Uređenje interijera
Koja je idealna veličina kupaonskog namještaja?
Za stvaranje skladne i funkcionalne kupaonice neophodan je pravilan odabir namještaja. Iako se može čini kao težak zadatak zbog velikog izbora različitih stilova i boja, nekoliko je ključnih aspekata za odabir kupaonskog namještaja koji će vaš prostor pretvoriti u oazu udobnosti i stila.
Veličina kupaonice
Kupaonski namještaj se prvenstveno bira prema slobodnom prostoru sa kojim raspolažete, dakle, ako se radi o prostoru sa većom površinom preporučamo da birate kupaonski namještaj u dimenzijama od 80 centimetara pa na više, a ako se radi o nekom manjem prostoru, onda poželjne dimenzije između 45 do 60 centimetara, rekla je Lucija Nikić iz Pevexa u čijoj ponudi možete pronaći kupaonske ormariće, koji su viseći i stojeći sa ili bez umivaonika, u sjaju ili matu te širokom spektru boja. Široka ponuda ogledala omogućuje vam birati između ogledala sa halogenom ili LED rasvjetom također ogledala sa ormarićem i ogledala sa policom ako volite minimalizam, a bočni ormarići dolaze u raznim bojama i efektima, tu također možete birati između visećih i stojećih bočnih ormarića.

Prostor za pohranu
Učinkovita pohrana važna je u svakoj kupaonici. Analizirajte svoje potrebe za pohranu ručnika, toaletnih potrepština i osobnih predmeta te prema tome odaberite ormariće. Umivaonici s ladicama mogu pružiti obilje prostora za pohranu, a viseći ormarići uštedjeti će prostor na podu i vizualno povećati kupaonicu. Birate li zrcalo s policama, dobit ćete dodatni prostor za pohranu.

Izgled i funkcionalnost namještaja
Pažljivo postavljeno zrcalo kupaonicu će učiniti većom i svjetlijom, a rasvjeta dodatno utječe na atmosferu i funkcionalnost prostora. Na funkcionalnost utječe i jednostavno održavanje, zbog čega se preporučuju materijali i završne obrade otporni na mrlje od vode.

Kupaonski namještaj izložen je vlazi zbog čega treba voditi računa o kvalitetnim materijalima. Kod odabira boja i materijala, razmislite koji stil želite postići.
Kod kupaonskog namještaja uvijek je u trendu bijela boja, a zadnje vrijeme primjećujemo i porast potražnje za kupaonskim namještajem u bojama, najčešće su to indigo i siva te drveni dekor. Također bih napomenula da tamnije boje u prostor unose dubinu i eleganciju, dok drveni dekor u prostor donosi toplinu i prirodan izgled, objasnila je Lucija Nikić.


Moderni, minimalistički ili klasični stil diktirati će paletu boja i materijala, a u skladu sa stilom treba odabrati sanitarije i dekoracije.
Kvalitetan kupaonski namještaj
Kupaonski namještaj dolazi u širokom rasponu cijena stoga se mogu pronaći kvalitetni komadi namještaja koji odgovaraju svakom proračunu.

U Pevexovoj ponudi možete pronaći sve potrebne stilove da biste opremili svoj dom. Od klasičnog bijelog stila do kupaonskog namještaja u boji sa raznim efektima. Ukoliko se odlučite doći u Pevex poslovnicu kako biste opremili svoj prostor, uvijek se možete obratiti i potražiti stručnu pomoć od naših kolega sa programa sanitarije i keramika, tada ćete dobiti naj, najbolji savjet sukladno vašim mogućnostima i željama, savjetuje Lucija Nikić iz Pevexa.
Kupaonski namještaj treba biti funkcionalan i dekorativan. Odabirom odgovarajućeg dizajna, rasvjete, sanitarija i dekoracija, kupaonica će postati utočište od stresa svakodnevnog života i mjesto gdje ćete uživati u trenutcima mira i ljepote.
pevex.hr
Događanja
LG predstavio novu liniju ugradbenih kuhinjskih uređaja: Što donose pećnica s airfryerom i indukcijska ploča bez fiksnih zona?
Na prezentaciji u Budimpešti, umjesto tehničkih specifikacija na slajdovima, kuhari su uživo pripremali jela na najnovijim uređajima
LG je u Budimpešti okupio medije i partnere iz regije kako bi predstavio novu generaciju ugradbenih kuhinjskih uređaja. Ono što je ovu prezentaciju učinilo drugačijom od uobičajenih jest format — umjesto klasičnog iznošenja tehničkih specifikacija, profesionalni kuhari pripremali su jela uživo, koristeći nove uređaje. Posjetitelji su proizvode doživjeli kroz mirise, okuse i proces kuhanja, a ne samo kroz prezentacijske slajdove.
„Ovo je veliki iskorak za nas jer smo shvatili da se emocija koju mi stalno želimo istaknuti među ljudima stvara u kuhinji. I mi smo dio te emocije.”
Ivona Lucić, voditeljica marketinga, LG
Na događanju je kuhao Szilárd Tóth, chef restorana SALT iz Budimpešte s Michelinovom zvjezdicom, uz LG ugradbene kuhinjske uređaje.

Pećnica: Airfryer, para i klasično pečenje u jednom uređaju
Među predstavljenim proizvodima, Lucić posebno ističe pećnicu koja kombinira više načina pripreme hrane. Airfryer tehnologija omogućuje prženje na vrućem zraku, parno kuhanje nudi zdraviju alternativu klasičnoj pripremi, a konvencionalno pečenje ostaje dostupno — sve unutar jednog uređaja.
„Ono što bih stvarno istaknula za ovu pećnicu je naš airfryer tehnologija, jer u jednom uređaju možete koristiti više načina kuhanja. Da li želite na paru, što je parno kuhanje, ili želite peći na nekoj određenoj temperaturi.”
Za korisnike to praktično znači manje zasebnih aparata na kuhinjskom pultu — airfryer kao samostalni uređaj postaje nepotreban, što je osobito relevantno u kuhinjama gdje je prostor ograničen.


Indukcijska ploča bez fiksnih zona kuhanja
Druga novost koja je privukla pažnju je indukcijska ploča s fleksibilnim zonama. Za razliku od standardnih indukcijskih ploča koje imaju unaprijed definirane zone za posuđe, nova LG ploča prepoznaje gdje je posuđe postavljeno i aktivira grijanje upravo na tom mjestu.
„Gdje god staviš svoje posuđe i upališ, tu će se moći kuhati. Možemo koristiti veliko posuđe i ono manje — ne ovisimo o tome da li imamo ograničen prostor kuhanja.”
To u praksi znači da korisnik nije ograničen na četiri fiksne kružne zone, pa istovremeno može koristiti veliki lonac za juhu pokraj male džezve za kavu — bez prilagođavanja rasporeda.

Kontekst: Kuhinja kao središte doma
Širi kontekst ove prezentacije je pomak koji se događa u industriji kuhinjskih uređaja — od naglaska na tehničkim specifikacijama prema iskustvu korištenja. Uređaji se sve više projektiraju tako da rade u pozadini, bez potrebe za čitanjem uputa ili navigacijom kroz složene menije. Automatizacija preuzima tehnički dio pripreme dok se korisnik može posvetiti samom kuhanju i druženju.


Sam format prezentacije — s kuhanjem uživo umjesto PowerPoint slajdova — barem je dao naznaku kako ti uređaji funkcioniraju u stvarnim uvjetima, što je korak naprijed u odnosu na uobičajene industrijske događaje.
LG WashTower novo je must-have rješenje za funkcionalan i moderan dom
Dizajn prostora, namještaja i dekoracija
Ostava usred dnevnog boravka: Kako je arhitektica pretvorila problem u prednost stana od 80 kvadrata
Lucija Puljić iz El Be arhitektonskog studija smjestila je spremište u središte dnevnog prostora — i time riješila ne samo pohranu, već i loš odnos kuhinje i dnevne sobe.
Stan od otprilike 80 kvadrata na prvi pogled nije djelovao skučeno. Problem je bio suptilniji — nedostatak kvalitetne pohrane i krivi odnos između kuhinje i dnevnog boravka. Dnevna soba bila je prevelika u odnosu na kuhinju, a otvoreni prostor nije bio optimalno iskorišten. Upravo tu je mag. ing. arh. Lucija Puljić iz El Be arhitektonskog studija pronašla rješenje koje na prvu zvuči neobično.
„Htjeli smo ubaciti negdje spremište i to smo iskoristili u dnevnom dijelu zato što je bio komotan, ali odnos kuhinje i dnevne sobe bio je kriv. Bila je prevelika dnevna soba u odnosu na kuhinju. Tako da smo jednim centralnim dijelom povećali spremište i time omogućili dodatno skladištenje u kuhinji i preorijentirali samu dnevnu sobu kako bi se omogućio lakši pristup prema terasi.”
Uvođenjem centralnog volumena ostave postignuto je nekoliko stvari odjednom: povećana je količina pohrane, bolje je organiziran prostor kuhinje, dnevni boravak je dobio jasniju strukturu, a omogućena je i bolja komunikacija prema terasi.



Namještaj po mjeri koji sve drži na okupu
Ključni izazov bio je uklopiti ostavu u prostor bez narušavanja estetike — zatvoriti je u ormare i vizualno povezati s kuhinjom i dnevnim boravkom. Marko Vurušić, vlasnik Restyle stolarije, objašnjava složenost izvedbe.
„Najveći izazovi su bili da zatvorimo ostavu u ormare, u kompletnu priču — da bude u jednoj cjelini kuhinja, ostava plus dnevni boravak. Uspjeli smo ukomponirati postojeće zidove s našim namještajem, dobiti kut po 45 stupnjeva, spoj smo napravili gerung — znači lijepi prelaz tog kuta i nastavak dnevnog boravka na drugu stranu.”
Preciznost izrade bila je ključna. Prijelazi iz materijala u materijal zahtijevali su detaljnu razradu radioničkih nacrta kako ne bi došlo do pogreški u izvedbi.
Lincoln orah koji izgleda kao pravi furnir
U interijeru dominira iveral koji vjerno imitira prirodne materijale. Mladen Lovreković, direktor tvrtke Elgrad, posebno ističe dekor Lincoln orah.
„Kad ga vidimo na velikim površinama i lijepo svjetlo pada na njega, toliko djeluje poput prirodnog furnira da stvarno mislim da nitko nema što prigovoriti iveralima i sličnim materijalima.”
Posebno zanimljiv detalj je zidna obloga u dnevnoj sobi koja na prvi pogled izgleda poput filca. Lovreković objašnjava da je zapravo riječ o iveralu — tek kad ga se dodirne, postaje jasno da nije meka tekstilna površina nego tvrdi materijal. Takvi detalji pokazuju koliko daleko su otišli suvremeni materijali u imitiranju različitih tekstura.

Boje koje ne odudaraju od onoga što već postoji
Kod odabira boja Lucija Puljić krenula je od onoga što je u stanu već bilo — drvene podne obloge i sivkastih keramičkih pločica u kupaonama.
„Htjeli smo postići nenametljivost. Bili smo definirani već postojećom podnom oblogom koja je bila drvena i oblogama pločica u kupaonama koje su bile sivkaste, pa smo nijansiranje usmjerili prema tome — bež nijanse i drvene nijanse koje se ne kose s postojećim oblogama.”
U dnevnim prostorima prevladava bež u kombinaciji s tamnim drvetom, dok su detalji izvedeni u toploj crnoj (tzv. soft black) i antracit tonu (tzv. onyx) — nijansama koje su dovoljno bliske da ne stvaraju oštre kontraste, ali dovoljno različite da prostor ima dubinu.

Kuhinja koja se ističe radnom pločom
Iako kompaktna, kuhinja dobiva karakter zahvaljujući radnoj ploči od kompaktnog materijala — izuzetno popularnog i trajnog materijala posljednjih godina. Lovreković opisuje odabrani dekor kao tamni mramor koji prema njegovim riječima već malo ima prema betonu i škriljevcu — neobičan izbor koji se s tamnim detaljima u ostatku interijera izvrsno uklopio.

Šaht u sredini i podno grijanje: Rješavanje problema dizajnom
Projekt je imao i tehničke izazove koji su zahtijevali kreativna rješenja. U sredini prostorije nalazio se postojeći šaht koji se nije mogao mijenjati, a u pod se nije smjelo intervenirati jer je već bilo postavljeno podno grijanje. Umjesto klasičnih građevinskih zahvata, problem je riješen kroz dizajn namještaja — elementima ormara dobivena je, zapravo, još jedna prostorija.
Kupaonica: Najveći izazov projekta
Kupaonica je bila najzahtjevniji dio projekta. Perilica rublja i unutarnja jedinica dizalice topline bile su na pozicijama koje nisu odgovarale novom rasporedu, ali ih se nije moglo premjestiti.
„Kupaona nam je bila veliki izazov. Imali smo postavljene instalacije, perilicu rublja i unutarnju jedinicu dizalice topline na mjestima koja nam nikako nisu odgovarala. Zatvorili smo perilicu u ormar u koji smo smjestili i sve potrepštine, a u maloj kupaoni smo elementom ormara s ukalupljenim ogledalom uspjeli smjestiti sve šampone i slično što ne želimo prikazivati.”
Lucija Puljić, mag. ing. arh., El Be arhitektonski studio
Materijal je i u kupaonama isti — iveral. Lovreković naglašava da je on dovoljno čvrst i kvalitetan za korištenje i u kuhinji i u kupaonici, uz uvjet da su rubovi pravilno zatvoreni kako vlaga ne bi prodrla unutra.

Ovaj stan pokazuje da se potencijal prostora često krije tamo gdje ga najmanje očekujemo. Ostava usred dnevnog boravka na prvu zvuči kao kompromis — ali u rukama dobre arhitektice postala je prednost koja je unaprijedila cijeli stan.
Topli minimalizam u obiteljskoj kući – sve je projektirano unaprijed i ništa nije slučajno








