zamjenjuje gnojidbu

Malčiranje je savršena dopuna gnojidbi. Travnjaku vraća prirodne hranjive tvari i štiti ga od isušivanja. Prilikom košnje, pokošene vlati trave se vrte u kućištu kosilice, posebnom oštricom se fino usitnjavaju i otpuhuju natrag u travnjak kao prirodno gnojivo.

Za to su prikladne kosilice s funkcijom 3inONE ili 4inONE ili posebne kosilice za malčiranje. Najjednostavnije je s Robolinho® robotskom kosilicom. Potpuno automatski kosi travnjak i istovremeno vrlo fino sjecka pokošenu travu zahvaljujući svom jedinstvenom sustavu noževa za malčiranje. Sitna pokošena trava ostaje na travnjaku i djeluje poput prirodnog gnojiva. Mali savjet: malč košnja najbolje funkcionira na niskoj travi.

6. Savršen travnjak kroz prozračivanje

Kod prozračivanja travnjak se rahli valjkom za prozračivanje. To poboljšava rast travnjaka jer može bolje apsorbirati kisik, hranjive tvari i vlagu. Travnjak možete prozračiti nekoliko puta godišnje jer je to poput osvježavanja travnjaka. Međutim, to nije dovoljno za njegovan i bujan travnjak. Stoga ne zaboravite redovito kositi i, osobito ljeti, zalijevati travnjak.

7. Bolje je ne zalijevati travnjak usred dana

Ovo vjerojatno znate iz iskustva: ako biljke s velikim lišćem zalijevate na podnevnom suncu, zaostale kapi vode mogu uzrokovati lokalne opekline na lišću. Međutim, to nije slučaj s travnjacima. Vlati trave su vrlo uske i stoje okomito na sunce, tako da sunčeve zrake nemaju veliku površinu za napad.

Međutim, voda za navodnjavanje vrlo brzo ispari na ljetnim podnevnim vrućinama, pa je potrebno više vode. Stoga preporučujemo zalijevanje travnjaka ujutro ili predvečer. U idealnom slučaju, za to koristite kišnicu i ispumpajte je iz bunara, spremnika za kišnicu ili cisterne vrtnom pumpom.

8. Zelene reznice i vrtni otpad moraju se zbrinjavati uz velike troškove

Svaki lijepo uređeni vrt također treba ostati u formi. Stoga biste trebali redovito podrezivati ​​živice, grmlje i drveće. Ali što učiniti sa svim isječcima? Rješenje je vrlo jednostavno: usitnite grane, grančice i zelenilo pomoću sjeckalice i upotrijebite nasjeckani materijal i malč u vrtu kao pokrivač za gredice protiv korova: kao sklonište za male životinje poput ježeva ili kao dno ili drugi donji sloj na kompostu.

9. Zadnja košnja travnjaka je u listopadu

Stav da je zadnja košnja uvijek u listopadu samo je djelomično točan, budući da se rast travnjaka ne temelji na kalendarskom mjesecu, već na vremenu. Gotovo je tek kada travnjak prestane rasti i/ili kada temperature trajno ne dosegnu više od 5-10 stupnjeva. Tada je vrijeme da kosilicu ili robotsku kosilicu pripremite za zimu.

10. Na travnjaku može ostati malo jesenjeg otpalog lišća

Obavezno uklonite jesenje lišće s travnjaka. Postoje različiti razlozi za to: travnjak ne spava zimski san, on nastavlja rasti i zimi kada temperature to dopuštaju. Ispod sloja lišća ne dobiva dovoljno svjetla i kisika. Rezultat su žute mrlje na travnjaku. Osim toga, može doći čak i do truljenja ako vlaga ne može izaći. To također oštećuje travnjak. Najlakši način za uklanjanje lišća s travnjaka je puhač za lišće ili usisivač za lišće.

Malo lišća u vrtu, npr. ispod grmlja, može poslužiti kao zimovalište za ježeve.

Oglas

Planiranje i uređenje

Ovo su osnovni alati za vrtlarenje – provjerite što vam je potrebno za sadnju i održavanje

Uredite vrt i terastu kako biste u njima mogli nesmetano uživati

Ako vaš vrt treba malo ljubavi ili tek planirate urediti terasu ili okućnicu, uvijek su vam potrebni alati. Ako se pitate što vam treba kako biste stvotrili i održavali prostor koji volite, donosimo popis alata koji je svakome potreban za održavanje vrta.

Za početak je vrt potrebno vratiti u život nakon hladnog vremena, kiše i vjetra. Evo koji će vam alati pomoći:

Grablje: Osnovni predmet koji vam može puno pomoći i važan je alat za održavanje vrta, posbeno kada kosite i čištite lišće.

Tačke: Ako imate veliki vrt ili okučnicu, pametno ih je imati jer ćete lakše prenositi otpad i materijale.

Metla: Nema bolje pomoći za čišćenje terase i uklanjanja uporne prašine i lišća s podnih obloga. Metlu koju koristite za balkone i terase ipak nemojte koristiti i za čišćenje interijera.

Alat za uklanjanje korva: Ako vam korov uprorno raste u vrtu, alat koji ga uklanja će vam sigurno olakšati muke i pomoći vam da korov uklonite s korjenom.

Za održavanje površina

Gusto zelenilo je odlična pozadina za odmor tijekom dana ili ranu večeru u vrtu, ali kako bi trava i bilje izgledali savršeno, potrebno ju je održavati. Ovi alati će vam pri tome pomoći:

Kosilica: Danas ih je na tržištu puno, a one su intergalni dio održavanja travnjaka. Odaberite onu koja najviše odgovara vašim potrebana i olakšajte si posao održavanja.

Kako odabrati motornu kosilicu

Crijevo za vodu: Travi i cvijeću je potrebna voda i to često, a posao zalijevanja travnjaka ćete puno lakše obaviti ako imate dovoljno dugo crijevo kojim možete zaliti cijelu površinu.

Škare za vrtove: Ako je potrebno rubove travnjaka urediti, najlakše ćete to učiniti škarama koje služe upravo za tu svrhu.

Prozračivać travnjaka: Ovo tajno oružje za održavanje ukrasnih travnjaka jer će omogućiti prozračivanje travnjaka i dopustiti zraku i hranjivim tvarima da prodru do trave.

Za sadnju sjemena

Ako ste zamislili u svom vrtu svježe rajčice i krastvce, morate ih sami zasaditi. Osim dovoljno prostora za njih, potrebni su i određeni alati koji će vam pomoći da se vaš plan ostvari.

Lopatica: Radi se u osnovnom alatu koji je idealan za kopanje malih rupa u koje ćete staviti sjeme.

Lopata: Ona će poslužiti za rad na velikim površinama, ako želite premjestiti puno zemlje i mala vam lopatica ne može pomoći.

Vilica za vrt: Ona će vam poslužiti da uklonite korov, maknete višak zemlje ili poravnate površinu.

Za lakšu rezidbu

Koliko će vaša okućnica biti uredna ovisi i o tome koliko često uklanjate višak grana s vaših stabala. Ta navika neće samo utjecati na izgled vrta već ćete tako ukloniti grane koje nisu zdrave i dopsutiti novima da rastu.

Škare za vrt: Dobro će vam doći za uklanjje ocvalog cvijeća ili viška lišća i granćica.

Jurilica za laku košnju

Škare za rezidbu: Dovoljno su jaki da obrežu tvrde grane drveća i grmlja, ponekad debele i do dva centimetra.

Škare za grane: One imaju dovoljno dugu dršku kako biste lakše mogli dosegnuti i visoke grane.

Škare za živicu: Samo ime otkriva kako će vam poslužiti da se lakše obrežete ali i oblikujete svoju ukrasnu živicu.

Važno je odražvati alate kako bi dugo trajali

Ako se na njima nalazi zemlja, očisite alat nakon rada u vrtu. Sve vrste škara će s vremena na vrijeme zahtijevati da ih naoštirite, a to možete učiniti i sami.

Ne ostavljajte alat na hladnom i kišnom vremenu, pospremite ga u prostoriju koja je natrkivena. Ako nemate posebnu prostoriju za alat, dobro će poslužiti i kutije za pohranjivanje alata.

Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Automatizacijom kuće do manjih računa za grijanje

Automatizacija kuća više nije znanstvena fantastika već stvarnost koja je jednostavnija za korištenje nego što možete zamisliti. Sustavi za pametno upravljanje kućom povezuju više komponenti kojim se zatim upravlja putem pametnog telefona. Jedan od takvih sustava je Gealan Linear koji u kombinaciji s automatiziranim prozorskim rješenjem Texino olakšava svakodnevnu brigu o otvorenim prozorima. 

Vi ga možete spojit preko rutera i putem aplikacije upravljati prozorima, a uz naša druga rješenja kao što je Care Smart aktivni ventilacijski sustav sa rekuperacijom topline, postići potpuno automatizirani dom. Jednom kad se svi termostati i uređaji povežu u aplikaciji, čim otvorite prozor, automatski će se ugasiti ventili na radijatorima ili termostatima, rekao je Mario Barišić, prodajno tehnički savjetnik iz tvrtke Gealan.

Mario Barišić, tvrtka Gealan

Orijentiranost dizajnu

Novo razvijeni sustav, Gealan Linear s višekomornom konstrukcijom daje veću sigurnost te bolju toplinsku i zvučnu izolaciju, a privlači i svojim dizajnom.

To je profil od 74 milimetra i on je jednostavno orijentiran dizajnu, ravnim linijama, lajsne koje se vide, kutovi su na minimalno 4 stupnja tako da izgleda vrlo onako usko, elegantno i ima jednostavno te oštre i ravne linije. Klijentima se jako sviđa kad ga stavimo u nekoj foliji, možda antracitu, u nekoj boji jer tada izgleda poput aluminija, nitko ne bi pretpostavio da se radi o PVC profilu, a opet s njim dobivamo puno bolje termičke vrijednosti nego kod nekih možda opcija aluminijskih rješenja, objasnio je Barišić.

Suvremena arhitektura obožava prozore velikih dimenzija jer se time postiže već prozračnost. No, kod standardne PVC stolarije, problem stvaraju debeli profili. Gealan nudi Lumaxx seriju koja je znatno uža od uobičajenih okvira, a s većim udjelom staklene površine.

Kuća u Istri

Antun Plenković certificirani je projektant pasivnih kuća koji Lumaxx koristi zbog njegovih performansi i dizajna. Princip kod Lumaxa je da su profili okviri puno tanji, otprilike oko 25 posto, što ga čini najtanjim profilom koji sam imao priliku vidjeti. Koristeći takav profil dobili smo prvenstveno da zgrada zadovoljava vizualno, jer to je uvijek važan aspekt za investitora, potencijalne kupce i buduće goste, a taj okvir nam je dozvolio da imamo puno više staklene površine, što znači da na razini prozora imamo više svjetlosti, a zimi više sunčeve energije koja može ući u prostor i umanjiti nam potrebe za grijanjem, izjavio je Plenković

Upravo iz toga razloga je baš serija Lumaxx odabrana za pasivnu kuću u Istri koja će biti certificirana prema PH standardu.

Plenković objašnjava da se pasivna kuća radi od strane investitora jednog iz Istre, čija je ideja bila napraviti luksuznu kuću za odmor koja će prva u Hrvatskoj nositi PH certifikat. Strogi standardi za projektanta su značili mnogo izazova, a jedan od njih je bio stolarija.

Morali smo imati kvalitetan okvir zato da kroz veličinu prozora ne gubimo puno topline vani, a da možemo puno topline koja uđe unutra sačuvati kroz samo staklo. Klasični PVC okviri su obično dosta glomazni što se tiče širine samog okvira. Gealan je bio izabran u velikoj ponudi okvira kao netko tko je odgovarao performansama za takvu kuću. On ima nekoliko svojih tipova okvira koji su certificirani od strane instituta kao prigodni i kvalitetni za ugradnju na pasivne kuće, rekao je Antun Plenković za Dom na kvadrat.

Gealan kroz inovativnost i konstantno unaprjeđivanje svojih proizvoda, odgovara na sve zahtjeve tržišta i olakšava našu svakodnevnicu.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice