Uređenje interijera
Mozak može biti najbolja budilica
Higijena spavanja znači imati svakodnevne rutine koje potiču dosljedan i miran san. A da bi poboljšali higijenu spavanja, treba razviti dobru rutinu koja će našem mozgu poslati signal da je vrijeme za spavanje.
Rutina prije spavanja
To može biti različite stvari za različite ljude, ali na primjer, perem zube, pa se idem tuširat, pa ću popit šalicu čaja, uz knjigu u slabo osvjetljenoj prostoriji ili nekako blago, neko nježno osvjetljenje jer i to zapravo utječe, količina svjetla na to koliko će nam se spavati i dakle, stvoriti cijeli jedan ugođaj, ono paradu odlaska na spavanje da zapravo naš mozak počne povezivat te radnje sa time, aha, nakon ovoga se ide u krevet i onda kad to više puta ponovimo, mozak će krenut prepoznavat, aha ovo je sad nešto što mene umiruje, što mene uspavljuje.

Isto je dobro zadržati i krevet, mjesto za spavanje, dakle, ne u krevetu, ne znam, igrat igrice ili učiti pogotovo, zato što nam onda mozak krene povezivat krevet sa nečim drugim, a ne sa spavanjem, kao što je dobro za radnim stolom učiti, a ne igrat igrice, jer opet razvijemo to mjesto za samo tu stvar, rekla je psihologinja Ines Begčević iz udruge Kako si.
Optimizacijom rasporeda spavanja i održavanje rutine, osigurat ćemo si kvalitetan san, a istovremeno je vrlo važna ugodna atmosfera spavaće sobe.
Priprema prostora za spavanje

Dobro je pred spavanje bilo koji prostor u kojem boravimo čim mekše, čim slabije osvjetljenje, tako da zapravo, naš mozak njemu mrak signalizira da je vrijeme za odlazak na spavanje, ali osim tog osvjetljenja isto tako je važno da to bude ugodno i na neke druge načine da zapravo bude dobro prozračeno, da ne bude prevruće u toj prostoriji isto u kojoj ćemo ići spavati, da ne znam, i da si zapravo taj prostor učinimo ugodnim na koji god način, da nam je posteljina ugodna, čista, da što god zapravo osobi nekako olakšava je dobro, objasnila je Begčević.
Raspored spavanja kojeg ćete se držati
Nekoliko tjedana trebalo bi svaki dan ići spavati i buditi se u isto vrijeme. To će signalizirati našem mozgu kad nas treba uspavati, a kada buditi. Tu rutinu najteže uspostavljaju mladi.

Ono što često dobijem kao odgovor, baš kod adolescenata da nekako preko dana kao da su na njima sva neka očekivanja, moraš, najčešće vezano za učenje ili za neke druge zadatke i onda kad dođe mrak, kao da ta očekivanja više ne postoje. I onda mogu bez grižnje savjesti raditi stvari koje vole; biti na mobitelu, igrat igrice ili slično jer tad, po noći, očekivanja ne postoje. I onda podsvjesno nekako da si žele produljiti taj neki dio kad su oni zapravo naj opušteniji jer preko dana im je stalno neki zahtjev tu ili su roditelji stalno tu pa ih pitaju, ovako si odu na spavanje i oni su napokon opušteni, napokon na miru, ispričala je Ines Begčević za Dom na kvadrat.
Koliko bi trebali spavati
Preporučeni broj sati sna razlikuje se ovisno godinama. Odrasli trebaju 7 do 9 sati sna, tinejdžeri 8 do 10, a školska djeca 9 do 12.

Tu sad neki standardi naravno da mlađa djeca trebaju više, ali ono što zapravo često puta zanemarimo je da adolescenti trebaju isto još dosta sna i da njihovi obrasci spavanja prirodno jesu nešto drugačiji od onog što svijet od njih očekuje. Očekujemo da se dižu u školu, za školu oko 6, 7 ujutro, a njima je zapravo prirodnije da idu spavat kasnije i da se bude kasnije. Onda to nekad roditelje zbuni ili naljuti zašto oni tako kasno idu spavati ali zapravo većina tinejdžera to tako i radi, rekla je Begčević.
Popodnevno spavanje ili “Power nap”
Poslijepodnevno spavanje ne bi trebalo trajati više od 20 minuta, 6 sati prije spavanja ne bi trebali piti kavu, a barem 3 sata prije sna ne bi trebali vježbati.
Ljudi vole nekad spavati poslijepodne, što može biti super i može nas regenerirati, međutim točno se zna koliko treba spavati popodne da bi se zaista probudili odmorni. To često puta u radu s tinejdžerima bude, da oni budu umorni, onda spavaju po dva, tri sata popodne što zapravo, svi mi odgovore – probudiš li se odmoran; ne. Zapravo je nekih dvadesetak minuta potrebno da bismo se mi osvježili, zaustavili se u toj fazi sna prije nego uđemo u ovaj duboki san koji nas tako kratko neće osvježiti, tako da nekih, pametno spavati popodne, nekih dvadesetak minuta, savjetuje Begčević.

Kad uređujete spavaću sobu, izaberite boje koje na vas djeluju umirujuće, dodajte ambijentalnu rasvjetu i lijepo spavajte.
Kućanski uređaji
Ne volite usisavati? Ovaj pametni uređaj bi vam mogao promijeniti mišljenje
Štapni usisavač koji zna što radi

Vrijeme koje potrošimo na obavljanje kućanskih poslova ovisi o veličini stana, broju ukućana te prisutnosti djece i kućnih ljubimaca.
Statistike pokazuju da otprilike sat do dva tjedno provedemo usisavajući, te da najčešće usisavaju žene. Nova generacija kućanskih uređaja ruši stereotipe i potiče veću ravnotežu u svakodnevnim poslovima. Jedan od takvih primjera dolazi iz stvarnog života – kroz priču Ivana Polojca, korisnika pametnog Samsung štapnog usisavača.
Samsung Bespoke AI pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu
“Mrzim kućanske poslove. Osim pranja suđa – to me opušta,” priznaje Ivan, no kada je došlo do usisavanja, situacija se dramatično promijenila. Klasični usisavači s kablovima i nespretnim kotačima bili su razlog njegove odbojnosti. Sve dok mu prijateljica nije predložila da isproba Samsung Bespoke AI Jet Ultra štapni usisavač.

Samsung Bespoke AI Jet Ultra: Baterija koja traje, motor koji zna što radi
Prijašnje verzije štapnih usisavača imale su dvije velike mane – kratko trajanje baterije i slabu usisnu snagu. No, kako ističe Ivan, Samsung Bespoke AI Jet Ultra ima snažne baterijei uisava sve pred sobom, čak i na površinama prekrivenim dlakama kućnih ljubimaca.
Samsung Bespoke AI Jet Ultra automatski prepoznaje prelazak s parketa na tepih i prilagođava snagu.

Usisavanje bez kihanja
Ivanova supruga je alergična na prašinu, pa je jedan od ključnih elemenata ovog uređaja HEPA filter koji zadržava čak 99,999% čestica. Osim toga, uređaj je tih, lagan za rukovanje i ima LED svjetlo na četki – savršen za tamne kutove.
Courtney Cox otkrila svoje navike pri čišćenju – iznenadit će vas što radi svaki dan!
Pametna tehnologija i samopražnjenje
Ono što posebno izdvaja ovaj model je baza koja automatski prazni spremnik nakon čišćenja, dok se usisavač istovremeno puni. Putem aplikacije SmartThings korisnik može pratiti status baterije, punjenje spremnika i upravljati uređajem.


“Nakon usisavanja samo ga vratim na bazu. Sve napravi sam – isprazni spremnik i napuni bateriju,” ističe Ivan.
Ova priča pokazuje da se uz pravu tehnologiju kućanski poslovi mogu pretvoriti iz obveze u zadovoljstvo – pa čak i kad je riječ o usisavanju.
Podne i zidne obloge
Podno grijanje – sve što trebate znati prije ugradnje
Podno grijanje više nije luksuz već dugoročna isplativa investicija

Podno grijanje sve je češći izbor u novogradnji i renovacijama – ne samo zbog uštede energije i ravnomjerne raspodjele topline, već i zato što prostor ostaje estetski čist, bez vidljivih grijaćih tijela. No da bi sustav ispravno funkcionirao, ključno je krenuti s kvalitetnim projektiranjem.
Zašto odabrati podno grijanje?
Razlozi za odabir podnog grijanja prilično su jednostavni:
- ravnomjerna raspodjela topline po prostoru
- smanjenje potrošnje energije
- čisti estetski izgled bez vidljivih grijaćih tijela
- veći osjećaj udobnosti i topline pod nogama
No kako bi podno grijanje pokazalo svoj puni potencijal, ključne su tri stvari: kvalitetan sustav, precizno projektiranje i stručno postavljanje.

Projektiranje kao temelj učinkovitosti
„Projektiranje je najvažnija i najbitnija stvar kod podnog grijanja,“ ističe Ivica Družijanić, projektni menadžer iz tvrtke TECE. Proces započinje prikupljanjem fizike zgrade i drugih ulaznih parametara koje projektanti unose u softver. TECE pritom nudi podršku kroz izračune i izvedbeno rješenje, prilagođeno svakom prostoru.
Čepasta podloga – stabilna i precizna
Na gradilištu se prvo ugrađuju ormarići za razdjelnike koji distribuiraju toplu vodu kroz sustav. Nakon toga slijedi polaganje čepaste podloge – termoizolacijske ploče s ispupčenim čepovima koji drže cijevi na mjestu. Podloga je ojačana plastičnom folijom kako bi zadržala formu bez pucanja prilikom gaženja.
Razmaci između čepova osiguravaju pravilno polaganje cijevi, što je ključno za ravnomjerno zagrijavanje prostora.

Fleksibilne cijevi i završna obrada
Cijevi se polažu prema unaprijed izrađenom proračunu. U ovom slučaju koristi se TECE Floor soft paired cijev, koja se ističe fleksibilnošću i dobrim tehničkim svojstvima. Nakon polaganja cijevi slijedi glazura, a potom i završna obloga koja mora biti prikladna za podno grijanje.
Pametan sustav iza zida: TECEflex za dugovječnost kupaonice
Upravljanje – ključno za udobnost
U završnoj fazi postavlja se regulacija – ovisno o željama korisnika, može biti manualna, digitalna, upravljana putem aplikacije ili bežična, pomoću radiosignala, što je praktično ako instalacija električne energije nije unaprijed predviđena.
Na taj se način osigurava kontinuirano i ispravno funkcioniranje sustava grijanja uz mogućnost individualne prilagodbe.
U čak 90 posto novogradnje danas je primijenjen sustav podnog grijanja koji više nije luksuz već dugoročno isplativa investicija koja donosi uštede i udobnost.
Pravilnim projektiranjem i ugradnjom, podno grijanje pruža najugodniji osjećaj topline i predstavlja dugoročno isplativo rješenje za svaki prostor.