Predstavljamo dom
Fenomenalna adaptacija obiteljske kuće
Vodimo vas u Samobor, u preuređenu kuću arhitektice Helene Noršić Patrčević. S obzirom na to da jako voli reciklirati stvari, udahnuti novi život starom prostoru bio joj je užitak.
U centru grada, a opet u blizini šume i parka. Zvuči kao idealno mjesto za život jedne obitelji. Zvučalo je tako i arhitektici Heleni Noršić Patrčević koja je dio roditeljske kuće preuredila za nove potrebe.
„Projektni zadatak je bio da se ovaj dio kuće maksimalno proširi za našu peteročlanu obitelj. Jer ova kuća se sastojala od jednog zasebnog dijela, to je posebno krilo gdje je bila garsonijera u kojoj sam ja živjela kad sam završila fakultet i počela raditi“, objašnjava nam arhitektica.

Što više prirodnog svjetla
Uz to, trebalo je kuću što više otvoriti prema šumi i parku kako bi u njoj bilo što više prirodnog svjetla. Na mjestu današnje kuhinje bila je mala kuhinja i kupaonica, a današnja je blagovaonica imala i ulogu dnevnog boravka.
„Kako smo probili nosivi zid, i proširili se i postavili dnevni boravak i spavanje na drugi dio kuće, onda smo ustvari jednostavno ovdje napravili kao nekakav poluotok. Na taj način smo povećali kuhinju. Probili smo nosivi zid između opet ugradili traverzu, i napravili tu jednu onako interesantnu malu kuhinju i ovdje smjestili blagovaonicu“, dodaje.

Kuhinja je tako dobila na kvadraturi i praktičnosti, a u njoj nas je zaintrigirao još jedan komad namještaja.

„To je jedan zanimljiv komad namještaja kojeg smo naručili iz Italije, koji ustvari kao frontu ima ogledali i tanak je svega 21 cm. Ustvari služi kao ormar za cipele se prodaje u originalu, ali ovdje je iskorišten kao mini špajza. Dobar je zato što je vrlo neprimjetan u prostoru, a ujedno ga vizualno povećava zbog tog ogledala“, kaže Noršić Patrčević.
Zaokruženi interijer pomoću namještaja i tapeta
Kroz cijeli se prostor proteže drveni namještaj koji je zapravo prerađen od gotovog. Tako daje dojam zaokruženog interijera. Tome pridonose i tapete koje se nalaze u blagovaonici i dnevnom boravku.

„Ja jako volim te floralne motive i volim da mi je osjećaj kao da sam u nekakvoj džungli, tako da sam uvijek birala te nekakve motive tapeta. Ovo je jednostavno, pošto je sve dosta svijetlo, bijelo, svijetlo drvo, onda takva jedan zidna tapeta, kao zidni mural jako podigne prostor“, objašnjava arhitektica.

Dnevni je boravak vrlo jednostavan i ne obiluje kvadratima: „To je prostor na koji smo se mi proširili kasnije, strop je bio na otprilike dva i pol metra i gore je dio tavana koji je bio neiskorišten. Mi smo srušili jedan dio stropa tako da dobijemo veću visinu prostora dnevnog boravka. Posebno smo radili galeriju koja se betonirala ispod koje smo onda logično smjestili kupaonu novu, a gore je spavanje.“
Dnevni boravak na otvorenom
A kad zasja sunce dnevni se prostor širi na otvoreno.

„Ovdje se u početku radilo samo o ovoj terasici. To je bio ravni krov od blagovaonice mojih roditelja. Pošto imamo troje djece, onda nam je falilo tog vanjskog prostora. Jako volimo vani blagovati i boraviti, tako da smo to onda proširili na tu terasu, da možemo tu biti što više“, kaže Noršić Patrčević.

Terasa obiluje zelenilom, što dekorativnim, što jestivim. Posebno je zanimljiva priču kako je na nju došao javor.
„Zbog veličine i zbog toga što je prostor mali, unutra nije mogao ući standardnim putem kroz vrata. Morali smo ga sa kranom preko susjedovog dvorišta ubacivati u žardinjeru koja je bila zazidana za njega posebno.“
Adaptacija ili recikliranje kuće
Adaptacije starih kuća ovoj su arhitektici jako drage jer je ljubitelj toga ta na Zemlji ostavljamo što manji ekološki otisak. Tako da ovu adaptaciju naziva recikliranjem kuće. Ističe da je kod opremanja doma jako važno birati kvalitetan namještaj upravo iz zelenih pobuda.
„Moguće je upotrijebiti ponovno i taj namještaj pogotovo ako se radi od kvalitetnog materijala. Najčešće smo birali da bude od punog drveta jer se puno drvo može rezati, brusiti, farbati, ponovno upotrijebiti bilo gdje. Prekraćivati kako vam paše“, kaže arhitektica.
Raj za juniore
A sada vas vodimo u jedan poseban dio ovog zanimljivog doma.

„Ovo je zadnji dio taj koji smo renovirali. Kako su nam djeca sada od jeseni svi školarci, porasla je potreba za njihovim radnim dijelom. Gore su već postojale spavaća galerija gdje su njihov dječji dio za spavanje, a ovdje im je samo dio gdje rade i imaju galerijicu za igranje, lego galeriju takozvanu“, objašnjava Noršić Patrčević.

A kroz galeriju juniori bez problema mogu doći i do svojeg spavaćeg dijela tako da je ovako osmišljen prostor posebno interesantan kad im dolaze prijatelji. Uz to, iz spavaćeg dijela mogu se iskrasti u još jedan skriveni kutak.
Terasa za spavanje
„Zbog blizine šume nam i ljeti dolazi taj sveži zrak, tako da nikad nije previše vruće, a napravili smo i jednu malu krovnu terasicu koja je ustvari služi da bi se ta posteljina mogla prozračiti. Ujedno se koristi i da dečki spavaju ljeti gore na terasi na madracu na napuhavanje“, kaže nam arhitektica.

A kad je već adaptirala kuću za potrebe obitelji, arhitektica nije zaboravila ni na svoj radni prostor te je u prizemlju uredila svoj ured.

Jednostavne moderne linije uz poneki akcent čini se da su njezina osobna preferencija. Ali ne boji se ni hrabrih izbora.

Predstavljamo dom
Mali stanovi: 20 ideja za uređenje interijera do 50 kvadrata
Bilo da se radi o garsonijeri, dvosobnom stanu ili apartmanu za najam, mali kvadrati mogu se pretvoriti u dizajnerske dragulje.

U vremenu kada kvadrat postaje luksuz, mali stanovi sve više dolaze u fokus – kako zbog rasta cijena nekretnina, tako i zbog potrebe za pametnim i funkcionalnim uređenjem prostora. Bez obzira radi li se o garsonijeri od 21 kvadrat, dvosobnom stanu od 38 kvadrata ili šarmantnom apartmanu za najam u središtu Zagreba, jedno je sigurno – mali prostori mogu postati pravi dizajnerski dragulji.
U nastavku donosimo inspirativne primjere uređenja malih stanova iz cijele Hrvatske i Europe – od industrijskog stila u Maksimiru do bajkovitog potkrovlja u Amsterdamu. Ako tražite ideje za uređenje svog malog stana ili apartmana za najam, ovaj pregled interijera do 50 kvadrata pružit će vam mnoštvo praktičnih savjeta i kreativnih rješenja.
1. Stan za najam od 21 m2 u centru Zagreba




Stan od 21 kvadrata, od čega je 17 dnevnog prostora, a 4 kupaonica, nalazi se u centru glavnog grada i namijenjen je za dnevni najam. Investitori su poželjeli stan bez boja, a dizajnerica interijera Iris Pinjuh spretno je tome doskočila. Osim sjajno iskorištenog prostora, nas su oduševile upravo boje.
2. Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata




Josipa Dumančić specijalizirala se za klasično uređenje interijera, smatra ga bezvremenskim stilom. Stan od svega 38 četvornih metara sastoji se od ulaznog hodnika, kupaonice, kuhinje i jedne veće prostorije u kojoj se nalazi dnevna soba, blagovaonica i spavaća soba, a odvojene su na vrlo zanimljiv način.
3. Romantična atmosfera malog stana




Želja klijentice je bila da stvorimo jedan ugodan, ženstven prostor u kojem će se ona osjećati kao doma i da ga ispunimo nekim detaljima koji su njoj inspirirajući. Da prostor bude potpuno funkcionalan s obzirom da se radi o 29 kvadrata što je poprilično malo, a da stan ima apsolutno sve što njoj treba za život, ispričala je dizajnerica Kristina Duran Grob.
4. Mali stan od 36 kvadrata uređen emocijama




Alan Stanković je snimatelj istančanog ukusa za svjetlo, umjetnost i dizajn. Kad je svoje talente primijenio na uređenje interijera, dobio je šarmantan prostor, prepun boja i ugodne atmosfere. Uređenje malog stana od svega 36 četvorna metra počelo je od emocije utkanom u boje i ugodnost življenja. Bajkovito ispričana priča o interijeru s emocijama, začinjena je zanimljivim detaljima s potpisom obitelji.
5. Predivnih 45 kvadrata stana za mladi bračni par




Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga za svoje je klijente uredila stan površine 45 metara kvadratnih, a namještaj je u potpunosti ispunio njihova očekivanja. Investitori su mladi bračni par s kućnim ljubimcem i nisu imali mnogo zahtjeva. Najbitnije im je bilo da se arhitektica pri uređenju vodi načelima minimalizma.
6. Muški brlog u industrijskom stilu




Kad je prvi put ušao u novi stan, njegovih 46 četvornih metara bili su poput slikarskog platna koje čeka da na njima nastane remek djelo. Upravo to Matej Sukara i Ante Jelinčić učinili su od ovog jedno i pol sobnog muškog stana smještenog u zagrebačkom Maksimiru.
7. Kreativno uređen mali stan u samom centru Zagreba




U vrijeme kada cijene nekretnina u gradovima nezaustavljivo rastu, malo tko si, a posebice mlađe generacije, mogu priuštiti komforne stanove s velikom kvadraturom. No, odaberete li dobre zavjese, uredite kreativno i pametno mali stan, možete postići efekt dubine i luksuza. Upravo to nam je pokazala dizajnerica interijera, Snješka Kožul.
8. Zanimljiv život u amsterdamskom stanu




Ovaj stan zapravo je bio spremište. U Amsterdamu nemaju podrume jer bi inače sve bilo potopljeno, stoga se njihova spremišta nalaze na tavanu. Stan ima otprilike 35 kvadrata, sa kosinama oko 40. u Tako malom stanu većina stvari napravljena je funkcionalno, odnosno bitno je iskoristiti svaki centimetar prostora.
9. Luksuzni stan u svijetlim tonovima




Pedeset kvadrata čistog luksuza, tako bismo mogli nazvati stan za najam čiju je kompletnu adaptaciju osmislila dizajnerica Iva Celio-Cega. Prvotna ideja je bila čisto malo ušminkati prostor kako bi i dalje bio u najmu, no međutim tokom projektiranja, klijenti su nekako shvatili da je dugoročno puno bolja opcija da se napravi potpuna adaptacija prostora i kao takav da ide u dugoročni najam.
10. Stan uređen u skandinavskom stilu




Dobar tlocrt, odnosno raspored prostorija, u stanu omogućio je dizajnerima i arhitektima ovog prostora njegovo lakše uređenje. Dobra kemija između dizajnerice Maje Mihovilović i klijenata rezultirala je modernim i prozračnim domom.
11. Stan slikarice pršti bojama i domišljatim rješenjima




Vodimo vas u stan slikarice Jasmine Krajačić koji pršti bojama i umjetničkim djelima kombiniranim u savršen sklad. Mnoštvo umjetnina i boja prvo je što je zaokupilo našu pažnju u ovom energičnom domu. Ali, kad je ušla u njega, zagrebačka slikarica imala je puno posla.
12. Uređenje stana ispirirano životnom pričom ribara




Samo 37 kvadrata u koja treba smjestiti dnevni boravak, kuhinju, kupaonicu i spavaću sobu. Početna namjena stana bila je najam, ali zadatak je bio malo zahtjevniji. Dom na kvadrat priču donosi u suradnji s arhitektonskim uredom 4uha.
13. Odlično preuređen stan za iznajmljivanje




Novogradnja blizu centra grada nije baš česta, a da ne pričamo koliko dođe kvadrat takvoga doma. Međutim, i starogradnja može biti kvalitetna, a dodatnim ulaganjima stan može izgledati upravo poput novoga. Danas je ovo jedan moderan stan s puno svjetla, ali prije dolaska arhitektice Nevenke Vidmar stanje je bilo puno drugačije.
14. Bijeli bombončić od samo 39 kvadrata




U samo 39 kvadrata stala je kuhinja, blagovaonica, dnevna i spavaća soba te mala kupaonica. Uz sve te funkcionalne cjeline dizajnerica Maja Mihovilović je uspjela urediti prozračan stan pun svjetla i pretvoriti ga u novi prostor. Evo kako.
15. Neugledni poslovni prostor transformiran u dva prekrasna apartmana




Dizajnerica interijera Katarina Hrupački Nikšić kaže kako je ovaj pothvat bio izazovan, čak i što se tiče stvaranja rendera. Svaki od ovih studio apartmana broje oko 30-ak kvadrata. Sadrže kuhinju, koja je spojena s blagovaonskim, dnevnim i spavaćim dijelom te kupaonicu. Uređeni su u istom stilu uz pokoju vidljivu razliku u tonovima boja.
16. Mali stan u centru grada je pravi dragulj od 23 kvadrata




Kod uređenja stanova, oni mali zaista zahtijevaju posebnu vještinu. Kod njih se svaki centimetar gleda i samo stručna ruka može iskoristiti cijeli prostor i učiniti ga funkcionalnim. Ovaj mali stan od svega 23 kvadrata kojeg je uredila arhitektica Mira Matulović Burazin skriva vrlo zanimljiva rješenja.
17. Stan u kojem je plava kuhinja glavna zvijezda




U svakom domu postoji nešto što privlači pažnju. U ovom je to plava kuhinja, boja koju bi rijetki odabrali. Vlasnica stana Matea Gečević duže je vrijeme maštala o ovakvoj kuhinji, a osim bojom, wow efekt postigla je i njenim dizajnom.
18. Simpatičan stan u kojem brojni komadi namještaja nose vlasničin potpis




Prazan prostor kojeg treba urediti je poput praznog platna kojeg treba oslikati. U tom smislu umjetnica je postala vlasnica ovog stana, Ana Dobrinčić. Oduvijek je zaljubljena u prirodne materijale poput ratana i drva, stoga njen dom obiluje tim materijalima. Ali ono što komade namještaja zapravo čini posebnima leži u činjenici da ih je većinu izradila, odnosno renovirala sama.
19. Luksuzno uređen muški stan od 45 kvadrata




Iako će mnogi pomisliti da je za luksuzno uređenje nekog doma važna njegova kvadratura, primjer ovog stana dokaz je da ponekad i 45 kvadrata može biti sasvim dovoljno. Arhitektica Edita Geci inače radi veće projekte pa joj je stan ove veličine predstavljao svojevrstan izazov.
20. Mali neugledan stan od 30-ak kvadrata pretvoren u funkcionalni dom




Jedini zadatak koji je vlasnica stavila pred arhitekticu bio je da njen mali stan učini funkcionalnijim. Dala joj je ključ u ruke i nije se previše miješala u posao. Rezultat je nadmašio sva njena očekivanja. Boje, pozitivna energija i prozračnost, upravo je to u ovom malom stanu uspjela postići arhitektica Gordana Đerić.
Predstavljamo dom
Muški stan u svijetlim tonovima – dokaz da “man cave” može biti elegantan

Predrasuda je da muškarci uvijek biraju tamne tonove za uređenje interijera. Međutim, jedan prekrasno uređen muški stan u novogradnji pokazuje da svijetli, neutralni dekori mogu biti jednako privlačan izbor.
Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga osmislila je interijer koji spaja funkcionalnost, estetiku i osobne želje investitora. Klijent je jasno izrazio da želi isključivo svijetle i neutralne tonove u svom novom domu.
Obiteljski stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Pametna organizacija na 46 kvadrata
Ovaj muški stan prostire se na 46 kvadratnih metara i uključuje komotan ulazni prostor, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak otvorenog tipa, odvojenu spavaću sobu i natkrivenu terasu od 6 kvadrata.
Adaptacijom je stan od 70 kvadrata postao minimalistička oaza za mladog sportaša
Već pri ulasku u stan primjećuje se promišljena organizacija – prostrani ulazni ormar od poda do stropa i ogledalo s indirektnom rasvjetom stvaraju osjećaj prostranosti i svježine.

Svjetlo, toplina i prirodni tonovi za prozračan muški stan
Stan je uređen isključivo svijetlim materijalima: kašmir dekor u mat izvedbi, bijeli iverali i detalji od bijeljenog hrastovog parketa stvaraju ujednačen, prozračan izgled.
“Kombinirali smo kašmir dekor s bijelom i drvenim nijansama kako bismo postigli moderan, ali topao ugođaj,” objašnjava dizajnerica.
Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!
U dnevnom boravku, dva stolića izrađena su od ostataka materijala kuhinje i radne ploče, čime se prostor dodatno povezao. Kutna garnitura, nešto tamnijih tonova, odabrana je kao suptilan kontrast svijetlim površinama.


Kuhinja s pametnim rješenjima za muški stan
Iako kompaktna, kuhinja ostavlja dojam prostranosti zahvaljujući izvlačnim sistemima i upotrebi Laminam radne ploče, koja omogućava elegantnu integraciju sudopera i kuhala.
“Korpusi iste boje kao i fronte dodatno su podigli dizajn kuhinje, ali i cijenu,” ističe Darko Kadović iz stolarije koja je izradila kuhinju.



Minimalizam u spavaćoj sobi i kupaonici
U spavaćoj sobi dominira jednostavnost – veliki bijeli ugradbeni ormar uklopljen je u prostor tako da ostavlja minimalan vizualni dojam. Ostatak namještaja odabran je gotov i usklađen s ostatkom interijera.
Kupaonica također prati glavnu estetsku nit stana: kašmir dekor na ladicama, dodatni ormarići za skladištenje i keramika usklađena s kuhinjskom radnom pločom čine prostor funkcionalnim, ali nenametljivim.


Stan koji ruši stereotipe
Ovaj muški stan dokaz je da svijetli tonovi, prirodni materijali i pažljivo odabrani detalji mogu stvoriti moderan životni prostor.
Bez tamnih boja i klasičnog “muškog pećinskog” dojma, stan odiše prozračnošću, udobnošću i stilom – savršenim spojem funkcionalnosti i estetike.