Uređenje interijera
Tabure – vladar svakog prostora
Udobnost, kvaliteta i dizajn značajke su taburea koji je mladi poduzetnik dizajnirao.
Tabure ili otoman, komad je namještaja koji s vremenom gubi na značaju. Najčešće služi da na njega tek ispužimo noge, odložimo neku robu ili stvari. No, jedan mladi poduzetnik odlučio je dizajnirati tabure kojem je dao veću funkcionalnost, a u estetskom smislu može postati vladar svakog prostora.
Vlastiti dom san je svakog mladog čovjeka. A kada, napokon, imamo svoju nekretninu slijede slatke muke – uređenje interijera. Ponuda namještaja često ne ispunjava očekivanja i zahtjeve, pa ljudi pristaju na kompromisna, klasična rješenja. No, ne i kreativac Marin Gospić vlasnik brenda Manotto design.
Izrada namještaja

‘Za svoj stan nisam mogao pronaći neke komade namještaja koje bi mi se dobro uklapale i onda je nekako došla ideja idem probati nešto proizvesti sam’, kaže Marin Gospić dizajner namještaja.
Za sebe kaže da je oduvijek volio stvarati. Vlastiti stan projektirao je sam. Većinu građevinskih radova, također je izvodio sam. Nije želio odustati od svog doma iz snova, pa je izrada namještaja bila novi izazov.
‘Ideja je bila proizvesti velike tabure, više komada da mogu slagati u bilo koju formaciju L, U ovisi kako mi paše’, kaže.
Udobnost, kvaliteta i dizajn

To je bio redosljed zahtjeva koji su Marinu bili bitni za njegov novi tabure. A kada radite za sebe, tražite samo najbolje.
‘Tražio sam da to bude zaista što kvalitetniji materijal, što skuplji materijal jer mislim da trenutno, pogotovo u Hrvatskoj, imamo jako puno namještaja koji je rađen od loših materijala samo da dobro izgleda, a dugotrajnost je nikakva’, tvrdi Marin.
Nakon brojnih pokušaja i pogrešaka, ispitivanja materijala i prototipova, Marin je napravio tabure koji mu odgovara. Točnije, za svoj dom napravio ih je sedam, koliko mu je bilo potrebno. Zadovoljan rezultatom, odlučio je proizvod staviti i na tržište.
‘Još uvijek postoji jako puno prostora u svijetu, na tržištu za dobre otomane koji će biti State of the art unutar interijera’, kaže.
Brojne mogućnosti za tabure

Danas već postoje brojne mogućnosti, a svaki kupac može kombinirati svoj idealan tabure. Možete birati boju nogica, šavova i materijala i tako ga ukomponirati u prostor i svom tabureu dati vlastiti pečat. Drvo koje se koristi je američki crni orah, a prva kolekcija napravljena je od kašmira koji, smatra dizajner, osim što je lijep, zbog gustoće tkanja je i jednostavan za održavanje. A ukoliko ih imate nekoliko, možete ih slagati i dobit ćete novu namjenu. Uloga i funkcija ovog taburea iz dana u dan raste i dobiva sve veću ulogu.
‘ Htjeli smo napraviti da to bude jedan komad namještaja koji, između ostalog, lijepo izgleda, dugotrajan je, udoban je, opruge se nalaze u svim foteljama tako da se može dugo sjediti na njima. Cijela priča, cijeli paket je zadovoljen tako da on zaista može služiti kao komad namještaja u sklopu dvosjeda, trosjeda što nam je iduća kolekcija koju smo napravili nakon otomana tako da se ima neka veća uloga i svrha, osim odložiti odjeću’, kaže.
Prilagodba potrebama korisnika

Od početka, dizajner je promišljao ovaj tabure kao komad namještaja koji će se prilagođavati potrebama korisnika i moći mijenjati svoju ulogu u prostoru i vremenu. Upravo zbog toga, ne smatra ga potrošnim ili sezonskim komadom namještaja koji ćemo s vremenom zamijeniti.
‘Svaki komad namještaja ima garanciju. Trenutno još nisam odredio vremenski rok, ali razmišljam u tom smjeru da zapravo bude neograničena garancija. Sve ono što se ošteti lošim korištenjem ili slučajnošću to je druga stvar, ali ako se nešto dogodi bilo kojem komadu namještaja uslijed lošije proizvodnje ili bilo čega da ćemo potpuno besplatno to zamijeniti’, tvrdi.
Ovom zanimljivom idejom o doživotnoj garanciji završavamo priču o tabureu koji donosi neko novo svjetlo na taj zapostavljeni komad namještaja.
Predstavljamo dom
Stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Uređenje interijera tamnim bojama – spoj estetike, tehnologije i svakodnevne funkcionalnosti

Tamni tonovi u interijerima sve češće postaju izbor onih koji žele sofisticiran izgled prostora. Ipak, često se postavlja pitanje – koliko su takvi dekori praktični za svakodnevni život? Primjer stana od 80 m² koji je uredila dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga pokazuje da uz pravi odabir materijala, tamni tonovi mogu biti i estetski dojmljivi i izuzetno funkcionalni.
Tlocrtne prilagodbe za maksimalnu iskoristivost prostora
Prvotna organizacija stana uključivala je tri spavaće sobe i dvije kupaonice. Na prijedlog dizajnerice, prostor je prenamijenjen u funkcionalniju cjelinu – roditeljska soba s garderobom, kupaonicom i malim kućnim uredom (master suite), dok je u hodniku dobiven dodatni prostor za ugradbeni ormar. Rezultat je protočan, skladan tlocrt u kojem svaki kvadrat ima svrhu.
Fenix materijal: mat površina otporna na tragove korištenja
Središnji dio stana – kuhinja – izrađena je u Fenix dekoru Grigio Bromo. Riječ je o nanotehnološkom materijalu otporom na otiske prstiju i mehanička oštećenja, idealnom za svakodnevnu upotrebu.

“Fenix se može čak i regenerirati glačalom preko vlažne krpe ako dođe do mikro ogrebotina,” objašnjava Mladen Lovreković iz Elgrada.
Uz kuhinju, u istom je materijalu izrađena i biblioteka u dnevnom boravku, čime se prostor dodatno estetski povezuje.

Estetika i funkcionalnost: Uređenje interijera tamnim bojama
Sve više vlasnika stanova odlučuje se za uređenje interijera tamnim bojama, no pritom je ključno birati materijale koji su praktični i otporni na tragove korištenja. Upravo to omogućuje spoj Fenix površina i dodataka poput keramičkog stola koji teži 300 kg, a izrađen je i ugrađen na licu mjesta – kranom, zbog svoje osjetljivosti.
Dnevni boravak nadopunjen je svijetlom heksagonalnom garniturom koja uravnotežuje tamne površine i daje prostoru prozračnost.

Savršen sklad drvenih i tamnih dekorativnih površina
Kroz stan su korišteni drveni dekori poput Jasen Abano površine u Perfect Sense Matt izvedbi, koji vjerno imitiraju prirodno drvo, ali su otporniji na habanje i vrlo jednostavni za održavanje. U kombinaciji s tamnim površinama poput Fenixa, postiže se sklad boja i tekstura – bez kompromisa u funkcionalnosti.

Praktična garderoba i moderno uređene kupaonice
Walk-in garderoba izrađena je u tamnosivoj boji i opremljena izvlačnim ladicama za nakit i sitne predmete. Ovaj sustav povećava preglednost i funkcionalnost, čime se koristi puni potencijal prostora.

U kupaonicama se ističe keramika velikog formata te vodootporna tapeta u roditeljskom tušu, a namještaj od stakla dodatno podiže eleganciju prostora.

Ovaj stan dokaz je da uređenje interijera tamnim bojama ne mora značiti komplicirano održavanje – naprotiv, uz pravilan izbor materijala poput Fenix površina i Perfect Sense dekora, tamni tonovi postaju saveznik u stvaranju modernog, ali i funkcionalnog doma. Spoj pametnih rješenja, tekstura i nijansi stvara interijer koji odiše toplinom, udobnošću i dugotrajnom elegancijom.
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.