Povežimo se

Uređenje interijera

Svevremenska siva kupaonica nikad ne izlazi iz mode

Siva je boja koja nikada ne izlazi iz mode, a savršeno se uklapa u svaki prostor. Vladavina sive u kupaonicama traje već desetljećima, a mi donosimo savjete kako izabrati pravu nijansu i kojim detaljima ju obogatiti.

Siva kupaonica uvijek je siguran izbor

Predivno suptilna siva boja dolazi u toliko nijansi i formi da se uklapa u svaki stil i svaku veličinu kupaonice.

Sanja Štampić iz ABC interijera kaže da je siva kupaonica uvijek siguran izbor. Sivu kupaonicu možete prevesti u elegantnu kupaonicu, možete napraviti kupaonicu industrijskog stila ili napraviti svevremensku neutralnu kupaonicu koja će se uklopiti u svaki interijer.

Iako je siva hladna boja, njena se jednostavnost naglašava biranjem prave nijanse i tekstura koje će kupaonici dati posebnu toplinu. Pomno izabranim detaljima lako se postižu različiti stilovi uređenja.

Kombinirajte ju s drugim bojama

Sive kupaonice, odnosno sive pločice jako se lijepo slažu s bojom, sa svim bojama drveta, tako da ih s time možemo utopliti, a sa detaljima dodati još završni štih.

Želimo li postići vintage stil u sivoj kupaonici, Sanja predlaže da se unesu zlatni elementi poput zlatne pipe, zlatnog nosača ručnika i ostalog asesoara. Isto tako, dijelove zidova možemo ukrasiti odnosno nadopuniti štukaturama koje ćemo obojati u sivu ili možda neku kontrastnu boju.

Želite li krenuti urbanim stilom, uronit ćemo u industrijski stil, gdje će detalji u bojama dati urbano relaksirajuće utočište.

U tom slučaju kupaonicu bi se moglo nadopuniti bakrenim detaljima ili čak elementima u oksidiranom bakru i na taj način dobio bi se pomalo industrijski štih. Ako želite ipak ići na nekakvu sigurnu varijantu tu je svevremenski krom.

Koju nijansu sive odabrati?

Količina svjetla u vašoj kupaonici najbolje će odrediti nijansu sive koja joj savršeno pristaje. Želite li više topline, dodajte bijele detalje, no savršeno se slaže i s crnim nijansama. Sivu kupaonicu divno će naglasiti različite forme i oblici.

Neutralna siva podloga upravo služi tome da se istaknu detalji i da sama pločica ne bude nametljiva, dakle ona služi samo kao neutralna podloga, a dalje se možemo razigrati. 

Bogata ponuda i za svakoga ponešto

ABC interijer nudi bogat izbor sivih kupaonica renomiranih proizvođača poput Porcelanose, Noken, Edone i ArBlue, čija neupitna kvaliteta dominira tržištem. Odabirom kupaonica iz  palete sivih boja, postiže se svevremenski stil prošaran toplinom, koju svakako možete naglasiti završnom obradom slavina.

Ako se radi o sivoj kupaonici sa završnom obradom slavina i ručkica, odnosno svih dodatnih elemenata, određujemo stil koji ćemo postići, odnosno koji želimo dobiti.

Igranjem teksturama, nijansama i bojama, dodatno se naglašava čistoća i zahvalnost sive boje, koja će podnijeti svaki detalj. Bilo da se radi o monokromatskoj kupaonici ili kontrastima, dodajte svjetlost i uživajte u opuštajućoj atmosferi sive.

Uređenje interijera

5 savjeta dizajnerice interijera kako urediti dom kao profesionalac

Uređujete stan ili kuću bez pomoći dizajnera? Ovi praktični savjeti pomoći će vam da svoj dom uredite kao da ste profesionalac – bez grešaka i bez stresa

Uređenje doma može biti izazovno, ali i vrlo osobno iskustvo. Ako se pitate kako urediti dom bez pomoći stručnjaka, dizajnerica interijera Martina Kordić donosi pet ključnih smjernica koje će vam pomoći da prostor osmislite profesionalno, ali po svojoj mjeri.

Martina Kordić

1. Spoj funkcionalnosti i estetike

Prvi i najvažniji korak je pronaći ravnotežu između funkcionalnosti i estetike. Prostor mora odgovarati vašem svakodnevnom životu, a istovremeno biti ugodan oku. To je temelj svakog dobro osmišljenog interijera.

2. Rasvjeta mijenja atmosferu

Rasvjeta ima moć transformirati prostor. Pravilno osvijetljen interijer izgleda veće, toplije i skladnije. Upravo zato Martina ističe rasvjetu kao jednu od najvažnijih stavki pri uređenju.

3. Poštujte svoj budžet

Važno je držati se financijskog okvira i birati namještaj koji je u skladu s vašim mogućnostima. Dobro osmišljen dom ne mora biti skup, već promišljen.

4. Dodajte osobni pečat

Vaš dom treba govoriti o vama. Bilo da se radi o fotografijama, knjigama ili umjetninama – ti detalji daju prostoru karakter. Martina savjetuje da se ne vodimo trendovima, već vlastitim stilom koji će trajati i s vremenom evoluirati.

5. Birajte održive materijale i napravite moodboard

Materijali moraju biti dugoročno održivi i laki za čišćenje, posebno ako prostor koristi više osoba. Kako biste si olakšali izbor, napravite moodboard – kolaž uzoraka boja, tkanina i materijala koji vam pomaže vizualizirati prostor i donijeti bolje odluke.

Ako se još uvijek pitate kako urediti dom na način koji će vam dugoročno odgovarati, ključ je u dobrom planiranju, razumijevanju vlastitih potreba i hrabrosti da prostor prilagodite sebi. Dom ne mora biti savršen – ali mora biti vaš.

Nastavite čitati

Namještaj

Retro, vintage ili antik: Naučite razliku i odaberite pravi namještaj za vaš dom

Zanima vas u čemu je razlika između retro, vintage i antiknog namještaja? Otkrijte kako ih prepoznati i naučite ih kombinirat

retro vintage antikno

Ako volite uređenje interijera i često pretražujete namještaj i dekoracije inspirirane prošlim vremenima, vrlo je važno znati točno što znače pojmovi retro, vintage i antikno. Ne samo zbog estetike, već i zbog uspješne komunikacije pri nabavi namještaja. Kako ih razlikovati i prepoznati ispričala nam je Sunčica Mastelić Ivić.

Objasnit ćemo i zašto nam to treba, jer kad se eveć bavimo interijerima i odabiranjem stila koji je bitan za svaki interijer po naosob, onda u daljem pretraživanju i dobavljanju opreme i namještaja jako je važno znati sa kojim daljnjim sub pojmovima baratate.

Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Retro

Retro se odnosi na nove predmete koji su izrađeni tako da izgledaju kao oni iz prošlih desetljeća – najčešće iz 50-ih, 60-ih i 70-ih godina. To vrijedi ne samo za interijere, već i za modu, tehniku, pa čak i automobile.

Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti

Retro stil karakteriziraju jarke boje, pročišćeni oblici, pleksiglas, krom i staklo. Dizajn iz tog doba bio je bez suvišnih dekoracija, često aerodinamičan i geometrijski jednostavan. Kada danas kupimo nove komade koji izgledom podsjećaju na to vrijeme – govorimo o retro namještaju.

Vintage

Vintage označava originalne predmete iz prošlih vremena koji su stvarno korišteni i sa sobom nose priču i energiju prošlosti. Takvi komadi mogu biti bolje ili lošije očuvani, ali upravo taj trag vremena im daje šarm.

Za razliku od retro komada koji su novi, vintage predmeti su autentični i često imaju veću vrijednost. Ako volite predmete s karakterom i originalnošću, onda je vintage pravi izbor za vas.

Antik

Antikni predmeti su oni stari otprilike 100 godina ili više. Mogu biti naslijeđeni ili kupljeni u antikvarijatima i često dolaze s certifikatom o starosti i porijeklu. Riječ je o predmetima koji su bogato dekorirani, često izrađeni ručno, i zahtijevaju posebnu pažnju pri rukovanju.

Za razliku od vintage komada, antikviteti su slojevitiji u svojoj povijesti, često osjetljiviji i traženiji na tržištu. Njihova vrijednost s vremenom može samo rasti.

Kako ih kombinirati?

Želite li unijeti antikne predmete u moderan prostor, dizajnerica savjetuje da ih koristite s mjerom – „kao sol“. Današnji trend koji se sve češće pojavljuje zove se antikni minimalizam – minimalistički prostori oplemenjeni pokojim vintage ili antiknim detaljem.

Razumijevanje razlike između retro, vintage i antiknog stila pomoći će vam da točno odredite što tražite, gdje to tražiti i kako te komade uklopiti u svoj prostor na smislen i estetski način.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice