Dnevni boravak
Nekada smatrana simbolom moći – danas nezaobilazan komad u interijeru
Rijetko je koji komad namještaja toliko vezan uz djedove i očeve kao fotelja. Jer oni su kroz povijest, kao glave obitelji, uvijek imali svoje fotelje koje su rijetko dijelili s ostalim ukućanima.
Fotelja daje pečat svakom prostoru. Pogled na nju automatski signalizira udobnost, a različitost u izvedbi osigurava da baš svatko može prigrliti barem jednu.
Razvoj fotelje kroz povijest
Njeni korijeni sežu još u doba starog Rima, ali se najintenzivniji razvoj dogodio u 18. i 19. stoljeću kada je postala dostupna širokom puku. Do tada su fotelje smatrane simbolima moći i bile rezervirane gotovo isključivo za vladare.
Jedna legenda kaže da je u vrijeme Tudora dobila karakteristična krila, zbog hladnoće koja je vladala interijerima u ono vrijeme. Dok druga, zasluge za takozvanu Wingchair pripisuje dvoru francuskog kralja Luja XVI. Te fotelje čistih linija, geometrijskih oblika s naslonima za ruke karakterizirao je i raskošni barokni tapecirung.
Bogatiji ljudi tako su imali bogatije fotelje načinjene od vrsnih materijala, dok su siromašniji imali manje bogate i manje kvalitetne.
Nakon što je običan puk spoznao dobrobit ovog upečatljivog komada namještaja, kreće strelovit uzlet u dizajnu fotelja. Osobito u prvoj polovici 20. stoljeća. Mies van der Rohe, Eames i Jacobsen kreiraju fotelje čiji se originali i desetljećima nakon i dalje traže, ali i repliciraju.
Luksuz i ekstravagancija – najpoznatije fotelje skandinavskog dizajna
Kakve fotelje imamo danas?
Osim klasika i njihovih replika koje su i danas među najpopularnijim odabirima kada je o foteljama riječ, vratio se i stil kasnih 60-ih i 70-ih. Cvjetni dizajn i patchwork apliciraju se na različite oblike fotelja i time se kreiraju komadi koji svakom interijeru daju dozu veselja i zaigranosti.
Dizajnerica interijera Jasmin Viner kaže kako su fotelje važan dekorativni element u interijeru. Posebnu ulogu dobila je onoga trenutka kada su setovi namještaja izašli iz mode, a kombiniranje različitih komada postao trend.
Kada je sve moderno, pogreške nema, no ako se odlučite za stilski prihvatljivije inačice, s replikama klasika modernog dizajna ne možete pogriješiti.
Fotelje koje podsjećaju na stolce, manjih dimenzija, elegantnih linija s drvenim ili metalnim nogama su lako prenosive. Stoga, omogućuju kreiranje kutka za opuštanje u svakom dijelu doma.
Idealne su za sve one koji ne posjeduju višak kvadrata, jer se s njima i u malom prostoru može postići zanimljiv ugođaj. Jer ipak je riječ o komadima čija povijest još nije do kraja zapisana..
Dnevni boravak
Pet savjeta za uređenje malog dnevnog boravka kako bi izgledao prostranije
Evo pet glavnih problema i kako ih riješiti.
Mali dnevni boravak često može izgledati još manji zbog pogrešnih odluka u uređenju interijera. Srećom, postoje praktični savjeti koji će vam pomoći izbjeći te greške i transformirati vaš prostor u funkcionalno i estetski ugodno mjesto. Evo pet glavnih problema i kako ih riješiti.
1. Previše dekoracija
Dekoracije su ključne za osobnost prostora, ali prekomjerna količina može stvoriti osjećaj zagušenosti. U malim dnevnim boravcima fokusirajte se na minimalistički pristup. Odaberite nekoliko pažljivo odabranih predmeta koji privlače pažnju i uklonite nepotrebne sitnice.
Moderan minimalizam i luksuzni detalji krase ovaj stan od 55 kvadrata
2. Neodgovarajući namještaj
Veliki i glomazni komadi namještaja mogu vizualno smanjiti prostor. Mali dnevni boravak zahtijeva prilagodljiv namještaj poput trosjeda sa spremištem ili polica po mjeri. U stanovima od 23 ili 55 kvadrata, namještaj je dizajniran tako da štedi prostor i omogućuje više funkcionalnosti. Razmislite o namještaju s tankim okvirima i uzdignutim nogama kako biste stvorili osjećaj prostranosti.
U vrijeme kada cijene nekretnina u gradovima nezaustavljivo rastu, malo tko si, a posebice mlađe generacije, mogu priuštiti komforne stanove s velikom kvadraturom. No, odaberete li dobre zavjese, uredite kreativno i pametno mali stan, možete postići efekt dubine i luksuza.
Kreativno uređen mali stan
3. Loš odabir boja
Tamne boje mogu učiniti prostor skučenim, posebno u dnevnim boravcima s malo prirodnog svjetla. Svijetle boje poput bijele, bež ili pastelnih nijansi otvaraju prostor i čine ga vizualno većim. Mali dnevni boravak također može profitirati od dodatka ogledala koja reflektiraju svjetlost i stvaraju iluziju dubine.
4. Nepravilno korištenje tepiha
Tepisi koji su premali za prostor mogu narušiti sklad uređenja. U malim dnevnim boravcima birajte tepihe koji omogućuju da namještaj djelomično ili u potpunosti stoji na njima. Tepih nije samo dekorativni dodatak već ključni element koji pridonosi funkcionalnosti, udobnosti i estetici doma.
5. Pogrešna organizacija svjetla
Nedostatak slojevite rasvjete često čini mali dnevni boravak tamnim i neprivlačnim. Kombinirajte različite izvore svjetlosti: stolne lampe, zidne svjetiljke i stropnu rasvjetu s podesivim intenzitetom. Ovime ćete eliminirati tamne kutove i stvoriti ugodnu atmosferu, kao što je prikazano u primjerima modernih minimalističkih stanova.
Dekoracije i detalji
Transformirajte kuhinju i dnevni boravak u profinjeni prostor
Scavolini Mira – spoj sofisticiranih detalja, inovativnih materijala i elegantnog dizajna
Uređenje doma nije samo stvar estetike, već i funkcionalnosti koja osigurava udobnost i praktičnost u svakodnevnom životu. Odabir namještaja igra ključnu ulogu u oblikovanju prostora, posebice u kuhinji i dnevnom boravku, koji su najprometniji dijelovi svakog doma. Pravilno birani komadi namještaja ne samo da definiraju stil interijera, već i omogućuju optimalnu organizaciju prostora i olakšavaju njegovu svakodnevnu upotrebu.
Kako bi izabrali rješenje koja ne samo da impresioniraju svojim izgledom, već i osiguravaju praktičnu primjenu, namještaj mora biti pažljivo odabran. Prilikom uređenja kuhinje ili dnevnog boravka važno je razmisliti o svakom detalju, od veličine prostora do organizacije pohrane i pronaći ravnotežu između estetike i funkcionalnosti elemenata.
Pravilno planiranje i izbor elemenata
Bez obzira na veličinu prostora, osnovna funkcija namještaja je osigurati skladnu i praktičnu organizaciju i upotrebu. Iznimno je važno birati komade namještaja koji će osigurati dovoljno prostora za pohranu bez narušavanja prozračnosti samog prostora. Pravilno odabrani ormarići i police omogućuju pohranu svih potrebnih stvari na način koji olakšava svakodnevnu upotrebu, dok istovremeno čuvaju estetski sklad prostora.
Scavolini Mira kolekcija s kvadratnim vratima L-profila i dvije vrste uvučenih ručki – ravnim i zaobljenim, ne samo da pridonosi elegantnom linearnom izgledu, već i omogućuje bolju organizaciju uz prepoznatljiva vizualna obilježja. Svestranost Mira projekta dodatno je naglašena opcijama uokvirenih staklenih vrata, dostupnih u raznim verzijama, glatkoj, jednobojnoj, s vertikalnim ili horizontalnim letvicama u četiri furnirane boje, ili u jednoj od tri biserne boje – Cuvée, Pas Dosé i Perlage.
Detalji i kvaliteta kao ključ dugotrajnosti
Kada se govori o uređenju doma, posebna pažnja posvećuje se detaljima koji transformiraju jednostavan prostor u sofisticirani interijer. Završni detalji na namještaju, poput profila, boja i tekstura, mogu uvelike utjecati na konačni dojam prostora.
Scavolini Mira nudi i raznovrsne opcije završnih obrada i tekstura koje zadovoljavaju najviše formalne i estetske vrijednosti. Aluminijski okviri, staklena vrata i metalni završni detalji pridonose ne samo izdržljivosti, već i stvaranju luksuznog dojma. Aluminijska vrata s okvirom u Dark Steel finišu s okruglom ili linearnom žičanom mrežom, koja se mogu koristiti na zidnim, ležećim ili visećim kliznim elementima su besprijekorno dizajnirana i savršeno zadovoljavaju funkcionalne potrebe i očekivanja korisnika.
Fleksibilnost u konfiguraciji za maksimalnu iskoristivost prostora
Osim što verzija s ugrađenim sustavima rasvjete i dodacima posebne namjene omogućuje da ovaj komad namještaja zadovolji funkcionalne potrebe i očekivanja, Mira tekođer predviđa umetanje baza i zidnih jedinica širine 75 cm kao alternativu standardnoj širini od 60 cm, što je korisno za smještaj najnovije generacije ugradbenih uređaja.
Brojne moguće konfiguracije – linearne, kutne, s otokom ili poluotokom znače da su projekti izvedivi u raznim opcijama stilova i rasporeda, kako bi se zajamčila maksimalna funkcionalnost i optimizacija prostora u svakom trenutku.
Scavolini, talijanski smisao za ljepotu
Scavolini je osnovan u Pesaru 1961. godine zahvaljujući poduzetništvu braće Valtera i Elvina Scavolinija. U samo nekoliko godina, mala obrtnička tvrtka specijalizirana za proizvodnju kuhinja pretvorila se u jedno od najvažnijih talijanskih industrijskih poduzeća. Smješten u Montelabbateu (PU), industrijski pogon pokriva površinu od 204.000 m² – od čega je 90.000 u zatvorenom prostoru – i zapošljava više od 750 zaposlenika.
Tvrtka je sada mjerilo za industriju u cijelom svijetu i sinonim je za kvalitetu Made in Italy. Od 2012. godine asortiman uključuje i kupaonske kolekcije, kao rezultat želje brenda da zadovolji specifičnu potrebu na tržištu koje je neko vrijeme zahtijevalo ponudu ad hoc rješenja za ovo područje. Tijekom godina, Scavolinijev asortiman proizvoda još je više proširen, također kako bi uključio široku lepezu namjenskih rješenja za dnevne sobe – s ponudom koja uključuje integrirane i neovisne dnevne sobe – sve do walk-in ormara.
You must be logged in to post a comment Login