Dnevni boravak
Kako odabrati kauč, tepih i namještaj za dnevnu sobu
U svakom dnevnom boravku najvažniji je dobro odabran namještaj. Pri odabiru se vodimo veličinom prostora i funkcijom koju treba ispunjavati, a to je najčešće odmor.
Ako se radi o nekom manjem prostoru tu nam je jako bitno očistiti cijeli taj prostor maksimalno koliko možemo da bi on bio neopterećen nebitnim stvarima, a da možemo onda naglasiti to sa sofom, stolićem, regalom ili TV jedinicom, objašnjava dizajner interijera Nikola Pavlinić.
Veliki prostor – drugačija pravila
Kod većih prostora vrijede drugačija pravila jer imamo više mogućnosti. Kauč ili sofu možete iskoristiti kao središnji dio oko kojega gradite ostatak priče.
Dok se tu onda možemo još poigrati detaljima ili namještajem kojeg možemo pozicionirati na neke pozicije koje nam dozvoljavaju tlocrtno, kaže Pavlinić.
Ne postoji univerzalan raspored
Ne postoji određeni univerzalan raspored namještaja koji bi odgovarao svima. Taj raspored će ovisiti o mnogim čimbenicima od kojih je jedan od bitnijih pozicija prozora.
Mi moramo zapravo nekako gledati na koji način ćemo pozicionirati TV jedinicu, iz razloga da nam svjetlo ne udara direktno u sami televizor kako ne bi imali odbljesak. Isto jako bitno je u malim prostorima fokusirati se više na to da je kauč spojen sa jednim zidom kako bi imali što više prostora u samoj prostoriji, naglašava Pavlinić.
U većim prostorijama imamo prostora odvojiti sjedeću garnituru od zida i poigrati se s foteljama i većim tepihom koji će izlaziti izvan te kompozicije i na taj način razigrati prostor. Pri odabiru namještaja važno je voditi se funkcionalnošću i estetikom. I u tom slučaju postoje razlike između većih i manjih prostora, a Lesnina nudi namještaj za sve veličine prostorija.
A detaljima poput vaza, dekoracija i slika samo ćete zaokružiti ukupan dojam.
Bitne su udaljenosti i visine
Jedna od stavki na koju je važno pripaziti pri rasporedu u dnevnom boravku su međusobne udaljenosti namještaja.
Jako je bitno obratiti pozornost na to da se možete nesmetano kretati kroz sami prostor. Znači za klub stolić koji ćete staviti na centralni dio ispred sofe, jako je bitno da minimalna udaljenost bude četrdeset i pet centimetara. Dok recimo kod većih komada koji su puno viši i zauzimaju volumenski puno veći prostor to bude negdje oko sedamdeset, osamdeset centimetara, objasnio je Pavlinić.
Pri odabiru televizora želje su često ispred logike. A kako bi dobili idealnu udaljenost između sofe i televizora, važno je dijagonalu televizora pomnožiti sa jedan zarez pet.
Kada birate namještaj za dnevni boravak, nisu nevažne niti visine sjedećih pozicija, a važna je i veličina, odnosno izbor tepiha. Izborom prevelikog ili premalog tepiha narušava se cjelokupan izgled prostorije.
Dekoracije i detalji
Transformirajte kuhinju i dnevni boravak u profinjeni prostor
Scavolini Mira – spoj sofisticiranih detalja, inovativnih materijala i elegantnog dizajna
Uređenje doma nije samo stvar estetike, već i funkcionalnosti koja osigurava udobnost i praktičnost u svakodnevnom životu. Odabir namještaja igra ključnu ulogu u oblikovanju prostora, posebice u kuhinji i dnevnom boravku, koji su najprometniji dijelovi svakog doma. Pravilno birani komadi namještaja ne samo da definiraju stil interijera, već i omogućuju optimalnu organizaciju prostora i olakšavaju njegovu svakodnevnu upotrebu.
Kako bi izabrali rješenje koja ne samo da impresioniraju svojim izgledom, već i osiguravaju praktičnu primjenu, namještaj mora biti pažljivo odabran. Prilikom uređenja kuhinje ili dnevnog boravka važno je razmisliti o svakom detalju, od veličine prostora do organizacije pohrane i pronaći ravnotežu između estetike i funkcionalnosti elemenata.
Pravilno planiranje i izbor elemenata
Bez obzira na veličinu prostora, osnovna funkcija namještaja je osigurati skladnu i praktičnu organizaciju i upotrebu. Iznimno je važno birati komade namještaja koji će osigurati dovoljno prostora za pohranu bez narušavanja prozračnosti samog prostora. Pravilno odabrani ormarići i police omogućuju pohranu svih potrebnih stvari na način koji olakšava svakodnevnu upotrebu, dok istovremeno čuvaju estetski sklad prostora.
Scavolini Mira kolekcija s kvadratnim vratima L-profila i dvije vrste uvučenih ručki – ravnim i zaobljenim, ne samo da pridonosi elegantnom linearnom izgledu, već i omogućuje bolju organizaciju uz prepoznatljiva vizualna obilježja. Svestranost Mira projekta dodatno je naglašena opcijama uokvirenih staklenih vrata, dostupnih u raznim verzijama, glatkoj, jednobojnoj, s vertikalnim ili horizontalnim letvicama u četiri furnirane boje, ili u jednoj od tri biserne boje – Cuvée, Pas Dosé i Perlage.
Detalji i kvaliteta kao ključ dugotrajnosti
Kada se govori o uređenju doma, posebna pažnja posvećuje se detaljima koji transformiraju jednostavan prostor u sofisticirani interijer. Završni detalji na namještaju, poput profila, boja i tekstura, mogu uvelike utjecati na konačni dojam prostora.
Scavolini Mira nudi i raznovrsne opcije završnih obrada i tekstura koje zadovoljavaju najviše formalne i estetske vrijednosti. Aluminijski okviri, staklena vrata i metalni završni detalji pridonose ne samo izdržljivosti, već i stvaranju luksuznog dojma. Aluminijska vrata s okvirom u Dark Steel finišu s okruglom ili linearnom žičanom mrežom, koja se mogu koristiti na zidnim, ležećim ili visećim kliznim elementima su besprijekorno dizajnirana i savršeno zadovoljavaju funkcionalne potrebe i očekivanja korisnika.
Fleksibilnost u konfiguraciji za maksimalnu iskoristivost prostora
Osim što verzija s ugrađenim sustavima rasvjete i dodacima posebne namjene omogućuje da ovaj komad namještaja zadovolji funkcionalne potrebe i očekivanja, Mira tekođer predviđa umetanje baza i zidnih jedinica širine 75 cm kao alternativu standardnoj širini od 60 cm, što je korisno za smještaj najnovije generacije ugradbenih uređaja.
Brojne moguće konfiguracije – linearne, kutne, s otokom ili poluotokom znače da su projekti izvedivi u raznim opcijama stilova i rasporeda, kako bi se zajamčila maksimalna funkcionalnost i optimizacija prostora u svakom trenutku.
Scavolini, talijanski smisao za ljepotu
Scavolini je osnovan u Pesaru 1961. godine zahvaljujući poduzetništvu braće Valtera i Elvina Scavolinija. U samo nekoliko godina, mala obrtnička tvrtka specijalizirana za proizvodnju kuhinja pretvorila se u jedno od najvažnijih talijanskih industrijskih poduzeća. Smješten u Montelabbateu (PU), industrijski pogon pokriva površinu od 204.000 m² – od čega je 90.000 u zatvorenom prostoru – i zapošljava više od 750 zaposlenika.
Tvrtka je sada mjerilo za industriju u cijelom svijetu i sinonim je za kvalitetu Made in Italy. Od 2012. godine asortiman uključuje i kupaonske kolekcije, kao rezultat želje brenda da zadovolji specifičnu potrebu na tržištu koje je neko vrijeme zahtijevalo ponudu ad hoc rješenja za ovo područje. Tijekom godina, Scavolinijev asortiman proizvoda još je više proširen, također kako bi uključio široku lepezu namjenskih rješenja za dnevne sobe – s ponudom koja uključuje integrirane i neovisne dnevne sobe – sve do walk-in ormara.
Dnevni boravak
Kako postići savršenu ravnotežu u dnevnom boravku?
Postizanje savršene ravnoteže u dnevnom boravku može biti izazovno, ali s našim smjernicama, lako ćete stvoriti prostor u kojem ćete se uvijek osjećati ugodno.
U nekim slučajevima je doista lako uravnotežiti prostoriju. Recimo umjesto jednog konzolnog stolića na lijevoj strani komode, vi stavite u prostoriju još jedan konzolni stolić kako biste napravili balans. To jest, da je lijeva strana vašeg prostora, u ovom slučaju lijeva strana vaše komode, slična desnoj strani prostora.
1. Odabir prave boje i materijala za vaš dnevni boravak
Prvi korak prema stvaranju uravnoteženog dnevnog boravka je odabir boja i materijala koji se međusobno nadopunjuju.
Neutralne boje, poput bež, bijele, sive ili pastelnih nijansi, stvaraju miran i opuštajući ugođaj. Ako želite unijeti malo dinamike, dodajte nekoliko detalja u jačim bojama, poput jastuka, zavjesa ili ukrasnih predmeta.
Materijali također igraju veliku ulogu u postizanju ravnoteže. Drvo je uvijek dobar izbor za namještaj jer donosi toplinu i prirodnost u prostor. Kombinirajte ga s metalnim ili staklenim elementima kako biste stvorili kontrast i dodali suvremeni štih.
2. Pravilna organizacija prostora
Jedan od ključnih elemenata u stvaranju ravnoteže u dnevnom boravku je pravilna organizacija prostora. Razmislite o tome kako se krećete kroz prostor i postavite namještaj tako da vam omogućuje lak pristup svim dijelovima prostorije.
U ovom kontekstu, tv komoda postaje središnji element koji uvijek mora biti postavljen tako da omogućava ugodno gledanje televizije iz bilo kojeg dijela sobe. Osim funkcionalnosti, tv komoda može biti i estetski naglasak u prostoru, pogotovo ako se odlučite za model s interesantnim dizajnom ili izrađen od kvalitetnog materijala.
3. Uloga rasvjete u stvaranju atmosfere
Rasvjeta je jedan od najvažnijih elemenata u svakoj prostoriji. Kombinacija prirodne i umjetne rasvjete može stvoriti različite atmosfere, ovisno o dobu dana i atmosferi koju želite postići.
Za postizanje ravnoteže, važno je imati nekoliko izvora svjetla. Glavno stropno svjetlo može biti nadopunjeno podnim lampama ili stolnim svjetiljkama koje se mogu postaviti na konzolni stolić ili bočne ormariće. Time dodajete slojevitost rasvjeti i osiguravate dovoljno svjetla za čitanje, rad ili opuštanje.
4. Dodavanje osobnih detalja
Iako je važno postići ravnotežu u prostoru, ne zaboravite unijeti i dio svoje osobnosti u vaš prostor. Personalizirani detalji, poput obiteljskih fotografija, umjetničkih djela, knjiga ili suvenira s putovanja, unijet će toplinu i karakter u dnevni boravak.
Ovi predmeti najbolje dolaze do izražaja ako su smješteni na strateškim mjestima, kao što su tv komoda, zidne police, konzolni stolić ili ormarić.
Pazite da ne pretjerate s detaljima – ključ je u umjerenosti. Par odabranih komada može napraviti veći dojam nego pretrpani prostor.
5. Balans između funkcionalnosti i estetike
U konačnici, postizanje savršene ravnoteže u dnevnom boravku znači pronaći zlatnu sredinu između funkcionalnosti i estetike. Svaki komad namještaja, bilo da je to tv komoda, konzolni stolić, sofa ili tepih, treba imati svoju ulogu u prostoru, ali i doprinijeti cjelokupnom izgledu.
Funkcionalnost ne znači odustajanje od stila – naprotiv, najbolje rješenje je ono koje spaja ove dvije komponente. Dnevni boravak treba biti prostor u kojem se osjećate udobno i opušteno, a to se postiže pažljivim balansiranjem funkcionalnosti i estetike.