Povežimo se

Uređenje interijera

Izradite ukrase od gline

Ponovno smo posjetili Raviteru, tvrtku koja proizvodi i nudi sve potrebno za izradu keramičkog predmeta. Zadnji put smo učili o vrstama glina i izradi predmeta od tog materijala, a danas učimo sve o glazurama te kako dekorirati glinene predmete.

Korak po korak…

Ovog puta radili smo tehnikom modeliranja rukom pomoću ploča, a u svemu nam je pomogao Luka.

Da bi glinu mogli dobiti u ploču, moramo koristiti poseban valjak. Nakon što to sve napravimo predmet će se osušiti i proći će kroz klasične procese. Prvo biskvitno paljenje, nakon toga aplikacija podglazurne boje, pa transparentne glazure te ponovno paljenje na visokoj temperaturi čak i do 1220 stupnjeva.

Što imamo od alata?

Nož, kistić za apliciranje odnosno dekoriranje samog predmeta i glazure u bojama koje se apliciraju s kistom. Postoje i glazure koje se mogu u prahastom stanju staviti u vodu, potom se predmet uranja i na taj način se aplicira glazura i naravno imamo glinu, bez nje ništa!

Luka nam je rekao da moramo biti grubi, iskaliti se na glini. Malo tučemo, okrećemo na drugu stranu, pa opet tučemo. Potom krećemo u valjanje. Bez obzira na trud i umijeće, morali smo ponoviti proces jer bez muke nema nauke.

Režemo i drugi dio za naš fantomski predmet. Krećemo u oblikovanje pomoću kalupa. Oblačimo tzv. čunjić. Grešpamo uvijek dijelove koje ćemo lijepiti.

Savršena božićna dekoracija ili božićni poklon

Drugi element smo dekorirali utiskivanjem, te zalijepili i dodali treći – kuglicu. Polako se počinje nazirati naš fantomski uradak, a to je anđeo kojeg smo okrunili aureolom i pustili da se posuši. Izgleda predivno.

Super ideja za poklon ili kao dekoracija za ispod bora!

Uređenje interijera

Izložbeni prostor trgovine elektroopremom osvojio BIG SEE

Detektirajući prednosti i mane prostora, arhitektice su svakom kutku interijera dale smisao

dizajn interijera trgovine

Kada showroom trgovine elektroopremom izgleda poput galerije suvremenog dizajna, jasno je da se radi o nečemu izvan uobičajenih standarda. I upravo takav pristup donio je arhitekticama Marji Miji Kolendić i Aniti Krmek prestižnu nagradu BIG SEE za projekt koji objedinjuje estetiku i funkcionalnost.

BIG SEE nagrada dodjeljuje se projektima iz jugoistočne Europe u području arhitekture, dizajna i kreativnih industrija. Osim prestiža, nosi i vidljivost – kako regionalnu, tako i međunarodnu.

Uređenje dječje poliklinike: Dizajn interijera koji je zasluženo osvojio Grand Prix nagradu

Više od trgovine: Dizajn interijera trgovine elektroopreme kao galerijski postav

Iako formalno služi kao prodajni prostor za elektroopremu, multimediju i uredski namještaj, ovaj showroom daleko je od klasične trgovine. Svaki izložak postavljen je kao da je umjetničko djelo – s pažljivo dizajniranim postamentima koji ističu funkciju, taktilnost i estetiku proizvoda.

“Htjeli smo svakom izlošku pristupiti kao galerijskom objektu. Tako se rodila ideja galerijskog postava – svaki komad na postamentu koji ga uzdiže i vizualno i funkcionalno,” pojašnjava Marja Mia Kolendić.

Dizajn koji izvlači maksimum iz prostora

Projektni zadatak zahtijevao je promišljanje o funkcionalnosti, fleksibilnosti i vizualnom dojmu. Arhitektice su osmislile modularna rješenja koja omogućuju prilagodbu postava, a sve potencijalne mane prostora pretvorene su u njegove prednosti.

“Sagledale smo što prostor traži i koje su njegove slabosti. Upravo iz njih je proizašla naša kreativna intervencija – da bude prilagodljivo, modularno, živo,” dodaje Anita Krmek.

Ulična umjetnost i kućno kino

Jedan od upečatljivijih elemenata interijera je šareni zid kreiran u suradnji s autorima ulične umjetnosti, zamišljen kao vizualna scenografija izložbenom prostoru. S druge strane, multifunkcionalni šank u industrijskom stilu objedinjuje kuhinjski prostor i zonu za opuštene sastanke.

Posebna atrakcija je kućno kino – prostor koji se koristi i kao dvorana za sastanke. S akustički optimiziranim zidovima i zvučnicima skrivenim u konstrukciju, posjetitelji mogu doživjeti pravu demonstraciju kvalitete zvuka i slike.

dizajn interijera trgovine elektroopreme
dizajn interijera trgovine elektroopreme

Nagrada kao potvrda kvalitete dizajna

Ovaj showroom primjer je kako dizajn interijera trgovine može nadmašiti očekivanja i ponuditi potpuno novo iskustvo kupcima i poslovnim partnerima. Kroz originalan koncept i visoku razinu izvedbe, arhitektice su postigle iznimnu prepoznatljivost među kolegama i klijentima.

“Najbolji i najuspješniji projekti su oni u kojima mi i investitor govorimo istim jezikom. Ova nagrada nam je pomogla da to prepoznaju i budući klijenti,” zaključuje Kolendić.

dizajn interijera trgovine
Arhitektice Marija Mia Kolendić i Anita Krmek

Dizajn interijera trgovine elektroopreme kao sredstvo komunikacije

Showroom koji nadilazi funkciju trgovine i postaje mjesto arhitektonske i dizajnerske vrijednosti pokazuje kako pažljivo osmišljen interijer može oblikovati doživljaj brenda. Dizajn interijera trgovine u ovom slučaju nije samo sredstvo prodaje, već i komunikacije s publikom i tržištem.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Adaptacija derutnog stana u novi, funkcionalni obiteljski dom

Iako ovaj stan možda nema wow efekt trendovskih interijera, ima ono puno važnije – autentičnost, funkcionalnost i toplinu doma

Adaptacija derutnog stana

Kad je prvi put kročila u stan, arhitekticu Gordanu Đerić dočekao je prostor solidne kvadrature, ali gotovo neupotrebljiv za suvremeni obiteljski život. Dugački hodnici, derutne kupaonice, uske i tamne prostorije – stan je vrištao za potpunom rekonstrukcijom.

Ako redovito pratite Dom na kvadrat, vjerujemo da ste već primijetili našu arhitekticu Gordanu Đerić. Prepoznatljiva po svojim fenomenalnim rješenjima, Gordana Đerić već godinama oblikuje prostore – i živote – na autentičan način. Pročitajte cijeli intervju s arhitekticom ovdje.

Kako je arhitektica pristupila adaptaciji derutnog stana

Vlasnici su imali jasne zahtjeve – povezati dnevne zone, stvoriti jednu spavaću i jednu radnu sobu te funkcionalnu kupaonicu. No najveći izazov bio je eliminirati dojam labirinta i pustiti svjetlost u prostor.

“Najviše me smetao taj dugi uski hodnik. Odluka je bila srušiti glavne pregradne zidove, otvoriti prostor prema dnevnoj zoni i skratiti hodnik stvaranjem prostranog ulaza u kuhinju, blagovaonicu i boravak”, kaže arhitektica.

Otvorenjem i povezivanjem zona postignut je osjećaj protočnosti i logične organizacije. Iako je stan imao samo jednu staru kupaonicu i zasebni WC, spojem s neiskorištenom ostavom nastala je nova.

“Tu smo imali puno tehničkih zahtjeva, jer koliko gotovo na prvi pogled izgleda jednostavno spojiti dvije prostorije, tehnički to je veoma zahtjevno.”, kaže arhitektica.

Adaptacija derutnog stana

“Velika kupaonica je veoma zanimljivo rađena. Promjenom rasporeda sanitarnih elementa dobili smo veliki zid, slobodan zid. Na kraju smo se odlučili za mozaik. Stare pločice smo zamijenili mozaikom, slagali nijanse satima – bež, pa nijansu tamnije… Ta igra boja udahnula je život cijelom prostoru.”

Adaptacija derutnog stana

Funkcionalnost koja prati životne faze

Jedna od najvećih vrijednosti ove adaptacije derutnog stana je stvaranje multifunkcionalnih prijelaznih zona. Iako planirani kamin i biblioteka nisu realizirani zbog budžeta, stvoren je prostor koji se može prilagođavati životnim promjenama.

“Povezali smo dnevni boravak, hodnik i radnu sobu. Tako smo dobili univerzalnu cjelinu koja će sutra, kad dođu djeca, omogućiti roditeljima nadzor i istovremeno zadržati osjećaj otvorenosti.”

Adaptacija derutnog stana

Posebnu pažnju zahtijevala je kuhinja – ograničena veličinom, visinom prozora i visinom podova. Precizna suradnja s majstorima rezultirala je povezivanjem svih instalacija i prilagodbom svakog milimetra kako bi prostor postao funkcionalan i skladan.

Adaptacija derutnog stana

Autentičnost prije trendova

Ovaj projekt nije rezultat potrage za “wow efektom”. To je primjer arhitekture koja poštuje potrebe stvarnih ljudi i prilagođava se njihovu životu.

Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić

“Koliko god na prvu izgleda jednostavno, zbog detalja poput krivih stupova, različitih visina poda i složenih instalacija, ovo je bio vrlo zahtjevan posao”, zaključuje Đerić.

Upravo zato adaptacija derutnog stana u funkcionalan dom ostaje odličan primjer kako pažljivom rekonstrukcijom, promišljenim dizajnom i iskrenim dijalogom s korisnicima, prostor ponovno može postati – mjesto za život.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice