Uređenje interijera
Kako odabrati i postaviti podne obloge
Životni prostor je mjesto gdje opuštanje susreće aktivnosti, druženja, veselu igru i ušuškavanja u jastuke. Nepotrebno je reći koliko je važno odabrati pod koji može podnijeti sve aspekte obiteljskog života. Zato Pevex donosi nekoliko savjeta o tome kako ga izabrati i postaviti.
Kako odabrati odgovarajuću vrstu?
Renovacije i uređenja prostorije obično započinju odabirom podne obloge, a odabir ovisi o vrsti prostorije, zahtjevnosti te estetskom dojmu koji se želi postići. Parket je klasičan izbor. Nudi toplinu prostoru, a velik izbor boja omogućava prilagođavanje svakoj veličini prostorije.

Tamniji parketi obično se postavljaju u većim, a svjetliji u manjim prostorijama. Dijeli se na klasičan i gotovi višeslojni parket koji može imati tri različite završne obrade, sjajni, mat ili polu mat te je idealno rješenje za podno grijanje. Alternativa je laminat.
Zašto odabrati laminat?
“Prednosti laminata kao podne obloge je što je on idealno rješenje za sve vrste prostorija u kući, uključujući i kuhinje. Jednostavno i brzo se postavlja i vrlo jednostavno se održava, dovoljno ga je samo usisavati i suhom ili vlažnom krpom brisati. Nudi se u najrazličitijim dezenima i površinskim obradama. Pevex trenutno nudi 56 dekora laminata u različitim debljinama i klasama”, objašnjava Lana Ivorek.

Laminat je čvrsta i otporna podna obloga koja izgledom oponaša parket. To je elegantna i moderna podna obloga koja može biti u imitaciji drveta, kamena ili drugih prirodnih materijala, a nudi udobnost i funkcionalnost. Tepisoni su topla i udobna podna obloga čija je najveća prednost što se mogu postaviti preko postojećih podnih obloga.

Parket i laminat su nam idealni za prostorije u kojima imamo veliku prohodnost ljudi, bili to dnevni boravci, kuhinje, neke sobe za druženje ili hodnici dok tepisone općenito stavljamo u dječje sobe zato što se djeca vole igrati na podu i oni su izuzetno lagani za održavanje.
“Umjetna trava je isključivo za vanjsku upotrebu. Što se tiče rezidencijalne upotrebe, možemo ju staviti u kući ili u stanu na terasu ili balkon i kod komercijalne upotrebe, ona ide na sportske terene, igrališta, prostore oko bazena.”
Boja podne obloge ovisi o…
Odabir boje podne obloge ovisi o veličini prostorije i količini dnevnog svjetla. Zbog svoje neutralnosti i jednostavnog usklađivanja s bojom zidova i namještaja, siva je vrlo popularan izbor.

Tamni podovi sa svijetlim interijerom nude zanimljiv kontrast čineći prostoriju vizualno većom, a daju osjećaj udobnosti. Kod odabira boje, najbolje je izabrati jednu za kompletan interijer jer će tako stvoriti osjećaj prostranosti. Želite li podne obloge postavljati sami, sav potreban pribor i alat možete pronaći u Pevexu.
Potrebno je odgovarajuće ljepilo
“Za postavljanje podnih obloga potrebno nam je ljepilo za proizvode koje lijepimo. Za laminat potrebna nam je XPS podna obloga ili pjenasta folija i isto tako za laminat i parket gledamo odgovarajuće lajsne u sličnoj ili istoj nijansi i odgovarajući pribor.”
Postaviti ih možete sami
Sve vrste podnih obloga možemo postavljati sami, ali moramo poštivati standarde za ugradnju. Naša preporuka je uvijek da se konzultirate sa stručnim osobama prije samog postavljanja, a nekad je i najbolje da to odradi sami majstor.

Postavljate li podne obloge sami, prije svega treba pravilno pripremiti podlogu. Za najbolje prianjanje potrebnu ju je temeljito očistiti, a ako je podloga neravna, koristite samonivelirajuću masu.
Postavljanje započnite od najvećeg ravnog zida, to će olakšati postavljanje i osigurati estetski privlačan izgled. Kod postavljanja, uzmite u obzir smjer sunčeve svjetlosti u prostoriji. Gleda li vaša prostorija na jug, daske postavite u smjeru istok zapad jer će se tako izbjeći obasjavanje spojeva. Kad su sve ploče postavljene, ostavite da se pod dodatno stegne, a ako je korišteno ljepilo, ostavite preko noći da se dobro osuši. Nakon toga postavljaju se rubne letvice.
pevex.hr
Stilovi uređenja
Mediteranski stil uređenja doma – sve što trebate znati
Mediteranski stil uređenja popularan je dizajnerski pravac inspiriran tradicionalnim načinom života i estetikom Mediterana

Mediteranski stil uređenja doma stvara ugodan i opuštajući ambijent koji podsjeća na ljetne odmore na obalama Sredozemlja. Ovaj stil je savršen za one koji žele unijeti toplinu i eleganciju Mediterana u svoj dom.
Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?
Dom u mediteranskom stilu često će koristiti organske materijale i teksture, a iako je općenito svjetlije u paleti boja, često ćete pronaći jarke nijanse. Mediteranski dizajn opisuje se kao lagan, eklektičan i onaj koji koristi prirodne materijale s uzorkom i teksturom.
Povijest mediteranskog stila
Vjerojatno nije iznenađenje da povijest mediteranskog dizajna počinje u regiji koja je rodila estetiku: Mediteran.
Mediteranski stil razvijao se kroz stoljeća u Grčkoj, Italiji, Španjolskoj i Francuskoj.
U Americi je postao popularan 1920-ih godina, osobito u Kaliforniji.
Klima nalik mediteranskoj pogodovala je prihvaćanju ovog opuštenog i prirodnog dizajna.
U Sjedinjenim Američkim Državama mediteranski je stil cvjetao osobito oko 1920-ih, potaknut valom gospodarskog prosperiteta. Kako su bogatstvo i dokolica rasli, morska su odmarališta postala popularna atrakcija, a mnoga su dizajnirana tako da kopiraju arhitekturu duž europske južne obale. Uzmimo za primjer St. Augustine na Floridi, gdje je biznismen Henry Flagler izgradio vrhunsko zimsko odredište za bogate Amerikance, sada prepuno zgrada u španjolskom stilu.
Ovaj se fenomen također može vidjeti na drugim povijesnim posjedima diljem raznih američkih obala, iako je osobito čest u Kaliforniji. Zbog klimatskih i geografskih sličnosti između mediteranske regije i Golden Statea, stil je tamo posebno popularan. Međutim, kako objašnjava američki dizajner interijera David Lucas, estetika bi mogla dobro funkcionirati na mnogim mjestima diljem svijeta. „Mislim da se većina onoga što nazivamo mediteranskim stilom dobro prenosi na bilo koji dio svijeta gdje je vrijeme pogodno za život u zatvorenom i otvorenom, povezanost s kopnom i morem, i gdje se osjećaju prirodni i organski materijali i oblici kod kuće”, kaže.

Obilježja mediteranskog stila
- Boje: Mediteranski stil često koristi nijanse plave, bijele, terakote, zelene i nijanse žutih boja. Ove boje reflektiraju prirodnu okolinu regije, uključujući more, nebo i kamene površine.
- Materijali: Tipični materijali u mediteranskom stilu uključuju kamen, terakotu, drvo, keramiku, staklo i željezo. Ovi prirodni materijali dodaju teksturu i autentičnost prostoru.
- Arhitektonske značajke: Karakteristične arhitektonske značajke uključuju lukove, stupove, prozore i vrata s lukovima, terase s pogledom na more te kameni zidovi i podovi. Ovi elementi stvaraju rustičnu i šarmantnu estetiku.
- Namještaj: Namještaj u mediteranskom stilu obično je jednostavan, funkcionalan i izrađen od prirodnih materijala. Drveni stolovi, stolice s pletenicom od trske i komadi s ručno izrađenim ornamentima česti su u ovom stilu.
- Teksture: Teksture igraju važnu ulogu u mediteranskom uređenju. Rukom izrađeni keramički ili terakotni detalji, kameni zidovi, drveni podovi i stropovi, te pletenice od trske dodaju bogatstvo i karakter prostoru.
- Biljke: Biljke poput maslina, lavande, ružmarina i agava često se koriste kako bi se unijela svježina i boje mediteranske prirode u unutrašnjost.
- Tekstil: Tekstili su lagani i često imaju morske ili etničke uzorke. Svijetle zavjese, jastuci s prugama i ukrasni prekrivači doprinose opuštajućem ambijentu.
- Otvorenost prema vanjskom prostoru: Mediteranski stil potiče povezanost s prirodom. Veliki prozori, vrata i terase stvaraju fluidan prijelaz između unutrašnjosti i vanjskog prostora.
- Minimalizam: Iako može biti bogat detaljima, mediteranski stil teži minimalizmu u namještaju i dekoru. Funkcionalnost je također važan aspekt ovog stila.
- Tradicionalni detalji: Dodaci poput keramičkih posuda, svijećnjaka, staklenki za maslinovo ulje, tradicionalnih jela i drugih autentičnih predmeta često se koriste kako bi se postigao autentičan mediteranski izgled.

Koje su boje karakteristične za mediteranski stil?
Boje su ključni element u mediteranskom dizajnu, jer igraju važnu ulogu u stvaranju topline, udobnosti i autentičnosti tog stila. Boje mediteranskog dizajna inspirirane su prirodom i okolinom Sredozemlja, a obično se koriste sljedeće nijanse:
1. Plava
Plava je jedna od dominantnih boja u mediteranskom dizajnu. Boja mora i neba, plava simbolizira svježinu i prostranstvo. Nijanse plave mogu varirati od svjetlijih do tamnijih tonova.
2. Bijela
Bijela je još jedna ključna boja u mediteranskom stilu. Simbolizira čistoću i svjetlost te stvara svjež i prozračan osjećaj u prostoru. Bijela boja često se koristi za zidove, stropove i dekorativne elemente.
3. Terakota
Terakota ili nijanse crvene i narančaste boje inspirirane su tradicionalnim krovovima i zidovima kuća u Mediteranu. Ove boje dodaju toplinu i karakter prostoru te su često prisutne u keramičkim detaljima i pločicama.
4. Zelena
Zelena se koristi za oponašanje prirodnih elemenata poput drveća, biljaka i zelenih brda koja se često vide u mediteranskim krajolicima. Nijanse zelene mogu varirati od svijetlozelene do duboko zelene.
5. Žuta
Žuta: Žuta boja dodaje svjetlinu i radost prostoru. Ona može biti prisutna u detaljima, kao što su jastuci, zavjese ili dekorativni elementi.
6. Narančasta
Narančasta boja može se koristiti kao akcentna boja kako bi se dodala energija i toplina prostoru. Obično se koristi umjereno.
7. Tirkizna
Tirkizna je popularna za akcente i detalje, posebno u vezi s vodom i morskim motivima. Ova boja osvježava prostor i podsjeća na obližnje more.

Važno je napomenuti da u mediteranskom dizajnu nije riječ samo o odabiru boja, već i o njihovoj kombinaciji i ravnoteži. Osim toga, teksture i prirodni materijali igraju ključnu ulogu u postizanju pravog mediteranskog stila. Korištenje pravih nijansi boja i materijala pomoći će stvoriti toplu i privlačnu atmosferu u prostoru koja podsjeća na ljepotu Mediterana.
Kako urediti dom u boho stilu? Kombinacija boja, tekstura i materijala je dobrodošla
Namještaj u mediteranskom stilu
Namještaj u mediteranskom dizajnu ima karakteristične osobine koje ga čine prepoznatljivim i funkcionalnim. Evo nekoliko ključnih značajki namještaja u mediteranskom stilu:
- Drvo: Drvo je osnovni materijal za mediteranski namještaj. Obično se koristi masivno drvo poput hrasta, bora, oraha ili masline. Drvo se često ostavlja prirodno, bez previše obrade kako bi se očuvala njegova prirodna tekstura i toplina.
- Rustikalni izgled: Mediteranski namještaj ima rustikalni izgled s vidljivim zrnatim teksturama drveta i jednostavnim, tradicionalnim detaljima. Često ćete primijetiti grubo obrađene površine i jednostavne linije.
- Rukotvorine: Rukotvorine i ručno izrađeni detalji često su prisutni u mediteranskom namještaju. To uključuje ručno izrađene keramičke pločice, vezene tkanine, reljefe na drvu te druge tradicionalne umjetničke detalje.
- Drveni stolovi: Drveni stolovi često su središnji komadi namještaja u mediteranskom prostoru. Mogu biti veliki i masivni s grubo obrađenim površinama, često s vidljivim drvenim trakama ili čavlima.
- Stolice s pletenicom od trske: Stolice i stolci s pletenicom od trske ili ratana često se koriste za sjedenje. Ovi komadi doprinose opuštenoj i udobnoj atmosferi.

- Kreveti s čeličnim okvirom: Kreveti s metalnim okvirom, često u obliku zakrivljenih lukova, karakteristični su za mediteranski stil spavaće sobe.
- Ormari i komode: Ormari i komode su obično jednostavni u dizajnu, s tradicionalnim drvenim ručkama i naglascima.
- Pletenica i tkanine: Pletenica od trske i tkanine poput lana ili pamuka često se koriste za dodavanje teksture i topline prostoru. Ove materijale možete pronaći na stolicama, jastucima i drugim dekorativnim elementima.
- Željezo: Željezni detalji, poput okvira ogledala, svjetiljki i stolova, također su prisutni u mediteranskom namještaju. Oni mogu dodati kontrast drvenim elementima i doprinijeti autentičnom izgledu.
- Praktičnost: Mediteranski namještaj je obično funkcionalan i prilagođen svakodnevnom životu. Namještaj je dizajniran kako bi bio udoban i koristan za upotrebu.
Prostorije doma u mediteranskom stilu
1. Kuhinja
Kuhinja je bitan element mediteranskog doma. Široke i dugačke kuhinje s posebnim otokom i stolom za blagovanje uobičajene su u ovim stilovima. Stoga, ako prostor nije problem, uložite u prostranu kuhinju. No, mediteranski se stil može uklopiti iu manje kuhinje.
Rustiklana kupaonica u fracuskom stilu – unesite eleganciju i luksuz u prostor
Topli i drveni ormarići izvrstan su način da kuhinji brzo date mediteranski štih. Međutim, ako drveni ormarići nisu mogući, možete uložiti u pločice s teksturom kamena i mramorne ploče. Oni pomažu u stvaranju rustikalnog izgleda. Ručno oslikane pločice u plavoj i drugim svijetlim shemama boja također su tradicionalne za grčke interijere. Njihovo dodavanje pomoći će u razbijanju monotonije i dodavanju boja kuhinji.
Izrazite lampe i svjetla također mogu dodati karakteru i dati mu ugodniji i topliji izgled. Investirajte u žuta svjetla i svijeće kako bi na odgovarajući način istaknuli jedinstvene elemente vaše kuhinje.

2. Dnevni boravak
Dnevni boravak je glavni element mediteranske kuće. Budući da je prirodna svjetlost u srži mediteranske estetike, korištenje svih prozora i izvora svjetlosti savršeno je polazište. Odaberite sobe s velikim prozorima i prozorima okrenutim prema istoku/zapadu kako biste osigurali da vaš životni prostor dobije maksimalnu sunčevu svjetlost.
Ako imate dovoljno prostora, uložite u velike komade namještaja. Velika sofa s predimenzioniranim jastucima može biti značajan statement element u dnevnom prostoru. I minimizirat će trud koji ćete morati uložiti u uređenje. Međutim, čak i ako imate malu sobu, možete stvoriti savršen izgled dodavanjem drugih upečatljivih komada poput fotelje, lampi, lustera itd. Također možete postići sličan izgled.

3. Spavaća soba
Mediteranski dizajn spavaće sobe crpi inspiraciju iz regija okupanih suncem i okruženih morem, uključujući zemlje poput Grčke, Italije, Španjolske i Francuske. Stil odražava jarke boje oceana, zemljane tonove krajolika i rustikalnu ljepotu tradicionalnih mediteranskih domova. Tekstil u spavaćoj sobi može biti izrađen od prirodnih vlakana poput pamuka ili lana. Često se koriste bogati uzorci i teksture kako bi se dodao karakter prostoru.
Spavaće sobe u mediteranskom stilu često stvaraju opuštajuću i toplu atmosferu koja podsjeća na odmor na obali Mediterana. Ovaj stil može biti prilagođen osobnom ukusu, ali uvijek zadržava osjećaj udobnosti i gostoljubivosti.

4. Kupaonica
Kupaonice su često zanemaren element u uređenju interijera. No budući da je mediteranski stil razvijen za ljude koji vole slobodno vrijeme, dizajn je posebnu pozornost posvetio kupaonicama. Mediteranski dizajn kupaonica je kraljevski, jedinstven, ali jednostavan. Također postoji veliki izbor opcija. Potpuno bijeli, potpuno drveni ili potpuno smeđi stilovi su najpopularniji dizajni.
Prilikom izrade kupaonice imajte na umu sljedeće:
- Odvojite svaki prostor: pokušajte napraviti podjelu između umivaonika, WC-a i tuša kroz zidne pregrade ili staklo. Čak će i zavjese za tuš obaviti posao.
- Svjetla: Rasvjeta je ključna. Budući da kupaonice uglavnom primaju manje svjetla, neophodno je popuniti prazninu umjetnim svjetlima. Ovisno o temi toaleta, odaberite odgovarajuću vrstu svjetla.
- Otvorene kupaonice: otvoreni tuševi i kade poznati su u svim mediteranskim interijerima. Pretpostavimo da ga možete ugraditi u svoju spavaću sobu.
- Udobnost: Kupaonice su prostor za opuštanje i opuštanje. Pobrinite se da vaša kupaonica rezonira s tim. Koristite namještaj za stvaranje opuštajuće atmosfere.

Mediteranski stil uređenja doma unosi toplinu, svježinu i prirodnu eleganciju u svaki prostor. Korištenjem pravih boja, materijala i tekstura, svoj dom možete pretvoriti u oazu koja će vas svakodnevno podsjećati na odmor na obalama Mediterana.
Kućanski uređaji
Ne radi vam klima? Ovo trebate napraviti, a ako kupujete novu – LG klima to može sama
Ovako visoke temperature klimu pretvaraju u najvažniji kućanski uređaj

Ljetne vrućine sve su intenzivnije i gotovo je nemoguće zamisliti život bez klime.
Ako vaša klima ne radi kako treba, prvo je potrebno očistiti i provjeriti, a ako kupujete novu, razmislite o pametnim rješenjima poput LG klima uređaja koji se sami čiste i prilagođavaju vašim potrebama.
Klima uređaji: Kako ih pravilno ugraditi, održavati i koristiti, a pritom uštediti
Zašto vaša klima uređaj ne hladi dovoljno?
Igor Režabek, direktor ITR Frigo, objašnjava da su najčešći razlozi za slab rad klime upravo prljavi filteri, nedostatak plina ili začepljeni odvodi kondenzata.
– Prije svake sezone grijanja i hlađenja potrebno je napraviti redovni servis klima uređaja. Znači, očistiti unutarnje filtere, provjeriti odvode kondenzata, posudice, ventilator, kolo ventilatora… Sve dobro počistiti, dezinficirati i provjeriti ima li plina kako bi radila kako je predviđeno. Vanjsku jedinicu također treba očistiti od prljavštine i nameta, naglašava Režabek.
Čišćenje filtera klime – što možete napraviti sami?
Osnovno čišćenje filtera može napraviti svaki korisnik bez utjecaja na garanciju. Filtere je dovoljno izvaditi, oprati pod mlazom mlake vode i po potrebi dezinficirati. No, za čišćenje izmjenjivača i profesionalno održavanje potrebno je zvati ovlašteni servis.
Ako klima ne hladi ili ne grije, ovlašteni serviser provjerit će i količinu plina kako bi klima radila prema tvorničkim postavkama.

Pametni klima uređaji – pametna rješenja za vaš dom
Ako kupujete novu klimu, razmislite o modelima s pametnim funkcijama poput LG klima uređaja., savjetuje Vedran Piljić, prodajni i servisni savjetnik iz LG-a. Njihove klime imaju funkciju auto clean, koja olakšava održavanje.
– Naše klime su opremljene funkcijom auto clean. Kada se uključi, izmjenjivač se zamrzne, vlaga iz zraka pretvori se u led koji na sebe veže prljavštinu i nečistoće. Led se potom otopi, a prljava voda odlazi kroz odvod kondenzata vani i na taj način se klima čisti, kaže Piljić.

Pametna klima bez osjećaja puhanja
Uz funkciju samočišćenja, LG klime imaju i soft air i dual vane tehnologiju.
Soft air omogućuje da hladni zrak izlazi lagano kroz linijske difuzore bez osjećaja direktnog puhanja.
Dual vane tehnologija omogućuje lopaticama da fino usmjeravaju zrak u prostoriji za maksimalnu udobnost.
Senzor pokreta i ThinQ aplikacija za LG klime
Novi modeli opremljeni su senzorom pokreta koji prepoznaje gdje se osoba nalazi u prostoru i prema tome usmjerava zrak ili ga izbjegava. Ako nema nikoga u prostoru, klima se automatski isključuje kako bi se uštedjela energija, a prepoznaje i otvorene prozore pa se u tom slučaju također gasi.
Velika prednost LG klima uređaja je i mogućnost upravljanja putem ThinQ aplikacije. Klima se može uključiti i prije dolaska kući, a aplikacija omogućuje povezivanje i s drugim LG uređajima, stvarajući jednostavan pametni sustav u vašem domu.

LG klima uređaj za ugodnije ljeto
Ako vaša postojeća klima ne radi kako treba, prvo očistite filtere i provjerite stanje uređaja. No, ako razmišljate o kupnji nove klime, razmislite o modelima poput LG klima uređaja koji nude pametne funkcije, samočišćenje i energetsku učinkovitost – za ugodnije i zdravije ljeto.